Pocit, že mama ma nenechá žiť svoj život

17. mar 2022

Skusim v strucnosti opisat v com je problem vo vztahu s mojou mamou. Mame dobry vztah aj kus kamaratsky ale cim som starsia tym si viac uvedomujem niektore veci. Tak skusim vam to opisat. Mama to nemala v zivote lahke co nam stale hovori dokola uz ma to ani nebavi pocuvat popravde ja viem co si zazila ale nie je jedina na svete ktora mala prisnych rodicov a musela robit. Zvysok zivota tiez nic moc vydala sa za nespravneho muza a pokazila si zivot. Velmi zle rozhodnutia ucinila co sama priznala ale stale sa len lutuje a ja mavam obcas pocity viny skrz nej..ja jej pomaham ako to ide vypocujem ju ked sa neciti ok ale opacne to moc nefunguje 90% rozhovorov je dokola o jej starostiach. Uz ma to unavuje. A dalej mam pocit ze ma dusi a brzdi v mojom zivote. Ako som od nej odisla mam pocit ze sa s tym nezmierila aj ked nebyvam az tak daleko chodim pravidelne na navstevy no ked som este zila s nou chcela ma akoby mat pod kontrolou este

autor
17. mar 2022

Stale sa pytala kam idem co idem a aby som nesla a toto hento tamto prisla som z prace a cakala ze si s nou sadnem k tv a budeme klebetit nebavilo ma to aj teraz by brala aby som chodila castejsie volame si pravidelne ale aj mimo toho ked nema co ine na praci stale mi posiela sms ja myslim ze to uz prehana. Ked nemam chut volat s nou alebo mam toho vela hvoori mi ako jej to ide pomaly a chyba jej to v poslednej dobe. Ona je totiz doma na opatrovatelskom stara sa o mojho brata. No a tu dalsi kamen urazu. Mam este jedneho brata starsieho ten malnbyt uz davno samostatny len ona im obom skace okolo riti aj tomu druhemu ktory vedel vela veci sam a nerobi to uz lebo spohodlnel pri nej ona im robi full servis a samozrejme zneuzivaju to vo velkom a potom sa len mne stazuje aka je unavena nevladze..lebo ked som bola doma vacsinu veci som robila ja teraz musi ona. Ja sa staram o seba sama nic neziadam od nich nikdy ona ako mama ma ani nepodporovala nikdy v nicom ani ako dieta. Vsetko ked chcem tak len sama..tak neviem ci som napisala ako tak dost na pochopenie ale dusi ma toto cele uz. Chcem mat svoj zivot a nie aby som zila na pol svoj zivot a na pol zivot podla nej. Lebo ked mi stale rozrpava ako trpi a podobne veci ja mam potom take vycitky ze som ju nechala tam samu ale mozem snad za to ze si pokazila zivot a ze synom robi sluzku? Neviem sa rozhidnut ci byt viac sebecka alebo co mam vlastne robit. Uz ma dost rokov aby pochopila ze mam pravo na svoj zivot. Ona sa skoro vydala isla zit od rodicov a stretavala sa s nimi tak raz za mesiac niekedy ani to nie neboli dako v kontakte a i tak jej isli na nervy ked prisli na navstevu a ona si mysli ze ja budem nonstop v pohotovosti. Ked niekam ideme musim jej napisat ako co ci sme ok a ja mam z toho stres len lebo ked sa dlhsie neozvem ze sme na vylete uz mi pise ci sme ok. Ano viem boji sa je to prirodzene ale mna to proste obmedzuje a neviem ako sa z toho dostat

chanel_c
17. mar 2022

Ahoj. Ak chces napis mi spravu 🙂

vikes
17. mar 2022

Podľa mňa by vám veľmi pomohla terapia so psychológom, nakoľko tieto pocity vo vás mama budovala veľa rokov a nebude ľahké sa ich zbaviť. Nemať výčitky a nadobudnúť pocit slobody na tom budete musieť popracovať a aj odpustiť mame. Želám vám veľa síl.

