Ako spravne hospodarit s peniazmi v rodine?

evatko
24. okt 2011

Poradte mi ako viest domacnost bez toho, aby sme kazdy mesiac zostavali v dlhoch. Som na MD(budem este 3, 5 roka), manzel ma taky normalny plat, ziadny managersky, ale zase ani ako pokladnik v supermarkete.Mame vydavky asi ako kazda mlada rod. v dnesnej dobe: hypoteka, splatka a ostatne bezne ucty. Problem je , ze my z tych penazi, co nam ostanu nikdy nevyjdeme. Oblecenie som si naposledy kupila v roku Pane, ak nepocitam drobnosti typu pancuchy, ponozky, tunika za 6 E a pod. Topanky mam roztrhane, kabat vyzera ako handra(uz ma nan v rodine taktne upozornuju), muz ani nehovorim... detom kupime, co prave potrebuju, a trosku aj starsieho syna rozmaznavame roznymi drobnostami(manzel aj vacsimi vecami). Hl. problem je v jedle. Vsetko ide do potravin. Nedokazem kupit lacne potraviny, kupujem kvalitne a dobre (napr. prosciutto, styri druhy syrov, drahe jogurty, najdrahsie cerealie...,dcerine obl jogurty stoja 4 ks 3, 2 E). Mozno sa to zda, ze problem je vyrieseny, ked viem, kde je pes zakopany, ale noe je to take lahke??? Ako to robite Vy???

sisaha
24. okt 2011

@evatko odpovedala si si sama. My mame takisto hypoteku, a pokial nebude splatena o par rokov, tak nekupujem prosciutto, 4 druhy syrov a ani drahe jogurty. Sladke cerealie uz vobec nie. Jogurty nakupujem rozne, podla toho co je prave v akcii, vtedy kupim aj 10 ks, resp. tolko kolko vedia spotrebovat do datumu expiracie. Varim na 2-3 dni. Cestoviny kupujem v Lidli - take zelene talianske - vyborna znacka, nerozvaraju sa a stoja 60 centov. K tomu rozne prilohy. Maso tak 2, max. 3 x do tyzdna. A aj to z neho robim vacsinou tak, ze je nakrajane na kocky a veeela šťavy. Syry kupujem rovnako - nemecke z Lidla, tie ktore maju 400g a tiez ak su v akcii kupim viac. Na chlieb robievam rozne pomazanky. Takymto sposobom vyjdeme velmi dobre, dokonca peniaze aj prevysuju. zalezi ako si to viete nastavit a co ste schopní obetovat. ja sa tym padom nemusim obmedzovat v obliekani, zabave, výletov a podobne..

dugyna
24. okt 2011

@evatko lahke to evka urcite nie je..ale sama si to na konci napisala ze co je u vas problem...aj ked pises ze to vyzera ze nie vyrieseny ale neni....
Evka vyrieseny problem je..len si to ho hlavne musite uvedomit ty aj manzel a podla toho sa chovat pri nakupovani.jogurty aj ine potraviny sa daju nakupit kvalitne a lacne. casto si ludia myslia ze ak je to drahe je to aj kvalitne,ale to je len reklama...a netreba detom kupovat vsetko co si umanu... ak s tym mas problem tak treba ist na nakup pekne so zoznam a kupit len to co je napisane v zozname...a ak kupite detom lebo su s vami v obchode, tak ich zo zaciatku do obchodu neberte..chod sama ty alebo muz a kup len nutne.
na zaciatku mesiaca si smuzom spravte rozpocet polate seky..a co ostane si stanov../odlos si aspon 10 e ty a 10 e muz..casom nasetrite na kabat aj boty/ a zbytok si pekne rpzdel do 4 obalok alebo 5 , podla toho kolko ma mesiac tyzdnov do vyplaty....a proste ak si myniete obalku s financiami na tyzdennu stravu na zaciatku tyzdna musite sa do konca uskromnit...a hotovo.
jogurty kupis rozne vyborne aj v tescu ked maju akcie a vyborne su jogurty v lidli aj rozne cerealne ci ovocne, vhodne pre deti.cize proste dcerka si bude musiet zvyknut ze nema jogurt z reklamy za nehoraazne peniaze....
ak na to nemate netreba to proste kupvat a kupit len dajme tomu ked ma nejaku odmenu alebo tak....
usetris aj tym ked napr nebudes mat kazdy den na jedalnom listku masovy obed....
ale to je hlavne na tebe a muzovi sadnut si dohodnut pravidla nakupovania potravin a varenia a hotovo...zvladnut sa to da a nebudes ani ty ani muz ci deti o nieco ochudobneny....
a kabat..zbehni kuknut nejaky second hand a uvidis ze tam kupis lacny a vyzerajuci ako funglovka a nikoho ani len nenapadne ze si kupila v sekaci...

