Manželia na inej úrovni

6. jún 2021

Máte niekto podobnú situáciu? Manžel má v práci vysoké postavenie, stretáva sa s ľuďmi na "vyššej" úrovni, vie komunikovať, chodia k nám jeho kamaráti. Ja som iná. Som introvert a s ľuďmi ťažko nadväzujem komunikáciu. Vždy som bola taká, čo mi na mne vždy vadilo. Neviem len tak prísť a s cudzími ľuďmi začať komunikovať, aj keď sa to za posledných pár rokov o niečo zlepšilo, ale vždy dostanem nejaký blok. Možno je to v tom, že si neverím... Veľmi by som chcela prirodzene vystupovať, aby som vedela reprezentovať aj manžela,trapi ma to a keď k nám má niekto prísť, som z toho v strese...

1sally12
6. jún 2021

Čo na to on?

thereisabear
6. jún 2021

U nás je to veľmi podobné. Už som sa aj zmierila s tým, že zo mňa komunikačný majster nebude. Stačí keď nepoviem nejakú blbú poznámku alebo nepochopený vtip, už to považujem za úspech 🤦😅 Tiež mám stresy ak má prísť niekto okrem rodiny a mojich kamošiek. Vždy potom rozmýšľam, čo som mohla povedať inak a ako som pôsobila.

petamich
6. jún 2021

ak si pisala nazov temy ty (neupravil ho admin) -> tak uz ten nazov samotny vela povedal, preco by ste mali byt na inej urovni? lebo ty si introvertnensia a nadvazujes tazsie vztahy s ludmi? ved to nema nic spolocne s urovnou - manzela mozes reprezentovat aj inak ako "tliachat o somarinach s cudzimi ludmi", moj manzel je introvert a ja totalny extrovert, tak tliacham ja, udrzujem konverzaciu a on vo vhodnej chvili, ked to tak citi prispeje do konverzacie alebo povie nieco vtipne a podla mna to je v poriadku a neciti sa nejaky "menejcenny" - tak skus popracovat na sebavedomi, najdi zopar neformalnych tem, kde ti robi mensi problem komunikovat, pripadne sa pekne nahod (cokolvek co ti pomoze citit sa lepsie a istejsie) a necit sa preto zle, nie vsetci musia byt party-makers

janinah
6. jún 2021

Tiež návštevy u nás velmi nemusím,okrem blízkej rodiny,ale nie som introvert.Nemohol by sa s kamarátmi stretávať inde a váš domov by bol váš hrad? On ten tvoj stres nevidí? určite by som sa neznásilňovala lebo treba manžela "reprezentovať".V práci nech si je vysokopostavený,doma nech je normálny.Ja som x-krát organizovala pre manžela oslavy,akcie,mal tisíc funkcií a kopu kolegov,ale doma je doma,tu nám nik neliezol.mala by si sa s ním o tom porozprávať.Ty svoju prácu a svojich kamarátov máš?chodia k vám? on ich obskakuje a reprezentuje ťa vtedy? asi sotva....

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suge
6. jún 2021

Ak menej rozprávaš, viac počúvaj, občas polož "kontrolnú" otázku k veci a máš vybavené. Ľudia, najmä tí, ktorí sú radi stredobodom pozornosti a veľa rozprávajú to milujú. Ja som tiež introvert a nesnažím sa nasilu udržiavať konverzáciu. Porozprávať sa s niekým a cítiť sa pritom príjemne je jedna vec, ale môcť si s niekým "pomlčať" a necítiť sa pritom trápne je na nezaplatenie.😀

lija22
6. jún 2021

aj ludia na "vyssej urovni" chodia na taky isty zachod ako vsetci a jedia ten isty chlieb.cize, noaco ze nevedies uzasne obohacujuce konverzacie. ponukni obcerstvenie a nechaj vsetko plynut alebo odid nech maju pristor na debatu 🙂 a vobec, byt odlud je super, sama om a nemienim to menit 🌷

felicita027
6. jún 2021

Najprv musíš nájsť príčinu prečo máš ten blok a potom riešiť napr. bojíš sa, že sa budú rozprávať o niečom čomu nebudeš rozumieť a nebudeš sa vedieť zapojiť? alebo sa bojíš, že povieš nejakú hlúposť? alebo sa bojíš, že povieš niečo zle?... Dôvodov môže byť neskutočne veľa.