autor
17. mar 2022

@vikes dakujem ❤

0silvia0
17. mar 2022

Mamini rodicia este ziju? Ak ano, nasmeruj ju na budovanie vztahu s jej rodicmi. A co tvoj otec? Kde je v celom pribehu otec? Kolko ma vlastne matka rokov?

autor
17. mar 2022

@0silvia0 neziju uz otec od nas odisiel uz pre nas neexistuje vlastne nezaujima sa o nas roky a mama ma malo po 50ke..

kitycat
17. mar 2022

Prestan sa lutovat aj ty. S mamou komunikuj kolko uznas za vhodne, vsak ma synov, ktorym sa moze postazovat ako obskakuje ich oboch a ako sa ty stale menej a menej ozyvas 😉

autor
17. mar 2022

@kitycat mas pravdu ale pooravde je to tazke pre mna ale uvedomujem si ze musim s tym ja nieco robit. Ta jej viazanost na mna v konecnom dosledku skodi aj jej samej

0silvia0
17. mar 2022

Dobre si to pomenovala, vôbec jej nepomáhaš, škodíte si navzájom. Deti ľudia nemajú na to, aby ich k sebe prišpendlili, ale aby ich naučili žiť. To, že ona nenaučila žiť brata, je jej chyba, nie tvoja. Tým, že tancuješ ako ona píska, necháš v sebe vyvolávať pocity viny si navzájom vytvárate závislosť. Ty nemôžeš za to, aké mala ona detstvo, nemôžeš za jej zlý výber partnera. Čiže jej traumy ani nemôžeš odčiňovať, s týmto sa musí popasovať sama. A ako sa s tým popasuje, keď jej beháš okolo riti? Je dosť stará na to, aby si svoje chyby uvedomila a niečo s tým robila. Oznám matke, že k nej prídeš na návštevu raz týždenne a dodržuj to. Neodpovedaj na každú sms, oznám jej, že nemáš čas celý deň smskovať. Je to relatívne mladá žena a ešte môže normálne žiť a fungovať, ale musí si niektoré veci uvedomiť a ty tiež.
Môžeš jej pomôcť v rámci možností, ale nemôžeš jej robiť druhé ja. Nech sa páči, nech si nájde kamošku, rovesníčku, nech si nájde partnera, nech žije.

autor
17. mar 2022

@0silvia0 dakujem za tvoj pohlad a suhlasim s tebou ja som si to zacala uvedomovat az postupne a zacalo mi to dochadzat lebo take aha momenty ze mne narieka ako nevladze ma toho vela a potom bratom tam vyvara obskakuje rite a stale som jej hovorila aby ich tak neucila a robila to i tak a teraz sa ponosuje. Ja som sa kvoli tomu dlho predlho trapila moj zivot isiel bokom a posledne obdobie som si povedala ze to neni ok a musim s tym nieco zacat robit. Chcem zit svoj zivot lebo nikdy clovek nevie co bude a ked budem mat nejake problemy ja tazko mi niekto z nich z rodiny pomoze ako to bolo uz vela x..ona si musi uvedomit ako si pisala ze deti nie su na to aby rodicom cely zivot skakali a sedeli pri riti. Ja k nej chodim pravidelne ked sa mi da tak raz za tyzden co treba jej nakupim spravim nemam s tym problem ale vsetko ma svoje hranice. Len tazko sa to meni pre mna veru