su rodiny co su na tom horsie ako vasa, ver tomu a zvladaju to

dugyna
24. okt 2011

@sisaha presne tak....a v lidli maju aj kopec ovocia a zeleniny oznacenych tym zltym stitkom, vtedy su 50% zlave, a kolkokrat im absolutne nic nie je...a chlieb maju najlacnesji s pomadzi vsetkych hyperpotravin a najlespi.

evatko
autor
24. okt 2011

To ale potrva este asi 19 rokov 😲 , ale cakam, ze ked deti budu vacsie , budu jest kadeco, tak sa to snad zlepsi. Lebo synovi ako malemu som nic nedavala jest, vsetko zdrave, a teraz, ked chcem aby zjedol nieco "nase"(vela stale varim zvlast pre deti, zvlast pre nas), ani sa toho nedotkne, lebo taku chut nepozna...

Ale zaujimalo by ma, ci si robite nejake "kopky"/aj ked imaginativne, kedze peniazky su vacsinou na ucte/, ze mam rozpocet na stravu tyzdenne XY Eur, alebo ako???

sisaha
24. okt 2011

@dugyna mas pravdu, ja som tak kupila s 50% zlavou sieťku ovocia a ked som pozerala co im je, tak len jeden kus bol trosku nahnity. Ten som vyhodila a zaroven usetrila kopec penazi len preto, ze to uz bolo predavane v sieťke a s polovičnou zlavou. U nas v Tescu som si všimla, že večer po 20 hodine zlacnovali všetky pekarenske vyrobky o polovicu. Cize okrem chlebu a pečiva aj kolačiky a rôzne maškrty..Da sa nakupiť a dať do mrazničky. Ono si to chce iba vymyslieť system.

sisaha
24. okt 2011

@evatko ja si nepotrebujem robit kôpky, lebo na ucte mam dost penazi, aby som na to striehnut nemusela. Mozno niektorý mesiac miniem viac a niektorý menej. To ze tvoj syn tu chut nepozna, ak mu nedas nic ine, tak si na tu chut zvykne a bude mu aj to dobre. Ja obcas tiez pre malu navarim zvlast a vtedy dam do tych avent poharikov a supnem do mraznicky...a potom vytahujem, cize nic nejde do koša.

sisaha
24. okt 2011

@evatko ja proste viem, ze na mesiac mam urcitu sumu. Z toho zaplatim hypo, najomne, energie, poistky a zbytok je na volne minanie. lenze tym, ze potraviny kupujem uvazene, tak na konci mesiaca nieco ostava a bud s tym manipulujem a este nieco dokupujem, alebo nechavam lezat skladom

bubulka722
24. okt 2011

@evatko U nás bola spotreba jogurtov vždy vysoká a malej som zvykla kupovať jihočeský v slenenom poháriku, ktorý je vzhľadom ku kvalite aj pekne drahý. Vyriešila som to tak, že som si kúpila domáci jogurtovač. Jogurty sú z neho vynikajúce, bez chemických prísad a celá várka čo je 7 ks po 2 dcl ma vyjde na cca 40,-Sk. Myslím, že veľa drahých potravín nie je tak zdravých a kvalitných, pretože často zákazník platí len za značku (napr. cereálie Nestlé). Treba sa naučiť nakupovať lacnejšie a kvalitné potraviny bez zbytočnej chémie. U nás sme prestali kupovať balené minerálky, načo aj keď je naša voda zo studne nezávadná. Treba sa naučiť premýšľať chladnou hlavou a nekupovať predražené a často propagované veci.

