Rodinné návštevy a stretnutia

natalym
12. okt 2014

Mám problém s mojím manželom. Ak sa k nám ohlási nejaká návšteva alebo je nejaká oslava sviatku našich detí.
On sa absolútne nespolupodieľa a nespolupracuje. Chodieva k nám iba rodina z jeho strany, nakoľko ja už nikoho nemám.
Ja si musím zorganizovať, vymyslieť, nakúpiť, urobiť, upratať, nachystať, on si len sadne keď prídu. Pri rozhovore sa tvári ako keby to nachystal všetko on.
Poväčšine si to sama aj financujem, t. j. všetko zaplatím. Ak ideme gratulovať k jeho rodine, musím vymyslieť darček a aj ho kúpiť. On ho potom väčšinou dáva.
Toto všetko predýchavam, odôvodnuje to, že je skrátka taký, nevie niekomu kúpiť darček, nevie, nevie, nevie. Ja to musím rešpektovať.
Nedokážem však pochopiť aký je problém zavolať svojim rodičom a opýtať sa ich či naše stretnutie platí a dohodnúť cca čas príchodu.
Nezavolal a ani neprišli a ja som chystala ako taká krava. Svokra sa ma opýtala, že či som nemohla zavolať ja. Ešte aj to mám urobiť?
Vidím to tak, že žiadne stretnutia a oslavy nebudú, pre mňa je to len starosť a nemám za to ani ďakujem pekne. čo si o tom myslíte, prosím?

mawka
12. okt 2014

@natalym hlavne z hlboka dychaj. riesis uplnu kravinu. robis z navstevy velku udalost. co tolko chystas? navsteve staci kava, male pohostenie. a oslavy nemusia byt tiez neviem ake zakuskove, chlebickove, hotovy svedsky stol.... tieto slovenske zvyky proste nemusim. a tym padom neriesim vychystavanie slovenskych svedskych stolov pre navstevy.

nikawero12
12. okt 2014

@natalym čo si o tom myslím?- že sa ti čudujem, že ty sa trápiš s kúpou darčekov pre jeho rodinu, ked idete niekde na oslavu. Ja by som jednoducho nič nekúpila a na oslavu nešla a basta! Aspoň by sa milosťpán uvedomil.

natalym
autor
12. okt 2014

@mawka veď dýcham 🙂 Ale ja nevychystávam, v podstate veľmi jednoduché, snažím sa aby bolo niečo trošku iné. Vieš mám svokru, ktorej na tom záleží, je kuchárka a aj veľmi dobre pečie, ja som pre ňu neschopná v tomto smere a urobí mi dobre ak ma pochváli a v podstate aj ona sa teší.
Tiež ak my tam ideme na návštevu, ku komukoľvek, tak to chcem oplatiť. Mňa sere ten môj muž, to jeho správanie. Nedokážem to pochopiť. U nás by neboli ani Vianoce, keby som ja všetko nezabezpečila.

natalym
autor
12. okt 2014

@nikawero12 Už som skúšala, nakoniec som sa cítila, že som ja krava.

dollynkaa
12. okt 2014

@natalym no na tvojom mieste by som s tymi oslavami sekla.bud ti pomoze a bude sa podielat alebo nic nebude. Nic v zlom ale asi si si ho tak naucila 😀

nikawero12
12. okt 2014

@natalym a prečo by si sa mala cítiť ako krava? Jednoducho povedz manželovi, že ked chce ísť navštíviť svoju rodinu, tak nech si sám vyberie a kúpi pre nich dar, alebo mu navrhni, že ho pôjdete kúpiť spolu. Ak nebude chcieť, tak si jednoducho postav hlavu, že na návštevu nepôjdeš a basta.

natalym
autor
12. okt 2014

@dollynkaa To máš pravdu. Ja ustupujem. Keď mne je to tak ľúto, prídeme k nim, pekne nachystané, zabavíme sa, nie je to nepríjemné stretnutie. Chcem oplatiť, decká sa tešia. Ale urob si sama.

natalym
autor
12. okt 2014

@nikawero12 áno. Asi to bude tým, že môj muž je nepočujúci. 1000 krát mu môžeš povedať, poprosiť, nič.
Pokiaľ on sám nemá náladu alebo nechce nemám šancu. Je pre mňa jednoduchšie si to zabezpečiť sama. Skúsim tak, že nejdem, nekupujem, nech nechodia ani oni. Predminulý rok sme nemali skoro Vianoce. On nič, ja tiež nič. 23. decembra sa opýtal, čo budeme mať pod stromčekom, mi šiblo, nevydržala som a behali sme po obchodoch. Mala som to nechať tak. Naše deti by to pochopili, vedia ako to je. Bolo mi to ľúto.

