Pozvanie dieťaťa z detského domova na Vianoce. Aké to je?

waitinka7
13. jún 2011

Ahojte dievčatá.
Už dlhšie rozmýšľam nad jednou vecou....aké to je, keď si niekto pozve dieťatko z detského domova na Vianoce do vlastnej domácnosti? Mne osobne sa to veľmi páči. Predstava, že by som si na tých pár sviatočných dní zobrala nejaké milé malé dievčatko alebo chlapčeka ku nám domov je úzasná. Moj synček by mal na chvíľu nejakého kamaráta....a tomu osamelému drobcovi by sme vedeli vytvoriť krásnu atmosféru Vianoc, dobré jedlo, darčeky, spoločný program...atď. Ale zas....dieťa z detského domova nie je hračka, ktorú si môžme požičať, pohrať sa s nou a potom ju vrátit na povodné miesto. Dieta, nech uz je vychovávané kdekoľvek a kýmkoľvek je živá duša. To, čo je pre nás samozrejmosťou by možno pre nho bolo nieco úzasné, zrazu by sa vymanilo z toho kruhu neustálej disciplíny a videlo by, ze ostatné deti zijú inác, krajšie, lepšie....Aké by to bolo pre to dieťa, keby sme ho vracali spať? Co by sa odohrávalo v jeho dušicke? Ako by som odpovedala na otázku: preco ma chcete vrátiť spat, ja chcem ostat s vami!. Co ak by medzi nami vzniklo také silné puto, ze nútené rozídenie by bola trauma pre celú rodinu vrátane toho dietatka z DD? Máte niekto podobnú skúsenost? Poznáte niekoho - rodiny, ktoré si takto na vianoce zoberú deti z DD? Dakujem za akékolvek názory aj postrehy.

dioliana1
13. jún 2011

Môžem povedať, že nie je to vôbec dobré ukázať drobcovi ako je fajn v rodine a celý rok potom naň kašlať, existuje akoby taká pravidelná návštevnosť pri väčších deťoch, ale či sa to teraz vôbec robí netuším...

maznacik007
13. jún 2011

To nie je mozne ani vhodne pre tieto deti... samozrejme tu sa bavime o malych detoch.. to co popisujes je tutorstvo a realizuje sa to pri starsich detoch tak od 15 vyssie kde su uz schopne to chapat.. a tiez to nefunguje tak len ze si ich niekto zoberie na vianoce je to o dlhodobom vztahu ze niekto chodi do domova a venuje sa tam deckam ako dobrovolnik a pod... a potom ak sa naviaze vztah a je to vhodne pre dieta tak potom je mozne take nieco zvazovat.. pricom zavisi aj od DD a vela inych okolnosti...

male deti aj tak povacsine su uz v profirodinach a potom tak ako si pisala nie je to hracka.. uz dlhsie sa nerobi ani to co kedysi ze chodili buduci osvojitelia do domovov a pozriet /vyberat si/ deti... dnes to uz funguje inak..

ak chces pracovat z detmi z DD tak treba oslovit neziskovky napr. Usmev ma system Anjelskej akademie.. kde dobrovolnici anjeli ked prejdu skoleniami chodia za detmi a venuju sa im.. a pod..
ja teda poznam rodiny co takto funguju aj my si teraz berieme cez leto na isty cas ale to su rodiny tak ako som popisala vyssie..

waitinka7
autor
13. jún 2011

Ok, ja som sa pytala len preto, lebo viem, ze sa to kedysi robievalo (este moji stari rodicia si brali z detskeho domova kazdy rok nejake dieta na vianoce). Samozrejme suhlasim, ze to pre to dieta asi nie je vhodne....ja som sa len pytala, chcela som vediet vase nazory a podobne...