0silvia0
17. mar 2022

Najväčšia škola pre teba i pre ňu bude, keď dobrovoľne budeš za zlú. Lebo ona ťa tak bude najprv vnímať, že si zlá a nevďačná atď., lebo sa jej zrazu vymkneš spod kontroly. Neboj sa toho a choď do toho, takto naštartuješ pocit uzdravovania. Buď milá, ale asertívna. Bude sa ponosovať? Pekne jej povedz, mama, teraz je načase požiadať o pomoc brata, veď s tebou býva, nech ti pomôže. Prečo by si jej ty mala robiť nákupy keď má doma chlapa? Možno brat keď mu mama konečne bude delegovať nejaké povinnosti konečne vypadne z domu. Snáď si mama uvedomí svoju chybu a začne brať život inak. Nič nie je zaručené, možno to bude dlhodobý proces, možno sa nikdy neuvedomí, ale ver, že skákaním okolo riti nikto nikomu nepomohol. Tvoja mama nie je 80ročná stará babička, ale mladá žena, ktorá má žiť a fungovať.

autor
17. mar 2022

@0silvia0 viem viem mozem si sama sebe vycitat ze som jej dlho ustupovala. No brat kasle na nu co potrebuje nakup spravi raz za dlhu dobu aj to len taky a pritom jej chodi vyzierat chladnicku ale sama si za to moze a este mu vari aj jeho frajerke..takze tak. Vela x som jej povedala uz ze preco to robi aby to nerobila a uz som aj kus tvrdsia k nej co sa tyka komunikacie lebo sa len stazuje a chcela by zmenu lae nerobi pre to nic tak neviem co caka. Vela x predtym som jej ponukla viacero rieseni pre zlepsenie jej situacie ale odmietala to vzdy. Takze mi to pride ze ju bavi akoby byt v roli obete aj. No takto ubija zivot sebe aj mne a zbytocne

0silvia0
17. mar 2022

a tie ponosy a vyplakávačky z jej strany zruš. Povedz jej tvrdo, že ťa už nebaví roky rokúce počúvať jej ponosy, buď nech so sebou niečo robí alebo nech ťa s tým neobťažuje. Povedz jej, že jej rada pomôžeš, ale už tiež nevládzeš počúvať tie vyplakávačky. Nech ti povie vecne čo od teba chce. Urob zo seba na chvíľu tiež chudinku akou je ona, nastav jej zrkadlo a začni lamentovať aké to máš ťažké, keď ti niekto stále vyplakáva nad svojim životom. Čo ty máš akože s tým robiť? Ano, buď tvrdá, nedaj sa, nechaj mamu, nech sa s lenivým synáčikom teraz vykúpe vo svojej výchove. Tie nákupy jej platíš ty?

dajna8
17. mar 2022

čím skôr by si jej to mala narovinu povedať, že to proste už takto ďalej nejde, lebo raz sa stane, že to už nevydržíš, vybuchneš a ešte len potom to bude zlé. Proste sa musí postaviť na vlastné nohy, nemôže byť tak na vás závislá. Nenechaj si proste vziať chuť do života

alchemilkazltozelena
17. mar 2022

Koľko máš rokov?

zuzana9393
17. mar 2022

Toto mi dost pripomina moju svokru. Aspon tymi rozhovormi. My cakame dieta, staviame dom a nic sa neopyta, vlastne vacsinou nikoho nepusti k slovo. Zato my o nich vieme komplet vsetko, od toho s kym isla do prace, co kto v praci povedal, az po detailne info co varila a ako sa jej to nepodarilo podla predstav, alebo co jej zrovna chyba v kuchyni a musi kupit. Vsetky tieto veci podava ako staznosti, muz sam povedal, ze ho to uz psychicky vycerpava, pocuvat taketo ,,problemy". Nastastie nas neriadi, ani nijako nekomanduje. Ja byt tebou sa s nou o tom porozpravam a asi ju potom vzdy upozornim na to ked to bude prehanat. Ale ono vzdy sa najlahsie riesia cudzie problemy

ivangeline
17. mar 2022

Zhrniem to. Kodependencia.

cialota
17. mar 2022

ako je pravda ze komunikacia je zaklad, ale tak aj taketo negativne spravanie nevyvolava dobre pocity, takze pokial tam ma este synov nech sa stazuje aj im alebo jej treba trosku naznacit ze by uz aj stacilo ci?

