Starostlivosť o deti, keď obaja rodičia chodia do práce

gretyka
4. nov 2014

Ahojte,
neviem,, ci som temu dala do dobrej sekcie, tak snad nevadi, ak je tu. Mam 2 male deti a blizi sa moj nastup do prace. S manzelom sme sa rozpravali o tom, ze ako to bude, ked zacnem chodit do prace a deti nahodou ochoreju. On ma velmi dobru pracu, na ktoru cakal roky, ja sa tomu tesim a prajem mu to. Vyjadril sa, ze ked budu deti chore, tak by bol radsej, ak by som zostala s nimi vzdy doma ja (prip. babky), proste aby on nemusel ostavat,aby jeho absencie neboli trnom v oku vo firme. Ze radsej by "obetoval" moju prace, cize ak ma prist niekto o pracu kvoli OCR-kam, tak nech som to radsej ja ako on. Ja som najprv suhlasila,ale potom som nad tym premyslala, ze ved ani ja nechcem prist o svoju pracu. Viete, on sa mozno trochu spolieha na to, ze ja pracujem v statnej sfere a tam mi to budu viac tolerovat ako u sukromnika. Ale uz ani u nas to nie je take ako kedysi, vela ludi aj u nas prislo o pracu, ked Fico vymyslel, ze treba zostihlit statnu spravu, tak velmi vela ludi prepustili a ktovie co bude este v buducnosti. Cize ani u nas ta robota nie je az taka ista. A teda ak by zase doslo v buducnosti k prepustaniu, tak nechcela by som sa kvoli castym OCR-kam, dovolenkam dostat na ciernu listinu nepohodlnych ludi. Ak by som o pracu prisla, velmi tazko by som si nasla nieco nove, mam sice vysoku ekonomicku, ale co to je v dnesnej dobe. Babky chodia takisto do roboty, takze ani na ne sa nemozme az tak spoliehat. Ako je to u vas, resp. co si o tom myslite? Myslim, ze aj on by mal prevziat zodpovednost za deti, ked treba, ved su aj jeho alebo zle si myslim? dakujem za rady

majka508
4. nov 2014

My síce máme len jednu slečnu,ale žiaľ žiadnu starú mamu,ani starkého.Takže máme to veľmi ťažké,ale máme zase super susedu a kamarátky,takže lepíme to všelijako ako sa dá.Mám kolegyňu a oni sa s manželom striedajú OČR,raz jeden,raz druhý.V tomto je veľmi ťažké radiť,možno nebudú bývať tak často chorí a o to to bude ľahšie.Držím palce.

lucysl
4. nov 2014

Ja som momentálne na MD a o rok ma to čaká. Pri staršom synovi sme mali presne takúto dilemu, našťastie bol veľmi málo chorý a mali sme babku celkom po ruke, ale aj tak boli situácie kedy sme sa nevedeli dohodnúť kto ostane. Vždy som ostala nakoniec ja, popravde, ja by som bola aj tak v robote nespokojná, nie žeby som manželovi nedôverovala, ale na choré dieťa som si dozrela radšej sama 🙂 Tiež sme zohľadnili to, že ja pracujem vo verejnej správe a manžel v súkromnej firme, kde paragrafy a OČR sú sci-fi, u nás v práci to bolo v pohode, to naozaj jedine, že som mala, niečo dôležité a nemohol ma nikto zastúpiť.Ostáva len dúfať, že decká nebudú choré často a potom sa striedať, aby ani jeden Vás nebol ten ukracovaný o tú česť utierať soplíky 😀

lubikan
4. nov 2014

viesco,poviem ti,ja som koli detom tiez bola roky doma,spoliehala som sa na chlapa a teraz,s odstupom casu,ked ma caka rozvod,viem,ze mala som si dupnut a prenechat starost o deti aj na neho....on mal doma pohodlicko,kucharku,opatrovatelku,upratovacku v jednom,tak to zneuzival....

chod do prace a ked budu deti chore,vtedy to ries.....a mozno to nakoniec nebude problem....o.i.moje deti su momentalne teraz,ked ja idem na nocnu,u muzovej milenky....a ja si pilnikujem nechty 😀

tiez som bola sprosta,bohvie,kde by som uz bola,kolko penazi so svojej vyplaty som mohla mat usetrenych ....