littledevil
13. jún 2011

Myslim, ze tak to nefunguje. Deticky davaju vacsinou pribuznym ak maju zaujem si ich zobrat, ale cudzim, myslim, ze nie. My si bravame 4 deti z DD aj tento vikend a cely mesiac cez prazdniny a samozrejme kazde sviatky a vikendy. Uz sa tesia. Aspon na chvilu budu v rodine... ☹

m.i.r.i
13. jún 2011

podla mna si otvorila krasnu temu - ja nemam sice k tomu cim prispiet, len som si to tu nezavazne precitala..urcite ti skusene maminky v tomto smere poradia..ja ta len chcem povzbudit, ze si to velmi pekne napisala a chapem nad cim sa zamyslas, mozno to nie je mozne, ale vidno z tvojho prispevku, ze to myslis velmi dobre..zatial tie reakcie co tu mas vyzneju trosku negativne a odmietavo, ale asi to je len tym, ze tieto maminky maju skusenosti a chcu poradit to co vedia🙂 verim, ze najdes sposob ako nejakemu dietatku pomoct a zaroven ho nezranit..drzim ti palce

maznacik007
13. jún 2011

@waitinka7 nechcelo to byt negativne .. ano kedysi sa to tak robilo... teraz sa to uz tak nerobi...

ono ja som ti napisala ako je mozne sa k tomu dopracovat napr. cez Usmev... /ta anjelska akademia/
pripadne je moznost ist do domova.. otvorenejsie su male domovy ktore su napr. vedene cirkvou.. a ponuknut pomoc napr. venovat sa detom pri uceni, mozno ucit vysivat neviem ake mas zrucnosti.. ale zaklad je o dlhodobom vztahu a o dovere a ta sa buduje najma u tychto deti dlho..
pripadne mas moznost stat sa profesionalnym rodicom moznosti je vela... neviem ako daleko mate kubin.. ale usmev ma v kubine vynikajucu pobocku a isto ti poradia... ako ..

heln
13. jún 2011

@waitinka7 ahoj, myšlienka je krásna, ale....... odpovedala si si sama, pre to dieťa by to bolo ťažké, malo by množstvo otázok a pýtalo by sa samo seba celý rok, prečo ho nikto nechce...... pretože vie, že iné deti odchádzajú na vždy do rodín.....
ale nič nie je stratené, ono veľa detí je v profi rodinách, ale veľa detí je ešte stále v kamenných detských domovoch, v prípade veľkého záujmu treba osloviť detský domov v okolí a zistiť si podmienky, v ktorých deti žijú.
u nás funguje forma dobrovoľníctva, ale je to vzťah dlhodobý, chodia ľudia na pravidelné návštevy za deťmi a berú si ich napríklad na víkendy, ale sú to zvyčajne deti, ktoré majú malé šance dostať sa do rodiny, sú napríklad väčšie napr. osem ročné, biologický rodičia prejavujú sporadicky záujem a nezriedka majú nejakú diagnózu, ktorou sú znevýhodnený, napríklad žltačku typu C
druhou možnosťou je byť dobrovoľníkom v konkrétnej profesionálnej rodine a pravidelne ich navštevovať na "stráženie" detí, keď profi rodičia niekam potrebujú ísť a nemôžu brať deti....
a ako píšeš, dieťa nie je hračka, a možno by chcelo u vás zostať a nechápalo by prečo ho vraciate späť do domova, dieťa potrebuje dlhodobý vzťah....

waitinka7
autor
13. jún 2011

@littledevil A môzem sa opytat, ked si beriete na vikendy, na prazdniny....ako formou spolupracujete s detskym domovom? U mna by to zase nebolo realne brat deticky aj na vikendy a podobne.....

@m.i.r.i dakujem, velmi ma potesila tvoja reakcia.....

@maznacik007 takato spolupraca, o ktorej pises to je uz ovela zaväznejsie, ovela zodpovednejsie....a samozrejme, clovek na to musi mat cas....vsetko je to pekne, ale na takuto pomoc ja nemam cas aj keby som chcela....

titkovamiriam
13. jún 2011

Ja tak mam kamaratku!Od detsva-vyrastala v detskom domove od 6 rokov,zacali sme sa kamaratit a potom k nam zacinala chodit,moja mamina aj babina si ju velmi oblubili a hoci mam aj sestru a v tom case aj maleho brata aj pre nu sa naslo u nas miesto cez sviatky,obcas cez vikendy a dovolenky.
Ja sama som ned takym niecim nerozmyslala kedze nieje cas a okrem deti mam aj choru maminku a ked sa pomožem aj kamoske 😉 -ma vlastnu krasnu rodinu 😉

miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
macocha
23. jún 2011

@waitinka7 chápem Tvoju túžbu pomôcť, ale ozaj to chce viac času. Dlhodobejšiu spoluprácu, vzťah. Na mnohé "háčiky" vianočných návštev si prišla sama od seba. Ak sa obrátiš na tie spomínané organizácie (Úsmev, Návrat), povedia Ti oveľa viac...

