Po koľko ste sa skladali do kostola na prvé sväté prijímanie?

hajanka
5. máj 2013

Mamičky pre ktoré je táto otázka aktuálna, alebo aj mamičky detí, ktoré boli na 1. sv. prijímanie pred rokom, zaujíma ma koľko ste sa skladali do kostola a čo všetko táto suma zahŕňala. Na poslednej náuke sme neboli, syn mal v škole v tom čase rodičovske združenie, ale na poslednej omši mi jedna pani pripomenula, že nabudúce mám priniesť 40 Eur, skladáme sa na prijímanie. Nepovedala ani za čo konkretne (čo je v nej všetko zahrnuté) ani prečo práve táto suma, ktorá sa mi zdá mimochodom riadne vysoká! (neviem či len mne...?) Je tam cca 15 deti (600 Eur). Nezdá sa mi (možno je to len moje zdanie) že výzdoba kostola musí byť tak bohatá, bez fotografa sa tiež zaobídem (fotím sama), video nepotrebujem..... samozrejme že sa budem dnes detailne informovať. No možem si dovoliť vôbec odmietnuť zaplatiť? Je mi jasne že budem asi čierna ovca, kedže na tejto sume sa asi viacerí dohodli, keď sme tam my neboli. Prosím poraďte a napíšte svoje skúsenosti. Ďakujem.

terezka1947
13. feb 2014

@sense hm ☹ ....bohuzial,aj to je realita....ale vies,tiez nie je dobre hadzat vsetkych do jedneho vreca....
nikto nikdy nepovedal,ze dobrym clovekom je iba ten,co je kazdy den v kostole a ma vsetky sviatosti,to nieeeee....dolezity je kazdodenny zivot...

ale dovolim si tebou nesuhlasit...zdanenie by urcite nepomohlo pri plateni fotografom,kameramanom atd.lebo toto mi rodicia budeme chciet do urcitej miery vzdy a aj si to do vysky svojich moznosti zaplatime.......hoci....nakoniec,preco cirkev nezdanit 😉
aspon by bol uz konecne pokoj 😉 😀

terezka1947
13. feb 2014

@terezka1947 sorry za gramatiku,som slovencine dala riadne zabrat 😀

sense
13. feb 2014

@terezka1947 tak fotografa a kameramana nie, ale vyzdoba a ostatne veci ano....i ked asi by sa aj velmi zmenili statistiky...co sa nabozenstva tyka...

terezka1947
13. feb 2014

@sense aj vyzdoba je zalezitostou ludi a pre ludi...a plyna elektrina sa platit musi aj v kostole 🙂
a vies,co ?myslim,ze by nebolo ani zle,keby sa statistika zmenila...co sa zmeni?ti,co chcu chodit do kostola budu aj tak a ti ostatni-no myslim,ze tym by to bolo jedno tiez....tiez by sa nic nezmenilo a aj farari by si vydychli...uz som od mnohych pocula,ze nemaju chut vecne kazdemu vysvetlovat,ze peniaze od ludi zo zvonceka nepotrebuju....takze...hm...uvidime...dajme tomu cas 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jadodka
13. feb 2014

