Problém s "kamarátom"

jankappp
7. júl 2015

Ahojte, mám problém s jedným "kamarátom". Píšem to v úvodzovkách, pretože ja ho za kamaráta ani nepovažujem. To len on stále vyhlasuje, aká som super kamoška. Každý víkend chodím von s partiou fajn ľudí. On patrí do nej tiež. Problém je, že keď ideme platiť, on nikdy nemá peňaženku, fajčí, ale nikdy si neprinesie vlastné cigarety, vždy všetko ťahá odo mňa. Ja som totiž typ človeka, ktorý nedokáže povedať nie. Aj hocikedy cez týždeň sa ku mne nasáčkuje, nechá si urobiť kávu, zožerie, čo mám doma a otravuje ma svojimi problémami. Nikomu inému to nerobí, len mne, takže keby som to aj povedala ostatným, bola by som ja tá krava. Už som sa mu to aj snažila slušne povedať, ale nič nezaberá. Máte podobnú skúsenosť? Čo s tým?

jankappp
autor
8. júl 2015

@hanka_april to určite nie, to by sa ku mne takto nesprával

vika35
8. júl 2015

@hanka_april trocsku divne dvorenie 😀 podla mna ju len vyuziva ale dosiel na psa mraz

prego81
8. júl 2015

@jankappp
to je v poriadku...ja ked som prvykrat povedala nie "kamoske" co ma vyciciavala mala som asi 17 rokov a par dni som aj plakala. Nic si z toho nerob. A neplanuj svoje aktivity podla neho. Ak chces ist von, tak chod ak nie tak nie. Ale urcite nie preto lebo tam ON bude alebo nie. Je to clovek ktory v tvojom zivote nema ziadne dolezite miesto 😉

hanka_april
8. júl 2015

@jankappp nooo neviem, zda sa ze si hlada vyhovorky, aby mohol byt s tebou.... 😕 a mysli si, ze ked ho budes "opatrovat" a lutovat si ta ziska cez materinske pudy....aj ked je to divne, ale moja sestra vzdy hovori jeden vtip a ten dost plati:
pride domov Anicka a hovori mame:"Jano je do mna asi zalubeny!"
mama sa pyta "Ako vies?"
"No hadzal po mne zamrznute kravaky" (kravske hovienka, kto by nevedel)

tak to aj on asi tak berie.....ako 5 rocny chlapec....
skus mu len tak nadhodit, ze si s niekym pises, alebo sa stretavas alebo sa ti niekto paci a mate rande alebo tak (nadsene a zalubene )a uvidis ako sa bude xichtit 😕

anatalia77
8. júl 2015

@jankappp vsak ti to ide perfektne..len pokracuj.

hradnapani
8. júl 2015

@jankappp to je normalne, ze sa necitis dobre, lebo na to nie si zvyknuta. Ale casom si na to zvyknes a uvidis, ze budes za to rada, ze si sa zmenila. Je to velky posun k sebavedomiu a sebaucte. Ty ju mas malu, lebo niekde vo vnutri ta viac trapi to, ze si ho sklamala ako to, ze on vyuziva teba.

maciatko2
8. júl 2015

on určite nie je do nej zaľúbený, je to typický vyciciavač a ´taký psychický upír vyhladne si slabšiu povahu človeka, aby ju mohol využívať a psychicky tyranizovať. kopni ho do zadnice, kým môžeš, lebo takéto reči typu ako si ho sklamala a pod budú oveľa častejšie. v partii si začne na Teba tiež po čase otvárať hubu, ak sú Tvoji kamaráti ale naozaj lojálni a skutočnými kamarátmi, ešte viac ho dajú dole. ak nie, potom máš celú partiu nahovno. inak, čudujem sa, že si Ťa z tej partie ľudí ešte nikto nezastal.

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moonlight1210
8. júl 2015

@jankappp jasne, ze sa nebudes hned citit dobre. robis vec, na ktoru nemas zatial tak povediac psychicke vybavenie. bola si naucena byt ochotna.
a ocividne sa ta nevzda tak lahko. asi si povedal, ze mas blbu naladu, az ta to prejde, zas to bude po starom.

ako kamaratka si sklamala? bezne triky ako nanutit pocit viny a donutit cloveka, aby to pre neho predsa len urobil. aj keby mal pritom porusit pravidla, riskovat nejaky postih, atd. to je jedno, hlavne, ze on dosiahne, co chcel.
hod za hlavu. ty mu jasne vysvetlis, preco to neurobis a on ta bude vinit? nedavaj sa tym stresovat.

