Aky je rozdiel medzi krstom v kostole a na mestskom úrade?

miskacharly
21. apr 2014

Aky je rozdiel medzi krstom v kostole a na mestskom urade?

siska53
21. apr 2014

@miskacharly krstiny je prijatie do rodiny veriacich,dieta sa stava bozim,dietatom a krst na urade je vlastne len ako zapis,uvitanie noveho obcana.my sme,na,urade mali program,prihovor,dostali maly penazny dar. Krsriny sme si zabezpecovali sami,lebo sme chceli,na urad sme,dostali pozvanku.

uhnakova
21. apr 2014

V kostole ide naozaj o krst, tj. symbolicke ocistenie dietata od prvotneho hriechu a tym vstup do cirkvi, kdezto na urade je to uvitanie cloviecika do zivota, cize kratky civilny obrad prakticky len pre zabavu rodicov 🙂

mikim
21. apr 2014

@uhnakova ocistenie dietata od prvotneho hriechu????? V dnesnej dobe este tolky fanatizmus? Vam sa snad rodia hriesne deti?

emmuska8
21. apr 2014

@mikim deti detia hriechy od rodicov.... tak ako sa ludia vyhovaraju na genetiku, tak je to nieco podobne...

gaby21
21. apr 2014

@mikim Nič v zlom, ale velmi hlupa reakcia, pre kresťanov ma krst určity vyznam, nie je to na paradu, kazdy človek sa narodi s dedičnym hriechom, pri krste je od neho očisteny, NEMA TO NIC SPOLOCNE s tym či SA niečo ROBI ALEBO NEROBI V DNESNEJ DOBE, NENI TO FANATIZMUS, toto je katolocka viera, radšej si nemala ani reagovať, si sa zosmiešnila.

uhnakova
21. apr 2014

@mikim klidek, netreba to hned tak dramatizovat 🙂

mikim
21. apr 2014

@gaby21 ano mas pravdu nemala som reagovat, je mi to luto, lebo toto je cisty prejav fanatizmu , len cloveku tolka hlupost niekedy neda. Ale nic sa na tom nezmeni,takze ozaj skoda pismeniek.

pralinka25
21. apr 2014

@miskacharly je to presne taky isty rozdiel ako svadba na urade a v kostole. pravdepodobne nieste veriaci ked ten zakladny rozdiel nevies. ak nieste netreba sa hrat na nieco a robit to len preto ze je to zvykom. potom vam to staci aj na urade ako formalita uvitania. ale potrebne to neni. my sme na urade nemali nic. nikto nas nevolal a ja som sa nehlasila 😀
krst je krestansky akt spojeny s vierou nejde o paradu ani tradiciu. na urade je to formalna udalost

pralinka25
21. apr 2014

@mikim fanatizmus je uplne o niecom inom 😉 pytala sa na rozdiel bol jej vysvetleny nikto ta na vieru v to nepresviedcal. kazdy ma pravo na tu svoju nech je akakolvek rovnako ako ty mas pravo na nic z toho neverit. nazyvat to hlupostou nevypoveda o mudrosti. fanatizmus je napriklad ked ludia vrazdia v mene viery alebo politiky nie toto

cmulinko
21. apr 2014

@emmuska8 dedicny hriech nepochadza od nasich rodicov ale dedicny hriech ma podstatu v nasich '' prarodicoch '' ktorym su v tomto pripade Adam a Eva a preto krst nas zbavuje dedicneho hriechu cim je nedovera a neposlusnost voci Bohu.Krstom sa stavame clenom spolocenstva a prijmeme pana Boha a jeho ucenie a slubujeme to co Adam a Eva nedokazali dodrzat.Preto sa krstom zmyva prvotny dedicny hriech.Tento dedicny hriech nie je nas...nemusime sa z neho spovedat a nenesieme na nom osobnu vinu.Preto pokrstena osoba zacina vlastne s cistym stitom a je len na tej osobe ci sa pokusi zit co najcistejsie alebo si zopar hriechov pocas zivota pripise na ucet.

miskacharly
autor
21. apr 2014

@pralinka25 ja nie som veriáca,priatel ano.ale sa pytam preto,ze ked nahodou moj syn bude chciet svadbu v kostole a nebude pokrsteny,tak ju tam mat nemoze,preto sa pytam ked bude pokrsteny na mestskom urade tak ju tiez nemoze mat v kostole?alebo ano?

