Nechá mi štát dcéru, alebo ju dostane priateľ?

anamorma
18. júl 2015

Ahoj,dobry den.
Zakladam tuto diskusiu kedze som taku istu alebo aspon podobnu nikde nenasla,tak prosim ak mate skusenosti tak mi poradte som fakt uz na dne. Bude to trosku dlhsia diskusia.

Som slovenska momentalne zijuca v cechach u priatela,mam unho aj prechodny pobyt. Narodila sa nam dcera (3 tyzdne)priezviskom po priatelovi cize otcovstvo tam je priznane a tak sa chcem opytat ci by som mohla vycestovat na slovensko bez toho aby mi moj priatel musel dat na to povolenie a ja by som malej urobila pas bez neho. Totiz je vybornym ocom ale co sa tyka nas dvoch tak je to uz si myslim kriticke,urazs ma,ponizuje,pri hadkach mi nadava ,uz som aj zla matka kedze ki dieta place a chvilu ju tak neham kym ja sim usim odsat mlieko aby nebola ona polepena ale na druhu stranu mu vadi plac ze sa chce vyspat. Ja nic nikdy nerobim len vylihujem(co eni ani pravda) a on chodi do prace 4dni a 4dni ma volno a je jedno ci ide do prace ci nie proste on sa musi vyspat,ja nie. Milujem ho ale uz nevladzem,skoro som s nim otehotnela najprv ju nechcel a teraz ked sa narodila ju miluje a vyhraza sa mi ze ak sa aj rozideme tak malu bud bude mat on alebo nepojdem na Slovensko a ani len na par dni,ze sa o to postara. Dcera sa nam narodila tu ,takze je automaticky zapisana na adresu k jej ocovi a ze je jej zakonnym zastupcom,co nechapem kedze zobraty nie sme. Z matriky mi povedali ze si mam vybavit RL malej aj na svk aby som s nou tam mohla chodit ale neviem ci potrebujem suhlas aj partnera a ked by ma dal na sud ci by to mohol vyhrat a malu by mi zobrali bo ma priezvisko a vsetko po nom alebo by mi ju sud nechal aj z dovodu ze kojim a som predsa jej matka. Bojim sa ze o nu pridem....uz dalej necchcem byt s pristelom ale ostat v ČR nechcem ak s nim nebudem,nemam kde byt a psrtner mi asi tazko bude prispievat aj na byt. Tak este raz to zhrniem .
Mala narodena v ČR s ceskym RL ,obcianstvom aj aj tusim,adresu ze patri pod priatela,priatelove priezvisko, SR RČ este nema, a ze je asi zakonnym zastupcom on to priatell ani nevie a ani mu to nechcem hovorit,lebo sa mi furt vyhraza ked sa hadame ze malu dostane za kazdu cenu....ale ja mu branit styku s nou nechcem ani nebudem len by musel za nou chodit na svk a to ze on praktizovat nebude a mne nebude prispievat na cestu aby ju videl...pravnik stoji vela a na matrike ma posielaju za nim,tak ak nekto z vas mi vie pomoct,poradte prosim :/ dakujem

tranquillo
18. júl 2015

@charity ako je to s dokazovaním psychického týrania? To asi nie je také jednoduché, či? 😒

@anamorma veľmi ti držím palce, aby to dobre dopadlo!

draik
18. júl 2015

@charity
Vzdat otcovstva sa nemoze. Krive obvinenie by zadavatelke akurat pritazilo.

charity
18. júl 2015

@draik Moze. Staci ked bude suhlasit s osvojenim dietata inym muzom. Ci?

charity
18. júl 2015

@draik Nehovorim o krivom obvineni. Ved to co sa u nich deje je psychicke tyranie.

charity
18. júl 2015

@tranquillo Neviem ako je to v Cechach. Preto som odporucala sa tam obratit na neziskovky pre tyrane. Mozno tam moze nahrat tyranie na video. Neviem..

anamorma
autor
19. júl 2015

@charity nemozem predsa odcestovat s tak malym dietatom :/ ,sme hrozne daleko a 700-800 km by bolo strasne na dlho pri tak malej osobke. A neviem,co by zohladnoval sud ,ze kde dlhsie zije dieta ked to dieta este ani rozprsvat nevie a vacsinu casu s nou travim ja a rozpravam s nou po slovensky. A co sa tyka toho kde by jej bolo lepsie to tiez neviem,pristel kupil byt trojizbovy kde by mala svoju vlastnu izbu ale nevedel by ss tak o nu starat ako ja trebars ale zas ja na svk mam mamcu ktora ma tiez trojizbak no obcas tam je brat a samostantnu izbu by asi nemala,iba tak so mnou. Dalej,striedavu starostlivost si tiez neviem predstavit kedze kojim,jak by ju nokjil on? Mlieko predsa nema a je to este 3tyzdnove babo.

