Správajú sa starí rodičia rovnako ku všetkým vnúčatám?

huxy
1. júl 2012

ahojte žienky.možno si pomyslíte,že je toto hlúpa otázka či diskusia.ale ide mi len o to,aby som sa dozvedela,že ako to chodí u vás a či to len ja nepreháňam v mojej hlave s týmto "problémom".nie je to síce problém,ale občas keď sa sama tak nad tým zamyslím,tak mi prídu niektoré veci nefér.
starí rodičia mojej dcéry /aj moji rodičia,aj svokrovci/ majú po dve vnučky.moja mama sa fakt snaží správať a dávať veci narovnako mojej či bratovej dcére /je medzi nimi vekový rozdiel len 1 mesiac/.a medzi mojou a švagrovou dcérou je 3 a pol roka rozdiel.no vidím,od narodenia mojej malej,že aj napriek vyhláseniu svokry,že im vždy všetko narovnako,že to tak teda vôbec nie je.nechcem tu vyznievať ako nejaká materialistka,to vôbec nie.ani ako nejaká nevďačnica.ale nech rozmýšľam,ako rozmýšľam,stále sa mi zdá,že manželova neter dostane stále niečo viac,stále všade s nimi ide,stále je u nich.uvediem len pár príkladov.keď mala emka rok,tak svokra dala 20€,nech jej idemem niečo kúpiť do dráčika,že jej to dajú na narodky.samozrejme pribalili asi nejakú sladkosť a peniažky.no a teraz mala neter narodky,a dostala rádio s CD prehrávačom,ešte nejakú hlúposť /určite to nebolo lacné,to viem čo stojí/ a tiež peniaze,sladkosti.a chcem podotnknúť hlavne aj to,že s darčekom pre emku si veľa starostí nerobili /keďže sme vyberali my/,ale druhej kupovali dosť drahú vec a určite nie na poslednú chvíľu /darček pre našu bol kupovaný deň pred narodkami/.potom stále keď ide s nimi na nákupy do tesca alebo hocikde,tak stále jej niečo kúpia,či hračku,sladkosti,knižky,no proste všetko možné.a mojej sem-tam niečo kúpia.ale naozaj len sporadicky.možno sa spýtate,tak prečo nepustím malú s nimi na nákupy.no jednoducho,keď už majú jednu "na krku",tak asi ťažko s nimi pustím ešte ďalšie malé dieťa ☹ a takýchto príkladov je strašne veľa.napríklad aj keď moja niečo dostane,tak druhá žiarli,že ona také nemá /jedná sa o detské hračky čo dostala ema na narodky/.a starká samozrejme sľúbila,že neboj,ja ti niečo iné kúpim.hlavne,že moja mimo sviatku dostane len málokedy niečo.
chcela by som vedieť názory hlavne mamičiek,čo to tiež takto pociťujú a ako sa sami s tým pasujú.

ani3012
1. júl 2012

myslim,ze by si sa nemala tym trapit a porovnavat,lebo to aj tak k nicomu nevedie...
nasi sa snazia vnucatam vsetko rovnako ale z muzovej strany je to uz horsie....
Patrik doteraz hovoril : Silviina babka...Lukasov dedo...lebo nemal pocit,ze by aj on bol ich vnuk
jedovalo ma,ked presli pood nase okna a ani necrnkol,aby zamaval vnukovi- ved naco aj ,ked mal jedneho so sebou
raz ked mal Patrik meniny,tak videl deda ako "ide k nam"... pozoroval,ako isli do obchodu ,vysli s cukrikami a isli dalej.. si myslel,ze idu gratulovat
ja som aj svokry ppvedala,ze dedo ma tri vnucatka a aj syn ma dve deti..
apropo svokor je do obeda doma a este negratuloval malej - mala narodeniny v maji

