Prežívanie z minima

gituska456
12. aug 2015

Ahojte babenky chcela by som sa tu dozvediet aky mate nazor na prezivanie v domacnosti s minimaa.... náš mesacny prijem sa toci cca 830eur( moja materska a plus priatelova vyplata)
byvame samy s 10mesiacnou dcerkou .... kedze sme pred porodom byvaly v meste kde najom sa vysplhal na 330eur refinancovali sme priatelou uver(naytok,postielka,kocik a ine drobnosti pre dieta)..... pocas 7 mesiacoch sme minuly cca ( aj s nabytkom,najmom,stravou a vecami pre babetko 8000EUR) ....
pred vianocami sme sa prestahovali k mojim rodicom kde sme mali k dispozicii iba jednu izbu .... boly sme tam ako sardinky a hadky na kazdodennom poriadku.. tak sme sa v aprili tento rok stahovali do 1izboveho bytu( tam nas mesacne najom stal 126eur) ...
kedze sme museli znova refinancovat uver ( do dneska nasetrene z uveru este 1400eur) mesacna splatka je 349eur,kedze nam bol byt mali a tesny zohnali sme si vedcsi 3-izbovy byt za 200eur mesacne... pred 5 mesiacmi sme si museli kupit auto ( lizink 171,8eur mesacne) a aby toho nebolo malo eeste platime pausal 60eur
čiže na stravu a ine veci my ostava cca 40eur .... keby som nemala rodicou tak neviem ako by som to zvladala ...
uver mame na 9 rokou a lizink na 6 rokou :( neviem ako to mam zvladnut .. malej nic nechyba ale nechcem minat s usporou .... :(
bojim sa ked sa skonci materska a ak sa mi nepodari najst si hned pracu aleo ked sa nieco stane rodicom ... :/ je to hrozne ...
mala ma vsetkko na co ukaze prstom ale neviem placem skoro kazdy den a rozmyslam co to bude snami ked ..

lilimoni
12. aug 2015

@gituska456 fuuu no s takym prijmom by som cusala u nasich ako vos a tesila sa, ze mozem splacat uver. Nechcem byt hnusna ale naco vam je auto ked nemate ani na chleba?
Bud si muz najde aj brigadu alebo budes musiet aj ty chodit niekam robit, ked je muz doma 😒
U nas su len seky 620 a strava 400€.
Cele zle 😒

eeffka
12. aug 2015

@gituska456 nuž myslím že toľko som na dieťa neminula ani ja a to mám príjmy niekde inde... v skratke zijee si asi nad pomery,čiže začnite kupovať to čo potrebujete,nie to čo chcete. Iná cesta nie je.

romana564
12. aug 2015

@gituska456 úveru sa zbaviť neviete, lízingu tiež nie, nájom platiť musíte (keďže u rodičov ste zostať nechceli, aj keď nevieme či ste tam niečo platili) a to málo čo vám zostane.... 40 € na stravu?????? pre 2 dosp. a jedno malé dieťa??? nehnevaj sa.... urýchlene nejaká robota...

bajana
12. aug 2015

Tak bohužiaľ sa zdá, že ste finančne zle uvažovali a hospodarili a teraz na to doplácate - a ešte len budete, keď miniete rezervu 1400Eur....s vašim príjmom by sa dalo vyžiť, ale keď auto bolo prednejšie...minúť 8000Eur za 7m je slušný výkon...(na základnú výbavu vy kludne stačilo pôrodné, nábytok? platiť z úveru nájom? prečo?)...ja to vidím na brigády pre teba a priateľa alebo návrat k rodičom...

pan_dokonaly
12. aug 2015

by toho nebolo malo eeste platime pausal 60eur - a naco?
Za 60e mozes mat kablovku s netom a slusny pausal...

moni244
12. aug 2015

Naco vam bolo auto? A tolko na dieta som neminula ani ja a to ma uz 2,5 roka, troska ekonomickej gramotnosti a spoliehat sa sami na seba, nie na rodicov, cize bud ty alebo priatel brigada

motovidlo
12. aug 2015

@gituska456 Ak sa naozaj chcete dostať z finančných problémov, jedine zoškrtať výdavky a zvýšiť príjem - naspäť k rodičom alebo do jednoizbáku, cez víkendy muž nech hľadá druhú robotu, alebo sa ty vrát do práce a malú bude niekto strážiť.
Určite to nie je nič príjemné ani jednoduché, ale keď sa chce, dá sa. Vy musíte vedieť, čo chcete - peniaze vám určite zázračne z neba nespadnú, a ani refinancovanie úveru donekonečna nepomôže, nulový úrok vám nikto nedá.

