Spolužitie so svokrovcami

drobec87
25. nov 2013

Ahojte maminky. Prosím poraďte mi. S manželom a ročnou dcérkou bývame u jeho rodičov. Prisťahovala som sa, keď som bola tehotná. Zo začiatku to bolo fajn, nie super, ale dalo sa. Narodením malej a po svadbe sa to zmenilo. Svokra mi lezie na nervy ! Do všetkého sa mieša. Ani sa necítim ako matka :( Diriguje čo malej obliecť a čo nie, že to je nové, toje k lekárke ( veci jej samozrejme kupujem ja a kopu sme aj dostali ), čo ma mala jesť a kedy a všetko okolo nej. Pila umelé mlieko, jej sa to nepáčilo, vraj nech pije obyčajné ( čo jej aj potajomky dávala ), teraz vraj nemá piť vôbec mlieko, že je veľká ( má rok ) a vraj má jesť všetko čo my. Bez ohľadu na koreniny atď. Keď nevidím dá jej hocičo, aj keď si to neželám ! Samozrejme potom bolesť bruška, hnačka, vracanie ( to si odtrpím ja s malou ). Vadí jej, že mala spí raz za deň ( cca 2 hodiny ), vraj je to málo a ma spať 2 až 3 krát na deň. No keď spí viac, nechce spať v noci - neskoro zaspí, budí sa ... Takto spí celú noc a cez deň je v pohode, nieje zla, akurát ku večeru trošku unavená, ale napapá sa, ešte sa pohraje a zaspí okolo 20:30 do cca 7 až 8 ráno. Ďalej chodí k nám hore, kontroluje malú, diriguje, že toto nemá byť tak, toto má byť tam, toto upratať atď. Som z toho na nervy! Niekedy mám pocit, že to nevydržím a niekam ju pošlem. Keby sme bývali vo vlastnom a toto by robila, tak ju vyhodím z bytu ... Chcem len, aby sa do nás a malej toľko nemiešala, nechala nás žiť a vychovávať ako chceme my. Lenže to je tip človeka čo si myslí, že len ona má pravdu. Keď povieme inak, tak už začne, že to nie, to tak nebude a všetko možné ... Prerábame spálňu, ešte aj tam sa mieša čo a ako, aké farby atď. ... Ona so svokrom bývajú dole a my hore v dome. Perie a varí ona, my len prispievame s peniazmi a aj nakupujeme. Lebo všetko je dole ( kúpelňa aj kuchyňa ) a ona to takto chce. Odsťahovať sa nemôžme, lebo nemáme kam a za čo :( Keď jej môj povie, že nech sa stará o poriadok dole, tak začne kričať, že ty sa do toho nestaraj, tu máš malé decko a toto tak nemôže byť a potom naštvaná odíde. Minule mne povedala nech upracem v izbe rozhádzané hračky a ja, že mne nevadia a ona na mňa, že jej áno. Vätšinou jej nepoviem nič a aj tak si urobím po svojom a ak poviem tak len napr., že malá nejde spať ( aj keď ona chce ), na čo ona, že musí veď toto tamto. Čo robiť ??? Uvedomujem si, že bývam u nich a nemôžem ju poslať do teplých krajín ..., no takto to ďalej nechcem. Chcem, aby rešpektovala naše súkromie a našu výchovu. No jej sa povedať nedá, len ukazuje nervy a stále melie to svoje. Mieša sa do všetkého, ešte aj kedy môžem vziať malú na návštevu k svojím rodičom ! Že je zima, nikam malu netreba, čo zas vymýšľam ... no aj tak ju vezmem. Pritom s ňou chodím k našim len raz až 2 krát za mesiac. Ja nikam nechodím, stále som s malou. Len tiež pár krát ( max. 4 krát za mesiac na nákup do mesta a k rodičom ) cca 20 km. Manžel pracuje, má ešte 2 sestry. Jedna býva neďaleko ( chodí aj na návštevu ) má 2 synov, vydatá. Druhá býva cca 30 km od nás, rozvedená, má 1 syna, býva s priateľom a chodí málo kedy. Poraďte mi ako to riešiť ??? Nechcem byť so svbokrou na nože, no zase ani takto nie.