co sa mi nepaci, je to, ako za tebou prisiel. ako na istotu. tu mas - urob to. mne sa zda, ze vase "priatelstvo" uz prekrocilo hranicu. pride mi to, ez on uz ani nevyuziva iba moznost, ze si ochotna. on ta uz rovno pouziva.
akoby si uz mala povinnost byt ochotna, ked on zaziada.

prestan sa pre neho citit vinna. nedaj si brnkat na strunu slusnosti.
toto su take triky skoro manipulatorov. chovaju sa k tebe milo, davaju ti trebárs komplimenty, aby si mala pocit, ze si "zaviazana" oplatit mile spravanie rovnako milym. ibaze kym on do teba investuje slovne, ty do neho financne a konkrétnymi cinmi.
pokrocilejsi manipulatori dokonca pre teba robia veci, ktore su mile, ale ty ich vlastne nepotrebujes, ale reciprocne sa citis potom zaviazana im to oplatit, ked oni nieco potrebuju. ibaze to co investovali, voci tomu, co ziadaju, byva zasadne v nepomere.
je to akoby ti niekto raz v zivote pozical dvacku a potom za tebou stale chodil s tym, ze vsak vtedy ti pozical, ked si potrebovala. ibaze medzitým si on napoziciaval dve stovky za tu dvacku. a stake ta drzi v pocite, ze mas spolocensku povinnost mu slusne oplatit, ze ti vtedy pomohol.
tak sa na neho najblizsie pozri z tohto uhla, mozno ti to pomoze povedat dalsie "nie". a hoci sa nebudes citit najlepsie, budes sa predsalen citit menej vinne.

bratislavcankanm
8. júl 2015

@jankappp gratulujem k prvemu uspechu (myslim to, ako si sa zachovala ked ta dnes prepadol v praci)... a chapem, ze mas z toho zly pocit, aj ked si nic zle neurobila a neprijemne by sa mal citit on... len tak dalej... aj ked ta to cele stve, skus to brat skor s humorom, neukaz mu a nehovor mu, ze ta stve, ze sa hnevas (lebo sa to moze stat, ze ta vysmeje, cele to otoci proti tebe, poznam to, zazila som podobneho "prizivnika").

natalym
8. júl 2015

@jankappp Ináč teda ale to je riadne drzý. Však nie každý si môže v robote dovoliť takéto vykecávačky. Teda ozaj, no to som teda ešte nevidela. Vyhýbaj sa mu.

jankappp
autor
8. júl 2015

@moonlight1210 no toto, ty si ho opísala, ako keby si ho poznala. presne toto robí - veci, ktoré vôbec nepotrebujem a potom mám potrebu mu to oplatiť. asi preto sa teraz cítim tak blbo
a presne toho sa bojím, že sa to celé otočí proti mne a on bude ten chudáčik, ktorého každý poľutuje

eri28
8. júl 2015

@jankappp urobila si to uplne super a pokracuj.Ja som sice mala kamosky ktore ma sponzorovali cigaretami, ale ked som sa raz za mesiac dostala svoje peniaze malo tak som kazdej kupila krabicku, alebo tabak a citila som sa uplne ako debil.Ked som raz prisla a nevypytala som si bolo im to divne dokonca mi povedali neskor ze im chybala ta otazka a doberali si ma.Boli na tom financne ovela lepsie nerobilo im to problem a zo slusnosti som sa snazila vratit aspon minimum.Ale toto nie je asi jeho pripad.Ani ty nie si banka.On nepracuje?Nema nic, alebo schovava pred tebou, aby mal viac.V ziadnom pripade mu neplat, ked nema nech sedi doma aj ja som tak robila.A co som sa napocuvala na strednej, ked nemas peniaze nefajci.Mozno by som sa nezalovala partii, ale nasla by som tam osobu s ktorou by som sa poradila, aby si mala istotu, ze robis dobre.Vyhovorky ako boli ma hlava, som unavena, nespala som, alebo zazvoni nie som doma, nedviham mobil, vypnem mobil, robi to kazdy obcas mas pravo na svoje szkromie aj ty.Vela sily.Dufam ze ty ten zly pocit prejde a hlavne pokracuj, zide sa ty to este v zivote vela krat taketo spravanie je uplne na mieste, nie sme sestry Matky Terezy

moonlight1210
9. júl 2015

@jankappp neviem co presne pre teba robi, ale skusaj tie "laskavosti" odmietat a zlahcovat.
"Si super babenka." - ty na to s usmevom: no jasne, ked za teba stale vsetko platim.

Skus temu jeho vyzieracstva nadhadzovat takto jemne verejne. Vytvoris si podu pre to, aby si mu povedala "sorry, error mlady, ja ti dnes neplatim" a este sa vsetci zasmeju ako si ho vypiekla.