mihula
12. okt 2014

@natalym ja vy som vsetko kupila,dohodla u nich navštevu a manzela nechala pekne doma a ani by nevedel kde sme

sunshineka
12. okt 2014

@natalym chcem vidiet chlapa,ktory vie kupit darcek a organizuje oslavy.u nas v rodine to vzdy robia zeny.nerozumiem to ani nekomunikujete,aky darcek kupite?ja sa vzdy mojho spytam,povie neviem,tak mu dam navrhy a z toho nieco vyberieme.na oslavu zvolavam tiez len ja a chystam iba ja.s niecom pomoze,ked poprosim,ale to je moj problem,lebo nemam rada pomocnikov 😀 ked mu povies,aby ti trebars navazil muku,cukor na kolace ani to nespravi?alebo poprosit vyklepat rezne?mojho tiez sameho od seba nenapadne,zeby sa chytil niecoho,ale ked nakazem,tak spravi.hovorim mu,co ma robi,kde co dat a ide to.a ked nic ine,tak aspon deti nech strazi aj to je velka pomoc

natalym
autor
12. okt 2014

Môžem urobiť akokoľvek, vždy budem ja tá sprostá, lebo on je syn, brat a pod. Jemu sa na jeho chyby hľadí s väčším rozlíšením.

sunshineka
12. okt 2014

@natalym mne to pripada,akoby ste sa ani nerozpravali.vy sa nebavite o tom,ze bude u vas oslava a cim ich pohostite?nejdete spolu na nakupy?nerozpravate sa o financiach?

sunshineka
12. okt 2014

@natalym chapem ta,ale cim skor zistis,ze na nazore inych nezalezi,tym skor budes uvolnenejsia a nebudes to vsetko tak riesit.

natalym
autor
12. okt 2014

@sunshineka keď ja začnem o darčeku dohodneme sa. Najlepšie ak ho aj zaplatím. To by bola ale iná kapitola. Cukor nenaváži, nikdy, rezne nenaklepe, keď mu poviem, poprosím, pokýve hlavou a za päť minút nevie čo som hovorila.

natalym
autor
12. okt 2014

@sunshineka Nie nebavíme, pre neho je to nepodstatná záležitosť, Ale ja rád keď to dobre vypáli a sú chvály, nepovie, že to moja žena. Práveže neriešim. Sme spolu už 19 rokov, s chodením 25. Viem čo som si zobrala. Len mi to prišlo ľúto a choré. Už nemám síl na toto.

adeala
12. okt 2014

@natalym U nás tiež všetko organizujem a chystám ja, aj stretnutie jeho a kamarátov zorganizujem ja, on si na to proste nespomenie. Nijak ma to neobťažuje. Ja by som zase napríklad nikdy nevybrala poštu a nepoliala kvety. Ak sa niekedy chvastá tým, čo som spravila ja, tak si zo srandy niekedy rypnem, zasmejeme sa a ideme ďalej. Ak niekedy nestíham, nechce sa mi, tak spravím chlebíčky a čaj. Ak má niekto kecy tak mu poviem, že ak chcel 5 chodové menu, tak mal ísť do reštaurácie, my sme sa prišli pobaviť a pokecať.

dollynkaa
12. okt 2014

@natalym neustupuj dupni si.muzi si rychlo zvyknu na pohodlnost. Nejak to urcite vymyslis. Drzim palce. Ale nenechaj to len tak

maznacik007
12. okt 2014

u nas ja chystam pohostenie .. muz upratuje po oslave .. peniaze mame spolocne ... darceky kupujem ja ...

natalym
autor
12. okt 2014

Za tie roky som neprišla ako na to. Keby aspoň nejakú vďačnosť prejavil. Ale on si len do mňa rypne alebo poukáže na to čo sa nie je dobre.

natalym
autor
12. okt 2014

@maznacik007 Tak si to predstavujem aj ja.

maznacik007
12. okt 2014

ako doplnim este ze muz je schopny kupit darcek ak mu poslem link na eshop alebo predajnu .. on vybehne a kupi len ma problem vymysliet .. ale tak to neriesim ... samozrejme na vianoce a narodky trvam na tom aby mi kupil nieco sam .. ale to preventivne posielam inspiracne linky ... alebo teda dcera mu uz poradi ... 😉

zaclona84
12. okt 2014

To je ako môj, je si istý, že všetko zariadiš...proste vie, že to urobíš.....a on nič, na neho sa spoľahnúť nedá...

