Rodina mi lezie na nervy

8. apr 2023

Ahojte, píšem anonymne lebo mám tu z rodiny tety. Mám jeden problém ktorý som si začala všímať podstate nedávno. Nikdy som nemala problém sa stretávať s rodinou ale čím som staršia, tak mi viac lezú na nervy. Nehovorím, že všetci ale niektorí mi strašne vadia. Moja rodina je dosť konzervatívna a pobožná, jednej tete nie je nič dobré, druhá vidí všetko negatívne a ja nedokážem s nimi byť v jednej spoločnosti. Teraz ma vlastná mama vyhrešila, že v pondelok ma všetci chceli dôjsť obliať (som tehotná) a povedala som, že ideme k svokre. Začala, že to sú sviatky a tradície ale vie, že som toto neoslavovala ani predtým. Ja sa strašne premáham keď sa s nimi musím stretnúť hocikedy. Naozaj mi len pár ľudí nevadí keď som s nimi aj sa na nich teším ale ostatných trpím. Svokre chodím strašne rada keďže ona je úplne iná povaha a viem sa s ňou lepšie porozprávať. Ani neviem ako mi máte poradiť, asi som sa potrebovala len vyrozprávať. Cítim sa zato trošku zle, že moc svoju rodinu nemusím.

zmrzlinka2021
8. apr 2023

No rodinu si nevyberame a je uplne OK si s nou aj nerozumiet, ale na druhej strane aspon mna komunikacia s nimi uci komunikovat so vselijakymi ludmi, ktori maju aj odlisne myslenie a nazory ako ja. A to ma dost posuva. Pravdaze nie som s tymi ludmi stale a dost citim, ked som v spolocnosti cloveka, s ktorym si viem co povedat ako s niekym, s kym su pripustne maximalne debaty o vareni...

Je velmi dolezite si vediet nastavovat hranice, ale na druhej strane je velmi prospesne vediet sa aj prekonavat a neposudzovat tych ludi. Clovek nie je definovany tym, ci je konzervativny, ci liberalny, ani tym, ci zije na dedine alebo v meste, ani neviem cim... bud chcem hladat sposoby komunikacie s danou osobou alebo nie. Iny pribeh je uz, ked vyslovne ide o zleho cloveka, co ti chce ublizovat.

PS: vela ludi to ma tak, ze svoju rodinu az tak nemusi

komplikovana
8. apr 2023

si dospely, slobodny clovek a mozez robit veci tak ako sa tebe pacia a to aj v pripade ked sa jedna o rodinu. Preco by si sa mala stretat s ludmi, ktori ta nerespektuju? Kludne chod na sviatky tam, kde sa citis dobre. Nemusis sa citit kvoli tomu vobec zle. A prajem krasne sviatky, bez zbytocnych tazkosti 🌞

autor
8. apr 2023

@zmrzlinka2021 samozrejme, len to,že oni sú takí znamená, že si nemôžem ani svoj názor povedať lebo som hneď zlá. Príklad je, keď moja sesternica otehotnela po niekoľkomesačnej známosti a všetci ju riešili, že sa nechcú brať. Povedala som si vlastný názor a hneď bol oheň na streche. Tým pádom ani neviem o čom by som sa s nimi mala baviť

zmrzlinka2021
8. apr 2023

Autorka,

pozri, ty nie si zodpovedna za ich reakciu na tvoj nazor. A tiez v podstate nemusis ani hovorit vsade svoj nazor / postoj. Proste si čeknes človeka a vidis, či je schopný navnímať aj iný uhol pohladu, alebo je "zakrpateny", ale vzdy mozes viest trivialne rozhovory o pocasi, cestovani, vareni, zariadovani domacnosti...proste jalove temy.

Ako casto sa stretavate?

autor
8. apr 2023

@zmrzlinka2021 rodičia a babka majú domy tak, že su susedy. U babky sú vždy cez víkend všetci a keď my prídeme pozrieť k mojim rodičom tak automaticky prídu aj oni, alebo ich zavolá moja mama. Už som jej x krát vysvetľovala, že keď prídeme tak prídeme pozrieť ich a nie celú rodinu

zmrzlinka2021
8. apr 2023

Ono je to logicke - pride mi vnucka do domu vedla, idem ju pozriet.
Skus ich akceptovat takych aki su a nemenit ich. Maju svoje nazory, svoje postoje, svoje zmyslanie - proste ich maj rada takych aki su. Navsteva nemusi byt miestom superenia, kto ma pravdu, nech si ju maju - ty mas pokoj 😉

autor
8. apr 2023

@zmrzlinka2021 babka je jedna z tých, čo je v pohode. Veľmi ju ľúbim a mame aj taký kamarátsky vzťah aj sa doberame 😊 ale tak ako som písala u babky sú vždy všetci cez víkend (tety) a tie už ťažšie znášam 😅 už radšej sa nezapájam do debaty pri ktorej viem, že by som zas dostala vynadane. Ale už aj to bolo komentované, že som ostala nejaká namyslená

valeria_h
8. apr 2023

Netrávim čas s ľuďmi, s ktorými sa necítim príjemne. A to ani vtedy, keď je to rodina.