tramtada31
6. jún 2021

U nás je to rovnako, ale opacne. V podstate s tým problem nemam, len mi vadí, že sem-tam dostanem splech na muza za to, aký je. Napr. čašníčka v obľúbenej restike mi povedala, že vy ste vzdy taká mila a komunikatívna a ten vás muž je riadny mumak, ani sa riadne pozdraviť nevie. Alebo som potrebovala papier od doktorky a vravím, že pošlem muza a ona, že pridite radšej vy, alebo mu všetko napíšte na papier, lebo viete aký je(čo má aj zamrzelo, lebo on hlúpy nie je a keď mu zadám úlohy s inštrukciami, tak ich vybavi), len nemá v sebe tu komunikatívnosť a vystupovanie. To sa však rokmi uci a trenuje. Skus pracovať na sebe, keď sa osmelis, určite aj Ty s dávkou snahy dobehneš polovicku😊

savanna
6. jún 2021

To sa zle cita, ze na inej urovni, ked som uvidela nadpis, myslela som, ze to bude o manzeloch, kde je kazdy na inej inteligencnej urovni, to by bolo horsie. Tu sa o ziadnej " urovni" neda hovorit, extrovert nie je v ziadnom pripade o nic viac ako introvert, su si uplne rovnocenni. Asi by bolo najlepsie, keby sa manzel s kamosmi stretaval niekde vonku v podnikoch a ty by si mala doma svaty pokoj bez stresov 😁. Mas rada svoj pokoj a nie si preto o nic menej.

kkovacovak
6. jún 2021

Moji rodičia to majú rovnako. Otec je politik, má vystupovanie, porozpráva sa s každým a vie sa baviť o všetkom a každého hneď zaujať. Je proste taký odmalička. Moja mama je iná. Nemá moc rada ľudí, má rada svoj kľud. Keď sa snaží baviť s niekym novým je to veľmi kŕčovité. Keď ju otec niekam berie tak ráta s tým aká je a snaží sa jej pomôcť. Ak mama nevie začať konverzáciu tak je tam on na to aby jej pomohol. Sú tam ako pár tak sa aj ako pár správajú. Pokiaľ otec ide niekam kde to nie je možné tak mamu do toho nezaťahuje. Tvoj muž musí byť tiež chápavý a musí vedieť aká si a akceptovať to. Ak mu to vadí tak by ti mal podať pomocnú ruku 🙂 Bavili ste sa o tom? Vie čo ťa trápi? Možno by s tým vedel niečo robiť.

jana_eyre_2
6. jún 2021

Je dôležité si uvedomiť že byť introvert nie je nič zle, je to normálna uzavretá povaha.. tiež ju mám, deťmi sa mi trocha ľahšie nadväzuju rozhovory ale to neznamená že s tým nemám stále problém.. skôr sa nutim, radšej sa ticho usmejem ako rozprávať pred neznámimi.. prijala som svoju introvertnost ako fakt, nemám problém to priznať pred kýmkoľvek, že nerada rozprávam, lebo som introvert.. nie je na tom nič divné, aj keď väčšinová spoločnosť je nastavená na to že treba byť stredobod, priebojný, vedieť vždy povedať trefne a vtipne.. načo? Musíš sa sama prijať že si jednoducho taká aká si a iní sú zase takí akí sú..

hefo
6. jún 2021

Ak to manželovi nevadí, tak buď rada, že si rada 🙂

any_soj
6. jún 2021

@kkovacovak sú tam ako pár a ako pár sa správajú 🙂 ❤️ to je riadne pekné

ankare
6. jún 2021

@kkovacovak poznáme ocina? 🙂

jana_eyre_2
6. jún 2021

@tramtada31 tak takéto vyjadrenia na môjho muža by ma teda riadne zamrzeli.. aj môj je introvert, ale dokáže sa lepšie prestaviť kvôli práci, ale vo svojej podstate je tichý človek, navyše sa za seba nikdy nepostaví.. zato ja som vznetliva ak by mal niekto takú poznamku na môjho muža, tak by som sa nezdržala, v takých situáciách sa moja introvertnost vytráca..

kkovacovak
6. jún 2021

@any_soj áno majú pekný vzťah 🙂 na to sú manželia aby sa podporovali aj v takýchto veciach 🙂

kkovacovak
6. jún 2021

@ankare možno áno možno nie 😉

lintu
6. jún 2021

Si niekto, no chceš byť niekým iným. Stres ti spôsobuje už len to premáhanie. Niekedy je lepšie prestať sa snažiť a naučiť sa žiť s vecami, aké sú. Uvoľniť sa. Dostala si tu niekoľko tipov ako na to. Ono keď niekto robí niečo nasilu, aj tak to zväčša na ňom spoznať a môže to budiť úplne iný dojem, ako bol pôvodne zamýšľaný.

sivana09
6. jún 2021

vsetko sa da naucit

kittykat22
6. jún 2021

chodila som na retoriku a komunikaciu - kurz ktory trval 3 mesiace a bolo to super 🙂 robili a hovorili sme tam zaujimave veci - natacali sme sa na kamery a potom sme sa pozerali ako vypadame ked rozpravame 🙈 no vsetci v kome samozrejme od hrozy. Ale celkovo to malo urcite nejaky prinos. Nechces si to skusit?