reni93
21. apr 2014

@mikim jediny fanaticky nazor, ktory tu bol vyjadreny, bol ten tvoj. zi a nechaj zit prosim ta.

reni93
21. apr 2014

@miskacharly pokrstit sa moze kedykolvek pocas zivota, ked bude chciet, hoci aj pred spomínanou svadbou.

uhnakova
21. apr 2014

@miskacharly na mestskom urade sa nekrsti, krsti len a len knaz v kostole. Nazov krstiny zludovel a preto sa pouziva aj na oznacenie uvitania noveho obcana do zivota na mestskom urade, resp. tak to zaviedli komunisti, aby ludom vytlacili cirkevne obrady z hlavy. Co sa tyka pripadneho sobasa tvojho syna, neboj, moze sa dat pokrstit aj v dospelosti, ak by sa rozhodol mat obrad v kostole 🙂

cmulinko
21. apr 2014

@miskacharly '' pokrsteny na mestkom urade '' ...nic take ako krst na urade neexistuje.krst je sviatost,ktora sa kona v kostole alebo v pripaqdoch ohrozenia na zivote sa moze vykonat kdekolvek....je to taka ista sviatost ako vsetky ostatne sviatosti ktore sa konaju len v nabozenskych spolocenstvach.ked tvoj nepokrsteny syn sa raz bude chiet ozenit v kostole tak moze a nemusi mat s tym problem...vsetko bude zalezat na knazovi s ktorym bude mat tvoj syn docinenia.

stano4000
21. apr 2014

@miskacharly tak ako ti tu viacejkrat napisali... krst v kostole je krst, obrad majuci nejaky vyznam v zivote krestana... uvitanie na mestskom urade je civilna a tak isto komunitna zalezitost... su to dve odlisne veci...

ak syna neda tvoj veriaci manzel pokrstit a nebude sa vychovavat v krestanskej viere, syn stale moze najst Boha pocas svojho zivota a moze sa nechat pokrstit a prijat vsetky sviatosti pocas svojho zivota...

evarak
21. apr 2014

@cmulinko ,tak tak ,na urade sa to vola uvitanie do zivota a nie krst,pekne si to dala na pravu mieru 🙂

billam
21. apr 2014

Ked nebudem mat krst v kostole, tak nemôžem mat ani svadbu v kostole....ked nemam uvitanie na mestskom úrade, svadbu tam v budúcnosti mat mozem...v tom je základný rozdiel, ktory si stanovila cirkev, nie štát 😉

janinah
21. apr 2014

@mikim počula si niekedy slovo tolerancia? alebo ži a nechaj žiť? viera v krst nie je hlúposť,ale tvoja reakcia hlúposťou teda je...

janinah
21. apr 2014

@miskacharly pooprav si vyjadrovanie,nič v zlom,ale ak niekde povieš krst ma mestskom úrade,tak vyvoláš úsmev,je to privítanie dieťaťa do života vo vašom meste a s krstom to nemá nič spoločné

janinah
21. apr 2014

@miskacharly ak počas svojho života tvoj syn získa vieru,tak sa dá aj pokrstiť a potom bude sobášený v kostole,ak bude neveriaci,tak sa pokrstiť nedá a ako neveriaci sobáš v kostole nebude potrebovať resp. nebude cítiť takú potrebu

gaby21
21. apr 2014

@mikim Krestanska viera je pre teba hluposť? Potom su miliony ludi na celom svete nesmierne hlupi, a maš pravdu TY naozaj na tom nič nezmeniš, nabuduce si dobre premysli, kym niečo taketo stupidne vypustiš s pusy, naozaj to vela hovori o tvojom vzdelani a inteligencii ☹

miku1
21. apr 2014

@miskacharly Porovnávaš neporovnateľné. 🙂

maja22
21. apr 2014

@billam Pri svadbe sú dvaja. Aj človek bez sviatosti krstu môže mať sobáš v kostole v prípade, že ten druhý veriaci je a pristupuje k manželstvu ako k sviatosti 😉

