Nevera a spoveď

janulka1802
26. feb 2023

Mám otázku na veriace žienky. Ak je manžel/ka neverný/á, ako je to so spoveďou a rozhrešením? Dostane ho ten dotyčný/á aj bez priznania polovičke, teda doma zatĺka alebo sa "musí" priznať doma aj s tým rizikom, že bude nasledovať rozvod. Prosím len o seriózne odpovede. Ďakujem pekne.

jan510
26. feb 2023

@janulka1802 rozhresenie dostane ale musi prerusit milenecky pomer( ak je dlhodoby) ak bol to jednorazovy ulet tiez rozhresenie dostane a berie sa to ako zlyhanie cloveka nie tak vazne ako dlhodoba nevera. Ani v jednom pripade sa doma nemusi priznavat

dianka555
26. feb 2023

Minule tu bola diskusia ohľadom cirkvi, ja som neveriaci ale ženy ktoré veria a sú veriace tak ak si to oľutovala a chces nápravu ale od srdca tak sa ti to odpustí, samozrejme vzťah už nesmie pokračovať. Zase klamať manželovi je ďalší hriech či nie? Či aj to platí že to oľutujem a všetko ok? Klamstvo, smilstvo, duševná a fyzická nevera je hriech. A ako ženy tu tvrdili že sa ti to odpustí tu na zemi nie hore.

janulka1802
autor
26. feb 2023

@dianka555 nejde o mňa.

dianka555
26. feb 2023

@janulka1802 tak ak o tom vieš tiež sa podielas na klamstsve ak ti to je kamarát/ka , rodina , a ak si milenka ešte horšie.

reanda
26. feb 2023

ak niekto caka, ze mu da 'rozhresenie' farar, tak je to pekne detinsky pristup.. rozhresenie si musi dat kazdy sam.. a ci uz k tomu potrebuje priznanie sa partnerovi, alebo nie, si musi tiez zvazit sam..
co sa 'boha' tyka, ten rozhresenia davat nepotrebuje, kedze ani neobvinuje

calmmeadow
26. feb 2023

knaz pri spovedi urcite bude vediet odpovedat na tuto otazku,takze ak osoba svoje konanie skutocne lutuje a je rozhodnuta v nom nepokracovat,tak rozhresenie dostane.Priznavat sa k tomu manzelovi/manzelke si myslim,ze nemusi,najma ak by to mohlo viest k rozvodu,ale ako som uz pisala,nech sa na to opyta spovedajuceho knaza

ckocka
26. feb 2023

@dianka555 Istú logiku to má, keď odpustí najvyšší šéf tak čo už záleží na smrtelníkovi.

domkakvet
26. feb 2023

@janulka1802 nechápem ako toto môže urobiť veriaci človek, každý máme hriechy, ale odtiaľ potiaľ, to je ako s prikázaním nezabiješ, myslíš si, že na to by si dostala rozhrešenie a neviem opýtaj sa pána farára.

dianka555
26. feb 2023

@ckocka áno ale zase klamať druhej strane aj keď dostane rozhrešenie je pokračovaním v hriechu. Jedno klamstvo ti je odpustené ale zároveň to tajiť a skrývať je druhá vec. Ale ak chce zachrániť manželstvo a žiť v klamstve no ok. Je tu málo opísaná situácia, ako dlho trvá alebo trval ten vzťah, určite tam boli aj city. Takže druhá strana je oklamaná neverou, klamstvom ktoré pretrváva a tiež láska k druhej osobe bude aj po ukončení vzťahu, stále je tam duševná nevera, no čo povie farár len to čo ho naučila cirkev.

ckocka
26. feb 2023

@dianka555 No proste církev sa to snaží nejako prijatelne vyriešiť - načo bude rozhrešenie ak priznaním sa sposobí rozvod? Ktorý vlastne zas nie je povolený? Takže vlastne predchádzajú nevyhnutným následkom. Uf, nemajú to lahké.

dianka555
26. feb 2023

@ckocka ak by to malo zachrániť manželstvo tak nech je ticho. Ak je to dobré manželstvo tak to by bola škoda. @autorka tu by si mala viac opísať situáciu ohľadom nevery.

ckocka
26. feb 2023

@dianka555 No to zas nejde, pred manželom to ututle ale pred Bohom nič neutají.

dianka555
26. feb 2023

@ckocka Boh to vidí aj to že to vie autorka tiež sa to musela od niekal dozvedieť buď je všímava alebo je účastníkom nevery. Skôr či neskôr sa to dozvie aj druhá strana. Autorka je účastníkom hriechu buď priamo alebo nepriamo, ak len o tom vie tiež by ma zaujímalo či je to hriech, vedieť, mlčať a nepovedať.

