Som zúfalá. Kde robím chybu?

renatkako
13. júl 2015

Prosím poraďte mi, neviem kde robím chybu, neviem čo robím zle. Mám 5 ročného a ročného syna. S tým starším synom mám stále problémy. Jeho správanie je niekedy neznesiteľné a ja neviem ako sa mám v takej situácii správať a čo mám s ním robiť. Všade kam ideme tak robí zle, bije ostatné deti, kričí, ak ho upozorním aby nekričal tak kričí z plného hrdla ešte viac, kope a bije aj mňa....... Za posledné dni sa za neho aj s manželom veľmi hanbíme, nechcem mu capnuť po zadku pred davom ľudí alebo na ihrisku plnom detí a mamičiek, snažím sa mu dohovárať, že to čo robí je škaredé a nerobí sa to. Keby bolo na mne tak s ním asi nikam nechodím ale keďže len cez víkend sa nám manžel môže naplno venovať tak si robíme rodinné výlety. Vôbec nepomáha dohováranie, zákaz, nerobíme mu nič zlé veď má všetko čo potrebuje a čo chce. Snažíme sa ho nerozmaznávať ani biť. Vždy ak máme niekam ísť tak mám strach z toho ako sa bude správať a ak tam budú aj deti tak sa bojím koho zase bez príčiny zbije. Chceme ísť na dovolenku ale veľmi sa bojím ako to tam dopadne. Chodí do škôlky a aj tam je veľmi zlý a deti sa mi stále sťažujú, že ich bije. Bola tam aj detská psychologička a výsledok bol, že chlapec má Aspergerov syndróm a sklon k autizmu. Ako autista mi nepripadá, nie je samotár ani nemá imaginárnych kamarátov, pripadá mi normálny len hyperaktívny. Ak mu zakážem jeho činnosti, ktoré má rád (tablet, TV...) je mu to aj tak jedno. Čo mám s ním teda robiť? Máte niekto skúsenosti čo zaberá na takéto detičky? alebo zájdem zas k psychologičke.

sue
14. júl 2015

@sardinka333 v mnohom s tebou súhlasím a zároveň chápem, že to pre maminy chorých detí musí byť poburujúce 😐 ťažko to je...na jednej strane by evidentne správna integrácia bola prínosom pre choré aj zdravé deti (naučili by sa, že sú aj "iní" ľudia), na strane druhej nie je možné integrovať všetky deti...niektoré proste na to naozaj nemajú... A fakt je ten, že ak by nejaké dieťa ublížilo môjmu, tak zúrim rad radom - rodičia, učiteľ a pod. Môže byť choré, ale ubližovať nesmie...ak ubližue, nemá v kolektíve čo robiť(detto pri zdravých deťoch)...

...a stále budem vďačná za odpoveď na moju otázku...

sardinka333
14. júl 2015

@pink_lady stoj si za čím chceš - aj za lampou. Ja si stojím za tým, že ak su niektorí jedinci vysoko rizikoví a ich správanie ohrozuje ,,priebeh akcie a bezpečnosť ostaných detí,, tak bud pojde na akciu aj rodič, asistent alebo dieťa ostane doma. Nemože si jeden pedagog zobrať na starosti 25 žiakov na akcii plus 1 s ADHD - agresivita.

@jhalena jasne...vieš ako niektoré ,,tieto deti,, šikanuju tie ,,bežné,,? Pride, kopne, buchne, vrieska...to nie je šikanovanie? Nemysli si že su tao nejakí chudačikovia niektorí - skor tie normálne deti sa ich boja. Takže obete šikany to zase až tak nebývaju...skor tie bežné deti su obete lebo musia znašať rozne excesy.
Opakujem - nie su vylučovaní z triedneho kolektívu len z vyletov, švp. Ale asi niektorí naozaj nevedia čítať...