@miskacharly Ak je priateľ veriaci a mali ste uzavreté sviatostné manželstvo, tak vtedy sa priateľ verejne zaviazal s láskou prijať deti a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa zákonov jeho Cirkvi. Od teba ako neveriacej sa žiadal len súhlas nebrániť mu v kresťanskej výchove detí. To znamená nebrániť mu teraz v sviatosti krstu. Ak nemáte uzavreté sviatostné manželstvo, krst môže vaše dieťa prijať hocikedy počas života, aj z vlastnej vôle. 😉

norwayka
21. apr 2014

@gaby21 len jedno uprestnenie. nie pre krestanov je to dedicny hriech. krestanskych vier je vela a nie vsetky veria v dedicny hriech, vid dospelacke krsty, pre nic je to vstupenie do cirkvi. v kazdom pripade pre rimsko-katolikov je to tak.

sednaja
21. apr 2014

Fíha, ani som nevedela, že existuje niečo také ako krst na úrade.......to je načo dobré? veď krst je vstup dieťaťa do nejakej viery, nie?.......krstom na úrade vstúpim kam? 😀

sednaja
21. apr 2014

Pozerám, že ti ide "len" o to, aby tvoje dieťa prípadne v budúcnosti mohlo mať svadbu v kostole.........viem presne o čom hovoríš, my všetci súrodenci máme práve iba kvôli tomu všetky tie ceremónie - sviatosti. Ale zo svojho okolia viem, že doba je pokročilá a véééľmi záleží od kňaza - toť, nie je nutne nevyhnutné byť pokrstený........okrem toho, ak si nájde tvoje dieťa napr. evanjelistku, to ich akože nezosobášia v kostole? Ale zosobášia, poznám taký prípad. Či máš inú vieru, alebo žiadnu - vždy je to pre kresťanov to isté - nemáš proste ich vieru a ako tu aj niekto už spomínal, krst sa dá urobiť hocikedy v živote. Ja som neveriaca, a už vôbec neuznávam cirkev (ale pokrstená som), môj manžel taký nepraktický kresťan - skrátka, svadba a krst dieťaťa boli v kostole iba kvôli jeho rodičom. Koniec koncov, bude pokoj. Ale keby bolo na mne, tak nič z toho sa v kostole neudeje. Ak je tvoj manžel aktívny veriaci (chodí do kostala, je o viere presvedčený), tak niet čo váhať, pokrsti svoje dieťa, ak žijete obaja ako ateisti, nie je dôvod sa na niečo hrať (teda ak to nerobíš ako my - kvôli rodičom, príp. z iného možno praktického dôvodu)

jalucija
21. apr 2014

@mikim jaaj ale sa do teba pustili .) kasli na to a nechaj to tak, nestoji ti to za to.

somjankad
21. apr 2014

@miskacharly ja ti to napisem ako to bolo u nas ja som bola veriaca on bol ale neabsolvoval ziadne sviatosti koli vtedajsej dobe- ked sme sa brali chcela som svadbu v kostole... absolvovali sme predmanzelsku nauku,kde absolvoval krst-birmovku(grec.-kat.)-a prve sväte mal v stvrtok pred sobasom...

jankaba1
21. apr 2014

Krst v kostole-Krst
Jednou z podmienok krstu dieťaťa je absolvovanie krstných náuk rodičov a krstných rodičov.
O udelenie sviatosti krstu musia požiadať vždy rodičia dieťaťa alebo aspoň jeden rodič osobne. Pri nahlásení krstu dieťaťa na farskom úrade sa zároveň vyplní krstný lístok - meno a priezvisko, miesto a dátum narodenia, náboženstvo, zamestnanie otca aj matky, bydlisko rodičov, meno a priezvisko, náboženstvo, zamestnanie a bydlisko krstných rodičov. Zároveň sa dohodnú krstné náuky. Zvyčajne je potrebné absolvovať dve náuky, pričom je to možné už pred narodením dieťaťa. Absolvovanie náuky v inej farnosti je potrebné dokladovať potvrdením o absolvovaní krstnej náuky.

O krste na mest.úrade som nepočula, iba o Uvítanie do života.
To organizuje Mestský úrad. Je potrebne vypisať prihlášku a zašlu pozvánku.

Doklady potrebné pri krste:
- rodný list dieťaťa
- sobášny list rodičov (v prípade, že neboli zosobášení v žiadosti, kde zároveň žiadajú krst dieťaťa)
- krstný list krstných rodičov, môžu to byť osoby staršie nad 16 rokov
O krste sa vystavuje krstný list, ktorý osvedčuje, že dieťa je zapísané do knihy krstov daného farského úradu.