Podozrenie na pokus o samovraždu. Poradíte?

slaskou
4. júl 2014

Prosim,kam sa obratit,ak mam pocit,resp. podozrenie na pokus o samovrazdu u istej osoby.Jeden blizky robi v poslednej dobe sialene kusky,odchadza z domu,len tak odide,potom sa vrati,pije,zalozil zivotnu poistku a dost casto o tom hovori,ze to vyplatia aj v pripade samovrazdy....

Mozu ho len tak zavret na psychiatiu?A co ked podpise revers?

Staci to riesit cez policiu?Resp. maju to v kompetencii ?

Dakujem

kadri
4. júl 2014
kaktusik007
4. júl 2014

poistovna vyplati v pripade samovrazdy zivotnu poistku ak bola uzatvorena aspon dva roky pred tym, ako samovrazda nastala - nik predsa nejde uzatvarat poistku ze sa o dva roky zabije. Ak nastane umrtie z dovodu samovrazdy skor, samozrejme poistovna nic neplni.

Ak je to taky samovrah, ako vacsina citovych vydieracov, tak mu stacia vyssie uvedene informacie. A este taka prakticka - aj ked je poistka uzavreta dlhsiu dobu ako 2 roky, a samovrah sa na svoj cin odhodla po vypiti alkoholu - aby si dodal guraz to urobit, tak ono poistovna plnit nebude -- pretoze alkohol.

Takze mu predostri tieto prakticke argumenty - a mozno uspejes.

Inak, je to uplne zbytocne riesit. Ak sa niekto zabit chce, tak sa zabije - a ty mu v tom nezabranis, ani keby si sa roztrhala na kusky. A prave na vacsinu tych takych vydieracskych samovrahov zabera - tak sa zabi. Je to tvoje rozhodnutie, ja za tvoje rozhodnutie zodpovedna nie som.

A este k praktickym veciam - ano, mozu ho zavriet na psychiatriu - ak niekto zavola 155 pri jeho priamom pokuse o samovrazdu. Tak ho RZPckari beru rovno na psychiatriu, kde ostava na pozorovani... Avsak - je svojpravny. Nariadit ustavnu liecbu vie jedine sud. Ale ak je uz hospitalizovany a stale je hrozba, ze si na zivot siahne, tak len tak sam od seba reverz podpisat nemoze -- ale moze neskor, ked ho akutna faza samovrazdy prejde... no a klasika - podpisat reverz moze jeho rodina... co niekedy ma za nasledok ze dotycny jedinec manipuluje so vsetkymi na okolo, len aby si preboha chudacik nieco nespravil....

janickacrazy
4. júl 2014

Niekedy staci, ak sa budes onho zaujimat, aj ked ta mozno bude odmietat a tvarit sa, ze nikoho nepotrebuje. Mozno trpi depresiou, najlepsie by bolo, keby sa ti podarilo dostat ho k lekarovi, aspon k psychologovi, ked uz nie k psychiatrovi. Neviem, ci ma nejake financne problemy, ale poznam pripad, kde takto podobne chcel riesit otec rodiny svoju nezamestnanost a neschopnost postarat sa o deti a o rodinu, ozaj velmi nestastne riesenie, lebo teraz sa maju vlastne este horsie ako predtym. Vobec nemusi vydierat, jednoducho nezvlada nejake problemy vo svojom zivote. Treba mu pomoct, vacsina samovrahov pred smrtou rozprava o tom, ze sa chce zabit alebo vseobecne o smrti, ale vacsina ludi to berie na lahku vahu a myslia si, ze aj tak to neurobia. Mame u nas v rodine takzy smutny pripad, dokonca aj volal bratovi predtym, vecer nech pride k nemu a ten ho odbil, ze je neskoro, nech neotravuje, doteraz si to velmi vycita.

annazozelenehodomu1
5. júl 2014

Aj ja si myslím, že sa treba o takého človeka zaujímať, snažiť sa s ním rozprávať, prejavovať záujem, nezľahčovať jeho rozpoloženie a pocity ktoré má lebo tí, ktorí rozprávajú o samovražde tak to môžu naozaj myslieť vážne a urobiť to. Netreba to brať na ľahkú váhu, že ho to prejde, lebo ten človek to raz naozaj môže urobiť. Nemusí to byť citové vydieranie, jemu naozaj môže byť tak strašne psychicky zle. Ja by som takému človeku navrhla navštíviť lekára a porozprávala by som sa o tom aj s kňazom.