dugyna
24. okt 2011

@evatko vidis evy ty hned na zaciatku povies ze to bud trvat 19 rokov...proste prepac ale asi mas rozamaznane deti...ked neni take musi sa naucit jest aj ine...iny jogurt nie je menej zdravy ako ten drahy...len nema napis co stale svieti na kazdom programe v reklame..to je ten rozdiel...
a syn ma kolko ked ti nechce papat?
nasa mala tiez jedavala svoje papkanie ked bola mensia ale uz presla na nasu stravu...
je to Evka o tom aku volu mas ty a tvoj muz...proste bude jest , nebude bude hladny...a hotovo...za tyzden sa nauci zvykne si spozna chute...proste ak davate tolke peniaze na stravua nevydrzis sa zatat budes nadalej kazdy mesiac v dlhu...a ked budes mat deti v puberte tak ti asi "budu skakat po chrbte" sorry...ale proste ako omednu kup aj drahe ale iba naozaj raz za cas
ano kopky mame-oblaky s peniazmi na stravu na kazdy tyzden

evatko
autor
24. okt 2011

S obedom mame problemy typu, varim zasadne na jeden den, cize varim takmer kazdy den, maso teda u nas nie je caste(pre deti ano), pre nas nie, pretoze nepatri medzi oblubene. Ani s mas. vyrobkov(okrem toho prosciutta, kt teda kupujem, len ked je v akcii),kupim trochu salamy/raz za dva tyzdne/ a za par dni ju vyhodim, to iste sunku, nikto to neje, ale ja ju kupujem, lebo chcem, mat rezervu, ze co detom na veceru, lebo napady rychlo dochadzaju. Vyhadzuje sa aj nedojedena vara. Syr,ovocie a jogurt sa jedia na kila.

Lidl mam rada, ale nemame auto a je od nas dost dalejko, mam dve deti, som tehu a absolvovat to s nimi je naozaj za trest, chodime tam malo, radsej nakupim v drahej jednote par metrov od bytu, kde mozem ist aj bez kocara, ale vzdy mam dve mini sackove tasky za 20 E.

dugyna
24. okt 2011

@bubulka722 s tymi mineralkami to bol aj u nas problem 🙂 ale ako pises dobra voda z vodovodu

sisaha
24. okt 2011

@evatko a ked ti deti nastupia do skolky tak im budes kupovat a zvlast varit? tam sa s nimi nikto parat nebude. Ja som tiez pred 5 rokmi mala na krku 20 rocnu hypoteku. dnes je z nej 8 rocna..Preco? Lebo to co dokazem usporit davam do mimoriadnych vkladov a tak znizujem istinu uveru. Takymto stylom predpokladam ze do 2 rokov je cela hypoteka splatena...

dugyna
24. okt 2011

@sisaha my sme takto vcera kupili v lidli balenie mandariniek a nebola tam ani jedna pokazena a aj ruzickovy kel 🙂, pecivo a chlieb mavaju v akcii aj v lidli vecer aspon u nas ale casto uz ked idem sa mi neujde.
viem napr ze v kauflande navecer zlaceju zeleninu a ovocie /ak stihnes moment a sa ti ujde, byva to 50% a viac/

sisaha
24. okt 2011

aj my sme prestali kupovat sladké vody a mineralky...zbytocne to stoji vela penazi. Kupim teraz neviem ci lidli, alebo hoferi 1,5 L sirup za 2 eura a pijeme ho skoro mesiac.

fialkaa
24. okt 2011

@sisaha, @dugyna, @evatko

my na tom nie sme nejako zle a ja kupujem dost casto potraviny v zlave. netreba sa hanbit, len si treba dobre pozriet, ci ovocie neni uplne hnile alebo ci potraviny nie su po zaruke. ked vidim, ze jogurt ma do expiracie este dva dni a je za polovicnu cenu, tak ho beriem. tento vikend v sobotu vecer sme boli na vacsom nakupe v tescu a vsimla som si, ze mali vsetky ryby 50percentnu zlavu. mali tam krasne dva filety lososa. okamzite bol jeden u nas vo voziku a viete kolko stal? cez 2 kilo som mala za 11 eur.co je dobra cena, kedze kilo lososa stoji vyse 17 eur. predavac mi povedal, ze kazdy vecer davaju taketo vyrobky na polovicu, aby sa predali. dobre vediet, nie?

aj ja si myslim, ze dobry jogurt nerovna sa drahy jogurt. ja napriklad zasadne nekupujem zahranocne znacky, ktore maju dobu spotreby aj rok 2013, lebo su plne konzervantov. radsej kupim vyborny zvolensky jogurt alebo rajo. aj ked ani tie uz nie su najlacnejsie.