tramtada31
6. jún 2021

@jana_eyre_2 ale za čo sa mám postaviť? V podstate tichý je a sprava sa ako mumak pred druhymi😀 Hovoria to aj moji rodičia, aj môj súrodenec s polovičkou, takze nie sú všetci blbi, len ja som lietadlo, keď to aj sama vidim, že hlúpy nie je, ale na verejnosti sa odprezentovať kladne nevie. Čo môžem urobiť, tak dávať mu laskavu spätnú väzbu, aby sa prejavil(veď on vie byt aj vtipny) a ucit ho slušným spôsobom(nahlas pozdraviť, poďakovať). To, že by som vynadala čašníčke, by malo len efekt, že budem aj ja za kravu a ešte k tomu slepú😀

kkovacovak
6. jún 2021

@tramtada31 presne viem o čom hovoríš mala som takého priateľa. Ja vždy veselá, komunikatívna, energická a on zamlknuty, bez úsmevu, mrtvolný poker face, v reštaurácii si pýtal jedlo hanblivo potichu, ledva ľudí pozdravil. Nikto nechápal prečo som s ním. Doma bol veselý, veľmi vtipný. Strašne ma trápilo čo si o ňom ľudia myslia lebo nebol zlý, bol veľmi inteligentný a ja som sa ho snažila nejako nakopnúť. Nezostávalo mi nič iné len to akceptovať. Ale časom sa trošku popravil len viem že to nebolo preňho prirodzené 🙂 Ľudia sú skrátka rôzni a treba sa s tým zmieriť

bolarazjedna
6. jún 2021

Nemôžu byť všetci ľudia komunikatívny, ktorý ľahko nadväzujú kontakty. My sme s manželom na tom podobne, on s každým sa dostane do reči ľahko, rýchlo sa s kamaráti, s každým sa vue porozprávať o všeličom, keď sme na dovolenke tiež hneď nájde partakov. Ja som introvert, radšej počúvam ľudí a rozhovor, nikdy nie som stredobodom pozornosti v rozhovor, málokedy som vyrecna, s cudzími ľuďmi vôbec. Istý čas mi to vadilo, mala som nízke sebavedomie, že dom taka. Dnes to vnímam tak, že je to maximálne v poriadku. S manželom sa skvelo dopĺňané, a to na nesmierne teší. Nevidím nevýhody môjho správania

tramtada31
6. jún 2021

@kkovacovak mne to došlo párkrát luto, keď sme napr niekoho stretli v restike, prisadli si a napr. partner kolegyni mal 100% vystupovanie, alebo mi najlepšia kamoska povedala, že ju nepozdravil.. ale prijmam to, aký je a nie sú to pre mna životu dôležité kvality. Pre mna je dôležitejšie, že vie vystiskat decka, vymenit plienku, umyt dlážku, či zariadit opravu auta, keď mi hlasi chybu, alebo má posle vyspat sa, keď som z deti unavena. Každý sme nejaký, aj keď teda môžem povedat, že aj jemu sa sociálne zručnosti trosku pri mne zlepšili.

kkovacovak
6. jún 2021

@tramtada31 presne tak. Ostatní s ním nežijú a je dôležité ako sa správa k tebe doma. Takže je super že má teba a ty to toleruješ a chápeš aj keď je to niekedy zložitejšie. A možno je zrovna ten kolegynin partner doma somár a s ničím jej nepomáha ale navonok pôsobí super príjemne. Zdanie niekedy klame 🙂

tramtada31
7. jún 2021

@kkovacovak ani ja nie som dokonala, takze podstatne je, že sa tolerujeme vzajomne😊
Inak tá kolegyňa už s tým frajerom nie je. Presne ako píšeš, s nicim jej doma nepomahal, robil si z nej sluzku a keď ani do jej 35ky neprisiel snubak a pri otázke spoločného dietata mu bolo stále nevoľno, tak od neho odisla, lebo pán dokonaly asi čakal na nejakú pani dokonalu😀

kkovacovak
7. jún 2021

@tramtada31 tak to ma pobavilo 😄 tu aspoň autorka môže vidieť že vôbec nemusí riešiť že je iná a že by bola horšia ako ostatní. Proste je taká a hotovo. Každý máme iné prednosti 🙂

jana_eyre_2
7. jún 2021

@tramtada31 nevravím že máš niečo robiť ty, ale čo by som robila ja.. nemyslím že by som zobrala v pohode aby mi niekto urazil muza ako mumaka.. je tvoja vec čo robis, mňa by sa to dotklo..

alazala
7. jún 2021

Tiež to mám podobne, konzultovala som so psychologickou, poradila mi prijať to - ja som proste taká. Niekedy pomôže to ľuďom aj rovno vysvetliť : viete je to pre mňa ťažká situácia, som dosť introvert a často neviem čo povedať... To to odlahčí a ostatní pochopia. Lebo sa mi už stalo aj to, že si o mne mysleli, že sa s nimi nebavím lebo som namyslená!