seahorse27
5. júl 2014

Podla mna, ak je to dospely clovek a neohrozuje priamo svoje okolie alebo naozaj nestoji na moste alebo so zbranou v ruke, tak ho na psychiatriu nemozu zobrat len tak. Rovnako je to s policiou. Skor by som sa skusila s nim porozpravat, co ho trapi, odkedy je mu takto zle a naviest ho k navsteve psychiatra, aby tam isiel z vlastnej vole. Uz keby bol pokus o samovrazdu, tak je to ine, vola sa zachranka a postup je jasny - hospitalizacia na psychiatrii.

levica1313
5. júl 2014

Len tak ho nemožu zavriet,musí s tým on súhlasit,že sa chce liečit.....Skús sa ho opýtat,prečo začal pit,či má nejaký finanč.problém....skúsit mu poradit,pomoct a pozitívne naladit...Proste nenápadne zistit,prečo sa tak chová....

danielahamar
5. júl 2014

ja mám skúsenosť, že ľudia, kt. o tom často hovoria, to nikdy nespravia a to už vôbec nie bez svedkov, chce proste len zaujať, cíti sa sám a takto si myslí, že sa ľudia budú o neho viac zaujímať... ale z druhej strany, áno je to choroba - duševná, kt. má také zmýšlanie a na psychiatriu? len on sám musí chcieť, ale bolo by dobré ho dotiahnuť aspoň psychiatričke, keď nič iné.. zavrieť na psycho ho môžte len vtedy, ak by ste zavolali policajtov, keď už bude ohrozovať sám seba, ale musia to vidieť, aby hned mohli zavolať zdrav.pomoc, inak nie

pink_lady
5. júl 2014

uz davno neplati ze ludia co hovoria o samovrazde ju nespachaju...porozpravat sa s nim treba...

latvia
5. júl 2014

nie som sice poistovak, ale ak niekto spacha samovrazdu, tak poistne nevyplacaju. to by potom kazdy kto ma dlhy, uzavrel vysoku poistku, pockal 2 roky a potom sa zabil.poistovne by teda mali co vyplacat 😕 mozno je nejaka tak poistka, ale zatial, co som poznala pripady, tak poistku vyplatit nechceli, uy len ked si smrt zavinil v suvislosti s pozitim alkoholu, aj ked sa zabit nechcel, tak pochybujem ze umzselna samovrazda obstoji...
a co sa tyka jeho, treba mu nejak dohovorit, aby siel aspon na vysetrenie k psychiatrovi. pokial neohroyuje seba alebo inych na zdravi a zivote, tak ho nikto do liecenia donutit nemoze. reverz sa podpisuje, len ked ide na liecenie dobrovolne a uz nechce ostat a nehrozi nebezpecenstvo jemu alebo blizkym. inac ked je ako nuteny vstup na psychiatriu, bez prepustenia lekarom nemoze odist nikam

molnija1985
5. júl 2014

@slaskou Čo sa týka samovraždy, tak samovražda narozdiel od vraždy sa nezvykne dlhodobo plánovať. Samovražda sa až na zopár maniakálnych prípadov udeje v krátky časový úsek. Sú prípady, kedy človek nestihne zanechať ani dopis na rozlúčku a proste len cestou z práce skočí pod vlak - len za účelom samovraždy. Človek ktorý chce umrieť, tak umrie, bez varovania a varovných signálov. Ukážkový prípad je prípad ženy, čo ju v aute zrazil vlak, prežila previezli ju do nemocnice, nevedeli že chcela spáchať samovraždu, v nemocnici vyskočila z okna a zabila sa. Samovrahovia, myslím tým ľudí čo sú rozhodnutý SKUTOČNE ukončiť svoj život sa nesnažia varovať okolie. Človek čo si nasype vitamín C a zapije alkohol a napíše dopis na rozlúčku, nechce samovraždu spáchať iba povedať okoliu "Niečo zlé sa v mojom živote deje". To ale na druhej strane nevylučuje to, že keď si ho to okolie nebude všímať, že jedného dňa nebude namiesto vitamínu C - rohypnol. Takže asi tak.

