Menštruačný kalich - skúsenosti

8. sep 2021

Poprosím skúsenosti. Je niekto, komu nevyhovoval? Oplatí sa to kúpiť? Zaujímali by ma aj negatívne skúsenosti a dôvod. Ďakujem

kiki68
8. sep 2021

Ja som kupila a je to vyborne. O dost lepsie ako tampony. Za mna top vec. Stal 8 eur v bipa a som nadsena. Mne to pride super, Len to umyjes a potom vyvaris po tych par dnoch.

belllinka
8. sep 2021

@kiki68 Nemusis ani vyvarat, kup si na to cistiaci gel a je to jednoduchsie

zuzanka.zuzu
8. sep 2021

ked sa vytvoril podtlak tak som mala problem ho odpojit aj doma vo vani, neviem si predstavit ze sa mi take stane v praci alebo vo vlaku 😂 potom uz asi len cakat kym sa preleje (tak by sa sam odpojil) ale nechcem vidiet tu zabijacku pri tom 🙈 v mojom pripade to chce prax a to som nebola ochotna, nemala som cas skusat

zuzanka.zuzu
8. sep 2021

@belllinka podla mna aj jednoduchsie na mykozy a inu haved, az sa zeny cuduju z coho to potom maju 🙄 no offence, mozno nie tvoj pripad... neviem si predstavit nieco tak chulostive neumyt resp. len "ocistit" gelom

autor
8. sep 2021

Ako sa ja poznám,tak by som to vyvarala každý deň 😄
A umyť gélom? Keď si na ruky dám ten gél, nemám ani o stotinu lepší pocit čistejšie ruk... nespoliehala by som sa na gél. Radšej čistá voda bez mydla.

A ako dlho vám trvalo, kým ste sa to naučili používať? Koľko pokusov, dní???

zivotgombicka
8. sep 2021

Ja som s kalíškom tiež veľmi spokojná 🙂 trvalo mi nejaké 2 - 3 menštruácie, kým som si na to zvykla a naučila sa s tým obratne narábať, ale je to naozaj veľmi praktické a pohodlné 🙂

kiki68
8. sep 2021

@belllinka ja to radsej vyvarim, spreje a gely na cistenie tychto veci mame doma, ale ked to vyvaris aspon 10 minut, tak to zbavis aj tych moznych pachov. Je to silikon, tak netreba sa s tym maznat a sups do hrnca 😀

kiki68
8. sep 2021

Ja som hned to dala, pol hodku ze co teraz bude a potom super. Este si v duchu hovorim, ze aspon necitim tu snurku medzi nohami ako z tamponu. Hlavne mi to pride prakticke, pri navsteve wc to oplachnnut vodou v umyvadle, dat naspat a ide sa dalej. A mozem to robit opakovane a casto. Nemusim ratat, ze ci mam v kabelke este tampon, ci to vyjde napr ked sa zdrzime kdesi. V tomto je to mega prakticke. A prisla som na to, ze stracam minimum krvi. Furt je tam iba par kvapiek. Ako ja mam slaby menzes a vzdy som mala, po porode este slabsi nabehol. Ale reku, s tymto mozem dostojne dozit az do menopauzy.

malia18
8. sep 2021

Tak ja mám takú skúsenosť že vyvárala som ho pred prvým použitím potom nejaké dve tri menštruácie som čistila pravidelne čistiacim gélom na to určeným ktorý má určite v sebe aj antibakteriálne a čistiace látky preto je to určené priamo na ten kalíšok takže by som sa toho vôbec nebála a potom zase vyvariť ono podľa mňa tiež nie je fajn to zakaždým vyvárať keďže je to takisto vec ktorá nemá prírodné zloženie tak aby sa napr pri tom nepúšťali rôzne nie úplne prospešné látky a tak nie som odborník len to proste robím takto a hlavne nestačí to umývať len tak hociakým mydlom keď bez vyvárania tak treba používať ten gél na ten kalíšok a raz napr za 3 menštruácie vyvariť určite to neublíži tampóny sú 100krat horšie a to sú jednorazové takže viac nehygienické ako keď si ho premyješ gélom ktorý je na to priamo určený a nikdy som nemala mykozu z tamponov a ani teraz z kalíška treba dodržiavať hygienické zásady pri manipulácii niečoho čo si vkladáš dovnútra inak sa nedivím ak niekto ľahko dostane mykozu...🙏

kiki68
8. sep 2021

@malia18 medicinsky silikon mozes vyvarat, je na to stavany

malia18
8. sep 2021

@zuzanka.zuzu ja som mala skôr problém že som si kúpila asi väčší nemali totiž dve veľkosti ako niektoré že pred pôrodom a po ale tri! S M L tak vravím si že tak asi radšej M lebo L je už moc veľký a S sa mi zdal zas moc malý tak reku zlatá stredná cesta no a je to obtiažne keď sa vloží aby sa pekne vystrel musím ho dlho narovnavat lebo je proste veľký musím si pozrieť na internete menší a objednať ho lebo sa mi stalo keď som bola mimo domu že ako je on väčší tak sa horšie vystiera a pri nejakom pohybe sa asi pokrčil a dobre nevystrel tak som trocha pretiekla no to bola katastrofa 😅😅 ale ten podtlak bol prvýkrát dosť nechutný keď som ho tiež nevedela vybrať som mala pocit že mi to scucne celú maternicu sorry za nechutnosti 😅😅😅ale fujky bol aj ten pocit hahah