@emily_666 podla mna je normálne ak to dieťa ,,vyskuša,, a nie je to normálne ako bežný prejav tolerovaný v správaní a ja sa veelmi čudujem ak sa dotknutí rodičia neozývaju. Ja by som svoje dieťa kusať nenechala a ani to v kolektíve netolerovala a nepoznám učitelky čo to toleruju - možno v sukromných ,,odkladarnach,, to toleruju a ospravedlnuju.

tanapeta
14. júl 2015

@sue ja mám dvojičky jedno autista (dievča) jedno zdravé (chlapec). A keď niečo spraví malá synovi, tak sme sa snažili vždy vysvetliť, že ona tomu tak nerozumie, ona ešte nevie čo robí a samozrejme aj jej sme dohovorili. Tak jedine tak. Dieťa vie pochopiť aj v 5. rokoch, že niečo nie je v poriadku, keď sa mu to patrične vysvetlí. Veľakrát si pamätám, keď boli na ihrisku a niekto sa malej niečo pýtal a ona neodpovedala, tak syn si ju zastal, že ona nevie odpovedať, lebo je "chorá". Som ostala prekvapená. Takže jedine vysvetliť.

sardinka333
14. júl 2015

@alexanotbad to som videla tu prax v špecke...prišli nastajlované dievčiny a bali sa vymeniť aj hovnovu plienku a nakrmiť vozičkara. Sedeli ako knedle a pozerali..to ked budem robiť aj ja tak ,,nezlyhám,, máš pravdu. Prax na škole, ktorá trvá ,,5 minut,, a dokopy tam nič nerobia ,,dámy,, nebudem porovnávať s realitou C variantu. Myslím že nie je o čom... 😖

charlie1980
14. júl 2015

Urcite si to vyzaduje nazor odbornika, aby Vas naviedol na "spravnu cestu" Myslim si, ze 5r. dieta by este nemuselo mat oblubene aktivity ako tablet a TV, no viem si predstavit, ze pri dvoch detoch a domacnosti je matka rada, ked sa dieta zabavi aj same. Skus nejake aktivity, kde by sa sustredoval na svoju cinnost, skladacky, pri com by posedel. Viac sa mu venovat. Zapojit manzela, aby sa Vam to nevymklo z ruk. Vychovna castokrat pomoze, no na niektore deti to neplati. V Dave by som ho tiez urcite nebila. Mozno byt na neho tvrdsia a venovat mu viac pozornosti. Mozno je to akysi vzdor, kedze mate dalsie male dieta. Skus ho zapajat do aktivit, ktore robis ty...nech ti nosi kybel s vodou, taha trebars vysavac, skus si k nemu hocikedy sadnut len tak a zotrvat pri nom...

pink_lady
14. júl 2015

@sardinka333 lenze ty si pred tym napisala, ze SKOLA VYLUCILA TAKETO DETI Z VYLETOV. Bez moznosti ze by siel s nimi asistent, rodic, alebo pedagog naviac. Tu bol vyslovene postoj skoly - nie taketo deti nechceme na vylete, ostatnu doma. U nas v skole je viac ziakov v triede s ADHD aj ovela tazsie poruchy a toto sa teda nerobi. ..Ale zavisi aj od ochoty skoly a kolektivu. Osobne som sa stretla so ziakom, ktoreho som doucovala, ktory bol nestastny z toho ze ho ucitelka nevzala na vylet prave kvoli tomu ze bol ADHD. (/z inej ako mojej skoly/. Toho ziaka, aj ked je "iny" ho ubija, to dieta za to nemoze ze sa vyvija inak. Zosiluje to pocity menejcennosti, neschopnosti, ze nedokaze byt taky ako iny.

sjuzi
14. júl 2015

@sue môj syn je AS typ pasívny, čiže je veľmi introvertný, nemá vyslovene problémové správanie a nie je agresívny. Čiže v tomto to mám možno jednoduchšie. Je v bežnej škole, bude tretiak, učí sa výborne. Ale i tak mávame problémy a neštandardné správanie, ale teda neubližuje nikomu. Skôr jemu zvyknú - to je ten vďačný typ na šikanu. Ako som už písala, veľmi závisí od konkrétneho typu AS.