nastasja25
1. júl 2012

@huxy u nás to nie je o nákupoch,moja mama kupuje aj neterke aj môjmu malému asi rovnako,to nemôžem povedať..je medzi nimi 5 roč. rozdiel,švagriná bývala u nás,ked sa narodila malá a mama bola z toho celá hotová,prvé vnúča,stále sa s nou zaoberala a aj doteraz,mne tak nepomáha..Zachvílku si malého vezme,ale už ho aj vracia,že je ťažký a že ona už tak nevládze,kočíkovať ho bola možno 5x,aj to ,ked sme boli s manželom na nákupoch.Rozdiely som si nevšimla len ja,ale aj okolie ma upozornilo..tých príkladov by samozrejme bolo aj na 5 strán 🙂 🙂 ja ked som unavená a poprosím aby mi pomohli,povie,že mám manžela..nepomáha,že aj švagriná mala,tam je výhovorka,ich malá bola velmi zlá 😉 😉 už ma nebaví sas tým zaoberať stále a vadiť sa ,aj tak tým nič nedosiahnem,som vždy tá najhoršia 🙂 🙂 svokra mala zasa malého od narodenia na rukách asi3x,ale to je už iný príklad 😉 😉

kali23
1. júl 2012

odpoved je - nesprávajú... z vlastnej skúsenosti, mama mala 2 sestry, jedna mala 3 a druha 4 deti. ja s bratom sme nikdy neboli pre nasu babku zaujímaví. tá sa správala akoby mala len jednu dcéru, tú prostrednú so 4 detmi... tí boli varení pečení, im pomáhala, starala sa o deti, deti u nej aj bývali (co som im teda nikdy nezávidela🙂) ale toto trvalo celý jej zivot, az kým nezomrela... a to ju jej milovaná dcérka vyhodila na vianoce z domu a moja mama pre nu letela k nim a nasáčkovala ju k nám do 3i bytu (teta mala velký dom, oproti bol babkin dom) ale nie, moja mama ju vzala k nám a mne/nám tým skončil život, doslova... začalo sa u nás peklo, ja este v puberte, tak si to viete predstavit, babka silne nábožná, takze ja som bola to najvačie pekelné zlo... a to spala na mojej posteli, ja v obývačke, mama sa jej uplne podriadila, podriadila jej celý svoj zivot, my s bratom a otcom sme pre nu prestali existovat... hlavne nech má babka ranajky na stole, obed presne o 12,00 ak to bolo o 5 minút neskôr, tak to nezjedla, no cvicila s mojou mamou ako s opicou... a ona sa nechala... dôchodok samozrejme babka pekne odkladala, a ked dosla teta alebo jej deti, tak uz odchádzali s plnými vreckami, aj knizku jej vybrakovali, moja mama ju zivila, lebo od nej nedokázala vziat ani korunu na jedlo, ci bývanie... a asi v 22 rokoch (to som v 18 uz nemohla ostat v tom byte a odisla som "do sveta") mi dala jednu milka cokoladu... no nevedela som, ci sa mam smiat alebo plakat... pekne som jej vrátila, ze dakujem, trosku neskoro... apropo moja mama platila este aj celý pohreb (a moja teta si robila vlastný v svojom dome 🙂) no bavila sa celá dedina, jeden pohreb, dva kary... a vsetko cvakala moja mama... kedze babka tete dala vsetky nasporené peniaze, este aj tie na pohreb... a mama este aj pomník dala urobit, aj rekonštuovať... a samozrejme tá teta je furt ukrivdená, lebo moja mama dostala babkin dom (dedo na nu prepísal svoju cast, a babka aj ked sa zubami nechtami bránila, ked ju oni vyhodili, tak suhlasila, ze za opateru dá svoju cast mojej mame...ale s velkou nevolou, lebo ho chcela dat tete) a moja mama pekne este aj sestry vyplatila, aj ked nemusela... a samozrejme ta teta dodnes kazdemu hovori, ze je to jej dom, ako sa ona na nom namakala (inými slovami bývali tam, lebo nemali kde, az kým im dedo nepostavil vlastný dom) a tretia sestra? ta zila svojim zivotom, obcas dosla, nikdy neodisla naprazdno, ale zase tiez ju babka ani jej deti nejako moc nemusela...
takze tak...
a momentálne neviem posúdit, lebo z manzelovej strany to bude prve vnuca, a z mojej druhe, ale moja mama take rozdiely urcite robit nebude... 😉

nastasja25
1. júl 2012

myslím,že by bola aj celkom dobrá téma,či sa aj rodičia správajú ku všetkým svojim deťom rovnako??