Napr. o tom, že na Vianoce sa každá rodina správa inak ako v bežné dni - a deti, ktoré rodinu nepoznajú, si z toho urobia skreslenú predstavu. Veď určite ani svojmu synovi nedávaš každý deň toľko darčekov, ako na Vianoce. Aj jedál sa varí menej (a zdravšie a striedmejšie). Aj povinností je viac a voľného času menej...

Alebo o tom, ako deti rozprávali o takýchto skúsenostiach. Ako to považovali za zradu, pokrytectvo a pod.

Aj o tom, že v neznámej rodine, v cudzom prostredí sa dieťa môže zrazu začať správať neočakávane. Môže napr. prehnane poslúchať, aby si Vás naklonilo. Ale môže začať aj ubližovať, kopať, hrýzť, nadávať, hoci to nikdy predtým nerobilo - ako by si zniesla takúto vsuvku do vianočnej pohody vašej rodiny?

Takže ja by som súhlasila s babami, že pozvať možno len dieťa, ktoré už poznáš. Ten príklad ako píše
titkovamiriam je tiež taký - deti sa už poznali, boli to už školáčky - tam sa o niečom takom dá uvažovať. Podobných prípadov poznám zopár. Jeden dokonca skončil adopciou 11ročného dievčaťa, čo je už veľká vzácnosť!
Ale jednorazová akcia bez úmyslu pokračovať cez rok radšej nie, prosím Ťa, pre dobro toho domováckeho dieťaťa!

magimary
24. jún 2011

takto "nejako" je to oficiálne:

Návštevné pobyty v rodine
(alebo ponuka zázemia pre staršie deti...)

Možno ste sa však už stretli s tým, že niektorí ľudia nemali deti adoptované, v pestúnskej starostlivosti či v profesionálnej výchove – a predsa si ich brávali domov na víkendy, sviatky alebo prázdniny.

Hneď v úvode však treba povedať, že na túto ponuku záujmu o deti existujú aj u odborníkov rôzne názory. Treba dať za pravdu tým, ktorí hovoria, že pre dieťa môžu byť zbytočne kruté návraty do domova po peknom víkende v rodine. Môžeme však súhlasiť aj s tým, že pre niektoré deti, ktoré nemajú inú možnosť stráviť čas v nejakej rodine, môžu byť aj tieto návštevy prínosom.

Pri tejto forme pomoci je dobré zachovať nasledujúce podmienky:

* dlhodobosť a stabilita – nejde o jednorazovú návštevu dieťaťa na Vianoce. Ponúknutý priestor v prostredí rodiny má byť pre dieťa stabilným útočiskom, kde sa môže stále vracať po dlhý čas.
* pochopenie súvislostí – spomínaná forma pomoci je vhodná len pre tie deti, ktoré sú schopné zvládnuť opakované návraty do DeD. Treba rešpektovať individuálne potreby dieťaťa. Je to forma vhodnejšia pre staršie deti, ktoré vedia porozumieť a prijať súvislosti. Ujo a teta sú pre nich rodina, kde môžu tráviť čas cez niektoré voľné dni a návraty do inštitúcie nie sú pre nich takou traumou.
* perspektíva a otvorená budúcnosť – keď bude mladý dospelý človek (po dovŕšení 18. roku) opúšťať brány detského domova, má ľudí mimo DeD, o ktorých sa môže oprieť, kde môže nájsť pochopenie, radu a pomoc.