a suhlasim, cestoviny z lidlu su fajn. a to mam na cestoviny dost velke naroky.

dugyna
24. okt 2011

@evatko vidis evy a ja neznasam jednotu a si aj napisala preco je to najdrhsi obchod aky moze byt..a este upozornim ze ceny co su v regaloch nesedia pri pokladni tak je to este drahsie.
nesmusis chodit do obchodu kazdy den, treba ist 1-2krat do tyzdna a nakupit tak aby to vydrzalo, proste daj detom jogurt ale jeden za den nie viac, daj im ovocie ale nie celu misku.
ked vyhadzujete tak salam nekupuj....alebo ak kupis nekup syr kym sa nedoje salam...

fialkaa
24. okt 2011

@ sisaha s tou hypotekou klobuk dolu 🙂

nam sa tiez podarila jedna mimoriadna splatka, ale ci sa podari aj dalsia neviem.

a este som chcela, keby som chodila do roboty, kupujem, kde pride, na cenu nehladim, pretoze by som nemala cas. ale odkedy som na MD, pekne si rozmyslim, co kupim.

evatko
autor
24. okt 2011

deti urcite nie su rozmaznane, syn (5, 5 roka) si v obchode nic nevypyta, napr sladkosti nepotrebuje, kupi si graham rohlik a je spokojny. To nie je o detoch, to je o mne, citam etikety, nekupim proste nejaku dobru mamu za 0, 20 E, sama voda, umele farbiva a aromy, nekupujem pastiky bravc. mast, koze a pod odpad detom davat nebudem, pijeme vodu z vodovodu, aj syn a dcer(1, 5 roka) s cim sme mali problem aj v MS, ze preco nepije caj(sladeny) a sirupy... fuj, to mam davat detom, parky su vynimocne. To nie je o reklame, malemu som vysvetlila, ze joogurt kvoli nalepke nedostane, pretoze je starsne nezdravy(ten s lentilkami, navrchu) a on ho viac nepytal(dnes ho doniesla 72 r prababickam skoro ma piclo, ale ona je nas anjel, takze som to velmi nekomentovala).
A ak syn nechce jest bryndzove halusky, tak mu ich nikdy nedam, lebo sice bryndza rovna sa prir. proniotikum, ale tolko soli a kalorii, tak naco. Ked nechce jest, tak moze odist od stola a doje si to o hodinu(sam si to zohreje v mikrovlnke, ani ho nenapadne si vziat nieco ine), len mu nebudem varit nieco, s cim nie som stotoznena, tyo rybie prsta, dinosaury a hranolky, vyprazany syr a pod blitvajzy

dugyna
24. okt 2011

@sisaha tie z hofru su super

dugyna
24. okt 2011

@evatko vies ...aj vela zdraveho skodi

evatko
autor
24. okt 2011

To asi tazko si nieco usporim na nejaku extra splatku, my nemame ani ziadne poistky, sporenie ani poistku na byt(to uz musime dat do poriadku). Zas taky plat mm nema. Stale je v dbete. Na knizku si chudacik setril dva mesiace.
Mna skor zaujim, ze si poviete, ze na stavu si odlozim mesacne kolko, nemam prehlad kolko asi ostatni minaju na stravu, dajte tipy. A bokom si kolko odlozite?
My este miname na darceky , mm rodina je velmi velka, chodime si gratulovat na vsetky sviatky, aj ked sa uz dva roky vyhlasuje, ze to maju byt malickosti, ide to do penazi ked napr sa spoja dve oslavy a su traja oslavenci. A mne to robi radost a hlavne sa stretavame, co je super

evatko
autor
24. okt 2011

My mame len Billu, Tesco, Lidl

evatko
autor
24. okt 2011

@ dugyna to hej, dceru uz tak priserne zdravo nestravujem, to co mal syn prvy krat v troch rokoch, ona dostala v roku

katusradus
24. okt 2011

@evatko my sme to vyriešili jednoducho: na výplatu sa povypláca hypo,šeky,škôlka,atd...urobí sa väčší nákup a to čo ostane sa rozdelí na dni čo ostávajú do dalšej výplaty napr. ostane nám 200 eur deleno 20 dní je 10 eur na den,nesmiem minúť viac a ked mi ostane tak odložím na ˇˇkôpkuˇˇ na nečakané výdavky, žijeme síce od-do ale nie sme dlžny to je hlavné,podotýkam,že mäso,ovocie,zeleninu nekupujeme,nosíme si z dediny takže to dosť pomôže