mawka
12. aug 2015

boze, ja hento mesacne musim zarobit sama pre dve deti, stravu, najom a splatky. auto stare som dala prec, druhe este nemam. a ak si budem kupovat, tak nejaku chrchlu za 500 eur, ktora mi vydrzi rok, dva a potom uvidim podla situacie, ci kupim dalsiu chcrchlu staru alebo nieco lepsie. naucila som sa chodit peso, busom, vlakom a na dlhe cesty si ked tak od nasich poziciam auto. su proste veci, ktore nepotrebujem. pausal nepouzivam, dobijam kredit. telka mi staci digi, aj to je kvoli detom a dokumentom, keby bolo na mne, tak mi staci bezna antena. intzernet mame od lokalneho poskytovatela neobmedzeny za 10 eur. zijem v 3i byte. nekurim ako sprosta, konstantne udrziavam teplotu v zime a rovnako aj k vode sa spravame s respektom, aj ked sa sprchujeme kazdy den a periem furt. pocitac ma maly repasovany a slape ako novy. sedacku mam od znamej z druhej ruky, byt zariadeny minimalisticky. nekupujem blbiny navyse. detom oblecenie na doma a von kupim kludne na bazari, chladnicku mam tiez z bazaru. co nepotrebujem, predavam, kupujem za to ine zase a takto "recyklujem". a zijem si lepsie ako predtym, ked sme s este vtedy manzelom tiez zili na vysokej nohe. teraz splacam sice dlhy, ale mam svaty pokoj. a do uverov, hypo a lizingov by som uz nesla ani bohovi. vy si musite uvedomit, ze nie vsetko zlato co sa blisti a nie byt za kazdu cenu zaujimavi svojim nadstandardom, ked na to nemate. bolestive uvedomenie sa, ale ver, ze k nezaplateniu 😉

maria_u
12. aug 2015

@gituska456 moja zlatá, príjem máte celkom slušný, ľudia sú na tom aj horšie, váš problém je ale ten, že neviete hospodáriť... mať úver a ešte sa odvážiť na leasing... no, to chce odvahu. auto sa dá kúpiť aj za 1000e, pokiaľ ho potrebuješ súrne... my sme napr. 2,5 roka fungovali bez auta, premiestňovali sme sa mhd-čkou, keď sme chceli ísť v nedeľu na návštevu k našim, čo bývajú 35km, cestovali sme takmer 2 hodiny a 3x prestupovali, s malým dieťaťom, a prežili sme... Všetko je len o tom, ako človek dokáže narábať s financiami, ktoré má.... Keď nemám na chleba, nekupujem výbavičku za 8000e, ale zháňam čo najlacnejšie cez bazár... nuž, obaja musíte ešte asi troška dozrieť a dospieť a začať sa učiť hospodáriť....

worker_falcon
12. aug 2015

@gituska456 chýba vám základná finančná gramotnosť. A myslieť do budúcnosti už vôbec nedokážete. Treba pochopiť, že vyskakovať si môžete dovoliť iba do výšky svojich príjmov. Brať si úver, ktorý nedokážete splácať, to má čo znamenať? veď ste si to všetko vedeli vopred spočítať, že x + y - z a ostane vám 40€ na jedlo. Teda mali ste vedieť, že to je málo a žiadny (ďalší) úver sa nekoná (lebo nebudete mať čo do úst). Alebo sa nekoná sťahovanie do väčšieho za žiadnych okolností - lebo vám ostane na mesiac 40€ a z toho sa nedá vyžiť.
Minúť na dieťa toľké prachy, to kde sme? Kde máte rozum? To sa chcete za každú cenu vyrovnať nóbl rodičom a dopriať svojmu dieťaťu ešte viac, ako majú oni? A že má všetko, na čo ukáže? Z dieťaťa vyrastie týmto štýlom rozmaznaný fracek, ktorému rodičia zanechajú jedine obrovské dlhy (a kopu hračiek).
Nepochopím... Darmo budeš plakať, to vám nepomôže. Treba používať to, čo máte v hlave skryté, volá sa to mozog.

