Problém s dedičstvom

matthew00
27. okt 2013

Dobrý deň, mám taký problém ohľadom dedičstva po mojom ešte žijúcom dedovi. Ten rpoblém sa týka môjho uja a bratranca. Ja a moja mama sa staráme o celý dom opatrujeme deda zaobstarávame prevozy do nemocníc, prebalujeme ho proste všetky dôležité úkony. Môj ujo sa absolútne o svojho otca nezaujíma chodí tu raz za mesiac pozreť na pár minút čo nové a vôbec sa nezapája do starostlivosti o vlastného otca. Jeho deti tu neboli už niekoľko mesiacov od kedy je to s dedom zlé a treba sa o všetko starať. Môj tretí bratranec ktorý má tak isto právo na dom tu nebol niekoľko rokov. Ja mám trvalý pobyt u deda starám sa o neho 24 hodín vkuse moja mama varí behá rovno po robote tu aby vybavila veci popratala dom a ujo sa nezdoháda ani zavolať, že či nepotrebujeme niečo. Dedovi nieje schopný jeden normálny darček na narodeniny okrem ponožiek dať. Neutratil na neho za rok viac jak 50€. My sa s mamou o všetko stráme vybavujeme paltíme a on si príde stále na hotové. Ujo stále tvrdí, že nemohol prísť lebo chodí do roboty a pritom ma stále "dennú, nočnú a 3 dni volna plus víkendy" a moja mama chodí tak isto do roboty a stíhame to. Ale keďže dedo nechce aby sa pohádali tak chce rozdeliť majetok ale my s mamou nesúhlasíme. Prečo by mal niekto niečo dostať a prísť ako slepé kura k zrnu keď sa o nič nestará a len čaka kým vlastný otec umre a mohol prestavať dom na chatu...Si myslím ´, že je to nespravodlívé a majetok by mal dostať ten kto dochová rodiča alebo starého rodiča.

maminuska
27. okt 2013

@matthew00 to čo tu spomínaš je morálka, tak surodencov ako aj deda o ktorého sa staráte.
Ale právo nie je často morálne a pokiaľ ho dedo nevydedí alebo vám majetok nedaruje , nepredá , nemáš ty ani mama žiadnu páku na "takýchto" príbuzných .

acer11
27. okt 2013

A? 😀

mima4
27. okt 2013

@matthew00
treba si uvedomit, ze kazdy clovek ma pravo nakladat s majetkom tak, ako uzna za vhodne. Ten majetok patri tvojmu dedkovi, on si s nim moze spravit co chce a nemusi sa nikoho na nic pytat. Ty raz budes rozhodovat o svojom majetku.

maznacik007
27. okt 2013

@matthew00 tak ako si dedko moze povedat ze si to rozdeli ako chce a trebas aj vsetko prepise na uja ... tak vy si mozete povedat ze ste sa uz starali dost a prestat sa starat nech preberie stafetu ujo a bratranci ... 😉

skatarina
27. okt 2013

Je to jeho majetok a s tym si moze nakladat ako on uzna za vhodne.I ked sa ti to nezda spravodlive .Toto si musite vydiskutovat medzi sebou.

mirat
27. okt 2013

moji rodičia to mali rovnaké.museli sa starať o prababku a na revanš od nej žiadali prepísať na nich byť.po smrti samozrejme prišli príbuzný robiť nároky no mali smolu 😀 a nikoho ani len nenapadlo dať to na súd 😎 lebo vedeli že by tam neobstáli.
presne ako u teba 😠 nestarajú sa a potom čakajú hory doly...
myslím že na prípadnom súde by dosť zavážilo vaša starosť o deda ale mali by ste ho radšej presvedčiť aby dom prepísal na vás.pretože práve dedičstvo bude to čo vás rozháda.

svano
27. okt 2013

@matthew00 je to vskutku až obdivuhodné z akých nezištných dôvodov a s akou láskou sa o deduška staráte.

anjelicek26
27. okt 2013

@matthew00 - ak s tym dedo suhlasi, musi vam prepisat majetok za svojho zivota a aj tak to moze byt sudne napadnutelne. Po smrti uz budu platit zakony a tie maju na vsetkych surodencov rovnaky meter. Ty mas mozno moralne pravo, ale to ti nepomoze, delit sa bude rovnym dielom.

farmacka
27. okt 2013

ostava vam iba presvedcit dedka, aby vam dom daroval, inak sa budete musiet podelit 🙂

mimka11111
27. okt 2013

@matthew00 ono to tak býva, ked sa treba starať, nikto nemá čas, ale ked treba dediť, všetci sú k dispozícii a kedykolvek 🙄