malia18
8. sep 2021

@kiki68 tak super potom som si myslela že to nie je moc dobre ale ten gél je tiež super pomôcka hlavne keď sa krv vylieva z neho tak na poriadne umytie taká istota to je že to ide dovnútra vždy pekné čisté keďže pomedzi to vyvárať by bolo nereálne

belllinka
9. sep 2021

@zuzanka.zuzu Pouzivam kalisok uz asi 12 rokov, nsjprv som ho vyvarla, potom uz iba gel pouzivala, ale mykozu som nemala. Zas povedzme si rovno, vtaka partnerovi tiez vzdy nevyvaris, predtym ako idete sexovat 🙂

marcellka32
9. sep 2021

Ja nad tým ešte len uvažujem, mám pár otázok: ako to riešite ked priamo na wc nie je umývadlo ale až za dverami wc? Akú veľkosť kúpiť? Akú značku kúpiť? Ďakujem

belllinka
9. sep 2021

@marcellka32 mimo domu ho nevyprázdňujem, v pohode ti vydrží celý deň. A doma ho vyprázdňujem ráno a večer pod sprchou. Mám 2 značky a vidím teda rozdiel, ja odporúčam Mooncup. A veľkosť si kukni na stránke pri kalíšku je to rozpísané.

maj98
9. sep 2021

Ja som si na to vôbec nevedela zvyknúť. Stále ma to tam tlačilo, nevedela som si to ani poriadne dať. Keď som to vyberala tak bolesť, všade bordel z toho. Možno som len mantavá ale kalisok letel do koša..

ankusik
9. sep 2021

Ja mam kalisok, ale pouzivala som ho vacsinou len na dovolenke a este napr. ked som isla cvicit. Najvacsi problem je u mna to, ze v praci nemam ziadne wc, kde by bolo umyvadlo priamo k dispozicii v kabinke a teda mi to pripadalo take vselijake... Citala som, ze si zeny nosia na wc so sebou flasu s vodou v takom pripade, ale to mi pripada dost nekomfortne. Podla mna je to ale vysoko subjektivne, poznam zeny, co si to nevedeli vynachvalit (preto som si ho kupila aj ja).

evaachesa
9. sep 2021

Nad kalíškom som nikdy neuvažovala keďže mi to prišlo strašne komplikované a nepredstaviteľné vyberať a premývať ho na wc v práci keďže umývadlo máme mimo kabín. Potom som tu ale natrafila na staršiu diskusiu a dozvedela som sa že ho stačí vyprázdniť raz za 8-12 hod. Toto ma presvedčilo ísť do toho keďže stačilo ráno vložiť a po práci alebo večer vyprázdniť. Som na materskej, čiže zatiaľ som testovala len v pohodlí domova, no musím povedať že je to výborný pomocník. Beriem si ho aj keď ideme do bazéna mimo MS aby som nechytila infekciu (predtým som používala kvôli tomu senta protect tampóny). Ja som si najskôr kúpila menší kalíšok podľa inštrukcií na nete (treba si cca pomerať vzdialenosť krčka a podľa toho vybrať) a potom ešte jeden trošku väčší keďže občas mám krčok nižšie alebo vyššie a raz mi sedí lepšie väčší, inokedy menší. Odporúčam prečítať, dosť pomôže pri výbere správneho kalíška:
https://www.maluna.sk/menstruacia/nizky-krcok-m...
Ja mám MeLuna soft L s guličkou a MeLuna soft SHORTY L s guličkou
https://www.maluna.sk/menstruacia/menstruacny-k...
Ešte dodám, že u mňa trvalo asi 3 cykly kým som sa naučila ako ho správne vložiť a spočiatku mi veľa krát pretiekol, čiže krátko po zavedení som zase utekala do sprchy. Inak vždy ho zavádzam aj vyberám v sprche, neviem si to predstaviť len na záchode 🤭💁

evaachesa
9. sep 2021

@maj98 asi by si potrebovala mäkší. Tiež som si zvolila najjemnejší a nie tvrdý kalich. Vôbec ho necítim.