V prípade, že ste sa rozhodli pomôcť nejakému dieťaťu formou občasných návštev, žiadajte na odbore sociálnych vecí príslušného úradu o súhlas na takéto návštevné pobyty. Sociálna pracovníčka Vám na základe osobnej návštevy môže vystaviť písomný súhlas, ktorý Vás oprávňuje brávať si dieťa na krátkodobé pobyty.
zdroj: http://www.adopcia.sk/cast.htm

tinika
24. jún 2011

presne toto raz riesili moji rodičia, ja som velmi chcela (mala som brata) aj sestru alebo este jedneho surodenca, mamina tiez a zvazovali zobrat dieta na vianoce, ale ako pises, prave kvoli tomu, ze čo to s nim spravi na chvilu a čo potom ked ho vratime do domova, sme nakoniec do toho nešli. Možno keby sme sli, by sme si nakoniec aj adoptovali, ktovie

lenkove
20. okt 2012

Hľadala som možnosti ako si zobrať na Vianoce decká z DD , matne som si spomínala, že je to ako píšu baby a teraz už viem naisto... A to ešte nie je pre nás...

beruha
7. nov 2012

Waitinka, na tvojom mieste by som nad tym dobre porozmyslala. Ak by to malo byt len na Vianoce, tak to absolutne nema ziaden vyznam. To dieta z toho zas az tak moc stastne ako si mi predstavujeme vobec byt nemusi a hlavne to moze pokazit cele vianoce tebe a tvojej rodine . . . Moji velmi dobri znami tak urobili a povedali, ze horsie vianoce nezazili . . . A to su naozaj nekonecne mili, laskavi a nezistni ludia. Zobrali si dve deti, ale tie boli ako z divociny, drze . . . Absolutne sa nedalo hovorit o nejakej ich radosti alebo nedaj boze vdacnosti.

cairka
7. nov 2012

@beruha , keby tvoji "veľmi dobrí známi" si niečo naštudovali napriklád o adaptácii po príchode dieťaťa z DeD, tak by neočakávali radosť ani vďačnosť...

Ináč pred už veľa rokmi môj brat bol na civilke v domove pre mentálne postihnutú mládež a na jedny Vianoce prišiel aj s jedným chlapcom odtiaľ a bolo to milé. Malý sa tešil (no malý, on mal už zo 10-11 rokov, ale mentálne bol možno na piatich). Vtedy som tie súvislosti ešte nepoznala a nechápala, dnes už by som to nespravila. Hoci u dieťaťa, kde to nie je len o tom, že ho spoznáš 23.12. a 27.12. ho už založíš do spomienok "Ako som urobil dobrý skutok na Vianoce" by som možno zvážila. Ale len, keby ten vzťah začal ináč, napríklad ako bolo v téme spomenuté - spolužiak môjho dieťaťa z Ded ...

monika15
23. nov 2012

@waitinka7 juj baby.... urcite nie.... :((((((
preco by ste chceli ukazat dietatu ze ake krasne su vianoce v rodine... atd... a potom sup spat do ustavu....

:(((((((((

slavka034
23. nov 2012

@waitinka7 spomenula som si na malého dnes už pomaly dospelého Radka (a kopec iných detičiek),ktorého sme si brávali k sebe))
Mamka pracovala ako opatrovateľka na SOS(stanica opatrovateľskej služby) čo je niečo resp.bolo niečo ako medzischodík pred umiestnením do DD...Radko mal vtedy asi 3 roky bol utiahnutý ani slabiku zo seba nevedel vydať nieto ešte nejaké to slovíčko.Pochádzal zo 6 detí a "matka" sa o deti vôbec nestarala..Do SOS-ky boli umiestnení preto že 2 týždne ich nechala samých doma kde najstaršia sestra mala len 12 rokov... ☹ ☹ Bol to taký malý anjelik..blonďavé vlásky krásne modré očká..))..tak sme si ho začali brávať domov najprv na víkendy potom aj na sviatky naučili sme ho rozprávať usmievať sa,cikať do nočníka proste na ten čas sa stal plnohodnotným členom našej domácnosti (a to som bývala s rodičmi a 3 súrodencami spolu).. keď mala mamka službu tak aj s dcérou sme tam chodievali hrať sa s detičkami samozrejme vždy s plným vreckom sladkostí pre všetky deti.tie rozžiarené oči všetkých detí či malých alebo veľkých stál za to teda...A keď nastal deň D odchod do diagnostického centra tak sa nám všetkým tlačili slzy do očí pretože nám ozaj veľmi prirástol k srdcu.. (samozrejme Radko nechápal že prečo on sa tešil že bude medzi veeeľmi veľa detičkami.. 😀 😀)) ale boli sme šťastní že sme ho naučili toľko vecí,aby ten pobyt v DD zvládol a nebol na príťaž vychovávateľkám..)).....