jhalena
14. júl 2015

@sardinka333 Ja chapem, ze je to najpohodlnejsie pre kazdeho nezobrat taketo deti na vylet, ale je to velmi kratkozrake riesenie. Kde nie je vola, tam nie je cesta. Asi tak by som zhrnula riesenie vasej skoly.

susminka
14. júl 2015

Ahoj,nasmu pred par mesiacmi diagnostikovali aspergerov syndrom. Kazde dieta sa vsak prejavuje inac, nas je zas velmi tichy, utiahnuty... Urcite skus vyhladat ineho psychologa, ja som skusala vsetko - bola som aj u sudnej znalkyni z oblasti detska psychologia, lebo niektori psychologovia su fakt desni. Nasmu zistili tazku demenciu len preto, lebo odmietol odpovedat na otazky a tak mal kazdu za nula ☹ . Teraz ide do piatej triedy, ma same jednotky a reprezentuje skolu v sudoku - aj na Majstrovstach Slovenska...
Treba skusat, chodila som vsade mozne, teraz je vlastne 4.rok so skolskou psychologickou... Nam velmi pomohla Dr. Janosikova z Trnavy. Urcila diagnozu a napisala pokyny pre psychologa. Ak mas podozrenie na autizmus, tak jednoznacne k nej. 6rokov som bludila a chodila do autistickych centier (v dvoch som bola), no nic konkretne som sa nedozvedela...

sardinka333
14. júl 2015

@pink_lady neprekrucaj zase...kde som toto konkretne v takomto znení napisala? skopiruj mi to..Konzultovalo sa to aj s rodičmi a mali možnosť isť, poslať asistenta...a stale hovoríme o ADHD plus agresivita hej? Nie ,,miernejšie,, diagnozy. Pedagog naviac - stale je nás malo kde zobrať ,,toho naviac,, ked treba pokryť celkovy chod školy. Verím že žial sa najdu aj takí žiaci, ktorí su koli svojmu hendikepu neštastny. Tak je to na oboch stanách barikády..nešťastné deti v triede ktoré terorizuje spolužiak a na druhej strane nešťastné dieťa, ktoré ,,učitelka nevzala,,. Ja tu učitelku nejdem sudiť - keby sa nedaj bože niečo stalo tak ma opletačky s rodičmi a policiou. To si naozaj nezoberie na zodpovednosť hoci kto. Treba sa na to pozrieť z oboch uhlov pohladu a individuálne posudiť.

sardinka333
14. júl 2015

@jhalena máš pravdu...nie je vola a teda ani cesta aby dvaja traja agresivny jedinci z celej školy robili problémy na školskej akcii, švp a zneprijemnovali pobyt ostatným deťom, ohrozovali ich svojim správaním. Či to už je akože ,,normálne,, že napr. zbije ine dieťa, kopne, udrie, utečie, sotí...a my máme tým ,,poškodeným,, povedať ,,vieš čo, nič si z toho nerob, on je chorý,,? a decko má odštiepený zub lebo ,,niekoho chytil amok,,. Ako k tomu pridu ostatné deti? Akurat tak zistia že týmto sa mnohé prepečie a je asi lepšie ,,byť iný,, ako byť ,,normálny,,. Samozrejme stále hovorím o agresivnych žiakoch, je x detí čo maju svoje špecifiká ale socializuju sa uplne v pohode.

