Čo dať farárovi za krst?

timcik
15. júl 2015

Ahojte. Rada by som sa opýtala, čo ste zvykli dať farárovi po krste. My uvažujeme nad koláčmi a nejakou sumou do obalky.

zachrannazdravotnasluzba
15. júl 2015

my sme dali len peniaze 😉

miku1
15. júl 2015

@timcik Nedali sme nič. Nevidím dôvod, prečo by sme im mali niečo dávať.

ninka1234
15. júl 2015

Poďakovať sa,nič viac- je to jeho práca

luckadominika
15. júl 2015

my sme tiež nič nedávali, chodíme pravidelne do kostola a prispievame do zbierok....to stačí..

elis1985
15. júl 2015
Používateľ elis1985 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od elis1985.

My len peniaze a ani sa nejak nebránil 🙂

spoony
15. júl 2015

Nám p. farár ani za sobáš ani krst peniaze nezobral (boli to rôzny faráry) povedali nám, že ak chceme tak môžme prispieť na kostol. Koláčiky sme doniesli, a p. farára čo krstil dceru sme pozvali na oslavu (sadli sme si ako ľudia).

maca_p
15. júl 2015

@timcik jezis kristus sa z kriza trha, ked vidi slova ako nieco do "obalky!!!!!!!"
ze sa nehanbite baby, nieco take ako nezdanene, hotove peniaze bez prijmoveho pokladnicneho dokladu niekomu davat...

darina24
15. júl 2015

Nič, nám jeden farár ani nechcel pokrstiť asi preto že sme mu ani zo srandy nič nepriniesli a potom ho dokonca odvolali a práve kôli poberaniu všeliakych milodarov. Keď nastúpil nový farár, súhlasil s pokrstením, ale tiež sme mu nič nedali. Je to na každom kto chce dá, kto nie nedá. Ja niesom lakomá, ale nemala som potrebu mu finančne ďakovať

paskolinka
15. júl 2015

@timcik to je cisto vasa vec. ci das do obalky alebo bez obalky, alebo v kostole do pokladnicky, stale by to malo byt to iste - milodar na kostol a potreby farnosti. co uz s tym farar urobi, to sa nedozvies. drviva vacsina fararov to aj tak berie, ak mu nieco das, je to ako milodar pre farnost, nie uplatok pre neho ako osobu. a kazdy normalny farar ti pokrsti dieta aj ked nic nedas. ak donesies kolace, urcite sa neurazi 😉

bielavila
15. júl 2015

@timcik my sme nedavali nic, ved za krst sa predsa neplati

bonaqa2013
15. júl 2015

Zo svadby sme dali farárovi koláče, za sobáš sme dali milodar do kostola. Za krst - milodar do kostola. Ale taký vačší peniaz.

flower72
15. júl 2015

Pán Boh zaplať.

metoyou4
15. júl 2015

@bielavila samozrejme...to je pre dobru vec.Nas farar vzdy vyhlasi co za tie peniaze urobil,pomohol... 😉

misa111
15. júl 2015

30 eur vraj na kostol :D

metoyou4
15. júl 2015

@maca_p Jezis Kristus sa z kriza trha,ked nechcu zeny ostat na obraz Boží....tiez si v skupine Silikonove prsia,alebo plastika brucha....viem,ze je to od veci v tejto téme,ale nikto niesme bez hriechu a nepoucuj.My uz mame stvrteho farara a ani jeden necaka obalky,su milí,usmiati a naozaj sa neurazia ked im nedame peniaze.Tiez ich sem tam pozvu ludia na obed.Mavame kazdu stredu detske omse a tam sa deti zapajaju do sutazi a farar ich odmenuje a sam to nakupuje tyzden co tyzden.Ked je Mikulasa,vsetko kupuje on za svoje

jolinka
15. júl 2015

my sme nedali nic, dokonca mu manzel chcel dat malu sumu na kostol a farar odmietol ze "kupte nieco detom" 😉

horana
15. júl 2015

V roku 2013 bol priemerny mzdovy vydavok na farara ktory mu vyplaca stat na urovni 512 eur, medzirocne sa zvysuje. Plus maju hodnostne za odsluzene roky a vykonnostne priplatky. Plus nieco za odsluzenie omsi, okolo vraj cca 100E/mes, nezdanenych do vrecka.
Naviac su to milodary ktore sa neeviduju a nezdanuju, teda mali by sa evidovat v denniku a byt pre potreby farnosti.
"Knaz Martin Štofko však nevylučuje, že sú duchovní, ktorí situáciu zneužijú: „Neodhadnú úplne presne hranicu medzi svojimi financiami a tými, čo patria farnosti. "" Sam tento farar priznava ze si nema problem usetrit napr. tisicku na letnu dovolenku.
Zivotne naklady su vsak nizke, naklady na byvanie su symbolicke, ani rodiny nemaju.
Nakolko prave tato praca by mala byt viac nez ine prave poslanim a nie zarobkovou cinnostou, myslim ze maju vzhladom na priemer slov. pracujucich akurat.
Ale nemam nic proti davaniu, ked si chce niekto akoby symbolicky "predplatit" aby knaz potom daval cokolady na Mikulasa apod.
Kedze vsak prave krst by mal byt vyhradne duchovnou zalezitostou, zisk farara ako sprostredkovatela bozej sily, by mal byt tiez hlavne duchovny, kor ked ma inak zivobytie zebezpecene.

