Priateľ nechce svadbu

avoline
2. sep 2013

ahojte mam mensi problem s priatelom zijem vyse 6 rokov pocas toho sa nam narodila dcerka ma 1,5 roka a v januari sa mi ma narodit druhe dieta ale priatel absolutne nechce ani svatbu a ani o nej nechce ani pocut mne sa takyto zivot nepaci bez svatby dcerka ma priezvisko po nom v rodnom liste .. prosim o niake rady skusenosti ? dakujem

blue_eyes
4. sep 2013

@juliana77 aj s týmto súhlasím...presne toto prežívam teraz ja s druhým partnerom....a aj keď som sa zaprisahala že sa druhýkrát nevydám...tak sa asi vydám 🙂

karolina69
4. sep 2013

@mima4 tak moja budem ti oponovat pretoze ak podla teba je ten co sa nechce zenit alebo vydavat nestastna a frustrovana osoba,tak to mi ta je luto!!! A preco do toho pleties niekoho rodicov mi pride ubohe...ja sama zijem vo vztahu 16 rokov,sme stastni,spokojni,cakame spolu babatko,a hoci moj partner ma poziadal o ruku,odmietam svadbu...aj. pre mna je to len kus papiera ktory nic nezarucuje a uz vobec nie to aby ma miloval ,ctil,a ja neviem co do konca zivota len preto ze mame na to papier!!!! moji rodicia su manzelmi 44 rokov,partnerovi 57,tak neviem podla coho chces sudit ze za to ze mi nechceme svadbu mozu nasi rodicia!!! Za tych 16 rokov co sme my spolu sa v nasom okolí rozviedli vsetci...ten papier im nezarucil nic!!!! Presne tak ako aj vo volnom vztahu,cize nieje to skutocne o svadbe o ludoch a o tom aky pevný je ich vztah... Este by som chcela vediet v com som ochudobnena ked nie som vydata??? Co mas ty okrem spolocneho mena viac??? Mozno to ze som sa nikdy netriasla za tym ze MUSIM sa vydat,ved co by povedali ludia...toto je podla mna tvoj pripad,a budes sa tvarit aka si spokojna,stastna,aj ked to mozno davno nieje pravda,len si plnis svoje povinnosti lebo si VYDATA...

mima4
4. sep 2013

@karolina69
keby to bol len papier, nevadilo byt ti ho mat. Ved je to len papier. Ale ty si ten "papier", tak asi mas na to dovody.
To ze vasi su manzelmi, aj priatelovi rodicia nic nehovori, pretoze to neznamena, ze tie manzelstva su fungujuce, harmonicke. Taktiez viedli ta vasi k manzelstvu, rodine?? Dnes rodicia vedu deti hlavne k tomu ako mat siroke lakte a velke peniaze, tieto hodnoty uplne pominuli...a tak to aj vyzera...

Co mam ja oproti tebe? Mam muza, nie priatela. Mam velmi velke pozehnanie od Boha a ako vydata zena ti mozem povedat, ze to nie je papier, ale manzelstvo. Ty to tazko posudis ako slobodna zena s praitelom. Preco sa vyjadrujes o manzelstve ako o papiery, ked si ho nikdy nezazila, ked si nikdy nebola vydata???? V zivote si nezazila co to je dat slub lasky na cely zivot, co je to byt manzelkou... co ty vobec vies o tom??!!
Nic nie je lepsie ako ked k manzelstvu sa vyjadruju slobodni ludia. Ja som sa ti teraz vyjadrila k tomu ako vydata zena s realnou skusenostou manzelstva.