cecil36
1. júl 2012

@huxy poznam to velmi dobre, moja exsvokra dokazala spravit to, ze svagrovej malej kupila bicykel na vianoce a moja mala tam sedela ako puk a dostala velke nic 😖 Viac som tam na Vianoce nesla. A este nieco, ked sme sa rozviedli, zabudla na vnucku uplne. Nevidela ju 10 rokov. No, babicka na pohladanie 😀

radustek
1. júl 2012

@huxy ahoj moja malinka bude mat za chvilu rok a od svokry nema este ani hrkalku za 2 eura proste vobec nic...a manzelov synovec dostal na narodeniny velke auto na dialkove ovladanie a este sa mi s tym aj pochvalila ze co mu kupila...minule mi tiez vravela ze chcela mu kupit tasku do skoly ale zevraj uz ma...tak ako som sa mohla citit...malej nedala este ani 1 euro do rucicky....tiez nechapem preco je taka ale nic s tym nenarobime a nic si z toho nerobim kaslem na to ved ona sa neskor zbada 😉

radustek
1. júl 2012

@cecil36 to vazne????a to jej nebolo luto pre boha????to je fakt sila a dobre si spravila ze si tam neisla viac....moja mamina zas kupuje vsetkym jednako aj mojim detom aj segrinym....

cecil36
1. júl 2012

@radustek bohuzial bolo to tak. Bolo mi jej strasne luto, mala cca dva roky, nedokazala pochopit, ze preco ona nic nedostala. Vo mne tak vrelo 😠 Nastastie, to co jej odoprela vlastna babka, nahradza mama moho druheho mm, ktora medzi detmi nerobi ziadne rozdiely, aj ked dcera nie je jej vlastna vnucka, uz 10 rokov jej robi nahradnu starku 🙂

malabiba
1. júl 2012

@huxy asi je lepšie sa tým netrápiť, hodiť za hlavu, človek si tým veľmi nepomôže. Starí rodičia nie sú rovnakí,treba si vážiť aj málo čo vnúčatám dajú. Deti to vnímajú inak ako rodičia ( ak ich rodičia k tomu správne pristupujú). Ja som tak vyrastala, bolo nás 11 vnúčat a my sme bývali kúsok od babky, v dome a tí ostatní v iných mestách. Chodievali k nej na prázdniny, dostávali veľa. My sme skôr chodili pomáhať, dostali sem tam cukrík, čokoládku. Ako dieťa ma to hnevalo, ale iba trochu, babku so mala rada, bola k nám láskavá. Moji rodičia ju nakoniec aj opatrovali, hoci im pomohla najmenej. Teraz ako dospelá to vôbec necítim ako krivdu, mám len pekné spomienky. Tým, že sme jej pomáhali, veľa nás naučila a to je viac ako darčeky a sladkosti.

huxy
autor
1. júl 2012

@malabiba ked ani mne nejde o darceky ci sladkosti pre malu.len ma to mrzi,ked vidim,ze druhej daju vsekto mozne a mojej malinko.aj ked sladkostami by ju napchali az-az ked sme tam.ale len ked sme tam.domov jej nic napriklad neposlu po manzelovi,ako to zvykli robit druhej vnucke.ide o to,ze vobec nejde o tie darceky,ale o to,ze sa nespravaju k nim rovnako.a neviem preco je to tak.no velmi ma to mrzi

huxy
autor
1. júl 2012

@nastasja25 aj to by bola asi dobrá téma 🙂 no neviem,aj tam sa určite nájdu rozdiely.aj u manžela s bratom určite,ale určite aj u mňa s bratom.aspoň ja to tak v nímam.no čo už

ani3012
1. júl 2012

@cecil36 fúha! keď som si predstavila Evičku v tej situácii...aj teraz by som plakala...