r1000
26. okt 2014

dobry den vie mi niekto poradit, nechcem prist o deti ktore su v detskom domove. ale nemozem si ich ku sebe zobrat ani ako pestun. su to deti mojho brata,on o nich ma zaujem ale nema financie a ani byvanie. ked nadobudne tak si ich zoberie. je moznost ze zostanu v domove ,nedaju nam ich do druhej rodiny a si ich budeme brat stale vykendy ,vianoce,prazdniny. ako navstevne pobyty u rodiny nasej?poradi mi niekto. lebo ma to ubyja ze by mali ist do druhej rodiny maju 7 a 10rokov.dakujem

cairka
26. okt 2014

@r1000 , a nebolo by možné si ich zobrať do NOS - náhradnej osobnej starostlivosti , do doby, kým si brat upraví podmienky? Ináč ku zvereniu do pestúnstva sa bio-rodičia nevyjadrujú, takže čisto teoreticky je možné, že ich umiestnia niekde inde... Možno skúsiť hodiť reč so sociálnou pracovníčkou v konkrétnom domove, kde sú deti, ako to ona vidí...

r1000
26. okt 2014

neda sa mi do nos, lebo sama riaditelka mi to neodporuca, odporuaca pestunstvo .len toto mi moj manzel neschvali ,nesuhlasi s tym. len tie navstevy. spitam sa ich ,nasla som ze su aj navstevne pobyty v rodine,teda ze si ich berieme vykendy,vianoce,prazdniny....su s nami v kontakte. s bratom to potrva lebo dnesje to tazke s pracou a este mu nechala druzka dlzoby. ale postavil sa opet na nohy a to je zaklad,deti ho budu potrebovat a aj on je s nimi unas ked ich mame. len sa tohoto bojim aby mi ich nedali prec?skusim sa spitat

cairka
27. okt 2014

@r1000 , aha, no finančne by bolo lepšie pestu, ale ak manžel nesúhlasí, tak sa samozrejme nedá ☹ Ale v tomto prípade ti asi naozaj najviac povedia v tom domove. Držím palce, aby ste to rýchlo poriešili, aby mohli ísť späť k ocinovi...Môžeš skúsiť osloviť nejaké občianske združenie - buď Návrat, alebo Úsmev ako dar, oni pomáhajú aj pri sanácii rodiny, možno by vám vedeli trocha pomôcť - keď ničím iným, tak právnymi vecami, aby ste presne vedeli, čo a ako vám treba zariadiť.

r1000
3. nov 2014

@cairka ahoj moja prosim ta co znamena sanácia rodiny? bratovi pomozem ze bude mat deticky pri sebe. teraz som ich mala tri dni a bol aj doma. vies ako boli na nom zaveseny, hlavne ten mladsi aj s nim spal cez obed aj v noci,ani raz sa nepocikali v noci. bol to skvely pocit ze su konecne deti spokojne a stastne. dakujem ti za dopoved.napisem do navratu

cairka
3. nov 2014

@r1000 , pomoc rodinám napraviť nevhodné podmienky, aby bol umožnený návrat detí do rodiny.
Super, že ste mali pekný víkend, musí to byť ťažké pre všetkých, obzvlášť pre deti...

milan1234
5. sep 2016

Ahoj tém podvas jedného chlapčeka na vanose

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
saskia5663
2. mar 2019

@littledevil ahoj.tiez sme rozmýšľali že budeme nejaké dieťa brať ma víkendy sviatky prázdniny... prosím aký je postup a hlavne podmienky? Neviem sa nikde k tomu dopracovať.... dakujem

littledevil
3. mar 2019

@saskia5663 ahoj, ako som písala, my sme detičky brali, lebo sme v príbuzenskom vzťahu. Neviem, či dávajú detičky cudzím...k nám prišla kontrola v akom budú prostredí a či máme pre nich miesto.