Zas ja ti z mojho okolia mozem povedat, ze nepoznam ludi co su slobodni a funguju ako "druh a druzka" od zaciatku vztahu (nikdy predtym neboli rozvedeni a podobne) a maju deti nad 10 rokov.

jabadaba
4. sep 2013

@blue_eyes no ved tomu ja nerozumiem, ze niekto vie do coho lezie, napriek tomu ustupuje aj ked nespokojny a zotrvava az nespokojnost nabera na sile. Tiez by som nemala nielenze druhe dieta za danych okolnosti ale ani to prve. Nechces zavazok? Trhni si. Asi tak Chlapov dost.

jabadaba
4. sep 2013

a opat otrepane frazy a la papier, ziadne garancie a pod. A to kto kedy povedal, ze niekto nieco garantuje? Vo volnom zvazku platia ine zaruky? Ze o tom nic neviem. Bud chcem s niekym zdielat spolocnu buducnost a zakladat rodinu a prijmem k tomu nalezite opatrenia ako sobas a ine nalezitosti, ktore tu poskytuje tento stat a nebojim sa toho alebo si rodinu nezakladam a volne si posobim ako vtak, bez akychkolvek zavazkov lebo sa viazat nechcem k nikomu a ani zavazovat k nicomu. V com je problem? Argumentovat, ze manzelstvo je len papier a nic negarantuje stoji totalne na vode, ak nie priam na brecke a nema ziadnu vypovednu hodnotu o tom ake su manzelstva. Su take ake si ich spravime. Vyberom vhodneho partnera! O nicom inom to nie je. Ani o velkoleposti svadby a okazalom predvadzani sa ci naopak o odmietani svadby. Lebo na houvno (s prominutim) partnera si mozme zvolit aj v nepapierovom zvazku. Tym sa tiez krizy ci problemy nevyhybaju len preto, ze su bez papiera. Rozpadavaju sa rovnako. Co sa mien tyka, pri uzatvarani manzelstva ma predsa kazdy slobodny vyber ake priezvisko si zvoli - ci si ponecha to svoje alebo bude mat dve alebo len jedno, manzelovo. Prijat manzelovo priezvisko a vzdat sa toho svojho nie je povinnost. Kazdy ako chce a ako to vnima. Cize aj vydata zena moze fungovat rovnako ako ta bezpapieova s povodnym priezviskom. Ziaden rozdiel. Akurat ten, ze tu je akysi oficialny punc rodiny. Rodina je zoficializovana. A je to nahodou fajn pocit. 😉

mima4
4. sep 2013

@jabadaba ja nechapem, z kade maju zeny tie nazory o garancii, ci zaruke... 😀
Ja osobne mam pocit, ze vmanzelstve sa musim viac snazit, ako predtym, pretoze je to na cely zivot... 🙂

karolina69
4. sep 2013

@mima4 počuvaj moja,ty si sama po sebe prečítaj tvoj koment ku ktorému si sa vyjadrila!!! ja som ti odpovedala na to čo si urážala a ponižovala všetkých čo nie su manželmi!!! nemáš právo posudzovař mojich rodičov,ani to ako ma vychovali!!!! Podla mna si zakomplexova ná chudera z nejakej dediny,ktorá by urcite radsej trpela v nefungujucom vztahu ako priznat vlastný neuspech...chod si dat 10 otčenášov ked spomínaš boha a nehan ostatných,...lebo poznáš to -podla seba súdim teba!!!

jabadaba
4. sep 2013

@mima4 tiez to nechapem, pretoze je to totalne mimo misu argument.

juliana77
4. sep 2013

@mima4
@jabadaba Mne osobne sa to občas javí tak, že zo statusom partnerky, alebo priateľky sa ženy stotožnujú len preto, lebo sa ešte nik neunúval požiadať ich o ruku, čo je nejak tradične v réžii pánov, a vzhľadom na pestrosť výberu a ochoty žien v dnešnej dobe páriť sa, nemajú potrebu Naši muži hádzať sa na kolená a dobrovoľne sa vrhať do chomúta.