evaachesa
9. sep 2021

Baby odporúčam túto staršiu diskusiu. Je od r 2013, no posledné strany sú už aktuálne kde som už aj ja prispievala a baby super poradili. V podstate všetko potrebné som sa dozvedela z tejto diskusie, je ozaj veľmi prínosná 👍☺️
https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/menstruacny-kalisok-vase-skusenosti/

kiki68
9. sep 2021

@malia18 ja som kupila velkost m a vraj ma byt akoze pred porodom, ja uz mam po porode a aj tak by som vacsi nepotrebovala. Mam mensi krcok vraj podla lekara. Co by zasa k mojim proporciam sedelo. Tak asi priroda vie koho cim vybavila 😂

mimimami3
9. sep 2021

@marcellka32 ja napr. V praci to riesim tak, ze ho len vylejem a utriem zvonku a zvnutra toaletakom, resp. Intimnymi obruskami a zavediem naspat. Umyjem doma. Resp. Niektore zeny maju v kabelke flasku s vodou a oplachnu tou. Co sa vyberu tyka, mne prvy nesadol, bol mi moc pevny / tuhy a tiez mi tam vadil ten uchyt (taka predlzena cast). Potom som si kupila soft a bez uchytu a ten je perfektny. Som po 3 porodoch a nedam nan dopustit. Prve 2-3 dni mam este pre istotu vlozku, ale to mi jedna na cely deň stačí....

vilma7
9. sep 2021

Asi druhý x o tomto počujem, chcela by som sa opýtať, nebojíte sa, že sa nejako vyleje, preleje keď v noci spíte? Alebo sa má používať len cez deň?

malia18
9. sep 2021

@belllinka hahahahahaha made my day 😅😅😅😅😅 v podstate mi to tiež nepríde nechutné veď predsa ženy používajú takisto silikónové pomôcky sexuálne a tiež to nevaria stačí si kúpiť na to gél určený ten má v sebe presne také čistiace látky aké treba nevidím na tom nič nechutné a raz za čas ho prevariť

malia18
9. sep 2021

@kiki68 no tak a teraz sa v tom vyznaj!!!😄

malia18
10. sep 2021

@ankusik vieš ono sa to totiž nevyberá teda ja som to nikde takto nemusela vyberať a to mám pomerne dosť silné krvácanie že za deň som spotrebovala v pohode aj 10 vložiek a vystačil mi proste ráno zaviesť dnu po práci vybrať doma v pohodlí sprchy...mne to príde také nekomfortne na wc ešte v nejakých takých priestoroch nie úplne čistých si šahať rukami dnu (aj keď si ich predtým umyješ chytáš kľučku máš v ruke možno telefón alebo hocičo ešte medzi umytím rúk a zavádzaním kalíšku chytíš ani si neuvedomíš) a hlavne nikdy nesedavam na doskách okrem bytu u kamošiek rodiny známych a tak proste na verejných wc nikdy ani v práci a to si neviem predstaviť bez sedu ako by som v takej polohe dlho vydržala a obzvlášť ešte vyťahovať fľašu s vodou a tam to premyvat alebo len utrieť do servítky to mi príde skôr nehygienické kvôli tomu že tu krv nikdy dobre takto neutrieš a môžeš si zaviesť proste nejakú infekciu a tak navyše tym toaletakom si tiež ruku od krvi neutrieš tak dobre a to mi príde potom také čudné chytať kľučky alebo ísť na tú chodbičku s umývadlami kde budú stáť ďalšie ženy a ja aby som tam šaškovala s krvavou rukou ako pre mňa toto ee.. .. v pohode zo zdravotného hľadiska môžeš mať kalíšok až 12 hodín potom ho treba vyliať a znova čiže to ti v práci vydrží a ak sa tie prvé razy bojíš tak si kľudne daj nejakú tenšiu vložku pod to a máš istotu s kľudným svedomím aj bez kontroly lebo máš ešte vložku a keby aj že kalich zlyhal ťa to zachráni 🙂 a keď naberieš skills ani vložku nebude treba potom

kiki68
10. sep 2021

Baby som jedina kto to meni iba v stoji? Ja keby sedim tak to asi nezavediem 😂😂😂

ankusik
10. sep 2021

@malia18 nie, nestačil mi objemovo 🙂 musela som ho vyprázdniť, každá žena má inú intenzitu krvácania a mimo krvi sa vyplavuje aj stielka maternice, takže nebudem zachádzať do detailov, ale mne sa podarilo ho naplniť za menej ako pracovnú dobu (verím, že nie som jediná) a teda vylievanie obsahu a výmena na wc bez umývadla v kabíne je pre mňa značnou nevýhodou. Preto píšem, že je to individuálne, niekomu to stačí a vyhovuje, niekomu nie.

malia18
10. sep 2021

@ankusik no ja mám M veľkosť a teda je väčší objemovo a je to pre mňa zlatá stredná cesta ja toto poznám tu intenzitu mala som dni kedy som hodinu nevydržala s vložkou proste to bola katastrofa moc a na kalíšok nedám dopustiť keďže vložky sú nepohodlné a tampóny zo zdravotného hľadiska nechcem používať a bolievalo ma z nich brucho ale aj tak keď viem ze budem dlhšie preč a nemám istotu použijem aj vložku aj kalíšok a tak vždy vydržím kým domov prídem

malia18
10. sep 2021

@kiki68 akože vyznie to hlúpo ale to by som fakt chcela vidieť lebo to si neviem predstaviť vôbec akože premýšľam teraz že ako by sa to tak dalo a nič mi nenapadá 😅😅 ja som si to v stoji v živote nezaviedla a ani mi to akosi nejde dokopy