maria1989
14. júl 2015

@jhalena presne tak, je potrebné detičky socializovať. donedávna ešte AS nepoznali. a keďže sa s deťmi narábalo ako s ne-aspergermi, boli viac menej prinútené správať sa "normálne" - teda ako videli v okolí u iných detí. len u nás je to tak, si iný, vypadni. 😖

aliza
14. júl 2015

@renatkako predtym, nez budete mat diagnozu naozaj potvrdenu, skus ho zakazdym, ked sa zacne takto spravat na ihrisku alebo na verejnosti najprv varovat, ze ked neprestane, pojdete domov. Povedz to dvakrat a na tretikrat ho zober domov. Bude kricat, revat, kopat, ale skus to vydrzat. malo by to pomoct. ked sa bije, chyt mu pevne ruky a prisnym hlasom mu zakazdym povedz, ze bit sa nebude. Ked ste doma a neposlucha, vyclen mu miesto v byte (nie kut!), daj tam stolicku a ked na varovanie neposluchne, odnes ho tam, nech tam posedi, kym si neuvedomi, co urobil zle a sa neospravedlni alebo neukludni. To varovanie predtym je dolezite. Odide ti odtial stokrat, ale stokrat ho tam naspat posad. krik, dohovaranie teraz nepomoze, musia to byt hranice a hlavne dosledne ich dodrziavat. Ale ak ma AS, tak tam neporadim, zial.

emily_666
14. júl 2015

@sardinka333 práveže sa to riešilo a vyriešené to bolo touto "prednáškou" 😒 😒 😒

maminuska
14. júl 2015

Ja mám aj postihnutú dcérku a chodí do špeciálnej školy- praktická trieda a teda v našej škole agresívne a ťažko zvládnuteľné deti na výlety neberú. Nie je možné tlačiť vozíčkara, držať za ruku iné hendikepované dieťa a dávať pozor aby iné dieťa nebilo ostatných spolužiakov . Deti v špeciálnych školách majú všetky svoje špecifiká aj moja dcéra a sú tolerované , okrem agresivity.
Iné postihnuté detičky prežívajú štípanie, kopanie , šticovanie ďaleko viac citlivejšie ako si viete predstaviť, mnohé z nich majú epilepsiu , takže nejaké údery do hlavy alebo sácanie je pre ne nebezpečné .
Niektoré maminy si napriek tomu presadili aby dieťa na výlet išlo v ich sprievode a bolo to o hubu , dieťa z toho nič nemalo lebo sa len po ňom pokrikovalo , nechaj , nerob, neťahaj, nekop ... ich maminy na pokraji síl , spotené , nervózne .

sardinka333
14. júl 2015

@maminuska tak tak...čo si pamätám jedna žiačka dokonca ani nemohla pozerať televizor lebo to blikanie by jej mohlo sposobiť epi zachvat. Detičky s DMO tie sa mi zdali veeelmi citlivé, aj na hluk, krik oni až do hysterie išli ak sa niečo dialo, nemuselo to byť ani nič extra važne. Bol problém ich aj utušiť, dlho to trvalo tak si neviem predstaviť že by taketo dieťa niekto ,,tresol,,.

sardinka333
14. júl 2015

@emily_666 tak ako ,,nechapačka,, mne to povedať učitelka v triede tak sa jej opytam kto prebera zodpovednosť v pripade urazu a a upozorním ja osobne dotyčneho rodiča, ktoré dieťa ,,kuše a štipe,, a toleruje sa mu to, aby si bud urobil poriadky alebo ich urobím ja a čo sa mojho deieťaťa týka bude klud. U svojho by som to nezniesla aby takto ubližovalo ešte aj s ,,požehnaním,, učitelky a nedovolila by som aby moje deti boli obete.

alexanotbad
14. júl 2015

@sardinka333 Mila moja, nevyjadruj sa, ked netusis. Moja mam je specialny pedagog, ktora roky uci v specialnom zariadeni pre rozne postihnute deti. Rozhodne som si tam nechodila posediet, ale makat. A okrem ineho, ja mam vystudovanu medicinu, ked uz chceme byt exaktni, cize poznam tieto syndromy aj z inej stranky, o ktorej "pedagogovia" ako Ty nic nevedia. Takze nesud, ked nevies.
Ja Teba sudim na zaklade Tvojej verejnej prezentacie Tvojich "pedagogickych" schopnosti. Nepochopim, ked sa niekto s niecim takym este chvali na nete, ze ako super som to vyriesila - ukazala som malemu dietatu aka som hrdinka a frajerka a uz som mala od nej pokoj. No k popukaniu.