A čo sa týka tých záruk, tak zaručene každý rok budú Vianoce.

jabadaba
4. sep 2013

@karolina69 nechcem sa miesat ale predsa len to spravim ako nezaujaty pozorovatel, ak dovolis. Musim skonstatovat, ze ten kto tu nevie komunikovat a sprava sa urazlivo si Ty. Prepac. Uz len to ako zacinas s oslovenim vybranej osoby, v tomto pripade Mima4, je nanajvys inzultujuce. Nasledne ton tvojho prispevku uz len korunuje jeho uvod. Celkovy dojem je zly.

jabadaba
4. sep 2013

@juliana77 no je to mozne. Osobne poznam zopar takych, ktore poziciu druzky prijali nie z vlasntej vole ale preto, ze ich do nej vmanevroval ich partner. Lebo jemu to tak vyhovuje, on to tak chce. Alebo potom este jedna moznost a to, ze maju voci statusu manzelky nejaky predsudok v duchu - manzelka je chudera zasliapnuta, ktora nielenze sa zriekla vlastnej identity, este je aj nesvojpravna v mnohych dalsich ohladoch...aj s takym som sa stretla. To je ako s tym predsudkom, ze ked sa ide zenit chlap je nutne chudak, isto tak necini dobrovolne a nejaka semetrika ho za vlasy vliekla na matriku ci k oltaru. Ved o com je to znevazujuce pomenovanie maznelstva chomut? Asi si ho chudaka zrebca slobodneho nejaka xantipa osedla a uz si neskrtne. No co dodat...vzdy sa pobavim. Aj moj muz bol chudak podla vyjadrenia jeho mamicky. Lebo muzi sa taaaak vraj neradi zenia...narazajuc na jej starsieho syna, ktory sa zenit nebude ani bohovi aj ked je uz dieta v rodine. Ked oni su taaaki moderni no.... 😀

mima4
4. sep 2013

@karolina69 na zaklade sposobu tvojej komunikacie vidim ze nema zmysel s tebou viest diskusiu. Asi tvoj otec tvojej matke hovoril ze je chudera a teraz to praktizujes aj tu na ludoch. Vies, v anonymite krasne vidiet skutocny charakter cloveka, to co je v nom, aky ma zaklad pre zivot, v čom bol vedeny. V zivote by som si nedovolila označit niekoho chuderou, či osloviť ho "počuvaj moja", či ho ešte aj charakterizovať ako človeka z dediny (to su horsi ludia???)... takže sa prezentuješ naozaj krásne.

Beruc do uvahy tvoju agresivnu reakciu a to, ze sama nechces si svojho priatela vziat, myslim, ze som stupila na tvoju "achilovu patu"... a to je z najvacsou pravdepodobnostou to, co tu uz ty sama neprezradis (mozno prave nefungujuci vztah)

Tymto komunikaciu s tebou koncim a potvrdila si mi iba to, čo som si aj myslela...

mima4
4. sep 2013

@juliana77
@jabadaba
Ono ja chapem, ze ludia to tak beru, ze clovek ako keby stracal vydajom (hlavne u zeny) svoju identitu, ale myslim si, ze to su naucene vzorce spravania sa. Od zeny sa ocakava, ze zriekne sa vlastneho zivota, vlastne, ze cely zivot bude pre nu iba muz a deti a ani napravo ani nalavo. Toto su realne ocakavania a dokonca aj mnohych muzov, preto u mna bol velmi velky predpoklad ze budem stara dievka, ale tak co uz 😀 .. nemozu byt vsetky vydate 😉 , lebo aspon ja som ina a mala som ine predstavy a doteraz mam ine vnimanie mnohych veci, akoby mali fungovat, a ako si predstavujem zivot. Ja si myslim, ze je to hlavne o sile osobnosti cloveka a o tom, do akej miery chce zit podla zauzivanych vzorcov spravania alebo podla svojich predstav. Manzelstvo nemusi znamenat stratu identity, ci stratu navstev kozmeticky, kina, divadla... ci toho co nas bavi 🙂 ale je velmi narocne bojovat voci zauzivanym tradicnym roliam.