vejula
15. júl 2015

moravské kolače, tie neodmietol. O peniazoch nechcel ani počuť a to mu moja babka samozrejme chcela napchať 😀

maca_p
15. júl 2015

@metoyou4 prosim? co maju silikace a plastika brucha spolocne s davanim nezdanenych penazi? si uplne minoza? ci? ked ides plastickemu chirurgovi, tak si vsetky vykony platis, na co dostanes aj fakturu. normalne, ci nie?
farar dostane plat, ma strechu nad hlavou - ja platim hypoteku a najomne. k tomu ma pan farar mesacny plat. v prepocte na pocet osob (je sam - my sme štyria) naklady+vydavky on z toho vychadza velice dobre. takze ake extra peniaze na ruku? ja keby som v robote nieco extra zobrala, uz, hned so mnou vyrazia dvere!
uz by mohol nastat cas, ked si cirkev vystaví poriadny cennik na vsetky sluzby, co poskytuje a nech sa financuje sama!

mimo ineho, ja som bez hriechu, za tym si stojim 😉
p.s. nestaraj sa ty o moje skupiny, kde som. tiez som v skupine najedzme sa do 5 eur a mam ZTP dieta! toto si si mala vsimnut ako prve! ja prispievam k teme, zato ty si niekde uplne mimo!!!

maca_p
15. júl 2015

@vejula no jasne babka 😎
kolace by som zobrala aj ja 😎

lokilonda
15. júl 2015

... no, my sme dali 30 eur + koláče + šalát a rezne ... keby bolo na mne, nedala by som nič okrem Pán Boh zaplať, ale svokra ...

maca_p
15. júl 2015

@lokilonda nooo, dalsia babka 😀
co budu robit farari, ked nebude generacie babiek? 😀

lucia2358
15. júl 2015

My sme dali do obálky peniaze na kostol. Náš farár to o týždeň na omši spomenul v oznamoch a boli sme spomenutý aj v Imanueli. 🙂

lokilonda
15. júl 2015

@maca_p Nuž, takto si ich naše babičky a svokričky vychovali, čo už ... keď táto generácia pominie, pôjdu riadne s kilami dole a poniektorí (nech mi je odpustené) i s účtami 🙂 ... ale zas, musím povedať, dostala som kvetinku a bábo sošku ochrancu, tak asi to bolo na to 🙂

maca_p
15. júl 2015

@lucia2358 tak to ma byt, takuto verziu beriem. dostat a dalej pouzit pre potreby farnosti 😉

metoyou4
15. júl 2015

@maca_p ale závidíš čo?musíš sa s tym zmieriť proste.To nevymyslíš,to je život 😀 vieš čo povedal Ježiš?„Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí do nej kameň ....všetci sme hriešni.Od teba niekedy pýtal farár peniaze?ze najskôr zaplať a potom zosobasime,pokrstíme atď?tak nekecaj,je to dobrovolné a nebuď plna nenávisti a závisti.
Ked si platíš silikóny a plastiku brucha,tak potom sa musíš najesť do 5 EUR.Treba deťom kúpiť aj ovocie,zeleninku.

zita19
15. júl 2015

Pan farar berie plat, na ktory platim dane aj ja, aj ked jeho sluzby nevyuzivam. Nemal by mi pan farar nejake drobne posupnut, ked berie peniazky este tak pomimo? Za sluzby, ktore ma v popise prace, len tam medzirecou. Nosite v obalocke peniazky aj masinfirovi, ked vas vlakom odvezie, ci jeho povazujete za vybaveneho tym, ze dostava plat a plni si povinnosti, ktore ma v popise prace?

zajkka
15. júl 2015

@maca_p tebe keby niekto daroval pre tvoje ZŤP dieťa peniaze?budes utekať zdaňovať?ty???prosím ťa,nebuď smiešna
S tými silikónami a plastikami mierila na hriech na ktorý tak poukazuješ neustále a este aj tvrdíš,ze si bez hriechu?Si životom zatrpknutá a to je zle.... 😖

zajkka
15. júl 2015

@zita19 vieš začo vsetko platíme dane a nevyužívame ich služby a nemáme s tym nic spoločne?