deniss111
12. aug 2015

prepáč, ale veľmi nezodovpovedný pristup...Ani som si neprečítala príspevky od žien, ale za seba hovorím, je to nezodpovedne, ty ako žena na materskej, muž stale refinancuje uvery...Prečo ste mali potrebu kupiť auto prave na leasing a práve za taku sumu? Teda predpokladam,že nestalo 2000e, ked platíte taku sumu mesačne.
Neuznavam len tak brať požičky a uvery pokiaľ to nemá byť na bývanie. Ak má muž stabilný príjem,kludne ste si mohli skusiť niečo aj pošetriť. Malá nemusí mať všetko na čo si zmyslí,to nie je zmysel šťastneho života dieťaťa..
Prečo ked nemáte vlastne bývanie ste nerozmýšľali najprv nad tým,ako to poriešite? Ked už brať uver tak na nejaký ten bytík?U mna je bývanie na prvom mieste, až potom nejake auto..Byť tebou,tak začnem premýšľať nad pracou, ktoru si najdem po materskej. Držím palce

worker_falcon
12. aug 2015

@gituska456 no a ešte inak. Poznám rodinu, ktorá má 3 malé deti, robí iba manžel, príjem majú cca 700e. Teda sú piati. Za pár rokov dokázali dosplácať pôžičky na kúpu 3i bytu (žiadne dedičstvo, začínali od nuly), kúpiť auto za poriadne peniaze a mesačne ušetria tiež pekné peniaze. A bol čas, kedy nevedeli, čo s peniazmi, a chceli kupovať dom. Deti vždy pekne čisto oblečené, hračiek majú habadej, oblečenia detto. Žiadny nedostatok nepociťujú. Opakujem, príjem 700€ na 5-člennú rodinu.

natalym
12. aug 2015

@worker_falcon Povedz im, že by mohli zarábať na vyučovaní a robení workshopov pre iné rodiny, ktoré nevedia výjsť s peniazmi. Toto ja obdivujem a nechápem ako je možné.

mawka
12. aug 2015

@natalym mat prehlad o tom, kam peniaze tecu prec a kolko zase tecie do rozpoctu a spisat si priority. mne trvalo tiez, kym som na to prisla. ale funguje to. a proste ako priklad, nekupovat svieckovu pravu, ked na to nemam 🙂 pri mamickach zase - nekupovat 1000 e kocik, ked na to nemam. alebo ze 4 kociky a postielku za 500 e a podobne.... o tom to cele je.

lilimoni
12. aug 2015

@natalym presne ti poviem ako sa to robi. Plat minus seky, co ti ostane vydelis poctom dni v mesiaci a to je tvoj denny prijem na stravu a ostatok. Ak minies polovicu, tak zvysok sa neprenasa na minanie na dalsi den ale ako usetrene na stav "keby daco".

sardinka32
12. aug 2015

@worker_falcon Tak ak takito ludia realne existuju, nech o tom napisu knihu a poradia aj ostatnym. 😀

worker_falcon
12. aug 2015

@natalym @sardinka32 vieš, nie je to ukážková rodina, čo sa týka vzťahov a výchovy detí. Také priľnutie k peniazom a hľadanie každého centu sa niekde odrazí (nepochopím ľudí, ktorí dennodenným chodením po "akciách" v obchodoch dokážu ušetriť mesačne maximálne možno 20€. Mne by to za to vôbec nestálo.)

A poznám inú rodinu, 4 deti, robí iba manžel, príjem cca 1000€, ale tí splácajú veľký nový rodinný dom - tam ide polovica príjmu rodiny, primerane veľké auto, prenajímajú byt - ktorý tiež splácajú. Asi 3x ročne "skromné" "dovolenky" - na chatu niekde do hôr. Deti sú perfektne vychované, nenáročné, spokojné. Nerobia scény v obchodoch, že chcú najnovšiu hračku.

No a teraz príde baba, kde nedokážu traja vyžiť zo 700e, lebo finančná gramotnosť - škoda hovoriť. Skrátka nepochopím.

natalym
12. aug 2015

V podstate je to jednoduché, lenže je veľmi dôležité sa aj v partnerstve zhodnúť na míňaní peňazí a celkovo financiách, ak jeden ide číhí a druhý hota, ta to de sme?
Radšej budem ticho v tejto téme, aj keď musím povedať, že som prešla hodný kus cesty aj ja aj môj muž.
Ti poviem nikdy viac nechcem zažívať pocit, že nemám, alebo, že treba niečo zaplatiť, urobím pre to maximum.