kendova_anna
17. mar 2022

Ono ani pocuvat sa to proste neda do nekonecna a clovek chyta potom voci takej osobe proste averziju, co v pripade rodic dieta nie je bohvie co. Rozhodne by si sa o tom s nou mala porozpravat

autor
17. mar 2022

@0silvia0 vacsinou ano ked dava peniaze malokedy si vezmem..alebo jej zase spravim nakup za to. Ja nemam problem pomoct ale dost si myslim ze som jej ulahcila vela vecami zivot a uz je naucena stazovat sa. No a ked sa nahodou postazujem ja tak to berie tak nijako. Alebo zas prehodi temu na seba. Uz som si povedala ze skusim jednym uchom dnu druhym von uz to tak nevztahujem aspon na seba ako predtym. Ak nepomoze budem musiet byt tvrdsia no

autor
17. mar 2022

@alchemilkazltozelena 29 budem mat

autor
17. mar 2022

@zuzana9393 no cudzi to vidia inak aj takze niekedy taka rada z inej strany nemusi byt na skodu. Ja tiez druhemu naor tvojmu muzovi by som povedala ze neber si to tak a sama to az tak neviem este. Takze tak. Clovek sa musi naucit odosobnit od niektorych veci. A nebrat vsetko vazne. Ja som na tom kusok lepsie ale stale to nie je ono obmedzuje ma to hlavne to mam v hlave. Ale byvalo to uz aj horsie kedy ma to fakt trapilo. A nedavno som si uvedomila akoby ze aka som bola blba a uz som mozno mohla byt niekde inde kebyze neplytvam energiou na mamin zivot a jej ponosy..

autor
17. mar 2022

@ivangeline co to znamena ak sa mozem opytat? 🙂

0silvia0
17. mar 2022

vieš ona to možno robí aj účelovo, alebo aj podvedome, to nevieme posúdiť. Ale možno má taký vzorec v hlave, že čím viac sa bude sťažovať a vzbudzovať v tebe pocity viny, tým viac jej budeš pomáhať. A radšej dopredu lamentuje, aby ťa udržiavala v nepoľavujúcej pomáhajúcej rovine. Ak by prestala, bojí sa, že by si s pomocou prestala aj ty. Toto je taká jej obrana. Skús si prečítať knihu manipulativní rodiče. A nenechaj sa manipulovať. Je fajn, že si to uvedomuješ, ale začni na tom makať, aby si sa emocionálne odstrihla od týchto techník.

krystofkal
17. mar 2022

Nooo nemáš len pocit, ono je to bohužiaľ tak. No nemôže takto svoj smútok prenášať na teba, lebo časom, budeš rada, ak sa kontakty radšej úplne prerušia a tak by si jej to mala podľa mňa aj povedať

alchemilkazltozelena
17. mar 2022

Máš aspoň priateľa?

autor
17. mar 2022

@alchemilkazltozelena ano mam 🙂 zijeme spolu

martinajurkechova
17. mar 2022

To že to berieš jedným uchom dnu a druhým von je asi najlepší spôsob ako nepokazit váš vzťah. Ak práve nemáš na mamu čas, tak jej len napíš sms. Navštív ju len keď sa budeš na to cítiť. Skús jej to povedať, že by ťa potešilo keby si niekedy vypočula aj ona teba. Viem, že takýto ľudia oberajú druhých o energiu, ale žiaľ nič s tým neurobíš. Neskôr by ťa mrzelo keby sa to medzi vami úplne pokazilo a prestali by ste sa stýkať.

smuhyta
17. mar 2022

Ja poradim nieco ine,co takto mamu prebrat k zivotu,kadernik,nechty,pedikura,kurs,dovolenka pre nezadanych.Zobrat ju mimo zabehnuteho zivota.

autor
17. mar 2022

@martinajurkechova to nechcem urcite je to mama predsa..myslim ze najlepsie c