sense
4. nov 2014

no my mame dceru jednu, zijeme v zahranici, nieco ako ocr ani neexistuje...ja mam sice lepsie platenu pracu aj istejsiu ako chlap, ale mna bavi a prave preto ze donesiem viac penazi domov by som o nu prist nechcela, chlap ma pracu menej financne ohodnotenu ako ja, a praca ho strasne nebavi prave kvoli sefovi a tak dohoda je raz jeden a raz druhy ostane doma pri malej, kedze babky su velmi daleko a nemame tu nikoho...

hradnapani
4. nov 2014

@gretyka ja ti uplne rozumiem, co myslis. Na druhej strane, detske choroby dokazu byt unavne dlhe a caste a riesenie OCR 50:50 moze byt privela aj pre manzela (myslim kvoli novej praci). U nas je to tiez tak, ze radsej "obetujeme" moju pracu, kedze manzelova praca nas zivi. Nemozeme si dovolit ju stratit, nakolko ju velmi dlho hladal a sama som mu povedala, ze pocas prveho roka mu "dovolim" ocr len vynimocne. Mozno vtedy, ked budem chora aj ja, aj dieta naraz. A zrejme po istom case, ak tam bude rok a dlhsie, si myslim, ze si tie ocr-ky podelime, ale asi ja budem ta, ktora si ich odniesie viac, ale urcite sa svojou mierou zapoji aj manzel.

nez
4. nov 2014

podla mna dost zalezi aj na tom, kolko ktori z vas zaraba...v súkromnej firme ho mozu vyhodit podla mna ovela lahsie ako v statnej sprave...ak by prisiel o pracu, tvoja vyplata vas uzivi ? a opacne ? nemozete si najst nejaku milu dochodkynu alebo studentku, ktora by vam chore dieta mohla aspon čiastočne strazit podla potreby ?

lady511
4. nov 2014

@gretyka ahoj,,dobre viem ako sa cítiš,,je to tažke a nastalo to aj u nás.. 😒 moj je robotník a stavia domy a čo príde,,ja som začala pracovat ale skor máme ten problém ako vykrit školku ,,moju a priatelovu prácu,,kedže ja koli robote ju nemožem brat ani poobede a ani rano ju zaniest musí priatel,,takže musí skor z roboty,,babky su daleko,,a moja mamina aj ocino pracuju,,kamošky tu nemám,,nema kto ju vyzdvihnut,,,a ked bude moj robit niekde v centre ba,,neviem ako t budem riešit 😒 asi jedine opatrovatelkou alebo zmenu mojej práce,,inak to nevidím,,mužova práca nas živáí,,aj ked aj ja nezarobím zle ale jeho plat je vyšší,,

zuzkaanicka
4. nov 2014

@gretyka my mame dve deti, ziadnu babicku v okruhu 200km a ked su deti chore, tak si platim opatrovatelku ... OCR by mi nikto netoleroval, ani manzelovi.

tenerifka
4. nov 2014

@gretyka moja rodina je 4000 km daleko a ked boli male, tak nielen pocas chorob, ale celkovo sme to riesili rozdielnym pracovnym casom, jeden od 8,00 do 16,00 h., druhy od 16,00 o 24,00 h., bohuzial inak sa nedalo, takto sme fungovali odkedy deti mali 1 rok, vzdy bol niekto doma,aj neskor co sa skolky a skoly tyka, lebo take ako druzina u nas nie je a museli sme sa spolahnut len na seba.
V tvojom pripade by som to riesila az ked deti ochoreju, popripade mozes mat dopredu dohodnutu opatrovatelku, ale svojej prace sa nevzdavaj na ukor manzelovej, vaz si ze ju mas, deti rastu, budu chore stale menej, neboj, zvladnete to za pochodu 🙂

gretyka
autor
4. nov 2014

@nez on viac zaraba, takze on nas zivi...ta studentka, ci dochodkyna by bol tiez dobry napad

romanovic
4. nov 2014

My obaja pracujeme, nemame tu vobec nikoho, takze si detske choroby bez opatrovatelky neviem predstavit. Jedna ma 9, druha 6 a nikdy som nebola na OCR. Teta je strasne zlata, deti ju zboznuju, vodieva aj starsiu do ZUS a vsetci sme spokojni - teta si zarobi a my mame postarane o deti. Poviem ti, ze sukromnici u ktorych som predtym robila, OCR ani PN neuznavali, vzdy sa da najst cesta, ako cloveka vyhodit. Takze ak tvoj muz financne taha rodinu, bud opatrovatelku, alebo ustup docasne z pozicie. Deti raz vyrastu a uz to nebudes musiet riesit.