11paris77
5. júl 2014

zena mojho byvaleho partnera,spachala samovrazdu.a napriek tomu,ze som sa s nou nestretla,a osobne ju nepoznala,ona spachala samovrazdu,lebo nemala oporu v muzovi,napriek tomu,ze mala v case sebaznicujuceho utoku male 16.mes.dieta.az teraz po doslova uteku od jej muza-mojho byvaleho partnera som pochopila,preco to urobila,ona uz dlhsie pred tym ako to urobila,davala jasne znamenia svojmu muzovi a jej rodicom,ci svagrinej,ale vsetkym bola na smiech.odsudzovala som jej pocin,lebo mala male dieta.a zena ked ma babetko,tak je to pre nu velmi silne puto.lenze ona bola pod tlakom muza,ktory bol a je psychopat,tyran,egoista,narcista,a psychicky manipulator.s paranoidnymi stavmi.urcoval jej vsetko co ma robit ako sa ma obliekat,ako cesat,co moze kupovat atd.aj to ako a kedy ma ake slova v akom poradi hovorit.az ked som si prezila s jej muzom posledne dva roky,tak som pochopila,ze hladala v nom oporu,ktoru nemala ani v detstve vo svojom otcovi,tiez tyranovi a manipulatorovi.volala o pomoc,ale egoista a psychopat,sa nezmeni,nikdy.odstavila este jeho auto,lebo je zavisly na majetku,a skocila pod vlak,len preto ze v ten den chcela aby sa vratil skor,ale on jej oponovala potom nebral mobil.a paradox je ten,ze ta dcera kt.po nej zostala,je tak ako ona pod vplyvom otca manipulatora,ako aj dedka.osud sa neutecie,niet dna aby som natoto dieta mojho byvaleho nemyslela,tak velmi mi na nej zalezalo,nikto v tejto jeho rodine nepocuval,co vsetko moze byt s tymto dievcatom za par rokov.ani jej otec,prave on ktory ma tiez svoj podiel vinya jej rodicia,sa vobec necitia vinny??to dievca ma sedem rokov,a uz teraz je vidno,ze bude s nou manipulovane,a potrebuje pomoc.ak by to bolo mozne,tak ju odoberem z tejto rodiny,ale neda sa to.a tak som v pude sebazachovy od mojho partnera a jeho dcery nechala ju napospas osudu,ale zachranila som seba a moje babetko,kt.mam bohuzial prave s tymto tyranom.niekedy nemozeme spasit cely svet....aj ked mame obrovsku volu a motivaciu...

dandy05
7. júl 2014

mali sme to na jesen v rodine. pokial sa tym vyhraza, netreba to brat na lahku vahu a riesit to. nemusia to byl len reci ako v nasom pripade a potom, ked uz to nejde spat, si to clovek vycita, ze mal byt vnimavejsi, mal sa snazit, napada ho co vsetko mal urobit. ale neskoro.

