Zdravotné problémy z veľkého dlhodobého stresu

kepassa
5. nov 2014

prosim, poradte mi, uz zacinam byt zufala, ako sa mam naucit relaxovat? mam v poslednej dobe cca pol rok dozadu zdravotne problemy a mam pocit, ze je to jednoducho vsetko zo stresu, ktorym prezivam a uz to nezvladam jednoducho... zacalo sa mi to zdravotnymi problemami minuly november. Strasne sme sa vsetci vylakali,strasny stres... bola som dokladne vysetrena ok zistili mi napokon len astmu...dlhodobu a neliecenu, pokracovalo to ucenim na moje statnice /ucit sa popri dvoch detoch, kt. boli doma parada.../ a bol na svete herpes zoster /asovy opar/ na hlave...potom bol trolinku klud ked tu mala vazne zdravotne problemy svokra a v podstate ked som dufala, ze sa dostaneme na dovolenku, hocikam /to bolo jedno citila som, ze som psychicky vycerpana/ tak som bola na vsetko sama, pretoze svokrin stav bol velmi vazny a bolo pochopitelne, ze muz kazdy den po praci smeroval za svokrou do nemocnice tahalo sa to dva mesiace a stupnovalo sa to, zomrela....dalsi stres bol pre mna to, ze sme museli predat nas byt a odstahovat sa k svokrovi /hoci som to tam "neznasala" pretoze sme tam roky byvali, kedze nebolo na uver a ja som externe studovala/ a toto pre mna predstavovalo zas velky stres, pretoze hoci tu svokra uz nie je a byt sa prerobil podla potrieb a okolnosti viac-menej nemam a neviem nadobudnut pocit, ze som v svojom "ochrannom" priestore = doma....ok tato situacia je docasna, po dedicskom konani planujeme byt predat, kupit vacsi a vziat svokra docasne k nam, kedze momentalne s jeho zdravotnym hendikepom a stavom /aj psychickym, kedze je to kratko co sa svokra pominula/ nevyhnutne a je odo mna prinajmensom fer aby sme ho vzali so sebou po vsetkom ako nam pomahali. Ja vsak nenormalne upadam. Som nervozna. Mam kazdu noc co tu spim desive sny. Budim sa, neviem potom zaspat. Potim sa zo snov. Sniva sa mi s mrtvymi. Citim uzkost...cez den fungujem normalne. Venujem sa detom, varim, nakupujem, periem, hrajeme sa. Chodime vonku. Citim ale ten stres a tlak a viem, ze je to prosto potlacany stres a vnutorny nepokoj alebo ako to inac vyjadrit....Vsetko vyvrcholilo pred dvomi tyzdnami ked som zas pocitovala, ze sa mi asi vytvara na tom istom mieste herpes zoster /mala som to na hlave vo vlasoch vzadu/ a isla som ku koznej ta mi povedala, ze tato choroba sa nezvykne vraciat spat a vzala mi krv s tym, ze mi pichaju milgammu N /to su B-cka/ aj tyanin, vcera prisli vysledky a potvrdil sa mi herpes zoster s tym, ze raz uz v tele bol prekonany ale momentalne ci je teda aktivny tak bol index na hornej hranici...cize to vo mne tkvie a hocikedy moze znova prepuknut. Volala som svojej doktorke /alergologicke/ ktora o tomto mojom stave uz vedela od maja kedy sa mi to stalo 1x a urobila mi testy na imunologiu /bunkova imunita bola dobra/ no napriek tomu mi dala imunnor na podporu imunity. Dnes mi brala krv na autoimunne ochorenia a sedimentaciu. Budu ma vakcinovat proti virusom. Lenze som bola upozornovana, ze za tym vsetkym /ak sa casto vracia herpes zoster/ mozu byt aj onkologicke ochorenia...kazdopadne, Vysledky este nemam, no som presvedcena, ze jednoducho mne to sposbuje ten potlacany stres, nervozita a napatie. Naozaj sa chcem naucit relaxovat ale neviem ako. Vsetko si tak strasne beriem k srdcu. Som asi prilis perfekcionalistka /v uvodzovkach/ na vsetkom mi tak velmi zalezi. Chcela by som jednoducho vypustit veci zo svojej hlavy a neriesit ale ja to neviem, aj ked robim co ma bavi alebo nerobim absolutne nic ako teraz ze mam chvilu klud mala spi, druha v skole som myslienkami furt tam kde netreba... Snazim sa najst si konicka nejake hobby. Strasne ma bavilo pisanie poviedok, knih.../samozrejme len pre seba a ked bol cas to sa neda cez den pri malej a vecer padam od unavy..../ citim, ze najlepsie by bolo ist mozno do prace zmenit prostredie ale dcera je este mala a naozaj mi s nou momentalne nema kto pomoct. Muz pracuje dlho, mama je mimo mesta, otec pracuje takisto dlho alebo mimo mesta, svokor je invalid /to skor mi pomahame jemu/ poradte mi ako ventilujete co vas bavi, co vas naplna. A dakujem za nazory, bola som obsirna ale potrebovala som sa vykecat...