lalinko2010
25. nov 2013

@drobec87 ahoj, je tu dosť takých tém, diskusíi a podobne. neporadím ti, ja to mám tiež na facku, ale teraz neviem pre koho skôr - svokor, svokra, švagriná - prípadne aj manžel!
ak sa chceš vykecať tak je tu jedna skupina ohľadne sbokier, tak choď tam a vypisuj, sťažuj sa, vykecaj sa.
my to tu nevyriašime, ale niekedy sa človek aspoň dobre zasmeje, že čoho všetkého sú svokry, svokrovia, švagriné schopné.
Nič v zlom môj príspevok!

renata5
25. nov 2013

ahoj ked sa ti nepaci co dava malej jest preco jej nenavaris sama ukaz jej ze aj ty vies neviem kolko mas rokov ale tvoja svokra si mysli ze si asi nezletila sa starat sama ked sa s nou neda rozpravat dobre sa s nou pohadaj a bude klud pokedy si nepovies svoje inak nebude po tvojom ale razne toto uz je za hranicami vsetkeho ty si matka ty sa mas starat ona je iba babka

sashabb
25. nov 2013

@drobec87 odsťahovať sa. Nič ine nepomôže. Radšej v garzonke ako s takou svokrou.
Manžel sa k tomu ako stavia?

maznacik007
25. nov 2013

@drobec87 Nanestastie je to jej dom jej pravidla..... jedine jej syn jej moze nieco povedat ... ale podla mna to nepomoze.... jedine sa odstahovat ... mozno nejaky najomny byt ....

mimake
25. nov 2013

fuha mas to tazke. A manzel vie ako sa citis? Asi by sa s nou mal o tom porozpravat on. Ale nie tak,ze toto a toto vadi tebe,ale tak ze to a to vadi Vam obom,aby to nebrala ako podraz z tvojej strany. Treba si asi stanovit pravidla a dodrziavat ich. A teraz trosku osobna otazka: kolko prispievate do domacnosti? Mozno si to len treba preratat a zistis ze priblizne tolko kolko by stal podnajom jednoizbaku. To uz len hladam riesenia aj tam kde sa mozno nedaju nast. vela stastia

afrika
25. nov 2013

@drobec87 to, že to je jej dom neznamená, že sú tam len jej pravidlá... súhlasili, že tam budete bývať a preto by vás mali rešpektovať... a nie ťa zhadzovať.. manžel by ťa mal podržať...
@maznacik007

maribell
25. nov 2013

@drobec87 mno tak to ti nezavidim... bud sa odstahovat aj do garsonky a mat klud alebo si povec svoj nazor..poriadne sa s nou pohadaj ...bude ta nenavidiet ale budes mat klud.. hneto by som ja veru nestrpela..to ani mamina sa do nas tak nestara nie to este svokra.. ze co mu mam obliect ..co ma jest atd... preboha!!! tvoje dieta..tvoje vychova.. ona si uz deti vychovala tak nech to teraz necha na vas...

drobec87
autor
25. nov 2013

@renata5 Keď dám malej jesť čo ja chcem, tak začne, že toto nemôže, toto nekupuj, to jej nedávaj, tamto si jej mala dať atď. ... Mám 26 rokov. S deťmi to viem, aj ako mladšia som chodila strážiť pár deti. Ona o tom vie, no lenže ona uznáva len svoju výchovu. A navyše žije v dávnej dobe, že napr. žena - matka má byť len s dieťaťom, nikam nechodiť, žiadna zábava ... Muž môže všetko a starostlivosť a pomoc s dieťaťom nieje jeho vec. Našťastie to až tak nieje a sem tam mi môj trošku pomôže. Lebo som sa s ním preto pohádala.

afrika
25. nov 2013

@drobec87 ja so svojou povahou by som ju už poslala asi do čerta ak by manžel nezakročil

drobec87
autor
25. nov 2013

@afrika Oni - svokrovci chceli, aby som sa k ním prisťahovala počas tehotenstva. Navyše pre nich je to lepšie, dom je veľký, boli by v ňom len oni 2 a navyše prispievame s peniazmi.

renata5
25. nov 2013

@drobec87 keby som jej navarila a ona by mi povedala ze nie to jej nedavaj tak by som jej povedala svoje neboj sa ty si dospela zenska od zaciatku si to mala zatrhnut vidis bola si len ticho tu to teraz mas neviem ci to este zmenis

drobec87
autor
25. nov 2013

@mimake Manžel je niekedy na mojej strane, niekedy na svokrinej :( Niekedy malej vyberie on oblečenie a keď svokra namieta, tak jej povie, že bude mať toto a hotovo. Svokra niekedy už nepovie nič, niekedy komentuje ... Keď beriem malú k rodičom, manžel má pripomienky, aj svokra - no vezmem ju aj tak a manželovi vykričim pred svokrou, že je to moja vec a aj oni majú právo byť s vnučkou atď. ďalej manžel nenamieta a svokra ďalej komentuje, čo ignorujem.