juliana77
5. sep 2013

@karolina69 Nemám pocit, že by ťa @mima4 nejak urazila a to, že spomenula tvojich rodičov a výchovu, urobila preto, lebo väčšinou rodičia vychovávajú deti a veľa vecí si nesieme z detstva.
Mne tiež pripadá ako dievča z dediny so svojími názormi a potrebuje desať otčenášov, ale plne sa stotožňujem s jej názorom. V manželstve je trochu iný rešpekt, ako vo voľnom vzťahu a ľudia vo voľnom vzťahu a dlhoročnom mi prídu, ako keby neboli vysporiadaný so svojím Ja. Ja nebudem nikomu patriť, Ja sa nenechám manévrovať, Ja si budem robiť čo chcem.

Deti vychovávané v takýchto vzťahoch sú vychované k chaosu, k nestabiliteviď.realita.

florentina1
2. okt 2013

ani moj priatel nechce svatbu, jeho mama ho hucká proto mne.... máme tiež dieťa spoločné, ja tiež túžim po svatbe.... ☹

mirat
2. okt 2013

ja tiež nemám rád svadby 😖 pripomínajú mi pohreb akurát s tým rozdielom že na pohrebe sa nehádže vencom 🙄

juliana77
2. okt 2013

@mirat ?????????????

mirat
2. okt 2013

@juliana77 čomu nechápeš?

juliana77
2. okt 2013

@mirat Tu sa preberá či niekto rád chodí na svadby?? To prirovnanie s pohrebom trochu netaktné.

Akter pohrebu sa asi nerozhoduje dobrovoľne či ano alebo nie, ale akter svadby sa rozhoduje dobrovoľne, viazať sa alebo nie.
Alebo to malo byť akože vtipné?

seraa
2. okt 2013

damy a nenapadlo vas ze prvej svadba a potom rodina?
ak priatel povie ano, si vas zoberie (teda ak sam s tym neprisiel) lebo planujete deti tak aj vidite ze je to clovek
zodpovedny a chce rodinu ale ak povie nie tak potom co cakate?
ze za rok sa zmeni , no moze ale nemusi
preto to bolo vymyslene tak 1. svadba , 2. rodina
nechapem slovensku ne-modu co priatel to decko a tak to potom skonci zena s 3 detami a nakoneic este aj sama nevydata ani raz
a to nie som staromodna a zila som vonku az do nedavna ale toto vidim len u nas na sk
svadba nie je o papieri je to o zazemi a rodine a ze dvaja si uvedomia ze nieco tovria , dieta bude mat meno, menej problemov atd a kazdy partner sa stava trosku viac zodpovednym a viac aj ked bude treba zapracuje
ale vztah je lahsie ukocnit predsa a aj ked tvrdite nie, je to tak a kazdy to mame v podvedomi takto
a aj muzi a preto sa moc nechcu zenit lebo to je uz ine manzelka ako priatelka

seraa
2. okt 2013

@juliana77

uplne suhlasim !!

karolina69
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
seraa
2. okt 2013

@mima4

ja som vydata ale teda identitu som nestratila 🙂
@karolina69
a ostante..
ja baby nechapem ci potrebujete toto sito aby ste sa tu rozculovali, vsak toto je tema a nazory a nikto to tu nema brat osobne alebo urazat niekoho osobne
kedze sa tu nikto s nikm nepozna
niekedy mi to pride ze sa tu zeny pridu "vyburit"
a len hladaju kde a na koho zautocit
kazda tema kde clovek pozrie na mk tak sa uraza a nadava a hada ...

juliana77
2. okt 2013

@karolina69 Podľa tohto tvojho posledného príspevku mám pocit, že ak má niekto iný názor ako ty, tak ho ideš ty ukameňovať a považuješ to za stupidné, čo riadok to urážka. Ja ťa necifrujem za to, že preferuješ voľnosť a slobodu, tvoj život , tvoj problém, tvoje rozhodnutie a nech ti toto randenie a chodenie vydrží čo najdlhšie. Ja som sa posunula do iného levelu , a posunula som sa práve preto, že nie som zakomplexovaná, ale rovnako slobodná a voľná žena, s tým rozdielom, že ma istý muž požiadal o ruku a dobrovoľne som mu to opätovala, dobrovoľne a bez hanby sme náš vzťah zoficionálneli, odovzdali sme si navzájom srdce a nie slobodu a myslenie, pretože pod pojmom sloboda si zrejme každý predstavuje niečo iné.