Zazalovat ho ozaj nechcem ,ani by som asi nevyhrala a nedaju ho ani na chvilu do lochu. Sebavedomie mi teda trosku znicil tym ponizovanim a nadavkami no ja sa tiez nedam a ked mi povie ze som zla matka tak mu poviem ze jak keby on bol dobrym otcom a ze mu malu kludne na 24hodin neham aby si to vyskusal ake to je byt furt hore ked treba. Je dobry motcom ,vidim ze ju miluje a je s nou rad ale vidim ze by to dlho nevydrzal kebyze je na nu sam.Priatel je niekedy tiez dobrym ,prinesie mi co chcem z obchodu,hovori ze tem byt co kupil je nas nie len jeho,peniaze su spolocne ale pocit zeby som bola na prvom mieste ? Nie taky pocit nemam,je teda pravda ze teraz aj mne je na prvom mieste mala a asi aj jemu.ale ja som asi na uplnom konci a len sa snazi a nuti sa byt so mnou. Co ja nechcem. Ked sa hadame mi hovori ozaj hnusne veci co si stake zapametam a ked mu ich poviem tak mi povie ze to hovoril z vztekuaze to nemyslel vazne,ale ja by som take veci ani nepovedala. Ale udat ho to asi nema cenu :/. Odist za riziko ze mu ju daju.nechcem rizkovat.

Za tym pravnikom pojdem teda radsej,som si vyhladala zensku aby ma lepsie chapala :p 🙂 a snad mi pomoze.

Dakujem Vam velmi velmi vsetkym za rady 🙂
@charlie1980
@nikuska744

anamorma
autor
19. júl 2015
peneloppe
19. júl 2015

@anamorma

Vybav slovensky rodny list a pas. Preco by si nemala byt jej zakonnym zastupcom? Ved si jej matka. Je to male babatko, pokial nebudu ziadne vazne priciny, tak dieta zveria tebe. Takze sa neunahli, konaj rozvazne. Nenechaj sa zastrasit priatelom. Neboj, vyriesi sa to.

charlie1980
19. júl 2015

@anamorma Ty si v prvom rade musis uvedomit, Co chces a ako by si sa dokazala postarat o tvoje dieta, kebyze niekto z vas opusti spolocnu domacnost, Ale v CR, nie odist zo statu zatial...
Vies mu zabezpecit byvanie ? Vlastnu izbu nemusi mat. Prezila by si s nou z materskej? Ak nie, ako by si prezila, kebyze nastupis do roboty ? Mal by ti ju kto postrazit? Ma tvoj priatel oficialny prijem, aby ti vedeli vypocitat vyzivne ? Alebo je nezamestnany ?
No a ked si toto vsetko spocitas a docitas vydavky, tak sa rozhodni, ci odist zo spolocnej domacnosti.
Aky je spoluvlastnicky podiel na byte? Je v katastri zapisany ako 1/1 vlastnik, alebo mate spolocny podiel ? Ak mate spolocny, potom ta bude musiet vyplatit a ty by si mohla zacat uvazovat nad kupou aspon 1izb bytu na zaciatok. Ak sama nebudes schopna s dietatom v CR, tak sa radsej nieze ani na SK nestahuj, Ale ani od otca v CR.
Potom nasleduje uprava rodicovskych prav a povinnosti. Na to musite zit oddelene. Za tuto upravu ste tusim oslobodeni od sudnych poplatkov.
No a potom zacni riesit stahovanie na SK. Inak, to byvanie u mamy je uplne v poriadku. Uz len dohodnut sa, ci bude Otec suhlasit s vycestovanim.
Upozornujem ta ale....ak sa skutocne chces s dietatom vratit na SK, tak na tom pracuj Co najrychlejsie, pretoze kazdy jeden den prezity v CR rozhoduje. Cim bude dieta starsie, tym bude mat socialne vazby rozvinutejsie (jasle, skolka, kamarati, stari rodicia v CR) a o to tazsie sa Vam bude vracat na SK z pravneho hladiska.

Ale verim aj tomu, ze je to len faza, kedy si unavena z kojenia a vstavana a ked drobec podrastie, tak sa to ukludni aj medzi vami.