katussamus
1. júl 2012

moja svokra má 4 vnukov /5 na ceste/ vidí len jedného a to tak okato, že by to aj slepý videl. 😖 Nejdná sa len po materiálnej stránke, ale celkovo, baví len jeho, čas má len na neho, na návšetvu chodí len k nemu. A ak náhodou príde aj k ostatným tak počúvame stále /ale to hlavne od svokra/ on toto on tamto po celú návštevu. A ak náhodou niečo predvedie alebo vie jeden z naších chalanov, tak to vedie zlé lebo on to vie lepšie. 😠 No hold povedala som že je to génius 😎 je len on potom kopka hnoja a až potom tí ostatní 😀

huxy
autor
1. júl 2012

@katussamus fu,tak vidím,že nie som na tom až tak zle.a ako to zvládaš,myslím to, že ostatné vnúčatá sú pre nich akoby nič.

huxy
autor
1. júl 2012

@cecil36 tak to si neviem ani predstavit,ako by som sa citlila a hlavne ako by sa citilo to dietatko ked uz vnima.ze druhe dostalo super darcek a ono nic,uf ☹

nela82
1. júl 2012

@huxy myslim,ze takto ako to opisujes je takmer vsade...aspon si myslim 😒
Zvlast,ked su tie vnucatka od syna a dcéry...tam su velke rozdiely.Moja svokra dava stale pocitit,ked dojdu jej dcery na navstevu a oni maju tiez dcery,ze su to proste ich zlaticka a ja mam "len" chlapcov a to chlapcov "len" ich syna 🙄 🙄 🙄 😅
Kolko razy mi bolo povedane,ze chlapci by sa rodit ani nemali 😠 ☹ Ze ani ona nechcela nikdy syna a robila vsetko pre to aby potratila....a jej syn-moj manzel je najlepsi muz na svete!Nikdy jej neublizil..no aj tak...
Dokonca raz povedala mojmu starsiemu synovi,ked mal asi 4 roky aby jej nehovoril baba,lebo ona nie je jeho baba-vraj on ma babu -moju mamu....Lebo vraj synove deti nie su prave vnucata!!!!!Myslela som,ze ma porazi!!!!Presiel uz nejaky ten rocik-no nikdy na to nezabudnem..nikdy...

A co sa tyka darcekov...dievcatam kupi nieco kvalitnejsie stale 😝

granado
1. júl 2012

Ahoj môj nazor je asi taky že je to zle ale to sa prežiť da ale čo ešte viac mrzi je ak sa tvoja rodina /tvoja mama s tatom/chovaju ku tvojim ako k cuzdim to už snrzi aj mna svokru rozddýcham a vidim ju raz za rok 😉

huxy
autor
1. júl 2012

@nela82 no svokra ma dvoch synov a oni maju po jednej dcerke,takze je to narovnako.len sa k nim tak nesprava.a netusim preco.
fíha,tak to dobrá pecka,že chlapci by sa rodiť ani nemali.fakt niektorí ľudia ani nerozmýľajú,čo vypustia z úst 😒
a že synove deti nie sú pravé vnúčatá.akože sorry,ale ozajstná starká takéto nikdy nepovie 😖

huxy
autor
1. júl 2012

@granado viem,že toto sa prežiť dá.a ak máš takú skúsenosť,že sa mama s tatom chovajú k vnúčatám ako k cudzím,tak to mi je naozaj úprimne ľúto

nela82
1. júl 2012

@huxy ked som to riesila s mojou mamou..kamaratkami-nikto sa s tym este nestretol.. 😖
Bud rada,ze nemas svagrine-este väcsie rozdiely by boli.. 😉

granado
1. júl 2012

@huxy no je to tak ale čo už je to cele smutne ja si to stale zlahčujem že hlavne že maju naše deti nas 😉

huxy
autor
1. júl 2012

@nela82 ale však ja mám švagriné.jedna riadna a druhá je taká-no brat má s ňou bábo,ale nežijú spolu.ale mama im kupuje narovnako,to viem,lebo sama som jej objednávala aj dar na vianoce.no švagriná sa vie o seba postarať,aj o muža,kupujú si kadečo,aj svojej dcére.ale aby to nestačilo,ona má všetko /aj keď som sa pýtala na dar na narodky,že čo jej kúpiť,tak povedala že nevie,lebo má všetko/.a plus jej teda svokrovci znesú modré z neba.o tom ani nehovorím,že ju rozmaznávajú aj tým,že jej úplne všetko dovolia a všetko je tak,ako chce

mia258
1. júl 2012

Možno tvojej kupujú menej, lebo je mladšia, hračky ju nebavia dlho, nie sú si istí čo by ju bavilo. Starším deťom sa vyberajú hračky podľa mňa ľahšie.