Zlodej kričí chytte zlodeja a zakomplexovaný diagnostikuje iných.

mirat
2. okt 2013

@juliana77 - len som chcel vyjadriť svoj názor tak sorry nechcel som ta uraziť.ale fakt ich nemám rád 😀

mne osobne nevadí ten záväzok a zodpovednosť.nevadí mi obetovať slobodu pre niekoho koho milujem pretože tak to má byť (česť výnimkám-pretože každý sme odlišní a mali by sme byť trochu viac tolerantní)no pre mňa svadba osobne nič neznamená 😖 snáď iba kopa stresu a vyhodené peniaze.
skutoční záväzok medzi partnermi vzniká až keď prídu deti.

@karolina69 - o akej voľnosti a slobode hovoríš?

juliana77
2. okt 2013

@mirat to čo si napísal predtým vyznelo dvojzmyselne, teraz to je zrozumiteľnejšie, proste ceremonie nemusíš. 😉 😉

janickacrazy
2. okt 2013

@mirat ved svadbu možeš mať aj o 2 svedkoch bez stresu a bez minutia kopy penazí 😀

mirat
2. okt 2013

@janickacrazy - vieš ako by potom na nás zazerali príbuzný? 😀

janickacrazy
2. okt 2013

@mirat No šak nech si zazerajú, ved majú oči 😀 je to len vaše rozhodnutie akú svadbu si zvolíte. Moja kamoška mala len rodičov a svedkov a nikto sa z toho nezbláznil, potrebovali peniaze na byt, tak každý to pochopil, že nechcú veľkú svadbu. 😉

matozazzo
2. okt 2013

to je tazke... vacsinou muz nechce prevziat zodpovednost... Poznam pary, ktore svadbu najprv nie, je cas, tak sa narodilo babatko a teraz uz zas ze nie a blabla bla... same vyhovorky. Proste ak muz miluje zenu, dieta a prijme zodpovednost, vezme si ju. Ci na urade s 2 svedkami alebo v kostole alebo s celou rodinou, je to len na nich... Kamaratka ked 2x otehotnela, neplanovane, povedala ze bud dieta a svadba, alebo ziadne dieta. Krute, ale inak by sa jej milovany asi nikdy nespamatal!!! Tak mali malu svadbu - oni, 2 svedkovia a rodicia v kostole mimo trvaleho bydliska a potom to uz len oznamili rodine a znamym spolu s tym, ze cakaju babatko - asi mesiac po svadbe :D my sme pozvani za krstnych, ale brali sme sa predtym na urade a povedali nam, ze bez sobasa v kostole ist nemozme. Porozpravali sme sa o tom a bude svadba v kostole po 12 rokoch :D Z manzela si utahuju, ze 2x si vezmes tu istu zenu??? On sa len smeje... Keby to nechcel, tak svadbav kostole by nebola... Na tvojom mieste sa pokojne porozpravame, ovedz mu, ako to vnimas a citis ty - nie urazkami, vyhrazkami, zo zaciatku pokojne, uprimne, ze ti na tom zalezi... neporovnavaj sa s ostatnymi, vrav za seba - chcela by som, bola by som stastna, keby sme sa vzali v kostole, zalezi mi na tom... ak bude striktne nie, ma na to svoj dovod - chci ho vediet. My sme uz klasicku svadbu so vsetkym mali, teraz budeme len my dvaja, nase deti a 2 svedkovia 🙂