zdena12345
5. nov 2014

Na uvolnenie pomoze napr magnezium+b6, bylinne caje- vecer si uvarit salku a teply vypit pripadne aj s medom- balzam na dusu. mna uvolni aj debata s manzelom(ked nahodou si najde cas a aj vnima co mu hovorim🙂 ) pripadne masaz, sport....??? kazdy vie najlepsie co mu pomoze sa uvolnit. idealne odstranit zdroj stresu- no to vzdy nejde. este ma napdlo ze mozno sa porozpravat s odbornikom- psychologom, mozno pomoze vidiet veci z ineho uhla???
mne vypadavali vlasy (ale riadne, v chumacoch) ked som bola v strese. A tiez nespavost, uzkost, nespokojnost... pomohlo ze som isla na matersku- takze pokoj od prace, kde to bolo uz o hubu a zaroven sa mi vyriesil aj rodinny problem a zrazu som ako vymenena🙂
zelam aby sa aj Vam veci urovnali

ichbinich
5. nov 2014

@kepassa:
Ci ti pomoze nieco aktivne ako sport, tanec, alebo pasivne, ako meditacia, na to musis prist sama...
Ja mozem odporucat autogenny trening na uvolnenie. Mna to naucila psychologicka. Su aj knihy, ale mozno bude lepsie, ked ta to nauci niekto priamo.
Celkovo sa poradit so psychologom pomoze minimalne v tom, ze sa vykecas a dostanes to zo seba von, a pomoze ti s relaxacnymi technikami, aj ponukne iny pohlad na vec. V tomto plny suhlas s @zdena12345
Mozno by stacilo tym, ze si najdes niekoho ku detom a ty za hodinku-dve budes mat cas iba na seba. Ci uz budes spat, citat, pit kavu, to je jedno. Ale ziadna domacnost a ziadne vybavovacky...
Zacat je to najtazsie, ale uz si zacala, napisala si tu, vykecala si sa.
Vsetko dobre!

nez
5. nov 2014

rozhodne vyhladaj odbornika - psychologa, pripadne ine alternativne moznosti, ak mas otvorenu mysel tymto smerom...ak ti to uz prerastlo do takychto vaznych somatickych problemov, je najvyssi cas....

1andrea111
5. nov 2014

možno by nebolo zlé navštíviť psychiatra a nejaké jemné lieky na ukľudnenie, prip. antidepresíva. Môžeš skúsiť aj napr. z voľnopredajných persen. Rozhodne treba niečo robiť so psychikou - nájsť spôsob ale na začiatok na stabilizovanie do normalu by možno boli vhodné lieky a potom na sebe zapracovať. Držím palce.

twinflame
5. nov 2014

@kepassa odporučila by som ti cvičiť liečebný kód, je to súbor jednoduchých cvikov, stačí 6 minút denne.
Pomáhajú vyradiť nadmernú činnosť analytickej mysle, dávajú do pohody. Ak sama budeš chcieť, pomôžu ti, mne pomohli veľmi prekonať strach ísť po rokoch na preventívnu prehliadku.
Kniha k tomu je tu http://www.pantarhei.sk/knihy/zdravie-zivotny-s...