miruska320
27. okt 2013

to máš niečo podobné ako my 🙂.Tiež sme sa presťahovali k babke,aj kvôli tomu aby sme boli poruke-roky jej pribúdajú a nie ubúdajú-pomoc potrebuje čím ďalej tým väčšiu,babka má tri deti,moju mamu,ujo a ďalší zomrel pred 3 rokmi a všetci majú podiel na dome po svojom otcovi.Babka chce byť spravodlivá a svojú časť rozdeliť-na všetkých a po tom zosnulom ujovi vlastne bude dediť moja sesternica-ktorá sa o babku zaujíma zo všetkých najmenej.Tiež ma to štve-ale nenarobím s tým nič-nárok proste má a my až budeme chcieť ostať v dome po babkinej smrti-rátam už teraz ,že ostatných okrem maminy budem museiť vyplácať.Netlačím na babku,pretože by to malo opačný efekt-a pri tom len ja ju všade vozím,myslím vyšetrenie po dr,a keĎže spolu bývame všetko je vlastne na mojích pleciach,keĎže sa snažím aby nič nemusela robiť-to beriem ako samozrejmosť.
Neviem ti poradiť,len som ti chcela napísať,že asi sa nájde veľa takých čo majú taký problém ako naše rodiny

aneri66
27. okt 2013

možno dať dedovi pocítiť a tak isto sa chovať ako oni...premyslí si to a zváži svoje rozhodnutie keď ostane sám......

mamavera
27. okt 2013

@matthew00 dedkovi treba povedať, že majetok je jeho, môže si s ním nakladať ako on sám chce, ale ak ho mieni rozdeliť medzi všetkých, vy rozdelíte starostlivosť. Je úplne jedno, že niekto chodí do práce, je to aj jeho otec, nech zaplatí opatrovateľku. Škoda, že vy ste dobrovoľne nabehli na takýto systém a nezvolali rodinnú radu hneď ako nastali problémy. Ale dá sa to aj teraz. Aspoň sa o to pokúste.

erika04
27. okt 2013

@matthew00 btw, ty este aj pocitas, kolko penazi rocne minie ujo na darceky pre deda? :( Ako sorry, aj ja svojho dedka milujem, ale najcastejsie mu tiez kupujem ponozky alebo kosele, lebo je to prakticky darcek a on uz ani nic nechce...
......Len ma zarazilo ako merias spravodlivost medzi vami :(

macamac
27. okt 2013

@matthew00 darovať určite neodporúčam!
darovacia zmluva sa dá kedykoľvek napadnúť, spochybniť a môže sa stať,že nebudete mať nič
@svano neviem, či si to myslela ironicky,alebo naozaj 😕

ale treba si uvedomiť, že pravda je taká: ak sa niekto naozaj stará o starých ľudí, nemá toľko času na svoj súkromný život, ak vôbec nejaký čas má
ak chce ísť na dovolenku, musí si zariadiť niekoho k opatrovanému človeku
ak sám ochorie, tiež to má ťažké (myslím chrípka,...)

a druhí z rodiny si žijú svoje životy, idú kam chcú, kedy chcú, nemusia riešiť nejakého príbuzného, o ktorého sa starajú
prídu len na návštevu, pozrú,porozprávajú sa , prípadne si ešte aj niečo dajú zabaliť 😅 😝

takže kvalita života nejakého súrodenca, rodiny, ktorá sa stará o starého rodiča a súrodenca, ktorý sa nestará, sa nedá vôbec porovnať, to je snáď jasné
@matthew00
áno, morálne právo máš
to je asi tak všetko
pokiaľ ostatní dotknutí nie sú morálni, máte smolu
asi by bolo dobré deduška oboznámiť s tým, že je trošku nespravodlivý
síce nechce robiť v rodine zlobu kvôli majetku, ale zaujímavé je, že nie je tak zhovievavý a spravodlivý čo sa starostlivosti o neho týka
takže, ak inak nepôjde, treba starostlivosť rozdeliť fifty-fifty a potom to bude aj akože spravodlivé pri delení-dedení majetku
to "akože" preto, lebo doterajšie roky starostlivosti a námahu vám už nikto nevráti 😒

patkobo
27. okt 2013

@matthew00
a? autor chcel tym povedat co? mne to vyznieva podla prispevku tak, ze sa o neho starate len kvoli dedicstvu .. ☹

anatalia77
27. okt 2013

pripájam sa k babám-riešiť to hneď a zaraz,povinnosti rozdeliť medzi všetkých,ak sa inak nedá tak nech prispievajú aspon finančne.Bola by som nekompromisná.Dobre to napísala aj
@macamac

anatalia77
27. okt 2013

@patkobo mne to tak nepripadá...je to človek,čo stojí nohami na zemi

macamac
27. okt 2013

@patkobo tiež mi to tak nepripadá
ja ju chápem, lebo si to celkom živo viem predstaviť
starám sa o niekoho roky, všetko, čo žijem a riešim, musím s prihliadnutím na daného človeka+ starať sa o jeho nejakú životnú úroveň, lekárov,...prať, žehliť, variť,..... ostatní majú na háku
a potom si prídu pýtať rovnaký podiel na dedičstve?

noooo, to by som musela byť riadne mimo, keby som sa aspoň neozvala
lebo spravodlivé to určite nie je

svano
27. okt 2013

@macamac jasne že som ironizovala. Nechcem nikoho znevažovať, sama som bola účastná toho, keď sa moja mama starala o svojich rodičov. Ale z toho príspevku sa mi akosi vytratil ľudský faktor. Pripadalo mi,ako keby išlo len o majetok, kto si utrhne väčší diel.

