Svokra na návšteve

6. jan 2022

Baby prisla som sa poradiť.. mám 2m dcérku,s mužom zijeme sami, zatiaľ to zvládame, síce na obed nemáme tri chodu plus zákusok ale vieme si navarit aj oddýchnuť a upratať.. svokra chce strašne vidieť malu,fotky a videá nestačia,chce prísť na x dní tu.. ja sa toho bojím a síce s úctou ku nej ale nechcem tu žiadne prespavajuce návštevy, už vôbec nie ju. Je na mna dobrá, vychádzame ale extra kamošky niesme, a keď tu boli so svokrom naposledy pred mesiacom na asi 4 dní, to bol horor. O nich sa trebalo starať, to som počula celé dni len to ze- čo budeme variť, kedy budeme variť, čo budeme jesť.. len jedivo a sorry bachore riešila, s malou trochu nunu a to bolo celé. My už máme svoj rytmus a v prvom rade sa postaráme o malú, až potom riešime naše brucha, musela by som upratať,nachystať jej izbu, navariť,byť v pozore,žiadna pohoda, fest sa mi to nechce a chcem si užiť materskú svoju a tento čas..nieje problém návšteva na 2-3 hodky ale toto ozaj nie, máte to aj vy takto alebo som ja ta zla?

sima338
6. jan 2022

Nie si zlá, tiež by som to nezniesla...normálne povedať, že návšteva v pohode, ale určite nie viac dní...

pribinak
6. jan 2022

Chce vidieť vnúča. Je to normálne.
Čo sa týka varenia, dohodnite sa s muzom, že jedlo objednáte a hotovo
Alebo nech svokra prinesie navarené. Nech to s ňou muž dohodne

luulinkaa
6. jan 2022

A ako daleko byva svokra?pokial je to 500km tak chspem 🤣 ale muz nech jej pekne vysvetli, ze na navstevu prist mozu, ale neprajete si, aby tam prespavali. Ked chce bht taka suoer wvokricka nech robvo navari, no nie?

autor
6. jan 2022

Ona by aj navarila, je šikovná ale mne sa to fest nechce.. býva veľmi ďaleko, neda sa jej prísť len na dve hodky..

enka81
6. jan 2022

Nie si zlá, zažila som to a tiež, nemám problém s návštevou, ale nie cez noc. Jeden deň to človek berie ok, aj navarí, ponúkne, ale zobudiť sa ráno a nemať svoj kľud nie je nič pre mňa. Zažila som to a našťastie po xy rokoch aj muž pochopil, že cez noc nie. Bola to práca len pre mňa naviac, nachystať izbu, periny, po odchode zase všetko dávať do pôvodného stavu. Sú ľudia, ktorým to nevadí, ja k nim nepatrím. A nie je to dané veľkosťou domu. Takže nech skúsi muž jej nejako naznačiť, že cez noc nie, je ich syn, vezme to od neho inak ako od teba. Ja som to potom robila tak, že som sa ponúkla, že ju večer zaveziem domov.

mogaa
6. jan 2022

Tak jasne že sa ti nechce prísť o svoju pohodu a kľud, na druhej strane je to aj jej vnučka a hcce ju vidieť "naživo" trošku sa s ňou pomojkať, poradiť ti😉to je uplne normálne a prirodzené....mysli aj na svojho muža, je to predsa jejho mama a zrejme ho vychovala dobre keďže si si ho vzala na muža🙂pár dní hádam vydržíš....v deń kedy príde vopred navaríš a na ´daľší môže variť aj ona....

autor
6. jan 2022

@enka81 čítaš mi myšlienky, presne takto to cítim a síce mám zo seba zly pocit ale jednoducho nikto ma nemôže nútiť alebo mi tu navozit ľudí a návštevu.. proste nechcem prespavajuce návštevy a hotovo.. jednu noc by som zniesla keby napríklad prišla tu moja sestra, čo je mi rovesník, čo chape a je mladá, pri nej budem hoc aj celý deň v pyzame bez hanby.. ale svokra to je proste nieco ine, supervizor, všetko musí byť tiptop, všetko musí slapat,chcem vždy pred ňou vyzerať pripravene a so všetkým nachystaným, ale teraz na to fakt nemam chuť..