Kočky tak ja teda neviem ako ste vy s Vašou vierou v Boha v Cirkev, neviem akú máte farnosť, akých kňazov.... ja viem len to že ja keď som sa pripravovala na PSP tak sme mali jednu hodinu v týždni náboženstvo a tým to zhaslo, žiadne vysvetlovanie, žiadny ludský prístup... a poviem Vám že môj život bol maximálne rebelujúci, nechodila som do kostola, odvracala som sa od Boha aj napriek tomu že som mala všetky sviatosti v danom veku puberty, v podstate ma nútili chodiť do kostola a ako väčšina z nás.. len som čakala kedy sa skončí omša a už som robila neplechu. Mna späť do kostola priviedol môj syn. V prváku sme ho dali na etiku, ale on chcel náboženstvo, s manželom sme sa dohodli že OK, od druhého ročníka ho tam presunieme, veď aj mi máme sviatosti.. a bla bla bla, stále som to brala ako chvíľkovú záležitosť, nastal druhý ročník, dovtedy sme v kostole neboli ani 1x. Jedného dňa syn povedal, Mami poďme pozrieť spolu v nedelu na omšu 😕 , tak sme šli. Dievčatá neviem čo sa vtedy stalo, ale ten pokoj v duši ktorí som tam zažila som nepoznala... celú omšu som preplakala, lutovala každý deň keď som sa rúhala a vysmievala Bohu 😔 , začali sme chodiť pravidelne každú nedelu na detskú sv.omšu, ktorá je u nás nepopísateľná 🙂 . veľmi som chcela začať chodiť aj k eucharistii, ale nedalo sa keďže sme neboli zosobášený v kostole. Kamarátka mi dohodla sretnutie z kňazom z našej farnosti, ohladne spísana žiadosti o výnimku, aby som mohla chodiť ku sviatosti. Farár povedal že samozrejme spíše ale pre dobro mojej rodiny by bolo najvhodnejšie aby odznel manželský sľub v chráme. S tým som samozrejme nerátala, lebo mm bol rezolútne proti, vyhlásil že on na sobáš do kostola nepôjde! a tým konverzácia medzi mojou snahou dostať mm na obrad skončila. Keď som to povedala kňazovi, povedal že v poriadku spíšeme žiadosť, ale mám sa ešte raz skúsiť s manželom doodnúť, nie nasilu ale povedať mu svoje pocity a túžby. Nato som ho poprosila o vrúcnu modlitbu pre mňa aj mojho manžela, aj moja večerná modlitba obsahovala len jednu jedinú prosbu 🙂 . S mm sme si večer sadli, všetko som mu povedala čo som mala na srdci a samozrejme že odmietol. Tak som ešte večer písala farárovi že tá žiadosť je moja posledná možnosť. Na druhý deň sa manžel vrátil z práce trošku skôr, lebo som mala ísť na faru ten papier podpísať a že ma tam odvezie...prišli sme na faru a on mi pred nou hovorí, že či by som si ho 11.5. nezobrala za manžela v kostole 🙂 . neviem čo to zapríčinilo, či modlitby, či niekto zhora... je mi to jedno, mna to presvedčilo o tom že Boh vedie každý náš krok, nevnucuje sa, čaká pokiaľ mi sami pochopíme jeho bytie, jeho lásku, jeho moc. MM mal na kňaza veľa otázok a samozrejme že odmietol ísť k spovedi, takže na našej svadbe som bola na hostii sama, ale to mi uplne stačilo, keby raz chcel prijať hostiu už nebude problém, že mu ju nedajú. Ďakujem nášmu kńazovi, jeho modlitbe, ďakujem Bohu za mm aj moje drahé deti... a pokiaľ budem žiť, moja duša bude patriť Bohu a mojej rodine, AMEN

stanulienkat
13. feb 2014

@0silvia0 no ja nie som odbornik na bibliu,len nechapem preco u cirkvi je jediny obetny dar peniaz. To cirkev nema ponatia, co je to pokora a skromnost.

stanulienkat
13. feb 2014

@jadodka skus si precitat dejiny katolickej cirkvi. Same upalovanie,kriziacke vypravy,vrazdenie,znasilnovanie v mene boha,kurtizany a deti priamo papezov,pedofilia, pranie penazi cez Vatikanske banky,kauza Bezak,kauzaSokolove pranie spinavych penazi. Takze to nie je len o jednotlivcovi. Toto su reprezententi cirkvi a maju ist prikladom. Asponze novy papez ide vzorom skromnosti a pokory. Tito nasi nemaju ani tolko slusnosti sa ospravedlnit Bezakovi.

