Problém so svokrovcami po smrti manžela a starostlivosť o tri deti

miska2016
5. jan 2016

Dobry den mam 28rokou. a neviem ako dalej som tak zvlastna povaha neviem si stat za svojim alebo skor robim tak aby bolo dobre a nikto sa nehneval. manzel mi spachal samovrazdu zostala som sama s 3detmi. No svokra nechce pochopit ze uz mam svoj zivot a stale ma kontroluju co sa tyka deti aj mna. Deti proti mne huckaju myslia si ze mozu vsetko a ja uz neviem ako dalej na deti nerobi dobre vplyv od nich. robia tak ako keby som bola neschopna. Mam aj priatela ktory sa onas stara od sameho zaciatku co sa stala nehoda s manzelom nakolko sa mi kazdy otocil chrbtom. nemam narok ani na sirocke ani na vdovske jedine co dostavam na deti je 18eur mesacne na jedno. Deti ma nerespektuju a proste som unavena neviem co mam robit alebo ako sa mam k tomu postavit poradte mi prosim. deti mam vo veku 5rocnu 6rocneho a 9rocnu.

petulda333
5. jan 2016

@moni244 ja toto nechapem ze k comu je to dobre??chce zaujat?skor sa strapnuje..jedina rada pre nu je:daj sa liecit..boze boze

gviera
5. jan 2016

@moni244 @petulda333

Ja mám chaos. Možno to nie je vymyslené, len akosi to nesedí celé dohromady, akoby chcela niečo povedať a veľa zamlčať, možno sa nevie vyjadriť. Ja proste neviem. Ale počkám si, či napíše niečo ucelené...

jasminet
5. jan 2016

@gviera tu sa dockame uz iba osocenia, ze sme nepomohli, iba ju urazame a sme nechapave, ked nerozumieme problemu a vsetko zlo sveta na nas 😉 amen 😅

petulda333
5. jan 2016

@gviera aj mne to tak pride ze len nieco taji...ale ako pise moni ked nikam neprispela len tuto jednu temu ma a takto sa zamotava,fuu tak to vyzera na vymysel

rakywanda
5. jan 2016

@miska2016 ak sa nesťažuješ na finančnú situáciu, načo spomínaš na čo nemáš nárok a koľko LEN dostávaš na deti a ako musíš vrátiť požičaných 20 eur? mňa učili požičané vždy vrátiť a hlavne v prvom rade si vôbec peniaze nepožičiavať, vyskakovať si len do výšky na akú mám. ak si na tom tak dobre, na čo si si požičala peniaze od svokrovcov? štve ťa, že ich netrápi z čoho im vrátiš. veď si na tom dobre, nie?

rakywanda
5. jan 2016

@jasminet veru niekomu radiť nech ide pracovať, postaví sa na vlastné nohy a konečne preberie zodpovednosť za svoj život a životy svojich detí do vlastných rúk, no fuj, ženy, hanbite sa!

gviera
5. jan 2016

@petulda333
@jasminet
Tak takto podľa mňa: Čo sa týka financií tak dostala maximálne odbornú informáciu na predchádzajúcej strane /tuším oliva.../, a to ostatné: ak chce rady, tak si dá námahu a vysvetlí nám svoju situáciu zrozumiteľne. Väčšinou každý sa na MK snaží pomôcť.

liaka
5. jan 2016

@oliva276 Viete mi poradit,ak tiez nemam narok na vdovske a sirotske,ale pracujem,tak tiez mam pravo vybavit si nahradne vyzivne na dieta?