dada1212
27. okt 2013

akože nedá mi nenapísať, ale teda super biznis, starať sa pár rokov o vlastného rodiča a ako odmenu získať zato nehnuteľnosť v desaticísoch eur.
ten starý človek má aj dôchodok, predpokladám, že napríklad na náklady na odvoz k lekárovi si vie zaplatiť a keby aj nie, tak je to možno pár eur mesačne.
aj ked uznávam, že je to možno niekedy náročné, ale chcieť zato dom mi nepríde morálne ale riadne "vychcané".
ako keby sa zabúdalo, že je to vlastný rodič, nie cudzia osoba.
ak napríklad kvôli tomu ten čo sa stará môže robiť len na polovičný úväzok alebo len na jednu zmenu a kvôli tomu má menej peňazí, nemám nič proti tomu aby prispievali niečo aj súrodenci.
ale starať sa napríklad 2 roky o vlastného rodiča a získať za to dom napríklad v hodnote 70 000eur je podľa mňa super biznis, nič viac.

anatalia77
27. okt 2013

@dada1212 máš pravdu,majetok by mal pripadnúť štátu,veď mu vyplácali dochodok,tak nech sa niečo vráti do štátneho rozpočtu 😀

mischena333
27. okt 2013

@anatalia77 To bolo zo srandy, nie?Preco by mal majetok pripadnut statu?Ved chudak stary na ten dochodok makal urcite cely zivot.Tolko dochodku od tohto statu ani nedostal, co ma dneska nehnutelnost hodnotu. 😕

anatalia77
27. okt 2013

@mischena333 áno bola to sranda,však dada1212 je rozhorčená,že dedia zákonitý dediči..

lili_mia
27. okt 2013

Zvolat velke rodinne stretnutie, tam rozdat papiere s mesacnymi vydavkami na dedovu starostlivost a nech na nu prispievaju.
Inak z pravneho hladiska sa zbytocne rozculujes. Nepohnes s tym.

maca_p
27. okt 2013

@dada1212 tak chcela by som vidiet veru ten dochodok stareho cloveka... 250-300 eur? z toho urcite zhltnu nepomernu cast lieky, naklady na prevadzku domacnosti, energie, strava, ak by si @matthew00 a jeho mama z toho priratali naklady na starostlivost na hodinu, tak neviem, ci by si dedko nemusel brat este nejaky uver...

som nazoru, ze ak sa aktivne staraju o deda, tak by sa im aj on mohol revansovat. nie nemusi, ale teda mohol by sa.
u nas to bolo tak, ze babkin dom sa prepisal na jednu dceru a ta babku supla rovno do domova opatrovatelskej sluzby... i takto sa da. 😝

mischena333
27. okt 2013

@anatalia77 Pochopila som spravne, aj tak sa to rozdeli medzi vsetkych, pokial to dedko nezmeni.Nie?A ze sa niekto obetuje a stara?Sak sakra je to otec, co zivil rodinu, kto sa ma onho starat?Starobinec?A ze ti druhi nato kaslu, sak im sa to vrati. . .Ale chapem podstatu tejto temy. . .

maminuska
27. okt 2013

@dada1212 skutočne zaujímavý názor.

Píšeš že akokeby sa zabudalo že je to vlastný rodič - nuž na to zvyčajne zabudaju tí ostatní surodenci že maju aj rodiča a treba sa aj postarať a nie všetko švacnuť na jedného z nich .
Ano , rodič môže žit dva roky ale aj 10 ako moja prababička, inkontinentná , dementná a moja babka sa o nu starala do poslednej chvíle. Mala 4 surodencov , ale ti sa zučastnovali len velmi zriedka. Aspoň že pri dedičstve sa zachovai ako normálni ľudia a zriekli sa svojho podielu v prospech mojej babky.

Ja zas za biznis považujem to že niekto ani nepohne paprčkami a kľudne si príde pre jednu polovicu majetku , takže dva roky kludného života , žiadny doktori , žiadne hodiny v čakárňach , žiadne posraté plienky a okadené zadky , krmenie a prídem si po 35 tis. To je teda biznis.

mischena333
27. okt 2013

@anatalia77 Len taka vsuvka, moja babka lezala po mozgovej v nemocnici, denne som za nou lietala, ci sa stav nezlepsuje a tak.Raz tam dobehla jej neter, babka este zila. . .A ta sa mna spytala jedine "Vies, kolko ma na vkladnej knizke?"(pri babke u postele). Mat pri sebe noz, tak sa nespoznavam.Aj taka je rodina.Pritom ani ona nemala s dedicstvom nic spolocne.Babka mala zijuce deti.Ale to sem nepatri, len priklad ludskej moralky 😠

maminuska
27. okt 2013

@mischena333 vieš takto rozmýšlaju slušní a normálni ľudia. A že sa im to vráti ? Nuž vráti vo forme podielu na majetku .