Mám dať synovi meno podľa manžela?

eva2013
6. apr 2015

Ahojte! Vo štvrtok rodím (idem cisárskym, preto viem termín) a doteraz sme sa s manželom nezhodli na mene pre dieťa. Manžel by veľmi chcel meno Štefan podľa seba, jeho otca, deda, atď. - bol by to 5. Štefan v rodine. Mne sa však to meno nepáči, navyše k takejto tradícii nemám vzťah, nakoľko v našej rodine sa nikdy neuplatňovala. Na meno Štefan som si zvykla pri manželovi, avšak nikdy predtým sa mi nepáčilo. Mám vyhovieť manželovi ? Viem že by bol veľmi šťastný. Alebo mám presadzovať vlastný názor? Navrhovala som, aby sa syn volal Matúš a druhé meno by bol Štefan, aby bola zachovaná tradícia. To sa manželovi nepáči. Už som z toho dosť vystresovaná, lebo čas sa kráti a ja stále nemám riešenie 😖 Navyše ma trápi, že sa s manželom nevieme zhodnúť. Čo robiť???

mircalla
6. apr 2015

Ach preco su muzi v tomt taki jesitni...? Ak si s tym menom neni stotoznena, nedavaj ho.Mne osobne sa tiez nepaci....Zeny si tiez nevynucuju, ze dcery musia mat mena po nich, aspon som sa s tym nestretla

simsalabim
6. apr 2015

Ja osobne si myslim, ze kazde dieta ma pravo na SVOJE meno...nie rovnake, ako maju ini v rodine. Poznam viac takychto pripadov a nikto nikdy nevie, koho prave volas, miesa s aposta, problem pri telefonovani...proste za mna nie. A navyse, meno, ktore sa mi nepaci, by som asi nedala. Ved priezvisko bude mat po manzelovi... ale bola by som ochotna dat toto meno ako druhe krstne meno. Takto by sa aj zachovala tradicia... vlk by bol syty, aj ovca cela.

l3yla
6. apr 2015

Pre mňa najdôležitejšie kritérium harmónia a zvučnosť mena, takisto meno reprezentuje osobu po celý život a verím ,že má hlbší význam. Preto by som to neriešila na fóre ale s manželom. Ale osobne si myslím ,že je to vec názoru. Ja sa volám po mamine pretože ocino to tak chcel a som za to neskutočne vďačná i keď asi v tejto tradícii pokračovať nebudem. Nie preto že sa mi to nepáči ,ale nepokladám to za najdôležitejší faktor pri výbere mena. Skús si sadnúť s mužom a povedať si pre a proti ,pozrieť kalendár a skúsiť vybrať možno i iné meno ,ktoré sa bude páčiť obom 🙂

0silvia0
6. apr 2015

no tu ti asi nikto nepomôže, niekto tvrdí že nedať meno po manželovi, niekto zasa že áno. Toto si budete musieť vydiskutovať s manželom.
Môj syn má tiež meno po manželovi a nemáme s tým žiadny problém 🙂 Na tvojom mieste by som urobila manželovi radosť a pomenovala syna po ňom, keď mu tak na tom veľmi záleží. Ale mne sa celkovo páčia tradičné slovenské mená a mám ich radšej ako moderné mená... to je potom štvrtina triedy Adamkov, štvrtina Matúšov, štvrtina Nicolasov a štvrtina Markusov 😀 😀 Aspoň bude ten tvoj Štefan v triede ľahko zapamätateľný. My sme boli v triede 4 Silvie, to bolo hrozné... kedysi to bolo moderné meno.

atomica87
6. apr 2015

Nas drobec sa vola Jozef, volame ho Jozi, alebi Jozino. Jozef sa mi.moc nepaci, ale v tej skratenej forme super. Vola sa tak aj moj mm aj jeho tato. Najskor vymyslala ze dam ine meno, ale teraz som rada ze mame Jozina. A aj mm je velmi rad, hrdy tatko, a je velmi pysny, ze jeho syn sa vola tak ako on.
Ja sama mam dedicne meno, moja mama ho ma sice len ako stredne, ale aj babka, prababky dve s tak volali a nemam s tym ziadny problem. Ked mi ho davali bolo nemoderne a teraz uplne parada. Trendy v menach sa opakuju, tak ako kedysi nebol ziadny Jakub, z mojich rvrstovnikov poznam az jedneho a kazdy ho volal hlupy kubo a teraz ich je x....Stefan je pekne meno, urcite sa vrati.