rainyafternoon
5. jan 2016

Zeny, vsetky tu mate jasno a ste hrdinky...no nie kazdy je taky hrdina...dost ste ju tu chuderu zdrbali, by som sa necudovala keby sa uz neozvala. Nie kazdy toto unesie...uvedomte si, ze dotycna sa pyta ako si ma vybudovat respekt a vy jej v podstate nakladate stylom, ze z toho vychadza ako neschopna (nevie si vybavit prispevky), hlupa (deti si narobi s niekym komu sa nechcelo robit), atd. Ja by som k tomuto mohla mat tiez milion podobnych komentarov, lebo si myslim, ze so svojou povahou by som sa do takejto situacie nedostala, no ale holt su medzi nami aj ludia ako zakladatelka a treba k nim byt zhovievavy 😅

moni244
5. jan 2016

@rainyafternoon keby napísala všetko polopate, ako to u nej je, nik by si nedomýšľal, najprv napíše, že má len 18 eur, potom, že má viac, najprv rieši kto koľko zaplatil na pohrebe, potom, že ona nechce finančnú pomoc, najprv napíše, že jej pomáha nový priateľ, potom, že sa po smrti manžela zosypala a liečila sa a vyhodili ju kvôli tomu, tak kde je teraz pravda?

gviera
5. jan 2016

@rakywanda To si dobre napísala! Nech už sa stane čokoľvek, každý musí zobrať život do svojich rúk, inak sa z toho nevymoce. Ale sú typy, čo sa budú celý život ľutovať a neprekročia svoj tieň. 😎

gviera
5. jan 2016

@rainyafternoon
Áno, aj ty máš pravdu, môže byť, že je to tak. Fakt neviem.

oliva276
5. jan 2016

@liaka - o.i. od výšky Tvojho zárobku závisí, či náhradné výživné Tvojmu dieťaťu bude priznané - skús si podať žiadosť. Ináč, cca pred 5 rokmi bol návrh na paušálne priznanie sirotského dôchodku (ak sa dobre pamätám, uvažovalo sa o sume 80 € na dieťa, prebehlo to aj pripomienkovým konaním a potom sa to stoplo) - ktoré by pokrylo práve takéto prípady, že dôchodok je nepriznaný kvôli nesplneniu požadovaného počtu rokov DP.
A ak sa niektoré nazdávate, že napr. 28-ročný človek má bežne odpracovaných minimálne 5 rokov - čo je minimálne kritérium na priznanie vdovského a sirotského dôchodku pre pozostalých po osobe vo veku 28-34 rokov - ste na veľkom omyle. ( Obdobie štúdia sa už pre účely dôch. poistenia nezarátava - kedysi sa každému študujúcemu do dôch. poistenia započítalo i štúdium po 16-tom roku veku.)

pink_lady
5. jan 2016

@miska2016 chapem ze ti je tazko, mojmu priatelovi spachala samovrazdu zena a tiez to bolo spociatku tazke a so svokrovcami mal tiez spociatku problem, vlastne ani teraz to nie je dobre. Tiez huckali deti voci nemu, vela nepeknych veci povedali a uplne to neprestalo, ale nebyvaju spolu, takze je moznost zavret sa a nekomunikovat. Ze vydiskutuj si a podobne - to sa neda vzdy, ja toto vidim na mojej mame ze s nou sa proste neda - ani po dobrom ani po zlom, neda sa dohodnut nic. Ale to uz je asi starobou a zrejme nejakou psychickou poruchou.
To ze si sa zosypala po tom chapem, aj to ze si preto, ze si sa liecila, mohla prist o pracu - v dnesnej dobe su aj taki zamestnavatelia ktori neberu na nic ohlad a ti co su tu asi zrejme ziju v ruzovom svete a maju stastie ze nevedia ake to je niekedy s pracou a ako tazke je ju niekedy zohnat. Takze ale nic ine ti nepomoze, len sa vzchopit a ist dalej. Skus oslovit niekoho z ttvojho mesta, mozno najdes aj tu na MK, kto sa trosku viac vyzna v zakonoch a podobne, ze by s tebou pripadne pobehal UPSVAR, Socialnu poistovnu a podobne - proste o niektorych prispevkoch nie kazdy vie a na urade ti ho samy neponuknu - tie tety uradnicky sa niekedy tvaria ako by davali zo svojho.
Dalej si skus hladat pracu, mozno to bude narocne, mozno najdes, ani sa nenazdas. Ale ja verim ze hladas.
A ze muz sa rozhodol skoncovat zo zivotom - jeho rozhodnutie a tebe nikto nemoze zakazovat ani ta posudzovat, odsuczovat za to, ze zacnes novy zivot s niekym inym.