barcelona94901
25. nov 2013

@drobec87 chceli,aby ste tam bývali.. takže ich doopatruješ ?potom sa dom predá,alebo vyplatíte surodencov a budete žiť spokojne na starobu,?
kým tam budeš,nebudeš mať pokoj ,nie je svokra ako svokra ,tvoja ti dáva najavo kto je pánom domu a inak to nebude ,len horšie a ked ti riadi výchovu malej,no to tiež nie je žiadná výhra ,aj tvoj by sa mohol lepšie k tomu postaviť
a k vašim nemožeš vypadnuť aspon na víkend?troška sa od nej zrelaxovať?

ianitka
25. nov 2013

@drobec87 pises, ze dom je velky, ze pre nich je to lepsie, len co mas z toho Ty? nervy a stres
fakt sa neda nejako odstahovat ?

maznacik007
25. nov 2013

@drobec87 kolko im mesacne platite za byvanie a stravu?

ako podla mna ten dom je svokrovcov... su tam dalsi surodenci ... ja neviem podla mna toto bude len a len horsie ... podla mna je problem najma ta kuchyna a kupelna ... ale zasa prerabat na cudzom 😅 je hlupost ...

drobec87
autor
25. nov 2013

@barcelona94901 Moji rodičia bývajú v 2 izbovom byte so psom :( Takže asi nič z toho. Bez malej nepôjdem a ak by som brala malú, tak by bola hádka. Tak dlho? Som ja normálna? A tam? Nieje tam čisto ako v laboratóriu, je tam pes ( ktorý neublíži ani muche ), ...

drobec87
autor
25. nov 2013

@maznacik007 Ja z materskej 50 - 60 eur, ako mi víde. Môj cca 70 eur. Plus ešte sem tam nákup stravy a čo treba, za vlastné. Ak sú nejaké zvyšné šeky, manžel platí - ak svokra nemá z čoho. No a ešte samozrejme veľa ide do benzínu, keďže manžel pracuje v meste cca 20 km od nás.

haslerka27
25. nov 2013

bud odid alebo bud ticho...ona perie,vari,tak co nadavas....dvihni sa a navar ty.ja varim sama vzdy lebo byvam 500 km od nasich a 300 od svokrovocv.som na vsetko sama.....mame nas byt a sukromie.keby mne tak niekto malu postrazil niekedy ci navaril jest....to ze zijete ako zijete- za to si mozte sami.zije tak kopu mladych ludi a riesia toto iste.premyslat trebalo predtym....a to si este dobry pripad.poznam take pary ktore ziju od seba a maju deti.nevychadza im to......tak jeden u svojich rodicov a druhy u svojich....jednoducha matematika nie je za co nikam nejdem,mam teplo,navarene,poprane,o dieta kedykolvek postarane.ved z toho vytaz a nestazuj sa tu s bludami

afrika
25. nov 2013

@drobec87 myslím, že 120 eur pre dvoch dospelých ľudí za bývanie a jedlo je dosť málo...

afrika
25. nov 2013

@haslerka27 z čoho má vyťažiť??? že jej do všetkého hovorí???

@drobec87 na tvojom mieste by som sa odsťahovala alebo vlastné varenie, pranie... osamostatniť sa u nich.. aj tak sa dá 🙂 🙂

haslerka27
25. nov 2013

@afrika ze za nu urobi aj co nemusi.....

barcelona94901
25. nov 2013

@drobec87 začni hľadať riešenie s mužom,lebo takto budeš iba nešťastná,ved nebudeš mať vlastný život,to bude len horšie..
ked nedovolí svokra ani prestavbu,načo je veľký dom? ked kuchynu a kupelnu má ona dole a vy čo?nedopraje vám osamostatniť sa ,variť,piecť ,to nič nebudeš nikdy mocť robiť podľa seba ?a čo keby máte navštevu,rodinu,kámošov,to ani pokecať ,nič ? iba podľa nej,kým neumre? a potom? pridu surodenci a povedia vyplaťte nás ..to by ste mali riešiť ,vlastné sukromie je potrebné ,to by aj tvoj muž mohol pochopiť ,že ste rodina ty,on,dieťa a potrebujete aj svoje niečo zažiť,nie žiť podľa príkazov druhých..ved to neni normálny život..malá má teraz rok..ale čo spraví o dva,tri,desať rokov bude si pýtať povolenie od babky namiesto vlastnej matky?
ani nad bytom ste neuvažovali?niečo ,starší domček,ak nemožete mať sukromie vo veľkom dome,načo je žitie v takom dome?