dadulamamula
6. jan 2022

Úprimne povedať nie na viac ako pár hodín, možno muž by to mohol povedať svojej matke, že je to nevhodné, si čerstvá mamina, potrebuješ kľud a pokoj a oni sú tí, čo vám ho narúšajú.

jaja20
6. jan 2022

Veď to si porieš v prvom rade s mužom. Mal by chápať tvoje dôvody a stáť na tvojej strane.

mogaa
6. jan 2022

len aby sa ti to neskôr nevrátilo tým že ani ona nebude ochotná mať tvoje dieťa na prázdninách, keďže s ním nebude mať vytvorený vzťah...ono teraz vidíš len maličé bábenko ktoré je "tvoje" ale neskôr budeš potrebovať pomoc aj od svokry a to už po nástupe dieťaťa do škôlky a teba do práce....pokiaľ svokra nemude mať styk s dieťaťom, nebude mať k nemu ani vytvorený taký blízky vzťah a neskôr ani snahu pomôcť s ním keď to rodičia potrebujú....

ibrunova
6. jan 2022

Ale stará mama má nárok vidieť vnúča, nedopraješ jej to? Trochu sa treba niekedy prekonať, neviem si predstaviť seba, keby som nemohla prísť na dva dni potešiť sa.. Všetko sa dá zvládnuť, aj svokra je súčasť rodiny, možno ti navarí, pôjde s kočíkom. Prežiješ.

pribinak
6. jan 2022

Baby, tie čo píšete, že aby prišla len na pár hodín. Ona píše že býva ďaleko, NEVERIM že by ste aj svoje mamky otáčali 300-400 km spat po pár hodinách
Však je to prirodzene že asi chcú prespať.

Neviem, deň-dva sa rada vydržať

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
6. jan 2022

Ja osobne by som mala take iste pocity ako ty, fakt nechut to absolvovat, ale skus to vydrzat. Nejako sa v hlave nalad ze to das, instruuj muza, nech im trocha aj program robi, prechadzky a tak. aby netrcali stale pri tebe.
Co na to hovori tvoj muz?

mauduska
6. jan 2022

Akože keď býva naozaj ďaleko, ako píšeš, tak by som ich nechala prespať noc. Aj to len preto, že musia veľa cestovať. Ale nech tieto veci pripraví muž, nie ty. Jedna večera + obed sa dá zvládnuť, môžeš aj svokru poprosiť, nech obed uvarí u seba doma a potom hu budete mať v ten druhý deň na obed (keby prišli že napr. streda poobede a odchádzali by vo štvrtok poobede).

Dohodnúť sa tam dá. Chápem, že to máš ťažké. Osobne by som nezniesla, aby mi po mesiaci po pôrode na 4 dni prišli ľudia do domu, porazilo by ma. Po tých dvoch mesiacoch ešte ako tak, ale treba s nimi nastaviť pravidlá, vysvetliť im aký má dieťa režim, čo môžu a čo nie..
Držím palce, nech to všetci prežijete v pohode 🙂

lilke
6. jan 2022

Na jednej strane ťa chápem, tiež mám rada svoj kľud. Ale zas, sama si napísala, že tvoja rodina by ti nevadila. Svokra je manželova mama, a evidentne majú fajn vzťah. Nekaz im to, neodtrhaj ho od rodiny. Je ochotná teraz, bude ochotná aj v budúcnosti. Možno keď budú deti choré, keď budú prázdniny, povaruje ti ich aj týždeň. Ešte sa budeš tešiť z ochotnej svokry. S manželom sa dohodni, nech s ňou hodí reč, aby prišla na 3 dni. A ty ju nenechaj sedieť, nejak prirodzene ju skús "zapriahnut" do bežneho chodu domácnosti, napr. nech navarí. Či aj ty, keď prídeš ku svokrovcov na pár dní, iba sedíš a necháš sa obsluhovať?

jaja20
6. jan 2022

@mogaa Autorka nikde nepíše,že by ju u seba nechcela nikdy,len momentálne táto návšteva jej nevyhovuje. A to by bola teda fakt primitívna pomsta od svokry,keby sa v budúcnosti priečila kôli tomu,že keď malo vnúča 2 mesiace,nemohla ísť k nim...