A normalne sa obrat aj na inych ludi z partie: pocuj, aj tebe sa zda, ze ten chlap si nikdy nic nezaplati? Mne uz s tym ide na nervy.
Proste nezavazne rozbehni diskusiu. Mozno si vypocujes odpoved, ze sa uz dlho divia dokedy ho chces sponzorovat. A bude ti jasne, ze ak ho odmietnes, vsetci pochopia a nebudes za nevdacnicu.
Neuraz sa na nich pre trochu kritiky, ak si myslia ze si blba ze mu platis.

tranquillo
9. júl 2015

@jankappp sledujem túto diskusiu od začiatku, ale keďže baby ti napísali všetko podstatné, ani som nemala čo dodať. Hlavne @moonlight1210 píše vždy také skvelé príspevky, že je to radosť čítať.
Ale videla som, že si už spravila prvý krok, tak ti len chcem napísať, že ti veľmi držím palce a popriať silu a vytrvalosť, aby si neustúpila a nedala sa zlomiť 😉

moonlight1210
9. júl 2015

@jankappp este jednu vec - aj keby ktosi pustil poznamku, ze si nevdacna... nechaj tak, trvaj na svojom, odmietaj mu platit, atd..
tym, ze nebude mat uz u teba otvorene dvere, bude sa musiet obratit na dalsich. a kedze ho zacnu odmietat aj oni casom (lebo vsak vedia, aky je), sama od seba sa ustali mienka o jeho charaktere. a na to, ze ti kedysi cosi vycitali, sa zabudne. vsetci budu s tebou za jedno.

pokial niekto bude stale hlúpymi poznamkami v partii razit teoriu o tvojej nevdacnosti (nebodaj reci typu: ale vtedy sa ti hodilo, ked pre teba urobil hento a toto, ze?), bud si vedoma, ze to robi tiez z vypocitavosti.
vie, ze si slabo odolna, ochotna dusa, mas pocity viny a k tomu vsetkemu si je vedomy, ze ak to nebudes robit ty, budu to musiet robit oni. a je pohodlnejsie ta donutit, nech si tu nemilu povinnost nechas nadalej ty, ked si ju robila doteraz.
proste sa nedaj.

ak ta partia vyluci, dobre tak. bola si medzi ludmi, ktorym si vyhovovala ako poskok. zaboli a sklame. ale lepsia pravda teraz ako o par rokov.
ak nie, casom si zvyknu, ze si osobnostne podrastla. a budu ta tak brat.

a najlepsie je zacat si pripravovat podu predom - odmietat jeho "laskavosti", ktore nepotrebujes.
vsetko sa nakoniec bude javit presne ako je - ze ty platis komusi, kto ti nic nedava, len sa nechava sponozorovat.
a tam tvoje odmietnutie bude potom jasne nespochybnitelne.

xeniagb
12. júl 2022

@jankappp to ostatným kamarátom nie je divné, že za neho platíš?

xeniagb
12. júl 2022

@jankappp presne takto fungujú upíri, vyciciavavi druhých ľudí. Frustrácie, ktoré ti on spôsobuje, neodrážaju sa do iných oblastí života?

salome123
12. júl 2022

@jankappp ak nie si uplne asertivna, tak mozes skusit aj inu taktiku a chci aj ty od neho nieco napr. ked ti oznami, ze pride k tebe do prace/domov tak mu napis predtym sms, ci by sa cestou k tebe nestavil v obchode a nedoniesol napr. pomarancovy dzus, lebo si si to zabudla kupit.... ked bude chciet cigu, tak povedz, ze jasne das mu, ale uz mas malo, tak nech ti zbehne do obchodu ti kupit krabicku a ze mu potom jednu das.... proste ked bude chciet on od teba nieco, tak aj ty od neho. uvidis, ze ho to prestane bavit. ale inak by som chcela vediet ako sa bude toto vyvijat... je to poucne aj pre dalsich.

au1994
12. júl 2022

@jankappp nemám, lebo keď mi vadí správanie druhých ľudí, poviem im to narovinu, bez okolkov a je mi jedno, či sa urazia alebo nie, ide predsa o mňa, o moje peniaze a o môj komfort. :D A takto by si sa k tomu mala postaviť aj ty a povedať mu to priamo, nebrať ohľad na to, ako mu to padne, čo si pomyslí. On berie ohľad na tvoju peňaženku a na teba samú, či náhodou nechceš mať kľud a byť sama, keď sa k tebe nasáčkuje? Asi nie.