mouse26
14. júl 2015

pohlad z druhej strany-takéto dieťa chodí na detské ihrisko a ja osobne mám skúsenosť-moje dieťa kým som vybalovala vlhčené vreckovky na špinavé rúčky poškiabalo,pichlo do oka tak že sme museli chodiť na očné na líčku vedla očka ostala jazva,další krát pohrýzlo tak že sme ich nevedali odtrhnúť od seba 3 dospelé osoby-je to úžasné ked to vaše kričí bolesťou a vám sa dostane vysvetlenie,že má AS 😠 aj ostatné bije,hryze,štípe,škriabe ja osobne mám toho dekcka plné zuby a ked ich vidím na ihrisku radšej idem domov,nepotrebujem aby zase mojmu spôsobilo úraz

maria1989
14. júl 2015

@mouse26 ako by si to riešila, ak by si ty mala dieťa s týmto typom AS? (pretože nie všetky sa prejavujú takto). len sa pýtam... nechodiť s tým dieťaťom medzi ostatné deti? či utlmiť ho liekmi?

mouse26
14. júl 2015

išla by som sa v prvom rade poradiť s oborníkom ako zvládať agresivitu-ved nieje normálne aby dalších 20detí chodilo dohrýzených, dotlčených,doškriabaných-pred 2týždňami tam jednému z detí toto tak privrzlo do vrátok prsty,že to museli ošetriť v nemocnici-takto to predsa nemože byť

maminuska
14. júl 2015

@mouse26 nemôže ja súhlasím . Ako som písala ja sama som mala problémy so synom keď bol malý , nebol síce AS ,ale aj tak to bolo ťažké psycho . Ja osobne som trvala na presných hraniciach ..budeš bit deti , ideme domov, žiadna výnimka.
Je potrebné hľadať cesty ako agresivitu zvládnuť .

timea7
14. júl 2015

@maminuska presne tak, veľmi prísne stanovené hranice vnášajú do života týchto detí klud.

mouse26
14. júl 2015

viete tuto trochu pochybuje aj mama,vie že má takto agresívne dieťa,ale pozor nedáva sadne si k svojim kamarátkam a klebetia,ked sa niečo stane tak hned prednáša o chorobe
od ostatných detí vyžaduje aby všetky hračky čo si donesú dali tomu jej--býva to tak že je obsypané hračkami a tie ostatné deti s prizerajú alebo pofňukávajú ak chcú svoju hračku späť končí to istým úrazom
ja viem že s dieťatkom čo je choré je to milion krát ťažšie,ale podla mňa sa predsa musí naučiť rešpektovať nejaké tie pravidlá inak to dopadne tak,že sa z tej spoločnosti vylúči samo ved kto sa nechá donekonečna tlcť,hrýzť???????

moni244
14. júl 2015

Baby, nechcem rypat, ani nic, ale preco, ked je dieta agresivne, nezvladnutelne, musi mat okamzite ADHD, AS a podobne a preco by sme mali byt mi tolerantny a brat, ze ok, nech hryzie, bije, ved ma diagnozu? Nemali by sa rodicia najprv naucit, ako taketo deti zvladnut a az potom s nimi ist do kolektivu? A nie len kludne sediet a ohanat sa diagnozou. A ako to vysvetlit 2,5 rocnemu dietatu, ze ine dieta moze kopat, hryzt a bit,ked je tovek, ked kopiruju spravanie inych deti? Pisete o integracii do normalnych skolok, aby sa iny prisposobili, clovek nemoze na taketo dieta krivo pozriet, vyhresit, ked robi zle, lebo hned sa mamicky ohanaju, ze ma diagnozu, toto je podla vas normalne a spravne?