sissy27
12. aug 2015

@gituska456 no očividne nie len v slovenčine máš nedostatky, ale aj v matematike... teda to máte obaja...
preboha tak viete, aký máte mesačný príjem - 830€ mesačne pre trojčlennú rodinu nie je úplne najhoršie, ale ani vyskakovať sa z toho nedá - a vy si teda vyskakujete jedna radosť... 60€ za mobil??? v dnešnej dobe?? a čo takto najlacnejší 10€ paušál alebo kredit pre každého? hneď 40€ ušetrených... leasing za 170€ mesačne na 6 rokov?? to vám nestačila ojazdená fabia? bolo treba nové? 1 izbák vám bol malý tak hor sa rovno do 3izbáku... hej, pohodlie, chápem... ale keď raz na to nemám, tak nemám... k úverom sa radšej nevyjadrujem...
tu najlepšie pomôže, ak pôjdeš pracovať a popri tom sa naučíte obaja počítať a hospodáriť... pero, papier, kalkulačka a píšem, počítam, aké sú príjmy, aké výdavky, kde by sa dalo ušetriť hoc aj 5€ mesačne...

gituska456
autor
12. aug 2015

Ono to vsetko zacalo hadkami s jeho rodinou :/ bola som pre nich cierna ovca rodiny ja som nedostudovala pracovala som aj ja ked sme nemali babo .. teraz sa to skoplikovalo ... ale .. od minuleho mesiaca mam dost slusnu pracu a aj nam to vychadza .. tu som chcela len spoznat aky mate na to nazor ked som toto pisala ..pomyslela som si ako sme mohli do teraz vyzit ... ked moja mamka nam pomaha tiez len mao kedy ( cca 50-70eur) niekedy aj menej nam pozicala ... nik sa o nas nestaral a vydite zijeme .. a niesom nezodpovedna .. moja dcerka ma vsetko ...
pisete negatovne veci a toto som aj chcela .. sama si bucham po cele ako som toto mohla pripustiti na buduci rok mame svadbu a dufame ze o par rokou postavime domcek ... 🙂
a pitate sa naco nam bolo auto a refinancovanie ? ... nastavili sme sa na latku s ktorej sa nechstame zostupit . kazdy den makame s priatelom na lepsej buducnosti ... my zijeme a nechceme len prezivat .... )
dufam ze vas neurazim ale chcela som len vediet ako by ste vy zili .. a ine rodiny su na tm ste horsie a maju viac deti ... 🙂
mate pravo na nazor a som vdacna ze som sa dokazala postavit tejto situacii a ano mate pravdu este pred 3 mesiacmi som sa citila pod psa ale teraz vidim nasu buducnost lepsiu .. a viete preco? pretoze mam dceru a priatela ktory ma drzia 🙂 a predsa mam 20rokou a bola som postavena do domacnosti .. 🙂 teraz uz viem hospodarit 🙂

littleslovak
12. aug 2015

Ozaj? Neverim tomu co citam. Ked nevies narabat s peniazmi zozen si na to niekoho, dnes je financne poradenstvo zadarmo. Ako moze niekto na svet priviest dieta a nemat zratane ci ho uzivi??? A zobrat od rodicov? Hanba. Viem ze keby som potrebovala zalozia ma, ale vzdy by to bola len pozicka. Treba sa naucit hosopodarit s tym co mas. Rodicia ta zivili cely zivot, uz mate vlastnu rodinu tak sa sami zivte!

gituska456
autor
12. aug 2015

nemam sa coho hanbit ... staram sa a aj ked ma teraz mate v zuboch .... a co ty ktory nemaju ani co do ust vlozit !!! vy nemate pravo ma tu rozoberat ... napisala som a precitala aj nazory ale nedovolim vam aby ste ma urazali .!!! ... neviete co prezivam nemam sa skym porozpravat, nemam nikoho ale zvladam to ,, mozno teraz sa mam podla vas zle ale urobim vsetko rpe to aby som sa mala lepsie ... dufam ze jedneho krasneho dna tu pridam fotky nasho domu alebo bytu ktory sme sa kupili/postavili ... kolke z vas mali tiez financne problemy a ?? dokazala som privit na svet dieta a dokazem sa aj postarat pridte sa pozriet ako zijeme a potom tu piste ze sa mam hanbyt . ja som kazdy mesac nechodila za rodicmi pozicajte dajte nemam .. nie a inak moje zlate zivime sa samy !! ja niesom odkazana na socialnych davkach !!! a ani nemusim vlastne pocuvat tieto prehnane reakcie .. ttooto je vas nazor a tooto je odkaz pre vsetky co ma beru do huby ...

natalym
12. aug 2015

@gituska456 Však si sa pýtala na názor....................Si hádam aspoň tušila, že môže byť aj negatívny. Radšej sa nad tým zamysli a uvažuj.

xxixinka
12. aug 2015

liek na cele toto popisane je len jeden...zoskrtat vydavky...inac pri takych prispevkoch my ostatni mozme nadobudnut prijemny pocit ako nam to mysli ze sme nedovolili aby sme sa dostali do takej situacie...a uz len mala poznamka..moze mi niekto vysvetlit ako sa da minut 8000e na jedno male dieta?