ckocka
26. feb 2023

@dianka555 Ja som teda stále hovorila o manželke, ale toto je tiež zaujímavé. Na vyriešenie by sme potrebovali fundovaného teológa.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jan510
26. feb 2023

@mamula20 su veriaci co dokazu si tak vysvetlit kanonicke pravo po svojom, ze by si oci otvarala, hlavne nech je to navonok vsetko v poriadku. Ale suhlasim s tebou

anetka34
26. feb 2023

@janulka1802 Aj Ježiš odpustil hriešnici so slovami: "Choď a viac nehreš" a ľudia sa nad tým pohoršovali.
Podstatné je priznať si chybu a viac ju neurobiť.
A neviem teda či si nikto myslí, že keď sa prizná manželke, uľaví svojmu svedomiu a jej ublíži. Ja by som to teda nechcela vedieť. To je môj názor. Čo oko nevidí, to srdce nebolí. Nech to viac nerobí. Ale reálne s tým skúsenosť nemám, tak iba teoreticky píšem.

judit47
26. feb 2023

@domkakvet mne pri mojej poslednej spovedi odmietol dat rozhresenie-zili sme s priatelom spolu bez svadby-vraj ak mu slubim ze s nim nebudem yvat do svadby da mi ho…Opytala som sa ho ze ak by som niekoho zabila a olutovala to ci by som ho dostala-a vraj ANO! Lebo by som v danom hriechu nepokracovala a olutovala to kdezto vedome spoluzitie bez svadby je pokracovanie v hriechu…
Tolko k vrazde a rozhreseniu

lenkasarka
26. feb 2023

Zaujímavé čítanie 🫢

janulka1802
autor
26. feb 2023

@domkakvet nejde o mňa. Už som to písala.

anetka34
26. feb 2023

@janulka1802 Tak načo to riešiš, keď sa to netýka teba? Či chceš vedieť či sa suseda musí priznať mužovi lebo si ju videla ísť na prijímanie?

janulka1802
autor
26. feb 2023

@anetka34 lebo ma to zaujíma a nevyznám sa v cirkevných záležitostiach. Neviem o tom, žeby tu bolo zakázané položiť aj takú otázku.

janulka1802
autor
26. feb 2023

@jan510 ďakujem za odpoveď k veci.

modrykonik1237
26. feb 2023

Pri spovedi všetko kňaz vysvetlí. Tu sa názory rôznia. Kňaz dá najlepšiu odpoveď.

anetka34
26. feb 2023

@janulka1802 Nemusíš sa urážať, môžeš položiť otázku. Len ma zaujímalo, keď sa Ťa to netýka, načo to potrebuješ a jediná odpoveď, ktorá Ťa uspokojí je, že si to ľudia vysvetlia po svojom. Hoci aj to sa stáva. Viaceré sme ti písali, že keď oľutuje a viac nerobí, nemusí sa priznať. Dôležité je nepokračovať v tom, napr. v nevere. Ale to si ako odpoveď k veci neuznala.

janulka1802
autor
26. feb 2023

@modrykonik1237 súhlasím s Tebou. Mňa to zaujímalo z pohľadu, či sa s tým niekto nestretol. Aj kňazi sú nejednotní častokrát.

danica2711
26. feb 2023

keby mi bol partner neverný, tak to, či a ako môže ísť na spoveď by bolo to posledné, čo by ma zaujímalo

mnamko
26. feb 2023

@janulka1802 som veriaca ale nie ta čo chodi do kostola,a nikdy by som sa fararovi nespovedala,preto by som radsej prijala byť evanjelička,kde maju hromadnu spoveď .A prečo? Pretože tý čo robia najväčšie hriechy su najväčší kostoličkari,ruky v kostole spinaju a doma robia peklo.A o fararoch pomlčim ,znamy má tzv.bordel a by ste sa čudovali ,koľko fararov tam chodí.

janulka1802
autor
26. feb 2023

@mnamko rozumiem, v mnohom s Tebou súhlasím. S "veriacimi" mám bohužiaľ veľa zlých skúseností, česť výnimkám.

nekonecna_katastrofa
26. feb 2023

@janulka1802 Najlepšie vysvetlí kňaz. Ale nám na náuke hovoril aj kňaz, aj manželský pár, aj psychológ. Ak sa už niečo také stane, nie je na mieste za každú cenu prehodiť tú vinu na podvádzanú polovičku. Často je to o tom, že neverník chce uľahčiť svojmu svedomiu a prizná sa, čím prehodí všetku zodpovednosť na druhú stranu a ublíži dvojnásobne. A manželstvo môže zničiť. Dôležité sú samozrejme aj okolnosti, či je to sukničkár, či to bolo jednorazové zlyhanie, atď. Ale nie je nutné priznanie.