fidorka7
4. nov 2014

@gretyka no ja tiež pracujem v štátnej sfére a naozaj očr nie sú problém. Ak fico niečo vymyslí, ako píšeš, tak o tú robotu môžeš prísť tak či tak. Kvôli očr ťa určite neprepustia a ak manžel viac zarába, neriešila by som už teraz hypotetické otázky typu čo ak ma raz prepustia - to nás všetkých môžu kedykoľvek.

bronia13
5. nov 2014

neviem tiez zijem v zahranici a nieco ako OCR neexistuje, deti maju 5,5 roka a 4,5 a c ochodili do skolky tak myslim ze bol drobec jeden den doma, asi mame stastie ale nse deti maju dobru imunitu, tu aj ked je niekdo chory tak je doma zopar dni, deti musia ostat doma len vtedy ked maju tepltotu ale asi by som to riesila raz jeden raz druhy, ved ako casto a na ako dlho budu doma?

eeffka
5. nov 2014

@bronia13 no ako pises nevies 🙂, tu trvá bežný sopel tak 5 dní angina aj 10 a pančuchy sa nosia aj v auguste...

tenerifka
5. nov 2014

@eeffka takisto som v zahranici a takisto tu neexistuju OCR, deti su doma len ked maju horucku, ak aj uzivaju atb tak chodia normalne do skoly a vobec nemam pocit, ze by sa v kolektive sirili choroby kvoli soplavym/kaslajucim detom, skor naopak, zda sa mi, ze su viacej odolnejsie

eeffka
5. nov 2014

@gretyka riešenie vášho problému je platenna opatera. Keďže babky nemôžu.kolegyňa nastúpila po rd v septembri do práce.je 5.11 a už mala asi 15dni dovolenku (nebrala kvôli peniazom ocrky), mne to nevadí mám tiež deti,viem to pochopiť aj som jej to vravela,neverila mi ze to bude naozaj také.
Ale dala som ju na takú pozíciu,kde ako chýba nikomu to nekole oči. Že deti budú choré je viac než isté,tak rieste záložný plán vopred.

katinka71
5. nov 2014

moj chodi do skolky soplavy a s kaslom ,tu v zahranici sa nepovazuje za chorobu ani zapal priedusiek bez teploty nieje dovod byt doma,to su slova detskeho dr ,ze v kolektive si buduju imunitu a veru uz pracujem 2 roky a ocr som nedostala ni jeden den,tiez nemame nikoho musime si poradit s mm sami ,riesime to tak ze jeden z nas je stale doma ,skolka je iba do obeda

maznacik007
5. nov 2014

@gretyka pokial ty robis v statnej sprave tak by som to riesila tak ze OCR si budes brat ty a nie muz co robi v sukromnej firme .. na doliecenie si mozete zabezpecit opatrovatelku ...

my robime obaja v súkromných firmách a striedame sa podla vytazenia /resp. podla stretnuti a ten kto moze robi z domu / alebo oaptrovanie... prip. ja som napr. bola s malym na kramaroch operovali ho par dni ale ked som musela odbehnut do roboty prisiel muz vystriedal ma ..
zajtra ide s malym do CPPP zasa on ... a bude robit z domu...

ale pokial by som robila ako statny zamestnanec tak neni o com /robila som kedysi/ tam sa ocr toleruju urcite lepsie ako v sukromnej firme.

a tak ako pisali baby ak sa ta budu chciet zbavit tak sa ta zbavia... a to aj ked nebudes chodit na OCR... napr. budu si tam chciet umiestnit nejaku znamu ... a pod... uz to ze si niekolko rokov teraz bola doma na RD ta znevyhodnuje. Taka je realita.

hajajanka
5. nov 2014

@gretyka Ja by som videla dve riesenia:
1. Vzhladom na to, ze manzel ma dobre platenu pracu, z ktorej asi vyzijete, tak by som obetovala tu tvoju.
1. Aby ste ani jeden nemuseli obetovat vasu pracu, pohladajte si pani na strazenie pocas chorob.