natalym
autor
12. okt 2014

@maznacik007 My si na sviatky nedávame nič. Od zdrbáku, keď som mu na narodeniny kúpila sveter pred xx rokmi, že načo a prečo a koľko to stálo...... Mu nekupujem nič, nevadí mu, ani on mne. Asi si za to môžeme obaja.

martina28p
12. okt 2014

môj prvý dojem z teba,je že sa až príliš snažíš zapáčiť sa jeho rodine,chceš,aby si v ich očiach bola dobrá....ja som sa teiž o to dakedy snažila ale už kašlem na iných a robím to,čo teší mňa...robím to pre svoju rodinu,pre seba....ak nechceš za to vo svojom vnútri trpieť,tak tým sekni a povedz si ,že nech si pre všetkých aj krava,je ti to jedno, raz ich to prestane baviť a zvyknú si a ty budeš vo svojom vnútri vyrovnaná...
@natalym

natalym
autor
12. okt 2014

@martina28p Hej. Máš dobrý postreh. Vieš ale otázka potom vyvstáva, že či mi to stojí za to, ak som vždy za kravu, či už z jednej alebo z druhej strany?

mawka
12. okt 2014

@natalym len chapes, ty mas byt v prvom rade v pohode a nie dostihova kobyla v pretekoch o najkrajsie pohostenie. a ak chces byt nejaka stepfordska panicka a mat vsetko tip top, tak tam je chlapom vstup zakazany. a ze je svokra kucharka? no na to by som sa z vysoka vyprdla. sak prave preto, ze je profik sa jej asi nevyrovnam, ked ona ma profi prax xy rokov a ja som mlada zacinajuca gazdina... proste preco by som mala stale niekomu nieco dokazovat? no porad. nie som taka natura. a tradicne slovenske navstevy a oslavy mi sposobuju vyrazky... je to len o tom ako sa kazdy predvadza ze ako ma fajne vsetko nachystane a tip top a lepsie nez niekto druhy...
na slovensku nemaju ludia s prepaceni co zrat, maju slabe vyplaty, ale kvoli navsteve minu aj majland, len aby to vyzeralo ako nazurke PR oddelenia... 😅

natalym
autor
12. okt 2014

@mawka Nebolo to o pohostení ale o správaní sa môjho manžela. Aj keď možno práve preto sa toho nezúčastňuje, lebo to vníma takto. On je šetrný, všetky takéto veci mu prídu zbytočné. Podľa mňa ale ak my tam chodíme častejšie a oni k nám prídu len raz za čas, a viem, že svokre na to záleží tak prečo nie? Či som vadná?

mawka
12. okt 2014

@natalym az teraz som si precitala, ze si gazdinka uz 19 rokov. a to doteraz si neriesila? a celu dobu vsetko robis s vedomim, aby si nebola kritizovana? a akoze si nedavate darceky? ved to uz mate ake chladne manzelstvo. treba sa vratit na zaciatok, prist na to kedy sa to takto zmenilo, resp. co bolo spustacom a vyriesit tu pricinu. lebo ty si vlastne nespokojna, mozno nestastna manzelka, citis sa nedocenena. lenze na to, aby si ta chlap a okolie zacalo vazit, tak si musis vazit najprv samu seba a im nedat ani za mak dovodov, aby si mysleli nieco ine o tebe. vies... tak to je.

mawka
12. okt 2014

@natalym lebo svokra je stara skola, vsetko ako z prirucky zo 70. rokov, kedy to boli knihy pomaly ako encyklopedie plne napadov a rieseni pre gazdinky ako maju mat vsetko tip top a podobne... nasi maju taketo zachvaty este stale. ja uz vsak nie. doba pokrocila, vedenie domacnosti sa zmenilo, zeny uz nie su take tie putky, ktore pomaly nemali nic ine na starosti len zehlenie pukov na tesilakoch a vyvarania chystania pre navstevu. proste nie, nerobila by som to. sama vidis, ze taketo prdelkovanie sa svokre nikam nevedie, aj tak ta nepochvali za tolko rokov. tak sa na to vykasli. a mysli na seba.

silaviat
12. okt 2014

19 rokov spolu a mate rozdelene finanicie ked to platis ty??? prepac ale to je dost divne heh .. nabuduce sprav len kavu maximalne par chlebickov a usetreny cas a peniaze venuj sebe... 😝