marca12
8. apr 2023

Zrejme sa nenavstevujete casto a preto tych par hodin sa da prezit aj s neprijemnou rodinou. Kazdy sme nejaky,mozno ani teba nie kazdy ma rad a strpi ta na navsteve. V rodine musi byt aj trosku diplomacie,aby sme sa vsetky tie povahy vedeli zniest.

vladkataj
8. apr 2023

A to rodina keď sú takí všetci pobozni nevie ze tehotná sa neolieva?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
8. apr 2023

@marca12 práveže každý víkend. Samozrejme že niekto ma tiež nemusí a je to v poriadku. Bohužiaľ mne čo najviac vadí je, že táto moja strana rodiny mi káže čo robiť alebo ako by to podľa nich bolo správne a preto mi vadí sa s nimi stretávať. Taktiež komentovali dnes, prečo chceme dať krstných rodičov z mužovej strany a nie z mojej môjho bratranca. To je len jeden príklad takto to je stále

marca12
8. apr 2023

Tak to je potom ine,beriem spat. V tom pripade sa staci naozaj stretavat len obcas alebo raz ti rupnu nervy a povies si svoje a hadam sklapnu.

svetlonos
8. apr 2023

Bohatsvo a ja som na zaciatku myskela, ze mas 16 rokov! Ty si tehotna a mama ta hresi, ze ides prec, lebo ta rodinka chce olievat??? Nemyskis vazne...
Tak, poslala by som mamu aj vacsinu krestanskej rodiny s tradiciami do ..... dopln si kam len chces.
A mamu by som upratala takym stylom, ze by aj zabudla ako sa vola. Okrem toho by som jej oznamila, ze ked sa nauci ma respektivat, mozeme sa zniva stretavat.
Az si mi nirmalne tkak zdvihla. Ja ako tehotna ( nastastie rodina dakeko) nemam naladu ani na blbe keci, hladkania " bruska" 🤮 a podobnych teatralnych bykovin. Moje telo a hotovo, ja tiez nikomu nehladkam brucha! Ja by som im dala, rad radom. Este aj tehotnu aby ma s...i. To tak.

elisebah91
8. apr 2023

Povedz máme súkromné čo si myslíš, že máte svoje plány, že si tehotná a nieje vhodné ťa oblievať, že sama sa necítia ok(más výhovorku)...porozprávaj,vysvetlí a popros aby ťa rešpektovala a ak má potrebu dala vedieť ďalšej rodine tvoje dôvody.
V rodine máš ľudí a ktorými sa môžeš...tak a nimi si udrz pokiaľ cítiš otvorený vzťah, priamy, úprimný.
S tetami a inými, a ktorými nevychádzas veď tie triviálne rozhovory ale moc nekecaj o svojom pohľade, názore na danú vec ..podľa všetkého by ho neprijali a bola by si za zlú...v takomto prípade je rada ,mlčať je zlato,, na mieste. Mne osobne zachránila krk a vzťahy neraz. Takze si otukaj ľudí, pri ktorých budeš mlčať a ktorých si pustis k telu...

cina1
8. apr 2023

urob, ako myslis ty,ze je spravne...

autor
8. apr 2023

@svetlonos To nebývame ani u nej s mužom, mame vlastný dom takže ona vlastne bola nahnevaná že z nášho domu ideme pozrieť svokru lebo chceli ku nám dôjsť. Ani som nevedela o tom, že niečo takéto chystajú , o mne bezomňa ako vždy. Presne toto hovorí aj môj muž, že sa ku mne správajú ako ku 16 ročnej takže si to vystihla

andreatytler
9. apr 2023

@vladkataj preco sa tehotna neoblieva?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svetlonos
9. apr 2023

Autorka,
Nenormalne, fakt ich posli do pipiny. A ked sa urazia o to lepsie. Aspon budete mat pokoj. Pokial je ten dom blizko, zvazte predaj a kupu ineho daleko od manipulatorov, co maju potrebu organizovat ti zivot. A buchni pestou po stole normalne pred nimi ze koncis! Inak ta slak trafi po porode. Ani na navstevu by som ich potom nevolala a to uplne vzne myslim.

alison11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alison11
9. apr 2023

Kludne si robte svoj program a nech si idú kam chcú hlavný je tovj vnútorný pokoj,si dospelá a stebou sa nedohodli.

alison11
9. apr 2023

@andreatytler Studená voda môže spôsobiť sťahy maternice a zas voňavky urobiť zle od žalúdka tehotné sa nemajú oblievať.

vladkataj
9. apr 2023

@andreatytler aby sa nezlakla nestresovala a tým nepotratila...ja som bola 3x tehotná cez veľkú noc a nikdy ma nikto neolial kvôli tomu

andreatytler
9. apr 2023

@alison11 Dakujem. Netusila som. U nas sa nikdy nerobili oblievacky s vedrom vody alebo take ze by sa zeny pri tom zlakli, alebo stresovali, ale viem ze aj take su. Je to chore. Taka som rada ze som prec a uz to nemusim zazivat.
A tie vonavky tiez. Ja som myslela ze uz sa ani nevonavkuje... ze to bol taky prezitok socializmu.
@vladkataj - Dakujem. tak aspon si mala 3x pokoj na velku noc. Dobre si to mala nacasovane.🙂

alison11
10. apr 2023

@andreatytler Tak u nás napríklad sa aj šibe,aj vodou aj voňavkami v rodine už len.