Kazdy den dakujem za moju mamu, ktora je na dochodku a stara sa mi o dceru. Teraz dokonca o obidve deti, lebo su chore. Akurat minule sme sa o tom bavili a dospeli sme k tomu, ze by jeden z nas musel svoju pracu obetovat a zostavat s detmi doma (ten, kto zarobi menej). Bohuzial, tato doba nepraje velmi zladeniu rodinneho a pracovneho zivota aj napriek tomu, ze sa k tomu mnohe firmy hlasia (papier znesie vsetko).

eeffka
5. nov 2014

@tenerifka ja viem,myslela som to ako vtip. Len bohužiaľ realita býva krutá. Ak človek nemá bábky,musí si tu opateru zaplatiť. Tu dieťa s atb v škôlke? To už radšej vsi vezmú 🙂

kikushka2386
5. nov 2014

u nas je to o nieco lepsie.pracujeme obaja ale moj je zivnostnik takze konci kedy chce popripade moze ostat doma kedy chce ale o to dostane menej.ale zatial sa nam nestalo ze by musel ostat doma.stava sa ze deti vybera on ked som dlhsie v robote.rano ich odvadzam ja do skolky.ak by sa stalo ze by deti nahodou ochoreli v stredu mam vecsinou volno a vikendy takze budem s nimi ja.a ostatne dni bud moj otec alebo teta.

natalym
5. nov 2014

Babka, babka, babka. Keby nebolo babky tak to môžeme zabaliť obaja.

martul
5. nov 2014

skúsila by som si len tak preskúmať vopred, či nie je niekto v mojom okolí - študentka, pani na dôchodku. Keď má manžel dobrú prácu, určite stojí zato zaplatiť na 5 dní nejakú pani /deti väčšinou nebývajú dlhšie choré/. Skús teraz, pretože keď to príde už bude neskoro na posl. chvíľu niekoho zháňať. Tie peniaze čo jej zaplatíte určite stoja za to, že si obidvaja udržíte prácu.
@gretyka

mircalla
5. nov 2014

@gretyka Myslim, ze manzel ma pravdu. Obaja robime v sukromnych firmach a zarabame slusne, ale chcu vykon a caste vypadky...no neviem. Ja by som mu v tom vyhovela, skus ho pochopit.
Alebo rieste platenu opateru

mima4
5. nov 2014

@gretyka

v statnej sprave sa chysta prepustanie a prvi pojdu ludia, co absentuju...

ak tvoj manzel ma taku skvelu pracu, tak nech zabezpeci svoju matku, alebo opatreovatelku.

Ty mas vysoku skolu, prečo by si mala vsetko niest iba ty sama? Mas vzdelanie, načo si potom studovala? Potom si mozes s papierom zo skoly rovno vytriet zadok. Muz by mal brat do uvahy, ze mas vzdelanie a nemozes si dovolit ist dost mimo. Ved kto bol na rodicovskej? On? nie, opat ty...

Ak ma vysnivanu pracu, musi aj skvele zarabat... tak nech to pokryje peniazmi.

mima4
5. nov 2014

@maznacik007 mylis sa ze v statnej sprave sa OCR toleruju. Aspon v BA v statnej sprave sa robi niekedy aj do vecera a po vikendoch. Minimalne na ministerstvach ludia padaju na huby... nadcasy nezaplatene, odmeny ziadne. Zname robia na ministerstvach a ver, ze ked dieta ochorie, volaju starych rodicov, lebo maju tolko prace, ze kebyze ich ma druhy clovek zastupit, tak taha kazdy den do desiatej vecer v praci.

mircalla
5. nov 2014

@mima4 Tak poznam dost ludi, co robia v statnej sprave a o 16 hodine su uz davno doma

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gretyka
autor
5. nov 2014

@mima4 Presne si to vystihla, tak je to aj u nas. Ak aj vypadnem, nazbiera sa mi tolko roboty, ze budem musiet byt kazdy den do vecera. Chcu od nas neplatene soboty, ze mame byt lojalne voci zamestnavatelovi...hahaha to nie je vtip, to je realita...uz to daaaavno nie je to, co byvavalo...ano, kedysi bola radost pracovat v statnej sprave. O tretej, stvrtej padla....kazdy stvrtrok odmeny....vsetko je prec...zeny su radi, ak dostanu nejake male odmeny na Vianoce, plat okolo 610 v hrubom,podotykam, ze 99% z nich u nas ma vysoku skolu, porobili si aj 50-tnicky, aby neprisli o pracu, stravny listok 3,30 eur....ale nestazujem sa,len nechcem prist o pracu...budeme to riesit za pochodu, uvidime. Sme tlaceni zhora, ale nebojte sa vladni predstavitelia si nadelia bohate odmeny...vsak splnili plan...len bohuzial nie oni ho splnili, ale tie zeny, co makali ako vcelicky. Niektore to nezvladnu a davaju vypoved.
Dakujem vam vsetkym za nazory, velmi si to cenim! 🙂