miska2016
autor
5. jan 2016

dakujem za vase nazory no nektory si to po svojom vysvetlili ale nasli sa tu aj ty co to pochopili. mozno ja som sa zle vyjadrila ale len som napisala co ma trapi. a vobec mi nejde oto aby ma dakto lutoval alebo o financnu pomoc. len som chcela pomoct ako si vybudovat respekt aby mi svokrovci nepodkopavali autoritu a nehadyali polena pod nohy. oni si nezoberu vsetky deti naraz ku sebe. len maju jedneho a to chlapca a o devcata nemaju zaujem a snazim sa byvam sam ne u svokrovcoch. mojou vecou bolo to zeby ste mi len poradili ako spravit zeby mi dali pokoj a nerobili peklo zo zivota a nepodkopavali mi kolena... ja za smrt ich syna nemozem. ja som bola v poprade a on v bratislave mal tam pri sebe dvoch vlastnych bratoch a nedokazali nic spravit. ja lutost nepotrebujem ak som sa zle vyjadrila tak je mi to luto.

fimane
5. jan 2016

@miska2016
Pri takýchto vážnych veciach ti tu na konikovi velmi nepomozeme, mala by si navštivit s detmi odborníka...psychologičku, ktorá by ti pomohla aj so vz´tahom k svokrovcom. Myslím, že pre deti smrt rodica je extremne narocna situácia, ich správanie môže byť výrazne poznacene touto traumou. Určite nevahaj , je to na dlhodobu psychologicku robotu...ale su ľudia, ktorí ti vedie skutocne pomoct. Sekundarne to ovplyvni aj vztahy so svokrovcami....drzim palce

gviera
5. jan 2016

@miska2016 No vieš, naozaj si to popísala tak nejasne, teraz z tohto príspevku tomu už lepšie rozumiem. Ale aj tak je dobre, že ti poradili aj vo finančných záležitostiach. Netreba sa hnevať, každý tu napíše svoj názor, nie každý príspevok sa ti musí páčiť, ale to už tak býva aj v bežnom živote - nie každý nám vyhovuje. S tými svokrovcami neviem poradiť, nemám skúsenosti. A čo sa týka rešpektu detí voči tebe, tak tam ti z vlastnej skúsenosti poradím: s deťmi sa treba veľa rozprávať, rozprávať, vysvetľovať a počúvať ako to oni cítia, tráviť s nimi čas, venovať sa niečomu spoločne, napríklad aj v domácnosti. A byť pevná vo výchove, to znamená, že si dovolia k tebe len toľko koľko im ty dovolíš, najlepšie je mať u dieťaťa prirodzenú autoritu a tú získavajú rodičia neustálou výchovou detí odmalička. Tam u vás to ja vidím na naštrbené rodinné vzťahy.Možno odborník by ti poradil lepšie. A nie je hanba vyhľadať pomoc - napríklad pre osamelé matky s deťmi, psychológ. Myslím si, že v zložitej životnej situácii je pomoc veľmi potrebná. Hlavne ak je na to človek sám.

natalym
5. jan 2016

@miska2016 No máš to ťažké, ale máš deti a deti majú Teba, keď sa dáte dokopy, tak máte strašne veľa. Mne deti veľa pomáhajú, podržia, vybavia, naozaj pomôžu. Môžete pekne držať spolu.
Nechápem prečo svokrovci uprednostňujú chlapca, to nerobí dobre, to by nemali robiť, čo Ti na to povedia, ako to vysvetlia, že berú vnuka a vnučky nie.

minnie55
5. jan 2016

@miska2016 necuduj sa, ze ta tu niektore premudrele dislava v zuboch roztrhali - tu na konovi je to uz klasika. Ziadas o radu a nakonuec zistis, ze si leniva, neschopna a este aj blba :( Skoda reci...
Z tvojich slov vyplyva, ze si sebestacna, nezijes so svokrovcami, co je super. Jasne svokrovcom staniv pravidla stretavania sa s vnucatami a nastoj na ich dodrziavani. Razantne im vysvetli, co ti na ich spravani a pristupe prekaza. Daj najavo, ze si nenechas skakat po hlave.