0silvia0
13. feb 2014

@stanulienkat chápem tvoj pohľad, veľa ľudí to takto vidí. Ale treba si uvedomiť jednu vec. Spoločnosť sa vyvíjala a aj sa stále vyvíja. Kedysi mala cirkev v rukách moc, peniaze, v mene Boha sa zabíjalo atď., presne ako píšeš. Meno Božie sa zneužívalo, to je neodškriepiteľný fakt. A deje sa to aj teraz. Skostnatelé myslenie sa nedá len tak ľahko vymeniť za progresívne, novátorské. Ale Boh tu stále je a stále čaká s otvoreným náručím na nás. Vie, že robíme chyby, tak ako ich robila cirkev. Všetci sme hriešni. Ale to, že nový pápež je taký aký je, je veľkým znamením, že cirkev sa uberá tým správnym smerom.

0silvia0
13. feb 2014

@jadodka krásne 🙂 mňa do kostola tiež priviedol syn, ktorý sa pripravoval na 1. sv. prijímanie. My sme mali svadbu v kostole (manžel bol kresťansky vychovávaný, ja nie - som len pokrstená) a tam som pred Bohom a všetkými sľúbila že naše deti budem vychovávať v katolíckej viere. Tak bolo samozrejmosťou, že deti absolvujú náboženskú výchovu. Ja svoje sľuby vždy myslím vážne. Ale tiež som do kostola začala s mm chodiť až keď sa mal syn pripravovať na 1. sv. prijímanie. Dnes sa sama pripravujem ako dospelá na 1. sv. prijímanie a birmovku. Mňa to čaká tento rok. Ako hovoríš, Boh čaká na tú správnu chvíľu, každý máme tú svoju chvíľu inokedy. Ale ten pocit, keď to človek všetko pochopí a akoby sa mu v duši rozostrelo, je na nezaplatenie.

jadodka
13. feb 2014

@stanulienkat no tiez si treba uvedomit ze porovnavas neporovnatelne, dejiny cirkvy verzus terajsok, to je to iste akoby som porovnavala opicu a vyspeleho cloveka..ale stale tvrdim...kazde rozhodnutie urobil jednotlivec nie cele spolocenstvo

jadodka
13. feb 2014

@stanulienkat a to kde je v biblii napisane ze jediny obetny dar su peniaze???lebo bibliu mam preluskanu a vsetko v nej vysvetlene a toto tam veru nebolo ani v naznaku

stanulienkat
13. feb 2014

@jadodka no ved to. Ja som to myslela ironicky.:-P

jadodka
13. feb 2014

@0silvia0 tesim sa s tebou, ten pokoj v dusi sa neda opisat, mas pravdu, Boh nikoho nenuti aby ho miloval, clovek musi prist nato sam co je pre jeho zivot a dusu potrebne. Tesim sa s tvojich priprav na sviatosti a prajem pozehnany zivot

0silvia0
13. feb 2014

@jadodka ďakujem Ti veľmi pekne. Pripravovať sa na sviatosti v dospelosti je určite iné ako v detskom veku, myslím, že to človek viac precíti. Nuž, pre každého je ten čas inokedy správny a ja som si musela počkať až do štyridsiatky 🙂
Ešte raz ďakujem a želám aj ja Tebe veľa veľa rodinného šťastia a šťastia v Božej prítomnosti.

anickaf
30. mar 2014

je pravda, že je to o ľuďoch, minulý rok mali všetky deti biele spevníky iba jedna mamina chcela čierny pre svoje Dievča, všetci sa zhodli na 4 miestach pre rodinu ona chcela mať 1/2 kostola pre seba, všetci chceli obrad v kapličke v krásnom prostredí letnej prírody a ona v kostole, všetci kameramana a ona si fotí sama, všetci peknú kvetinovú výzdobu a jej na kvetoch nezáleží 😖 takže je to fakt o ľuďoch a 😖 o ich charaktere. Prijímanie si pokaziť nenechali a myslia si o nej svoje 🙄

zajkka
10. apr 2014

@jadodka nádherné....presne aj ja hovorím,ked niekto odmieta Boha,vždy poviem,ešte ho hladá,ešte nenastal ten čas.Aj pre mna ten čas nastal a tiež sa mi zdá,že aj manžela si idem vymodlit 😉