patrikkk21
31. aug 2023

V poslednej dobe, robím aj ja šialene kúsky, hovorím o samovražde, hovorím o nej malo v porovnaní s tým ako často na ňu myslím. Dúfam že toto si prečíta niekto, kto ma vo svojej blízkosti blízku osobu ktorá je na tom tak ako ja. Viem ako pomôcť, pretože viem ako sa ti ľudia cítia. Oni nechcú pocut dôvody pre ktoré majú žiť, oni nechcú pocut komu všetkému tým ublížia, nechcú pocut že ich je treba, pretože oni VEDIA že ich treba, nechcú ani jednu z tých klišé veci ktoré si všetci myslíme že su to jedine čo im môže pomôcť, už VÔBEC nechcú ísť za doktorom, ku PSYCHIATROVI ich ani neposielajte, docielite len to, že si ten človek začne pripúšťať že je blázon 🙂 že je iný a že ho nikto nechce pochopiť len poslat kade ľahšie. Sadnite si s ním, počúvajte ho, keď nebude chcieť hovoriť, vy buďte TICHO, objimte ho ak to chce, ak chce plakať len ho držte tak silno ako sa dá, on nechce pocut, on počul už milión krát, myslite si že on si nevraví v hlave že koľko ľudom by ublížil svojim odchodom? Že si to neuvedomuje? Mnoho ľudí berie samovrahov ako sprostých ktorí len nevedia si uvedomiť ze ich tu treba… TO JE ÚPLNÁ BLBOSŤ. MY DOBRE VIEME KOMU VŠETKÉMU A AKO VEĽMI BY SME UBLÍŽILI. Samovražda a chut spáchať samovraždu ma vzdy len jednu príčinu, to je trápenie, beznádej. Niekedy snaha pomôcť je ešte horšia. Ja napríklad si nemôžem ani zapáliť cigaretu ani si trochu ublizit lebo tým serem ostatných a nadávajú mi aký som nezodpovedný a ze som hajzel sebecky. A to je kurva realita, vy sa trápite jak hovado, neviete to ovplyvniť, zrazu máte hlavu plnú vlastnej krvi a vidíte sa visieť. To sa deje samovrahom v hlavách. ON TO NECHCE SPRAVIŤ, ja si ešte aj vycitam ze som SLABÝ ze mam také myšlienky a ze nedokážem pre mojich blízkych sa ich zbaviť, čo vo mne vyvoláva ešte väčšie trápenie. Chyťte toho človeka za ruku, ak mu chcete naozaj pomôcť a neľutovat potom ze ste neurobili dosť, tak odložte absolútne všetko čo je pre vás dôležité, odložte svoj voľný čas, odložte svoj spánok, nachvíľu zabudnite na to ze aj vy ste dôležitý, pretože ak tomu človeku ukážete ze vás komfort je pre vás dolezitejsi než jeho trápenie, bude zas len o kúsok bližšie k tomu aby to spravil. Ja nikoho takého nemám, preto chcem aspoň vám tu poradiť, aby ste vedeli pomôcť svojim blízkym, odlozte pre jeho záchranu každý vás plán, napríklad aj keď máte zabookovanu dovolenku za 10 tisíc tak na ňu nechoďte a buďte s ním, radšej život blízkeho človeka než hocičo iné, to on chce, on vie ze je potrebný, on chce len niekoho kto ho podrží v tej najťažšej chvíli, niekoho kto mu dá úplne vsechen čas čo ma, VŠECHEN, ja viem, znie to akoby ten clovek bol slabý a budete si myslieť ze teraz budete otrokom toho človeka do konca života a budete ho musieť držať za ruku vzdy keď to nanho zas príde, no to tak nie je, stačí mu raz ukázať ze existuje aspoň JEDEN clovek ktory by pre jeho život odložil všetko ostatné. Takže ak sa bojíte o svojho blízkeho, ale neviete mu pomôcť, neznamená to ze neviete, len sa nebojite dostatočne. Stále niekde v kútiku duse si myslite ze “však on to aj tak neurobí”…. Takýmto ľudom len prajem si prejsť tym čo ja, nie ze by som im chcel zle, len chcem aby pochopili čo robiť ked sa to stane vášmu blízkemu, on vám nebude donekocna dávať signály, ze je niečo s ním zle. Čím dlhšie bude dávať signály tým viac si bude myslieť ze je každému ukradnutí. Položte si vzdy otázku, čo by som bez neho robil? A myslite tu otázku úplne vážne, pretoze človek čo sa zmieni o samovražde ju vážne mysli, o to IDE, chceme len aby ste naše trápenie brali rovnako VÁŽNE AKO MY. Aby ste nemali v hlave furt tie zadné dvierka “však on to nespraví”.. verte mi. Ja uz 2 roky čakám kým to niekto začne brat vážne, a nie doktor, nejaký cudzí typek čo vás buď zavre na psychiatrii alebo nadopuje liekmi, ak pošlete človeka čo sa vám prizná s takýmito myšlienkami k doktorovi, tak bohužiaľ vám musím povedať ze urobíte preňho tu absolútne najlahostajnejsiu vec ktorá len utvrdí v tom ze je tu naozaj celkom sám. Ti doktori robia za peniaze, on chce nezištnú pomoc, on chce cítiť, ze je tu niekto kto by mu pomohol aj keby ho to malo stať všetko. A verte mi, ze ked mu ukážete ze ho beriete absolútne vážne, tak sa mu rozviaže aj jazyk, ja som doteraz nepovedal nikomu prečo to vlastne chcem spraviť, pretoze viem ze nad tým dôvodom by ini len mavli rukou. 2 roky myslím na sbevrazdu a ani raz som nikomu nemohol ešte povedať ze prečo ju vlastne chcem spáchať, pretoze vidím ze nikto neberie vážne ze to chcem spraviť, tak načo by som mu hovoril prečo, ked by to nebral vážne rovnako ako neberie vážne to ze to naozaj chcem spraviť. Zopakoval som všetko asi 3 krát, ale to len preto aby ste to lepšie pochopili. Tie signály su niekedy nevinne a maskované, na to tiež pozor, pozor aj na to ked vám povie ze uz je v pohode, môže klamať lebo vás uz nechce otravovať svojou samovraždou, NIKDY NEDOPUSTÍTE ABY SA VAŠA BLÍZKA OSOBA KTORÁ PREMÝŠĽA NAD SAMOVRAŽDOU CÍTILA TAK, ŽE VÁS TÝM OTRAVUJE ALEBO VÁM TÝM ZHORŠUJE DEŇ, UKÁŽTE MU, ŽE STE POCTENÝ ZA TO ŽE SI PRÁVE VÁS VYBRAL NA POMOC