babatkoling
5. nov 2014

No, mas toho za sebou dost...
Co sa tyka liekov, ja nedam dopustit na PERSEN, volne predajny, zmes byliniek, nie je navykovy. Doteraz ho mam doma a beriem podla potreby (mam za sebou 24 hodin na JIS-ke pri umierajucej mame (cim som si spustila posttraumaticky stresovy syndrom) a nediagnostikovanu pre- a post natalnu depresiu). Ked je toho na mna vela, vezmem dve tabletky denne, niekedy styri a hned sa na veci pozeram inak, pomaha prave na to nezmyselne vracanie sa k tym istym problemom...
Som ale (a bola som) sledovana lekarom, aj psychologom, takze tak trochu na mna davaju pozor 🙂
Co sa tyka herpesu - kozna lekarka urcite vie viac ako ja, ale herpes virus ak raz dostanes, mas ho do konca zivota. Telo ho normalne drzi pod kontrolou a vela ludi ani nevie, ze ho maju. Ak si ale vycerpana, ci uz emocionalne / psychicky alebo aj fyzicky (lezie na teba chripka...), tak telo nestiha a virus vybehne...
No, ked sa na teba sype cely svet tak je tazko s kazdou radou, ale musis vypadnut zo stereotypu - chod na hodinku von, chod si zaplavat, dobre spravi akekolvek kardio cvicenie - beh / plavanie / bicykel... Pripadne citaj zaujimave knihy - to ta trochu odputa od reality - ja som zvykla citat na zachode, zavrela som sa pred svetom a mala som svoju polhodinku 🙂
Drzim palce...

nyusika
5. nov 2014

ja tam zas az tolko stresu nevidim, sama si ho vyrabas.
choroba a smrt v rodine je velmi neprijemna vec, zial, stava sa to casto. aj skolu sme si mnohe robili, aj sme docasne byvali inde, ako sme chceli...

ak sa da, urcite si vymedz nejaky cas len pre seba a chod cvicit, alebo pokecat na kavu s kamoskou. v lekarni si kup PERSEN..a hlavne, hlavu hore, usmev, zmen myslenia a bude dobre

kepassa
autor
5. nov 2014

@nyusika u svokry sme bývali 6 rokov, nie chvíľku...a stalo ma to vela slz a nervov. Nech jej je zem lahka lebo mi velmi pomohla s detmi, strasne vsetko rozoberala a do všetkého sa mi miešala, vsetko mala pod dohľadom a ako povahy sme boli obe take hrde a komplikovane i zaťate, ze sme nevychádzali az kym sme sa konecne neodstahovali do nového bytu. Vtedy sa to upravilo no netrvalo dlho a nastali jej zdravotne problemy a museli sme jednoducho oddist my k svokrovi lebo nas potreboval ako po emočnej tak i finančnej stranke. Zial ja si tu jednoducho neviem zvyknúť a necítim sa tu ako doma ani nebudem kym sme tu. Uznávam velmi si veci pripúšťam a som velmi citlivý clovek, zial taka som od mala. Ako je niekto úplný flégmatik a dokáže mat na háku ja si vsetko pripúšťam a riešim podvedome...problemov a stresu boli viac a nejako postupne furt, do toho zdravotne problemy staršej dcéry s bruškom...tiez nam nebolo vsetko jedno prosto sa to nahromadilo. Od kožnéj som dostala zatial na ukludnenie lexaurin. Vzala som ho raz a spala som s malou dve hodiny ale pomohlo.. skusim ten persen ako ste mi radili viaceré kocky

nez
5. nov 2014

@kepassa ten lexaurin s mierou...je navykovy....

lavazza75
6. nov 2014

absolutne suhlasim s @nez, chod alternativou urcite. Psychofarmaka tvoje problemy nevyriesia, skor naopak. Precitaj si toto http://www.slobodavockovani.sk/news/sebelaska-j.... Mala by si si ujednotit, co ty vlasne chces a zacat mysliet na Teba. Z toho miesta by som sla prec, ked mas sny, ake mas je to jasne. Precitaj si knihu od Kurta Tepperweine, Co ti chce choroba povedat. Tvoje zdravotne problemy su odzrazom Tvojej mysle a je tam toho hodne. Treba byt na seba menej citlivy, vela emocii skodi. Akykolvek konvecny lekar lieci priznaky, nie priciny, vid Tvoja kozna. Ak sa tym zaoberat nebudes, pride este horsie lekcia od zivota. Drzim palce!