meamak
14. júl 2015

@renatkako nemali sme sice az taketo problemy s detmi (ako mas ty so starsim) ale velmi vo vychove pomohla jedna perfektna kniha - Kevin Leman, 5 dni ktore zmenia vase dieta... Skus to a bud dosledna v zmenach spravania. Uvidis ze tvoj patrocny si vsimne ze sa nieco zmenilo a ze sa bude musiet prisposobit. Klucom je vydrzat a byt naozaj dosledny a nemenit pravidla. Drzim palec. 😵

jajka257
14. júl 2015

@mouse26 a vidis , v slovenskom skolstve maju taketo deti velmi vela dovolene, mohla by som ti rozpravat, ako taketo dieta slo do skoly v prirode, rodicia si to vynutili a tam s nozom v ruke nahanalo spoluziaka s vykrikmi zabijem ta a rodicia miesto toho, aby si prisli pre dieta, oznamili ucitelke, ze on je chory a urcite nepridu a teraz volaju inspekciu na skolu a ine veci, v konecnom dosledku na upravy v skolskom systeme doplacaju obycajne deti a do zivota sa ucia hlavne, ze ti ini maju ulavy a ti obycajni trpia, tak sa postupom casu snazia stat inymi a vo vyssich rocnikoch donesu nakoniec papier od psychologa, ze su fakt ini a maju konecne ulavy a ti, co to nevydrzia odidu na inu skolu a menia skolu, kym nejdu na SS a tam to uz az tak neplati. Dokonca by som ti mohla porozpravat zazitok so psychologom priamo v akcii, ako ziak s poruchou spravania (opozicna porucha) vrieskal po mne a urazal ma a psycholog, ktory tam stal mu povedal, je super , ze vies dat svoje pocity a nazory najavo a vies ich odprezentovat.......tolko ku skolskemu systemu a integracii.....

vintage_lady
14. júl 2015

Nečítam všetky príspevky, takze pozri si andreas. sk, tam sa objednajte. Budete ale čakať minimálne pol roka. Inak ten AS ma aj napadol, aj si to sama napísala, vieš, oni sú citlivý na zvuky, hluk, dav ľudí, proste jeho to rozrusuje keď je v neznámom prostredí, oni sú zvyknutí na svoj režim, okolie a vybraných ľudí. pozri si aj asperger.Sk a ak si na facebooku, pridaj sa do skupiny aspergerov syndróm. určite treba zmeniť prístup. Oni vedia byť úžasní, len treba zmeniť prístup, veľa šťastia prajem. @renatkako

timea7
14. júl 2015

@moni244 máš pravdu, kedysi sme o týchto diagnózach nechyrovali a takéto deti medzi nami žili. Nepopieram, že to mali ťažké, ale žiadna matka by si pred dvadsiatimi rokmi nedovolila ponechať dieťa 5- 6 rokov svojmu osudu a potom ho šupnúť do kolektívu, veď to nejako dopadne. Viem, že výchova takýchto detí je nesmierne vyčerpávajúca, ale čím skôr bude mať dieťa stanovené pravidlá, čím dôslednejšie ich budú rodičia dodržiavať, tým lepšie. Mala som v triede deti aj s aspergerovým syndrómom, samozrejme, že je prípad od prípadu odlišný, ale ak rodičia spolupracujú a neospravedlňujú všetko diagnózou, ktorú dieťa má, tak sa dajú dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Deti v triede majú právo na bezpečné prostredie bez útokov iných detí, či už zdravých, alebo s nejakou diagnózou, ak to dieťa nie je schopné existovať v bežnej škole, potrebuje školu, kde má zabezpečený špeciálny prístup.

vintage_lady
14. júl 2015

@sardinka333 ako nedá mi neragovat, ale váš postoj k autistom a aspergerom je dosť trápny. Nepoznám ani jednu matku, ktorá ospravedlňuje dieťa diagnózou. tam v tej škôlke bol asi pes zakopaný inde. Áno, sú bohužiaľ aj agresívny aj kadeaky, ale stále ide o prístup. A môžete byť sto krát špeciálny pedagóg, ale asi o nich veľa neviete.