0kristina0
6. jan 2022

Ty by si merala taku dialku len kvoli 2 hodinovej navsteve? Dohodnite sa na max 2 nociach a hotovo. To prezijes. Ked sa ti nechce ich obskakovat tak zapoj do varenia aj svokru, vysli ju aj s dedkom kocikovat a ty si zatial oddychnes, precitas si nejaku knihu, vypijes kavu v klude. Predstav si to opacne, ze by bol tvoj muz proti tvojej rodine aby u vas prespali, akoby si sa citila? Zatni zuby a vydrz to, je to matka tvojho muza a babka tvojho dietata .

ibrunova
6. jan 2022

2mesačné dieťa nie je novorodenec, je to len výhovorka, že mať teraz svoj kľud. S takými deťmi baby bežne cestujú. Jasné,ze bez svokry je lepšie, ale prídu ďalšie roky, a raz tá babka aj tak príde. A toľkokrát v živote bude treba niečo prekusnúť. Ak rada varí, na by som ju rovno poprosila, že budeš rada, keď ti s obedom pomôže. Aspoň sa vám minie. Netreba vždy myslieť len na seba. Moja kamoška kvôli takejto neveste si nevidela vnučku 5 rokov ☹️

mogaa
6. jan 2022

@jaja20 no nevyhovuje jej, lebo chce svoj kľud svoju pohodu...ale v rovnakej situácii bude ak bude mať dieťa rok či dva....teraz je ešte ok, lebo bábo je maličké, ale ak jej začne dieťa chodiť situácia s "návštevou"bude ešte horšia...inak zaujímalo by ma či má takýto postoj k návšteve aj jej mamy alebo len svokry🙂a k tomu že svokra si dieťa neskôr nebude brávať na prázdniny to nie je o pomste ale o tom že svokra si dieťa jednoducho nepýta lebo nemá k nemu vzťťah, uprednostní ný program lebo nebude vedieť čo má to dané dieťa rado, s čím sa rado hráva.....iný vzťah máš k dieťaťu ktoré vidíš 2x v roku a iný ktoré varuješ pravidelne od malička a v postate ho vidíš vyrastať

mogaa
6. jan 2022

@jaja20 a z toho čo píše autorka to nie je len tu a teraz....jednoducho iná situácia nebude ani keď dieťa bude mať pol roka, rok či dva....každý chce mať svoj kľud, svoju pohodu...ale to neznamená že ak blízka rodina chce prísť na návštevu tak ju budem odmietať, lebo teraz chcem svoj klud....to nie je o tom že v danom momente chce robiť niečo iné alebo sa necíti dobre, ale skôr o tom že svokru "nemusí", takže iná situácia nebude ani o mesiac ani o odva mesiace ani o rok

rivini
6. jan 2022

A byvaju od vas ako daleko? My mame podobnu situaciu, svokrovci byvaju 300 km od nas a ked teda pridu na navstevu, vzdy su to aspon 2-3 noci. Rozumieme si a za normalnych okolnosti tieto vikendy dobre „davam“, aj ked je to narocne: svokra trva na ranajkach o 8:00, obede o 13:00, robime im cely den „zabavny program“, mam ju vkuse za patami, neustale rozprava a vsetko komentuje, alebo chce ku vsetkeho zdovodnenie. Teraz cakame prve babatko a aj ked su vitani vidiet vnuca hned po narodeni a aj castejsie prist na navstevu, muz jasne komunikoval, ze minimalne po roka po narodeni si navstevy s prenocovanim neprajeme. Teda si budu musiet vziat penzion, hotel, alebo prist na „otocku“. Tiez sme museli dlho diskutovat, ale stali sme si za svojim. Svokrovcov nevidime kazdy den, nie je to nasa kazdodenna rutina, ale navsteva a aj pri tej najlepsej voli casto proste velmi vycerpavajuca. Ak do toho spomeniem, ze svokor ma co zvyku rano aj vecer obsadit kupelnu aj na celu hodinu, o osmej vecer obsadit gauc v obyvacke a pozerar spravy (my telku nepozerame), tak si to s malym novorodencom neviem predstavit bez velkeho stresoveho potencialu. Ked bude dieta vacsie, podla pocitu zavedieme opat navstevy na jednu noc, potom dve...navyse sme stale v pandemickom obdobi, cize takeho prenocovacky my velmi nemusime