gviera
5. jan 2016

@miska2016 A poviem ti, dobre, že si sa naštvala, akoby si to dala zo seba von, aj je to zrozumiteľnejšie, keď si písala prvý krát, bolo to také neisté, prepáč za výraz - také zdeptané, a teraz vidno, že máš v sebe energiu, že keď sa ti dostane pomoci, určite to zvládneš. Opúšťam túto diskusiu, lebo mám pocit, že neviem poradiť. Drž sa! 🙂

oliva276
5. jan 2016

@miska2016 - je dosť možné, že svokrovci v chlapcovi vidia svojho zosnulého syna a preto ho uprednostňujú pred dievčatami, to asi neovplyvníš.

mafinka219
5. jan 2016

je mi luto co prežívaš, ale co som si tu precitala tak pises, že muž spachal samovrazdu a ,že Ti pomaha priatel a aj hned po tejto tragedii, co sa stala. A nestala sa tragedia nahodou stoho,že si mala v manželstve problem- priatela a Tvoj manžel to nezvladol a teda takto to ukoncil a týmpadom sa svokrovci tak k Tebe spravaju ☹ prepac tak som si to nejako vydedukovala co pises....

janicaopica
5. jan 2016

Bože, vy ju tu hneď riešite, aby sa odsťahovala od svokrovcov a nebola im na ťarchu, a pritom ani raz nenapísala, že u nich býva. Alebo že nech ide robiť a nemá byť od nich závislá,ani to ani raz nenapísala. Chcelapomôct úplne v niečom inom. Ja by som sa tiež zosypala, keby mi muž spáchal samovraždu a ostanem na všetko sama s tromi deťmi. Sa skúste vžiť do jej situácie, ako by ste vyžili z tých príspevkov od štátu, keď ju vyhodili z práce, a nie hneď sa navážať. Ona sa nesťažovala, ale len to tu spomenula, aby bolo jasné v akej je situácii.
@miska2016 prajem ti všetko dobré a svokrovci keď ti robia na prieky, tak ich nepúšťaj k sebe,ani deti tam... a keď vedia že si na všetko sama, tých 20 € by ti mohli raz za čas dať aj len tak, a nie hneď ich pýtať

rainyafternoon
5. jan 2016

@miska2016 pozri ja chapem, ze si v tazkej nezavidenia hodnej situacii, ale tak vsetko sa da nejak zvladnut a riesit. Ty si sa ako s manzelovou smrtou vyrovnala? Mali ste fungujuci vztah? Co citis teraz? Hovoris, ze mas problem s detmi, ze ta nerespektuju, svokrovci ti zrazaju autoritu - ako bola detom vysvetlena otcova smrt? Vedia co spravil? Vies ty ako to oni prezivaju? Ako ja by som ich urcite vzala k psychologicke...proste skus toto nezanedbat pretoze je to nieco, co moze mat pre nich nasledky a moze sa to tiez odrazat na ich vztahu k tebe.
Mne sa stala podobna vec, a s mamou sme sa o tom nikdy nebavili...len mi to oznamila a bolo, statocne to ignorujeme aj teraz, uplne sme tu skutocnost znegovali. A ja mam doteraz v sebe z toho blok, ze si zakazujem na to pomysliet lebo ma to rozrusi a nemam to spracovane.

mana173
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cawes
5. jan 2016

@mana173 myslim si ze za svoj koment by si sa mala hanbit! Nic o nej nevies a hned ju odsudis ako sebecku stetku!
Co tak trosku byt ludska?!

pribinak
5. jan 2016

@mana173 nie o tak úbohé ako tvoj príspevok som tu uz dlho necitala !!!
Nemas ziadne právo ju označovať za stetku!!!

pupavka123
5. jan 2016

@miska2016 Ahoj,viem,ze dochodkove sa da doplatit aj dodatocne,ale neviem ci aj po smrti,skus sa informovat,popripade by si to doplatila co chyba a snad by to pomohlo

romanovic
5. jan 2016

@mana173 jasnovidky neovladaju interpunkcne znamienka??? 😕