Moja svokra je k všetkým vnúčatám rovnaká, rozdala by sa keby mohla. Ja mám malú z prvého vzťahu, takže je to dokonca jej nevlastná vnučka a miluje ju ako ostatných, strážila ju, chodila s ňou na výlety, kŕmila, kupovala čo videla v obchode.
Moja mama má len jedinú vnučku, moju malú a je jej úplne jedno čo je s ňou, či žije, či je zdravá, čo nové dokázala, či niečo nepotrebuje. Proste totálny nezáujem, akurát jej založila účet 😔

huxy
autor
1. júl 2012

@granado to je pravda.ja sa vždy snažím utešovať tým,že hlavne že je emka zdravá.a nič iné jej netreba.no keď znovu vidím tú nespravodlivosť s tým obdarúvaním,vždy ma pohltí taký ten divný pocit.a touto témou som chcela len zistiť,ako proti tomuto pocitu bojovať.aby som na to nemyslela,alebo nejak rýchlo odohnala z hlavy

huxy
autor
1. júl 2012

@mia258 no ťažko ohodnotím,prečo jej kúpia menej.aj na toto som myslela,že preto,že je mladšia.no ja si pamätám,keď som začala s manželom chodiť,ona mala vtedy necelé 2 roky.a už vtedy jej kúpili kadečo,kadekde.vždy a len všetko pre ňu-dokonca aj keď sme boli my na výlete,tak jej manžel kúpiť hračku 😝 a doniesol jej ju domov.
mňa by potešila obyčajná výživa,piškóty,hocičo,keby som videla,že snaha tam je.
to je smutné,že mamka nemá veľký záujem o vnučku

granado
1. júl 2012

@huxy no tema fajn a ako vidim je nas vela a z niektorých prispevkom je mi uplne smutno

mia258
1. júl 2012

@huxy a švagrovci nebývajú niekde blízko starých rodičov? Lebo keď ju majú stále pri sebe, starajú sa o ňu, tak ju vnímajú možno ako svoje vlastné dieťa a tvoju vidia menej, takže k nej nemajú taký silný vzťah.
A neskúsila si zavolať svokru niekam na výlet do mesta, na nákupy, na zmrzku aj s malou? 🙂

huxy
autor
1. júl 2012

@granado myslím,že teda nie som jediná,ktorá to takto cíti.a určite sú na tom aj horšie /ako napr.aj ty-nezaujem starych rodicov/.hmmm.ale prečo si to sami starí rodičia neuvedomujú,že čo s tým vlastne robia?

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
huxy
autor
1. júl 2012

@mia258 už som písala,že bývame asi narovnako ďaleko.dokonca možno o pár metrov bývame bližšie.že prečo je stále u nich?lebo buď pre ňu do škôlky idú starí rodičia hneď /neviem prečo,mama síce pracuje celý deň,no jej otec má poobede už voľno/ alebo ju otec tam odnesie.a buď je tam s ňou alebo ide domov a robí si svoje.
no aj moju vidia skoro každý deň.keď idem na prechádzku,tak svokru ideme pozrieť do práce.a poobede keď sa vyspinká malá,tak väčšinou tam ideme tiež,ale nie každý deň.ale vždy keď tam ideme,tak druhá je už tam.a dokonca tam aj spáva-to mi nevadí.ale proste je tam stále.
na nákupy?žiaľ v tomto malom meste sa nedá ísť nikam.a na zmrzku?to by som šla.lenže svokra je väčšinou zaneprázdnená prácou,alebo potom neterou.