A pamataj, ze pred sudom neplatia slzy milujucej matky, pred sudom by si bola v prvom rade unoskyna a az potom matka. Pred sudom moze byt Otec ozran a nasilnik, napriek tomu zostava otcom. Zakony totiz stoja nad vsetkymi nasimi emociami.

cacianka
20. júl 2015

nemôžeš tak trochu narafičiť, že ťa volá mama na SK, aj tak si sama doma, chce sa venovať a spoznávať svoju maličkú vnučku, sú prázdniny navštívite sa so slovenskou rodinou a cca o 2-3 týždne a vrátite....
potom príde ešte tetka s ujom, malá bude mať črevnú virózu, nemôže cestovať, o 3 dni prídu kamošky zo školy, lebo skôr nemohli boli pracovne mimo, a tak by si si pomaličky a nenápadne pretiahla pobyt na SK na dlhšie, ako maličká žila v ČR...
tam doteraz prežila 3-4 týždne, na SK bude aj 6-7 týždňov a už bude naplnená litera zákona - kde má dieťa dlhší obvyklý pobyt... ale všetko začni riešiť nenápadne, aby partner nezbadal, že chceš odísť a už vonkoncom nadlhšie, stále len "k babke na 2 týždne" ... veď môže ísť aj on, je vítaný, s kamoškami a rodinou mu zahrajte také divadlo, že sa ani nezbadá.
pokiaľ ste obaja rodičia bez určenia opateri a ako zákonní zástupcovia ste obaja, môžete ho mať obaja rovnako, len ty máš nevýhodu že prejsť do iného štátu nemôžeš bez jeho súhlasu, ked si dieťa dáš cez sociálku a súdom zveriť do svojej opateri, partnera oblbni že si Slovenka a aj kvôli detským prídavkom, bude sa ti ľahšie cestovať, nemusíš dokaldovať a aj pri prechode cez hranice, ked teraz toľko kontrolujú kvôli utečencom to bude ľahšie a bla bla bla. ved si volala a bola si na ambasáde kvôli občianstvu a slov. rod. listu, tak ti to odporučili.... skúšaj všetko možné a hlavne nenápadne, aby ťa nepodozrieval.
obráť sa aj na medzinárodnú ochranu detí v BA na SK, všetko nenápadne a ukry si aj v PC aj doma alebo u niekoho komu veríš....
ked si za tým stojíš a chceš to, tak konaj rozumne a plánovane a rafinovane.
držíme ti palce 😉

charlie1980
20. júl 2015

@cacianka Dobry napad....no v praxi funguje tak, ze Otec ma 1rok casu na to, aby poziadal o navratenie do krajiny obvykleho pobytu. Po 1.r sa predpoklada, ze dieta sa zzilo s novym prostredim, no navrat sa Este neda uplne vylucit...o com sa tazko hovori u 3.tyzdnoveho dietata...v takychto pripadoch CIPC kona velmi velmi rychlo. Cielom navratenia je dat veci do povodneho stavu a z hladiska opatrovnickych prav tak ako to bolo pred "unosom" To znamena, vratia dieta do trv.bydliska otca plus do jeho opatery. A uz bude len na zakladatelke, ci sa vrati. Ju nikto nemoze nutit.
Jedna mamicka sa vyjadrila velmi vystizne...tiez sa jednalo o malicke dieta... "Nepoznam pojem obvykly pobyt, poznam len pobyt v mojej naruci"
Princip je ten, ze on s tym musi vselijak suhlasit...
Ale za pokus by to mozno stalo... Je to 50/50

charlie1980
20. júl 2015

Aby som Este upresnila pojem "obvykly pobyt" Obvykly pobyt dietata nie je vzdy a len vypocitany matematicky na dni, kde dieta stravilo viacej casu. Pojem obvykly pobyt nie je stanoveny zakonom a posudzuje sa vzdy individualne. Ale moze sa to vypocitat aj na dni, aby sa mali sudcovia o Co opriet. Pojem obvykly pobyt sa urci komplexne a aj individualne. Inak sa posudzuje u 4.r dietata a inak u tak maleho dietata, ktoremu je domovom skutocne len naruc rodicov a je jedno, v ktorom state...

charity
20. júl 2015

@anamorma Mozes povedat ze si vycerpana z prebdenyvh noci a mama by Ti s babom chvilu pomohla nech sa vyspis. A aj on sa vyspi.. Ale najskor ho par noci po sebe nenechajte vyspat. Potom Vas mozno vdacne pusti k babke.

anamorma
autor
22. júl 2015

@cacianka
@charlie1980
@charity
mne ten kreten ( uz to inak nejde) nehce ani povolit aby malla dvoje obciastvo,nema ho lebo ze sa to uz vybavuje osobne a obidvoma rodicmi dietata v Prahe..nechce nic aby mala so slovenskom...co sa tyka toho ze za mamou aby si on oddychol a ja tiez mi povie a povedal ze ona moze prist sem,ze ved dva tyzdne robi a dva nie....:/

charlie1980
22. júl 2015

@anamorma No ale to sa velmi zmylil, pretoze dvojite obcianstvo ziskane narodenim ma mala automaticky po obidvoch rodicoch. Volala si na konzulat, ci je to naozaj tak...?
Ja neviem, ako je to v CR, Ale moj syn ma tiez dvojite obcianstvo, narodil sa vo Svajciarsku a obcianstvo sa zapisuje do rodneho listu (svajciarskeho). Ma slovenske a talianske. A ked sme prisli na SK, ako 1,5r. som mu davala robit slovensky rodny list.
Ale baby z CR by ti asi k tomu vedeli povedat viac.