kiki68
6. nov 2014

Myslim,ze je to vsetko odrazom toho aku mas v haji psychiku,ako sa trapis a nejako si sa nevyrovnala s tymi krivdami,co sa Ti tam za tych 6 rokov udiali. Teda ides z jedneho do druheho. a doslova ta to prenasleduje, snazis sa normalne fungovat,ale trapis sa. Zacina to byt pekne nebezpecne a na tie onokologicke ochorenia ani nemysli. Vobec si to nepripustaj. V tom dome by som ja osobne pouzila ochranne symbolu,a to take k comu inklinujes. Ja osobne by som puzila severske runy. Ale mozes aj ruzenec a kriz. a okolo postele si nakresli kruh kriedou. Ochrani Ta to od tych desivych snov. Hlavne musis vidiet svetlo a nie tmu. Mas deticky, muza,tak bud stastna 😉 Na tu ochranu by som ja osobne pouzila runu Thurisaz.

slavaf
6. nov 2014

Moja rada je - psychologička, určite, nie je to žiadna hanba, máš toho za sebou dosť a nestihla si to vyventilovať a spracovať. Rozhodne by som si sama nekupovala žiadne lieky, to je všetko vec pre odborníkov, lebo to budeš iba potláčať všetko a ty to podľa mňa potrebuješ dostať von. (inak lexaurin je hrozné svinstvo, to rozhodne prenechaj na odborníkov, či a koľko potrebuješ...) A inak dosť pomáha aj vypísanie sa z toho všetkého - daj svoje pocity na papier. Ale naozaj to, čo cítiš a si cítila za tie posledné roky. Vyventiluj to von.

katarina002
6. nov 2014

@kepassa ahoj, ako keby som citala o sebe :D ja zas byvam so svokrou od narodenia synceka (14 mesiacov) a 13 mesiacov mi trvalo, nez som sa s tym zmierila. Prakticky islo o to, ze ma poza chrbat ohovarala a riesila veci, ktore sa jej netykali, plus sme mali este nejake konflikty z minulosti (to by bolo na dlho rozpisovat sa). Strasne sa mi chcela starať o synceka a ja som potrebovala mat sukromie. Tiez som to nezvladala psychicky (nemam tu nikoho, komu by som sa zverila, som obklopena len MM rodinou :(, čo mi rozhodne nepridalo na nalade) a fyzicky sa to ukazalo ako opakovane zapaly mocovych ciest, cca 6 x som brala ATB (to som este v zivote nezazila). Do toho MM odišiel z práce....A všetko to vyvrcholilo tym, ze som mala gynekologicke problemy (vraj z dlhodobeho uzivania atb), dostala som anginu (naposledy som ju mala asi na zakladke) a ten slavny herpes (1 x v zivote). Bolo mi strasne (a to ma este caka MRI hlavy :D). ale tiez som si povedala dost, dieta uz nechavam svokre viac na starost (je zivy, aj tak ho po chvile dovedie, ze uz nevladze), ked sa da tak vela citam (som studijny typ, takze aj nieco odbornejsie, ja mam rada najma knihy podla skutocnych udalosti), tiez som si kupila C-ko, tak uvidim, aky dopad to bude mat na moj organizmus :D no a este chodim do kostola :D aj to mi pomaha.

kepassa
autor
7. nov 2014

@lavazza75
@kiki68
@slavaf
@nez
@nyusika
@zdena12345
@ichbinich
dakujem baby za vase postrehy, konecne som si nasla cas precitat si to a zamysliet sa nad tym a suhlasim s tym co pisete, priamo ci nie musim sa ja sama pricinit o zmenu najma v mojom zmyslani a naucit sa odburat svoj stres pretoze tym skodim sama sebe. Ked som chodila na skolu /je sice pravda, ze som mala vtedy len jednu nie dve dcery a bola tu este svokra u ktorej sme byvali a pomohla postarala sa ked bol muz v praci/ tak som chodievala aktivne cvicit do fitka sama pre seba s naj kamoskou alebo sama, pokecali sme, zacvili sme mala som cas nemysliet len na svoje "problemy", vtedy ich ani tolko nebolo ale prosto bol to sposob relaxu. Teraz predstavuje moj harmonogram same musim nestiham potrebujem vyriesit, postarat sa, zariadit navarit popratat, beham po lekaroch to ma vycerpava a zijem v prostredi, ktore podvedome "nemusim" a to je najvacsi problem, kt. ma tazi. Asi sa citim prilis ukrivdena a mam stale pocit ako ked mi bolo este za zivota svokry stale predstierane na tanieri, ze jednoducho tu nie som pani domaca ja ale ona....netvrdim, ze bola zla ale bola naozaj v istych veciach prilis zasadova a davala mi najavo odkial pokial a preto mam pocit, ze som tu na nutenej navsteve...to je ale jedno to sa po novom roku vyriesi, je to predsa len docasne riesenie, ked som vydrzala vtedy tych 6 rokov tak uz nejake tie mesiace musim...ako pises kati
@katarina002 /a dakujem ze si mi napisala, ze mas rovnako podobny problem/ aj ja som studijny typ a skola ma bavila, bol to pre mna relax lebo okrem toho ze som si tam odsedela vznikli nove znamosti kamaratstva bola sranda, skola sa skoncila a ja som v tom stereotype a mozno som "vyprahnuta" chce to zmenu a tu si uvedomujem prave aj pre to som sem napisala. Strasne sa chcem naucit relaxovavt...."meditovat" Vcera mi lekarka odpourcala cvicenie jogy...manzelovi pomaha chodenie do kostola ja som veriaca ale kostol prave nie...ale chapem, ze pre teba je to tvoj sposob vnutornej ocisty mysle 🙂