tulipanicek
6. jan 2022

Ja ta chápem. Ale je to babka tvojho vnúčatá. Byva ďaleko. Takze možnosť nie je že to bude na pár hodín. Nebola by som z toho šťastná ani na mieste tvojho muža. Jedlo poriešime, buď si tie dni objednávate, alebo nech muž dohodne so svokrou, že ona navarí alebo ona kocikuje, kým ty varis. Nechcela by som raz byt v pozícii svokry/mamy, kde sa to dieťa presťahuje ďaleko a povie mi, že nie som vítaná, lebo neviem prísť len na pár hodín. Úplne ju chápem, že jej len fotky a videa nestačia.
Pre mna tiež nie sú jednoduché prespavacie návštevy a to ani vlastných rodičov, ale nikdy by som im nepovedala, že preto nemôžu prísť. Vždy im poviem, že sú vítaní

0kristina0
6. jan 2022

@rivini aj rodicov by si vyhnala do penzionu?

jaja20
6. jan 2022

@mogaa A ty máš vešteckú guľu,že vieš dopredu,že nebudú aj oni počas roka chodiť ku svokrovcom? Lebo stále píšeš len o tom,že v budúcnosti nebudú mať k vnúčaťu vzťah,lebo ho budú varovať len 2x do roka,atď... To,že by k nim prišla teraz ešte nijako nezaručuje,že by ho varovala pravidelne a videla ho vyrastať...

rora
6. jan 2022

Ako pri 2 mesacnom dietati by som navstevu aj cez noc isto nestrpela, tie co jej radite nech to vydrzi nechapem.... ledva skoncilo sestonedelie, ja som krvacala ako slak celych 6 tyzdnov, po byte som chodila len v gatkach a koseli, mlieko mi pretekalo kade tade, bradavky boleli, odsavala som, sitie ma bolelo este 3 mesiace... pri tomto vsetkom keby sa mam niekomu ist prisposobovat..... naopak, aj mama, aj svokra chapali... tiez boli kedysi mamy. Doniesli cosi pod zub a navsteva len nachvilu, bez toho aby som musela ziadat klud. Pokial je svokra z dialky a musi si vydobit svoje, nech prespi na tie noci v penzione alebo pride ked dieta bude mat aspon polrok.

rivini
6. jan 2022

@mogaa ja svoju svokru napriklad celkom dobre tolerujem a mozem. Ale len do okamihu, ked mna samu nic neboli, niesom unavena, nemam toho privela...ono zalezi naozaj od typu cloveka. Pre muza a mna bolo po celom 50 hodinovom pracovnom tyzdni napriklad naozaj velmi narocne mat tu svokrovcov cely vikend, s tym, ze vsetko chystas, varis, cely cas pocuvas nadielku informacii z ich zivota nahromadenu za dva mesiace, mas ju vkuse za patami, preorgsnizuhe ti kuchynu, ale nenavari, potom ta caka zas len narocny tyzden...2-3 hodiny si dokonca vychutnam a vidim ich rada-je to o spravnej „davke“. Samozrejme, ked sme my tam, starosti ma svokra-ta si ale po takomto vikende moze 5 dni v tyzdni oddychnut na dochodku...ja si to s dvojmesacnym dietatom neviem predstavit...stresovat sa este aj s tym, ci sa vsetci presne o osmej stretneme na ranajkach, ked dieta je hore naprikla uz od siestej, muz od pol siesmej a svokor od siedmej do osmej blokuje kupelnu🙈😂

0kristina0
6. jan 2022

Vsetky co tu pisete, ze by ste svokru vysmarili do penzionu ich neznasate, to si aj vlastnych rodicov vysmarite do penziona ako cudzieho cloveka? Chvalabohu ze mam dceru a nie syna. Mat takuto nevestu ako poniektore tu tak si to radsej hodim.

sasa1310
6. jan 2022

Bože a zasa svokra nemôže nič. A tvoji rodičia by určite mohli, však. Ak býva ďalej nechápem prečo by nemohla prespať.
Koľké bývajú u svokrovcov a rodičov a nikoho z nich nerieši, že svokrovci mali takisto svoj rytmus a svoje súkromie. V živote by som nevyhnala žiadnu návštevu obzvlášť rodičov môjho muža alebo mojich. Tak ako ty si u nich vítaná hocikedy, tak by mala byť aj ona vítaná u vás hocikedy a na koľko by si chcela.

sasa1310
6. jan 2022

@0kristina0 veru. Ale bývať u svokry, to nevadí