betunka39
6. apr 2015

ked sa nam narodila prva dcera manzel chcel Alzbetku.mne sa nepacilo velmi to mrno. rak polavil a dali sme Miriam.Ked som chcela dat tretirmu synovi Michal manzel mi to oplatil a nesuhlasil dali sme Radko.Ale potom mi babka povedala.ze akje tuzba velika tak sa splni neskor.A stalo sa .ze sestre sa o pat rokov narodil syncek Misko.A ked sme my cakali druhu dcerku.uz na zaciatku muz prizvkoval.ze ine meno ako Alzbetka nebude.Ja som uz suhlasila.lebosom vedrla.zenepolavi.horsie bolo s detmi.tym to vobec nepasovalo.ani okoloiu.Ale teraz sme radi

jaruska8
6. apr 2015

Daj Števka, je to pekné meno a mm bude rád. A názor, že tvoje dieťa-ženy, veď je hádam spoločné, nie?😊

prasiatko30
6. apr 2015

nie nedala by som - mame susedu kde su babka, matka a aj vnucka/dcera marilo - maria dolores a ked sa o nich rozpravame tak je to o drzku - marilo babka, marilo matka, marilo hija - ina prca. potom aj v rodine mm mame to iste - moja svokra, jedna svagrina - jej prva dcera a jedna neter - prva vnucka - maju tiez to iste meno len sa zauzivalo pre kazdu z nich ina obmena toho isteho mena ale obcas tiez ked niektopovie plne meno tak neviem o koho sa jedna. na stastie ked sa mali narodit nase deti tak sme mali v podstate jasne, ze nebudeme pouzivat mena ktore su uz v rodine a hladali sme mimo rodineho kruhu

katy83
6. apr 2015

Ahoj, presne toto som riesila ja po cele tehotenstvo 🙂 ja som rodila pred tyzdnom chlapceka a tiez sme sa nevedeli zhodnut na mene. Manzel velmi chcel aby sa maly volal po nom Vladimir ....no Vladimir je aj moj otec aj moj brat aj svokor aj moj manzel . Velmi som s tym bojovala ci ano alebo nie ....nakoniec mame Maroska . Je to jedine meno na ktorom sme sa ako tak zhodli a aj ked viem ze by bol hrdy keby bol Vladko laska k nemu urcite nebude mensia 😉

bonaqa2013
6. apr 2015

Ja by som urobila manželovi po vôli - nech má radosť.
My sme sa tak handrkovali pri 3 tehu aké dáme meno synovi - boli sme presvedčení na 99 perc, že to bude syn. ocinko chcel po sebe Vlado, a ja Alexander. A narodilo sa dievčatko. to bolo sklamanie. Meno sme nemali, tak dal lekár. dcéra chodí do 1 triedy a my sa na tom už len smejeme....

katulka74
6. apr 2015

U mna pri druhej dcere manzel bol Ivan a ked som isla rodit tak velmi chcel dceru Ivanku,aj ked uz sme mali vybrane uplne ine meno,prvej vybral tiez on,nevedela som sa stotoznit s tym menom,vobec mi to k nej neslo,prve mesiace som bola na vazkach,ale potom som si uplne zvykla aa´ked mala dcerka 2,5 roka manzel necakane umrel,takze som bola velmi rada ze nosi jeho meno.....a teraz ,ked som cakala syna 16 rokov po dcere Ivanke,tak priatel chcel veeeelmi po sebe Mirka ,lebo iez v rodine to tak maju,ale nedala som,lebo mne sa vobec nepaci to meno,takze som vyskrtla zo zoznamu a napisala som na papier asi 6 mien a dala mu na vyber,nakoniec mame Filipka,aj ked mu obcas vsetci povieme Mirko,lebo je jeho kopia 🙂

jaja1979
6. apr 2015

Ani ja nie som zastanca rovnakych mien. Ja sa volam tak, ako moja mama a brat sa vola ako otec. Vzdy mi to vadilo, hlavne v puberte, ked mi mama otvarala moju postu, lebo sa nikdy nevedelo, cia je. A brat je Peter a v mojej a muzovej rodine ich mame asi 7 a vzdy musime k nim pridat priezvisko alebo prezyvku. Moje decka maju uplne ine mena, ako mame v rodine a kazdy vie, o kom sa hovori.