kiki68
7. nov 2014

Musis sa tomu vzopriet, v podstate musis sa vzopriet sama sebe,aby si nasla silu to cele prekonat.

Nie kazdemu pomaha chodenie do kostola, to musis verit v to,ze tam najdes to,co Ti pomoze. Asi ako vo vsetkom. Pocuj a co keby si aj ked mas toho vela zacala robit nieco co Ta bavi. Nejake hobby,co si vzdy chcela robit,len si akosi nemala cas, furt si to odkladala. Lebo ak objavis nejaku radost v sebe premietne sa do celeho Tvojho zivota a uvidis ako Ta tie nemoci budu obchadzat. Ja som v sebe dlho dusila to,ze chcem relaxovat tak,ze budem piect kolaciky a torty a robit dekoracie do bytu. Nakoniec vyzera,ze z toho aj bude nejaky biznis. Ale proste som to nejako tak davala na druhu kolaj,ze ved naco by som to robila. No naco< zivot mam len jeden, teda ak neberiem moznost reinkarnacie,takze nikto iny ho za mna zit nebude ako ja sama. Toto si musis uvedomit,ze svet je vlastne krasne miesto plne moznosti a nemozes sa zozierat tym,ze este citis a mieste,kde bola svokra ako stara kralovna jej vplyv. Uz tam nie je, nemoze Ti nijako zasahovat do zivota a musis sa aj od tohto pocitu odputat. Ber to tak,ze si nastupila na tron Ty a mozes si vladnut po svojom. Teraz si mozes Ty urcovat odkial pokial a to najma v svojom vlastnom zivote. Ja som zistila,ze darmo som sa trapila ci mam kilo hore alebo dole, nakoniec ked bolo vidiet,ze som spokojna so zivotom,tak vsetci na mne mohli oci nechat. Je to len priklad,ale chcem tym povedat,ze co vyzarujes to dostanes naspat. 😉

zuzana1291
7. nov 2014

Stiahni si z netu Ladislava Chudika- Cesta k uvolneniu a najdi si kazdy den 30 minut na *cvicenie*. Viem ze je to naorcne pri 2 detoch, sama tak fungujem, ale snazim sa aspon 2-3 krat do tyzdna relaxovat. Na skodu nie je ani navstivit psychologa, nauci ta ako odblokovat vnutorne napatie, spravne dychat, proste pracovat so svojim telom aby ti sluzilo. Ja som zacala s navstevami nedavno, tak uvidim ako sa to bude vyvijat. Drzim palce nech to zvladnes.

ichbinich
7. nov 2014

@kepassa:
Joga ti urcite moze iba pomoct. Najdi si nejaky kurz niedke na blizku a skus to. Je to na jednej strane aj telesne, ze sa robia cviky, a na druhej strane aj psychicke, meditativne. Len si davaj pozor, aby neskoncila na kurze nejkej podivnej sekty. Dolezite je hlboke dychanie a sustredenie sa na jeden pohyb/jedn cvik, takze ak sa naucis "vypnut" na joge a sustredit sa na to, mozes to potom dobre vyuzit aj v zivote. A zase by to malo vyhodu, ze by si sla po prve medzi ludi a po druhe si nasla nove kamaratsva.
Vsetko dobre!

nez
7. nov 2014

@kepassa vyborny relax je prechadzka do prirody, ak mas moznost, len tak si niekde sadnut a pocuvat rast travu 🙂 sum stromov, pozorovat chrobaciky.....