Svadba manželovej dcéry

woodynka1
22. máj 2015

Ahoj dievčatá, potrebovala by som názory nestranných, lebo už asi nedokážem byť objektívna...
Môj manžel má za sebou už jedno manželstvo. Ženil sa pred 28 rokmi, keď mal necelých 19 rokov, nakoľko sa "pritrafila" tehotnosť. Ona je o 3 roky staršia. Tri mesiace po svadbe bol manžel povolaný na vtedy povinnú dvojročnú vojenskú službu. V prvom roku sa dostal domov raz, keď sa im narodila dcérka. V druhom roku už chodil domov častejšie. Keď sa vrátil domov natrvalo (bývali spolu u jej rodičov) , začali nezhody. Nebolo to nič vážne, žiadne násilie, alkohol, ani žiaden iný vzťah. Manžel hovorí, že veľkú rolu tam zohrala svokra, ktorá sa im miešala do vzťahu. Po pol roku spoločného života, po hádke, mu jeho manželka zbalila veci a vyhodila ho preč. Po čase vyjadrila snahu skúsiť to znovu. On už nechcel (aj keď nemal nikoho, býval späť u svojich rodičov). Rozviedli sa.
Na malú od začiatku prispieval, stretával sa s ňou podľa rozhodnutia súdu každú druhú nedeľu, ex nerobila v tomto našťastie nikdy problémy. S ex komunikovali len ohľadom malej. Keď chcela zvýšiť výživné, vždy sa bez problémov dohodli mimosúdne. Ja som svojho teraz už manžela spoznala, keď mala malá Lenka 9 rokov, ja som mala 19. Bola som úplne nezrelá, napriek tomu, že som jej otca strašne milovala a bolo to určite vzájomné, nevedela som sa vyrovnať s tým, že on má dieťa, že ona je na prvom mieste. Bežne sa stávalo, že my dvaja sme mali niečo dohodnuté, zavolala Lenka a on náš plán zrušil.... Chcel nás zoznámiť, ja som nechcela..... Dva roky mi trvalo, než som sa odhodlala, že sa s ňou chcem stretnúť. S mojimi pribúdajúcimi rokmi a postupne sa prebúdzajúcim materským pudom som si ju veľmi obľúbila a konečne som začala vnímať jeho záujem o svoju dcéru pozitívne.
S nástupom Lenky na strednú školu naše stretávanie už nebolo také pravidelné, veľa iných záujmov a povinností.. Mm to vždy nechával už na ňu, keď zavolala, že má čas, tak sme sa stretli. Neboli to síce nijako časté stretnutia, ale vždy veľmi príjemné 🙂
Lenka minulý rok končila VŠ. Pozvala nás na promócie a následne na spoločný rodinný obed. Dosť nás to prekvapilo, pretože keď sme sa s ex pár krát náhodne stretli, nikdy ani neodpovedala na pozdrav. Potešili sme sa, že dostala konečne rozum. Až neskôr sme sa dozvedeli, že jej matka nás na obede nechcela, bolo to len nedorozumenie medzi ňou a Lenkou, myslela si, že Lenka nás pozýva len na oficiálnu časť promócií a večer pred promóciami urobila kvôli tomu obrovskú scénu. Ale Lenka už naše pozvanie nechcela rušiť. Pri obede, kde nás bolo dohromady 11 sa ex tvárila, že nás nevidí.
Tento rok sa Lenka bude vydávať. Pri poslednom našom stretnutí Lenka prišla s tým, že podľa jej maminky máme zaplatiť časť svadby, konkrétne za rodinu môjho manžela, čo je asi 1700 €. Je to pre náš rozpočet dosť výrazná čiastka. Mali sme v pláne dať im určitú sumu peňazí, nech si robia svadbu akú oni chcú, ale určtie nie toľko. Zdá sa mi čudné, aby si oni naplánovali luxusnú svadbu a potom na ňu pýtali od rodičov peniaze (majú 27 a 33 rokov obaja zarábajú viac ako my)..... Súčasne s tým aj informácie o tom, že sedieť budeme niekde bokom, ďalej od hlavného stola, lebo ex si to tak želá, aby sme sa tam stratili..... oltáru ju tiež povedie niekto iný. To zabolelo... Stále nad tým rozmýšľam.... mám v svojom okolí veľa prípadov, keď sa otcovia o svoje deti nezaujímajú, neplatia výživné..... sú to fakt komplikované vzťahy a rozchody. Oni dvaja nikdy nič vážne neriešili, len boli veľmi mladí s odlišnými názormi na svet.... Takže nechápem, fakt nechápem, čo má jeho ex za ujmu, že sa takto správa 25 rokov po rozvode... A je mi z toho smutno. Na jednej strane by som bola nerada, aby sa kvôli peniazom pokazili vzťahy s Lenkou a jej budúcou rodinou..... ale na druhej strane......
ĎAKUJEM, keď ste dočítali do konca 🙂

pragmaticka
2. sep 2018

Prepadla by som sa pod zem keby som si mala od rodicov pytat na svoju svadbu!!!to bolo pred 30timi rokmi ked sa vydavali a zenili este 18r deti!!!my ako 30r sme si nasu 8tis svadbu zaplatili sami a od rodicov sme nechceli ani korunu!!!necitim ani zeby som ja ako matka mala nejaku vyzivovaciu povinnost voci mojim detom co sa ich svadobnych vystrednosti tyka!kazdy to co si moze dovolit a duplovane ked uz sami zarabaju!!! @adsumus

K staremu pribehu.Lenka tiez robi co jej mat kaze!!!polutovaniahodne!nasi boli tiez rozvedeny ale k oltaru ma viedol otec!Mama by sa aj na hlavu mohla postavit ale ked s nim vedela ist do postele ked ma pocala,tak ho musi zniest aj na mojej svadbe a vsetkych ostatnych rodinnych akciach!

adsumus
2. sep 2018

@pragmaticka no ako píšešm ako sa k tomu kto postaví, ale poznám ludí, že sa kasaju, že od rodičov ani korunu nevzali a potom sa ukazuje, že im poplatili pozemky, bytíky, domčeky,a utíčka. inak myslím, že je na lenke koho chce aby ju viedol k oltáru, čo sa uráža bio tatko či jeho nová manželka?, nevychovával ju tak, nemá sa čo čudovať,to su tie rozvedené rodiny a deti si to maju zlíznuť, lebo rodičia nevedia dodržať aspon základný bonton.

dorotik
2. sep 2018

Ja si myslim, ze dospely clovek nema akykolvek narok pytat si peniaze od svojich rodicov. Je vzdy pekne, ak rodic dieta podpori ale je to na zaklade moznosti a slobodneho rozhodnutia. Tiez prave s priatelom planujeme svadbu, mame mensie prijmi ako nasi rodicia, no naprirk tomu neocakavame ani cent.

adsumus
2. sep 2018

lenže tatko mohol reagovať ako človek a povedať, nie peniaze ti nedám, ale na svadbe sa zučastním a nie hladať vyhovorky, aby mohol byť urazený, respektíve jeho nová manželka.

cacianka
2. sep 2018

@adsumus je to 3 roky stara tema ale nepochopila si o co islo

adsumus
4. sep 2018

@cacianka ale pochopila, typické chovanie ludí na slovensku, miesto vydiskutovania si vecí medzi sebou, tak sa hráme na urazených a ohovárame poza chrbát.