zajkka
10. apr 2014

@anickaf ano,taketo ženy sa najdu všade a aj u nás....mame na prijímanie iba 6 deti a minimalne dve maju problem dat po 50 eur,že oni nemaju atd.,ale ich deti na prijimanie idu,viem deti zato nemozu,ale vzdy sa niekto takyto najde 😒

janulik2008
10. apr 2014

Neviem kto tu písal že dnes ti to viac prežívajú ale podľa mňa je to pravda chodim na detské omše a trz v maji budú mať prijímanie a neskutočne sa tešia 🙂 ja zasa by som si birmovku zopakovala 🙂 ja sm po psp nechodila ask dva roky no ptm sa sestra pripravovala ptm jeden sused druhy a tak tobso mnou ide. Trz strazim deti na detských omšiach a kd maju nacvik pred prijimanim tak som tam tiez a teaim sa s nimi 🙂

mateson
26. apr 2014

@hajanka my máme 18.mája a skladáme sa nasledovne- Alby /požičovné, čistiaren, úpravy -12€,Kamera. foto-13€, kvetinová výzdoba a kytice-4€, stuhy a iné drobnosti-1€ zrátané 30€. Myslím, že je to v pohode. Nakoľko deti budú mať alby. nemusíme riešiť žiadne šaty a obleky. To je fajn.

zuzana76
26. apr 2014

@hajanka nech ti vyrataju jednotlive polozky a zaplat teda len to co povazujes za dolezite s tym, ze teda DVD a fotky nechces a odfotte sa spolu len pred kostolom v tvojej rezii, fotenie vo vnutri kostola by malo byt len jednym fotografom, aby to nerusilo obrad

zuzana76
26. apr 2014

@hajanka sorry, stara tema, tak hadam ste to vyriesili

hajanka
autor
26. apr 2014

@zuzana76 hej zaplatila som vsetko 😖 video som len raz zapla (po prijimani) a fotky ani nvm kde su....

maca_p
26. apr 2014

@hajanka podlahla si davu, aby nebolo rodeo po dedine? 😉

hajanka
autor
27. apr 2014

@maca_p ale nie, len sa na mna osopili ze uz je to vopred zajednane a rozpocitane 😠
(v meste, nie dedine)

maca_p
27. apr 2014

@hajanka takze podlahla a to dokonca v meste 😀
ale ved v podstate je to uz jedno...

moon1979
27. apr 2014

my sme nemali ani na svadbe kameramana 😀 😀 😀 zo svätého prijímania DVD mi príde tiež ako vyhodené peniaze do luftu, ale tak ako kto uzná za vhodné, ja som za praktickú 🙂
@hajanka

jarka721
27. apr 2014

40 pri 15tich detoch je dost.......ja uz mam za sebou 2detom psp........skladali sme sa po 40 ale preto ze boli iba 7!zdobil sa kostol,kupovali sa kytice fararoviy,kostolnickam,kantorke......v cene bol aj fotogram a kazdy dostal 1dvd.....toto je lepsie v tom ze iba jeden fotograf tam pobehuje a nie minimalne 12 rodicov 🙂 a este chcem dodat ze sa mi paci ako sa tema znova zvrtla z penazi na vieru 🙂

ataz
1. máj 2014

@maznacik007 tak..ja som veriaca, pokrstená, 1sv.prij, birm a aj sobáš v kostole, všetky deti sú pokrstené a teraz najstarší ide na 1.sv. príjimanie. 1. lebo sám chce, po 2. lebo ho viere učíme od malinka. Ja do kostola nechodím ( kvoli cirkvi všeobecne) ale som veriaca. Verím v Boha, ale nie v církev. To neznamená, že k tomu nebudem viesť moje deti. A ak sa samé v dospelosti rozhodnú, že chcú ísť inou cestou, nebudem im v tom brániť.
u nás ide 77deti, zbieralo sa po 15e ( bez DVD)... čo je myslím pri takom kvante detí dosť, ale tak čo kedysi nebolo, dnes je a platí sa za všetko