ianitka
25. nov 2013

suhlasim. s @maznacik007 - keby to aspon boli nejako oddelene jednotky, ze mas kupelnu a aspon kuchynsky kut pre seba... a robis si svoje, aj ked neviem, ci pri povahe svokry ako ju tu opisujes by Ti to bolo na nieco dobre... a zas prerabat a investovat do domu, ktory nie je Vas a ani nebude ( su tu este surodenci) no neviem. a najst podnajom v meste, kde tvoj muz pracuje by sa nedalo? ( predpokladam, ze v MI)

afrika
25. nov 2013

@haslerka27 a to je výhoda??? v živote by som nezniesla, aby sa mi niekto staral či môžem ísť s dieťaťom vonku, čo mu mám obliecť, aké jedlo môže a nemôže... iné je poradiť a iné je to, čo robí jej svokra.. veď zakladateľka témy má vlastnú hlavu a je to jej dieťa a nepotrebuje, aby jej do všetkého niekto hovoril..

drobec87
autor
25. nov 2013

@haslerka27 Vieš čo ja by som dala za to, aby som mohla variť, prať a mať pokoj ??? Sú to bežné veci, ktoré mi nerobia problém ( varila aj prala som u rodičov ). Ale mala by som kľud a všetko robila po svojom. Žiadna svokra čo diriguje, že povysávať a utierať prach každý deň a iné veci ...

maznacik007
25. nov 2013

osobne si myslim ze @drobec87 ma skor problem s manzelom ako so svokrou, kedze mate oddelene financie v case ked si na RD a nezastane sa ta pred svokrou... toto si skus poriesit a spolu s manzelom najdite riesenie ...lebo takto tahas za kratsi povraz 😉

cawes
25. nov 2013

@afrika ahoj zareagujem na tvoj posledny prispevok, urcite to neni vyhoda ale najprv sa par postara o byvanie a az potom sa planuje dieta a ak to tak neni tak moze byt stastna ze maju strechu nad hlavou. v tomto co napisala @hasleka27 uplne suhlasim. ja zijem 1000km od sk, vies co by som dala za hocikoho hociakej povahy keby mi pri tazkej angine ktoru teraz mam aspon na pol hodinu postrazil maleho?

drobec87
autor
25. nov 2013

@ianitka Pracuje v Trebišove, my bývame cca 20 km odtiaľ. Zarába cca okolo 350 eur, aj menej, kedy ako. Ďalší problém sťahujú mu z výplaty peniaze, neviem koľko ( ostane mu, čo som písala ). Dôvod - bral pôžičku dávno, nahovorila ho jeho mama. Potrebovali peniaze na sestrinu svadbu a jej by pôžičku nedali. Do dnes mu sestra nič nevrátila, ani nevráti. Keď sa sťažuje, mama mu povie - je to na tvoje meno, tak plať a buď rád, že som ťa vychovala. Že koľko peňazí stála jeho výchova ... On potom pár mesiacov nemal zamestnanie, jeho mama mu s pôžičkou nepomohla a tak sťahujú príkazom zo súdu.

maminuska
25. nov 2013

@haslerka27 lebo zrejme chce a vieš ako to je , moja kuchyňa a moja domácnosť.

juliana77
25. nov 2013

@drobec87 Pokiaľ si nenajdete vlastné bývanie tak neriešiteľné. Hovorí sa, že najlepšia obrana je útok. Neviem koľko rokov má tvoja svokra, ale hádam to prežije, začni ju napomínať presne tak ako ona teba, pripomienky na oblečenie, na jedlo, proste na čokoľvek, proste aby si ju neobišla bez povšimnutia, bude pozerať obľubený seriál, čokoľvek, povedz pripomienku, ktorá ju vyvedie z kontextu, proste nebud zlá, ale otravná ako ona, skús jej dať pocítiť aké to je ked ju niekto vníma ako nesvojprávnu. 😉
A to všetko s úsmevom.

Mala by sa tu založiť skupina budúcich manželiek, ktorá sa chystajú bývať k svokrovcom, možno si to s tou svadbou aj rozmyslia.