Krst dieťaťa bez otca

mijka58
9. mar 2022

Ahojte, neviem či mi budete vedieť poradiť. Narodil sa nám s priateľom syn ktorého chcem/e dať pokrstiť v katolickom kostole ja mám krst, 1.sv, birmovku chodím do kostola, modlím sa, priateľ tiež katolik krst, 1.sv, má aspoň si myslím a birmovku mal ako dospelý 25 ročný
Krst som začala riešiť u farara, farar dal termin na 26.3. no priateľ nesúhlasí, on stále že neskôr... ale ako ho poznám to slovo neskôr by sa predlžilo na rok a viac. Preto som sa do toho pustila sama a jemu som to len oznamila, keďže sa krst blíži on (pracuje v Nemecku ako zvárač) sa vyhovára že na krst nepríde, že treba peniaze na auto benzín, do mesiaca 2x nebude na SK cestovať, no pritom ak ide o neho nemá problém prísť z Nemecka do týždňa aj 2x domov ak mu treba niečo poriešiť. Príde mi to z jeho strany sebecké, mne na krste veľmi záleží. Môžem teda syna pokrstiť bez jeho prítomnosti ? Synček bude mať 2 mesiace

pracujucazienka
9. mar 2022

Opýtaj sa farára či ho pokrstí aj bez otca..mozes byt rada že chce krstiť keďže ste neni manželia

kvetinka75
9. mar 2022

@mijka58 nie každému tak záleží na krste. Jemu asi tak nie. Hlavne že ty tam budeš keď ti na tom záleží. On keď nemá záujem, nechala by som to tak.

deti95060810
9. mar 2022

a to môže byť problém? Lebo môj manžel teraz už ex , na krste ani nebol - sedel v krčme vedľa kostola.... ale tak to bol ev. kostol
ani moja blízka príbuzná nebola na krste svojho syna v kat. kostole...bol len otec + krstní

mijka58
autor
9. mar 2022

@kvetinka75 neviem, či je možné bez súhlasu otca dieťa pokrstiť

mijka58
autor
9. mar 2022

@deti95060810 nepotrebovala si súhlas otca že ho chceš pokrstiť ?

deti95060810
9. mar 2022

@mijka58 nie... len my sme mali sobáš v kostole - asi 4 mesiace predtým a pán farár si nás na 100 perc. pamätal.
môj ex sa takmer pobil s farárom...🙄

tanyan
9. mar 2022

Záleží od kňaza, jeho sa opýtaj či vyžaduje prítomnosť otca na obrade alebo stačí len zástupca. Ak kňaz súhlasí, tak muž sa potom sám rozhodne či kvôli tomu príde alebo nie.

kvetinka75
9. mar 2022

@mijka58 veď súhlas asi dá. TEn aj písomne môže nie? Nepamätám si to už presne , či sa niečo podpisovalo alebo nie ale papiere sa dajú rýchlo poslať tam aj späť.

tosomja
9. mar 2022

@mijka58 mozes samozrejme. Doleziti su krstni rodicia.

tosomja
9. mar 2022

Krstili sme pred par mesiacmi. Knaz potreboval len rodne listy deti, a jeden podpis, nic viac. Ani oboch rodicov.

asenet
10. mar 2022

@mijka58 Áno, syna môžeš dať pokrstiť aj bez prítomnosti, dokonca bez súhlasu otca. Na krst dieťaťa stačí súhlas aspoň jedného rodiča.

mijka58
autor
10. mar 2022

@asenet len neviem či farár s tým bude súhlasiť, dosť je prísny

asenet
10. mar 2022

@mijka58 Ak súhlasí s Kódexom kánonického práva, nemá s tým prečo mať problém ;)

mijka58
autor
25. mar 2022

@asenet mala si pravdu, suhlas otca nie je potrebný, zajtra krstím 🥳😊😊