charlie1980
22. júl 2015

A este....slov.rodny List som ziadala na matrike na Slovensku a otca tam nebolo treba....tak ja neviem...poriadne si vsetko pozistuj ako to funguje a tak potom...ja tomu celkom neverim s tym obcianstvom. Ved ty si Slovenka, matka, nemoze mat dieta obcianstvo len ceske!

anamorma
autor
22. júl 2015

No vraj si slovenske musim vybavit...moja mama zo sr sa bola pytat na matrike...musim s nim ist do Prahy a tak ziadat o slovenske a musime tam byt obaja ....kreteeeen jezisi mam chut mu vrazit noz do chrbta :/

anamorma
autor
22. júl 2015
charity
22. júl 2015

@anamorma Volala si s tym centrom, co Ti tu baby dali kontakt alebo tu mienis papouskovat len to, co Ti ten kreten nataral? Volaj a makaj.

charlie1980
22. júl 2015

Skus zavolat na slovensky konzulat v CR. Nie na matriku.

charity
22. júl 2015

@anamorma Spavas s nim? Varis mu? Ak nie, co z Teba ma, ze Ta tam drzi?

Nenechala si ho vyspat? Alebo spinka vo vedlajsej izbe?

Spravaj sa tak aby sa Ta rad zbavil. Ked mam byt hnusna, tak aj spinave plienky zabudnute v jeho izbe budu mat po par dnoch svoje caro.

charlie1980
22. júl 2015

Ma ich spolocne dieta, na ktore maju spolocne opatrovnicke prava. Zatial.

charity
22. júl 2015

@anamorma Prave som volala s pravnikom CIPC.sk

Na obcianstvo potrebujes suhlas otca.

Na vycestovanie s trojtyzdnovym dietatom suhlas otca nepotrebujes a ak by sa otec branil, je podla pravnika nepravdepodobne, ze by sud uznal u trojtyzdnoveho dietata ze ma vazby na Cechy ako obvykle miesto pobytu.

Pravnik Ti odkazuje, ze ak by Ti otec dietata branil fyzicky v opusteni domacnosti, mas volat policiu.

Takze sa zbal a vypadni odtial.

Cislo, kde som sa dovolala: 00421220463208.

charity
22. júl 2015

@anamorma Este k obcianstvu povedal, ze sud moze na ziadost jedneho z rodicov nahradit suhlas so slovenskym obcianstvom sudnym rozhodnutim ak to uzna za vhodne pre dieta.

lenadka
22. júl 2015

@anamorma si v rodnom liste zapísaná ako matka, teda nechápem, prečo by s tebou nemali jednať rovnoprávne ako s právnym zástupcom malej ,to sú tie úradníčky tak blbé?

charlie1980
22. júl 2015

Tvoje dieta ma pravo byt slovenskym statnym obcanom, pretoze si jeho pravny zastupca tak ako aj Otec !!! No vies co...??? Ja by som si pozhanala peniaze a nasla by som si tam nejakeho pravnika. A vsetko zacala riesit cez neho. A vobec by som uz potom s otcom nekomunikovala. A este raz...kazdy den rozhoduje, treba to dat cim skor do poriadku. Nech si zase nemysli, ze len on ma pravo. Tvoje pravo je aj odist s dietatom na dovolenku k starym rodicom!!! Nie len ze tvoja mama moze prist k vam. Aj ty mozes chodit tam ! Nejaky je divny!!!

ruthike
22. júl 2015

Rozhodne by som investovala do pravnika, toto nie je len tak. Centrum medzinarodnopravnej ochrany deti a mladeze(sidlo v ba) kuk na webe ti moze poradit. Priatelov suhlas na vybavenie rodneho listu nepotrebujes, ma pravo byt slovensky obcan a on tomu nemoze branit nech ti povie, co chce. Tak nelen a chod si to vsetko vybavit a obtelefonovat. Na velvyslanectve ti presne povedia ake dokumenty ti treba. A to si nemyslim, ze len on je zakonny zastupca. A presne na to aby si takto netapala ti treba pravnika, lebo tu na koniku ti nikdo neda legalne iste stanovisko

waitinka7
29. júl 2015

Nerozumiem az tak tejto problematike a ani sa nevyznám v zákonoch, tak ako niektoré. Len nechápem, prečo sa neberie na zreteľ sociálna potreba matky pre dieťa....veď dieťa potrebuje prvorade matku a to je už jedno, či bude žiť tam alebo tam. (teraz samozrejme nehovorim o speciálnych prípadoch, kedy by bola zena neschopná sa o dieťa starať s titulu alkoholizmu, drog a podobne)