Darčeky na svadbu

11. sep 2023

Prosim Vas vysvetlite mi niekto kedy sa ake dary davaju na svadbe ? Kamaratka ma svadbu na urade za par dni. Mame pre nu kyticu, obalku s peniazmi a darcekovu tasku s drobnostami. Pred uradom sa dava len kytica alebo vsetko, ze tu obalku s peniazmi dam rovno do darcekovej tasky? Alebo len kytica a peniazme s darom neskor? A vecer co sa zbiera do klobuka to su ine peniaze alebo tie v obalke ? Ja som na tradicnej svadbe nebola,nechcem nieco dovrzat tak ma prosim usmernite. Dakujem

mirkam3
11. sep 2023

Ahoj. Zo skúsenosti z vlastnej svadby, kyticu daj po obrade pri prvej gratulácií. Ak uvidíš, že majú nejakého “zberača”, ktorý preberá hneď pri gratulaciach darčekové tašky a obálky, kľudne daj aj toto (uvidíš ako ostatní, tipujem že asi nebudete blahoželať hneď prví tak sa zariadis podľa väčšiny), ináč určite radšej až na oslave počas večera (kedykoľvek), nech s tým nemajú starosti a plne ruky. My sme osobne nerátali s tým že ľudia nám začnú pred kostolom strkať darčekové tašky do rúk, no boli aj takí, tak sme narýchlo zapriahli svagrovcov 😉 do roboty.. To “do klobúka” je skôr už anonymný symbolicky príspevok, ak chceš daj navyse 10-20 eur, niekto dá omnoho viac (blízka rodina), niekto aj nic, myslím, že nikoho nebudú s tým klobúkom naháňať ani to nikto nejak extra nesleduje (aspoň u nás to tak bolo).