lubina
6. apr 2015

a co tak dat dve mena, to co sa paci manzelovi a druhe co sa paci tebe?? nie je to problem, dve mena ma teraz vela deti 😉 a kazdy by bol spokojny...

cerez
6. apr 2015

Neviem prečo je to takto zaužívané, mne sa to osobne nepáči. Veď získa priezvisko a keď bude mať svoje meno, každý z potomkov bude vedieť o koho ide. No keď sa povie Štefan a nebodaj s tým istým priezviskom, tak prichádza obľúbená otázka: "A ktorý?" Dieťa má mať svoje meno a zhoda má byť na oboch stranách. Čo z toho, keď jeden bude prešťastný a druhému sa vôbec nebude páčiť.

lara1507
6. apr 2015

My budeme mať malého Igora (Ička).. po manželovi. On chcel aby dievčatko bola Katka po mne, tak chlapec bude po ňom. Nejak to vôbec neriešime. podľa mňa je to normálne a ok.

robin_claire
6. apr 2015

Nechapem tie nazory...urob manzelovi radost...preto ma zakladatelka dat dietatu meno,ktore sa jej nepaci a podla mojho nazoru nie je vobec pekne...dieta toto meno bude nosit cely zivot....takze mozno manzel by mohol prestat byt jesitny a mat rozum....

kacatko
6. apr 2015

Moja odpoveď je jedno veľké NIE !!!!!!!!! nerob to, ty si matka, ty to dieťa vynosíš a ty v konečnom dôsledku rozhodneš ako sa bude volať, máš na to to najväčšie právo a nech sa ti do toho nikto nestará 😉

anelehka
6. apr 2015

ahoj,z takych tych klasickych-slovenskych je Stevko medzi najkrajsimi je to krasne meno,urob manzelovi radost,syn bude mat krasne meno,mne by nevadilo 😵

livia341
6. apr 2015

Nemusíš dať meno po manželovi, ak si nepraje manžel.Ani moj muž nechcel, aby sa syn po nom volal.Lebo potom máš problém volať napr.Radoslav veľký či malý? Moj oco sa vola Juraj a brat tiež Juraj,Oca volaju Ďuro a na brata Juro, a ked príde pošta tak rozmýšlajú, že komu patrí obálka, lebo daktorý sú haklivý ked nechtiac otvoríš poštu.

katka1981
6. apr 2015

Stastie, ze moj manzel nikdy netrval na mene podla seba. Predpokladam, ze uz davno padla rec o tom, ze chce meno podla seba, este ked si tehotna nebola. Mne sa to meno vobec nepaci. Keby bol napr. Martin, alebo Marek.... je jedno ake meno a mne sa paci, vyhoviem mu, ale len preto, ze sa mi to meno paci. Je to egoisticke z jeho strany trvat na tom, aby dieta malo po nom meno, ked tebe sa nepaci. Poznam rodinu, kde je dcera po matke, syn po otcovi, neviem, mne to je divne a to som z rodiny, kde ma moj brat mal meno po otcovi a moj otec po svojom otcovi a sranda, ze moje krsna, bratov syn ma meno po dedkovi (bratovom svokrovi). Napriek tomu, ze som z rodiny, kde sa tradovalo meno po otcovi, ja pre to nemam zvlast pohopenie. Som zato, aby sa vybralo to naj meno, ale aby sa pacilo obom rodicom.

tina1988
6. apr 2015

aj ja sa priklanam k nazoru ze dat rovnake meno ako ma otec nie je dobre. U nas to tak je - manzel Dusan, jeho otec dusan .... velky problem je napriklad posta. musia si otvarat postu lebo nevedia komu patri, tak si casto precitaju vela sukromnych veci, oslovis ich - otocia sa tiez obaja. Tak by som radsej zvolila ine meno.

romanco
6. apr 2015

Keď sa ti to meno trošku páči, tak daj. Je to praktické pri oslavách menín 😉 a pre drobca určite ďalší ekvivalent toho mena, aby ste sa nemýlili. Alebo potom možno "exotickejšiu" verziu tohto mena Stefan, Étienne...Môj syn má tiež po manželovi, ale zas je to pekné meno a malého voláme inou formou mena než "starého".