sisaha
24. okt 2011

@evatko ja takisto nekupujem dobru mamu za 20 centov, dokonca ani srdiecko ci ako sa to vola. Kupujem vacsinou rajo, zvolenske jogurty, tami - vsetko smotanove a v rakuskom lidli take ovocne tvarohy - je ich tam 12, maju tigrika na obale. Tie malej strasne chutia. Parky kupujem iba balene, kde si precitam kolko masa to obsahuje, aj to len vynimocne, lebo aj toho sa da prejest. Pastety, rybie konzervy jeme vacsinou my dospelí, deti oblubuju cestoviny na rozne sposoby, krupicove kase a podobne. Nemusis varit blivajz. Mozno problem je aj to, ze je tvoj muz stale v debete, tam sa tiez platia vysoke uroky. Co sa tyka sviatkov. Je fajn, ze ste velka rodina a super ze sa stretavate, no myslim si,ze dospelemu staci jedna bonboniera, alebo flasa vina, detom nejaka drobnost. Je to len o dohode medzi vami. ak ste sa dohodli na drobnostiach, tak to dodrzte. zacnite s tym a ostatní sa pridaju. My tiez minieme cca 200-250 eur mesacne na stravu. Nedelim si to sice na dni, ale kazdy mesiac sa to zhruba pohybuje rovnako.

evatko
autor
24. okt 2011

@ katusradus, @ sisaha dakujem, chcela som vidiet nejake realne cisla, co ostatnym ostane

maggie2
24. okt 2011

@evatko sa nečuduj že nemáš peniaze keď kupuješ drahé potraviny. Prosciutto ? To si dovoľ tak 4 x do roka. Drahé jogurty a syry? Sú kvalitné aj lacnejšie. Načo kupovať tie z reklamy. Nieže v TV tá reklama aj otravuje, ale človek musí ešte i zaplatiť za tú reklamu v podobe drahého produktu. A že najdrahšie cereálie. A čo tak najlacnejšie? To by nešlo? A kupovať veci čo sú práve v akcii a podľa toho upraviť jedálniček? Pite vodu z vodovodu a ušetríte za predražené sladké šťavy. Var ryžu, zemiaky, cestoviny, omáčky a prílohy zhotovuj z čerstvej zeleniny, ktorá má práve sezónu, kupujte kuracie, bravčové mäso a nie filety z hoväda, či teľaťa. Žiadne predražené polotovary, ale pekne poctivo, koláče napeč doma a nekupuj somariny ako zmrzliny a podobne.

zuzana581
24. okt 2011

@evatko Mne sa osvedčilo rozdeliť si peniaze na deň. To čo mi zostane z povinných mesačných poplatkov vydelím 30timi a viem, že denne môžem minúť dajme tomu 13 euro na stravu, drogériu. Ak ich neminiem, tak to presuniem akože na posledný deň pred výplatou a kúpi sa niečo navyše, čo treba.

sisaha
25. okt 2011

@zuzana581 a niekedy sa este treba zamysliet aj v posledny den v mesiaci ci naozaj nieco treba. Takto sa tie peniaze mozu odlozit a postupne vyrovnavat debet, ktorý majú @evatko..a ked sa vyrovna debet - treba ho nechat v banke zrušit! a to bez pardonu...lebo velmi lahko sa donho vklzne, ale tazko hrabe von... 😉

katka888
25. okt 2011

@evatko
ak si nechces utiahnut z niektorych vydavkov / napr darceky rodine, to osobne chapem, ja velmi rada kupujem doetom v rodine darceky na vsetky sviatky, aj s s rodinou stretavam, aj ked na ne latam platam.... / nerozmyslala si nad nejakym privyrobkom? urcite by ti 50-100 eur mesacne pomohlo.
poznas to, ak nejde hora k mohamedovi, musi ist mohamed k hore.
viem ze si chcela pocut nejaky system rozdelenia penazi tyych co mas, ale ak ti nevychadza akokolvek budes prehadzovat kopky, nikdy sa ti triedenim a rpehadzovanim nerozmnozi objem 😀