p_etrisha
6. apr 2015

Po manzelovi predsa bude mat priezvisko. Je to syn, pri zeneni sa mu meno nebude menit, takze rod bude zachovaný v priezvisku. Ja by som na mene nepustila, ak sa ti nepaci. Skus mu to este vysvetlit a trvaj aj ty na svojom.
Ja som neustupila, moj chcel tiez syna pomenovať po nom, nesúhlasila som, nastastie mame dievca, ale aj jej meno som si vydupala ja 😀
Zvykol si a ja som spokojna. Viem, ze je to zariadene, ze muz jednoducho neporodi, ale kedze som si to "oddrela", navyse nie sme zobrati, priezvisko ma jeho, ale meno som vybrala ja

ajka006
6. apr 2015

ja som našťastie túto dilemu riešiť nemusela, lebo manžel na tom netrval, aby mal syn meno po ňom, a keby aj,tak by som synovi po ňom meno nedala, pretože túto "rodovú tradíciu" z duše neznášam. moji starší súrodenci majú meno po rodičoch a boli s tým vždy problémy, či už pri došlej pošte alebo telefonátoch, atď. a ešte aj z dôvodu, že mne sa naše rýdzo slovenské mená nepáčia a v rodine aj tak už máme veľa zuziek, aničiek, peťkov a paľkov, tak som svojim deťom dala mená, ktoré sa mi páčili a ktoré so mnou "rezonovali".

tiež navrhujem, aby ste hľadali tretie meno, ktoré sa páči obom.

sense
6. apr 2015

Osobne by som dala meno ake sa ti paci....moj muz sa vola Zdeno ale prve co zavrhol keby je to syn aby sa volal Zdeno lebo sa mu to meno nepaci.....apropo u nas v rodine to bolo Moj dedo (otcov otec) Viktor, otec Viktor a moj starsi brat Viktor....moja babka (mamina mama) Anna, moja mama Anna a ja Anna (ako dieta som to meno nenavidela zvlast ked ma volali vselijako len nie Anna) ...svojej dcere som to meno nedala.....este to mozete urobit tak napisat na listocek tvoje meno, jeho meno a losovat len ta druha strana sa nesmie potom urazit a mne sa paci viac Matus ako Stefan...

este ma napadlo vyhoda rovnakeho mena spolocne meniny, nevyhoda aspon u nas to bolo tak stary Viktor , maly viktor a dedko....a u mna s mamou ...stara a mlada...

lenickamajchrakova
6. apr 2015

Veľmo nepraktické mať rovnaké meno .. Môj otec je Jaroslav, môj brat je Jaroslav... Môj svokor je Jaroslav aj môj švagor je Jaroslav .... 4 rovnaké mená v rodine !!! Manžel chcel, aby sa jeho syn volal Martin po ňom,čo som už vopred zamietla .. ale dohodli sme sa, že ak budeme čakať bábo tak meno pre chlapca vymyslí, ale nebude to Martin ... a je celkom s týmto riešením spokojný 🙂

cessy
6. apr 2015

Pri prvom som bola velmi proti tomu, aby sa volal po muzovi, bola som straaaasne tvrdohlava, ale pri druhom by mi to uz bolo uplne jedno. Kludne by som dala meno po manzelovi, dedkovi....

ivanka85
6. apr 2015

urcite vybrat tretie meno,na ktorom sa zhodnete,,

asocial
6. apr 2015

nedala by som...nikdy som nechapala, ako moze byt niekto taky strasny narcis, a dat meno vlstnemu dietatu po sebe, neratam generacie predtym, ale dnes???

ja hlasujem proti:D

zabulienka266
6. apr 2015

Nas maly sa vola po ockovi tak nejak automaticky Janko. Volame ho Janulo a manzela oslovujem ocko. Moj otec je Jan, dedo bol Jan a aj pradedo. Ja som nejako chcela Filipa, tak do posledneho dna bolo dohodnute meno Jan Filip (inicialy JFK 🙂 ), ale nakoniec ostal len Janik... A aj posta sa sa riesit a doplnit skr. ml. ci st. Teraz cakame dievcatko a aj tentokrat vybral manzel meno. Nie som nadsena, ale je pekne tak som ustupila. Ved nech ma pocit pana tvorstva ten nas taťo.... 😉