jolinka
12. aug 2015

@gituska456 odpoviem na uvodnu otazku.... vy vobec neprezivate z minima 😔 vy rozhadzujete z vyborneho prijmu. 830 eur na 3 clennu rodinu s malym babom do roka je super prijem, z ktoreho sa da krasne vyzit KEBY--- 🙄 🙄 🙄

keby ste mali rozum v hlave a nie chtivost mat vsetko a nech ludia vidia. Ja mam 4 deti a na vsetky dokopy som nevyhodila 8000 eur na vybavu, okrem autosedacky a prveho bezneho neznackoveho kocika na ktorom som vyvozila vsetky 4, sme mali VSETKO ale uuuuplne vsetko darovane alebo z druhej ruky. Moje deti som odnaucila "ukazovat prstom" a teda nemaju na co si ukazu ale len tolko co si mozeme dovolit. Auto sme mali staru Felicku za 300 eur a neskor sme ho kvoli 4temu dietatu predali a kupili dalsie 11rocne 7miestne auto za tiez necelych 300 eur.

Pre porovnanie do juna toho roku sme zili 6clenna rodina z prijmu 1100 eur plus dalsi prijem okolo 120 eur. Mame aj hypo, stavali sme maly rod. domcek, podotykam fakt maly asi ako 4izb. byt. Az ked odidu z uctu vsetky platby a seky,....az z toho zijeme.

Leasing je najdrahsi sposob ako prist k autu, jednak nie je nutnost mat nove, jednak vela preplatis. Dalej byvanie...my sme sa este 2 roky dozadu tlacili 6ti v dvojizbaku 54 metrov stvorcovych...a co? Da sa, ked sa chce. Poznam rodinky 2 rodicia 2 deti , co byvali dlho v garsonke, rodicia spali na rozkladacom gauci, deti na poschodovej posteli vsetko v jednej izbe...a setrili aby si neskor mohli vziat mensi uver a financovat lepsi byt aj z uspor. Stahovali sa do vacsieho bytu az zo skolakmi...

Stare babky hovorili, len z takou perinou sa prikryvaj na ktoru mas. 😉 😉

Rob si v pocitaci domace uctovnictvo, obmedzte pausaly, chodte do mensieho bytu, vezmi si brigadu...to vsetko vam ulahci zivot,

worker_falcon
12. aug 2015

@sardinka32 k tej 5-člennej rodine. Napr. sa nehanbia prijať nosené oblečenie, obuv pre deti. Je taký dobrý zvyk, že medzi známymi to koluje, podľa toho, kto má aké veľké dieťa. Nekúpili ani kus oblečenia napr. FF, alebo iných butikoch. Možno tak v sekáči. Sekáč nie je pod úroveň.
Jedlo - asi nikdy neboli v reštaurácii. Prečo by mali dať 30€ za jedno jedlo pre celú rodinu? za to sa kompletne vystravujú možno 2-3 dni. Manželka normálne varí (čo už dnes nie je samozrejmosťou ani pri 1 dieťati, nieto pri troch). Manžel robí v zariadení, kde sa aj varí. Dá sa povedať vždy ostane nejaká porcia a tá sa dá zobrať domov. Pod úroveň?
Náklady na byt? Dostávajú veľa ponúk na kúpu ich bytu, lebo mesačné náklady naň sú okolo 120€ vrátane všetkého (energie, tv, internet). Len záujemcovia si neuvedomujú, že to nie je o byte 😀 . Nepotrebujú mať v izbách 24 stupňov, ale stačí 19. TV nemusí ísť nonstop, iba keď sa niečo pozerá. WC sa zalieva použitou vodou, nie splachuje (zas niečo, čo je pod úroveň). Občas sa rozprávajú s obyvateľmi podobných bytov, a tí platia mesačne na bývanie cez 300€ (okrem hypotéky).
Používajú rozum - napr. pri poslednej dieťati využili dobrovoľné platenie poistenia (a potom si kúpili nové veľké auto).
Občas kúpia dosť drahý dar svojim príbuzným - hlavne rodičom/starým rodičom.
Asi nikdy nemali úver z banky. Požičajú si od príbuzných/známych, ktorým to prekvapivo rýchlo vrátia.
Stavebné sporenie a využitie štátnej prémie do maximálnej možnej miery je samozrejmosť.

To ma len tak v rýchlosti napadlo. Ja viem, veľa vecí je pod úroveň 90% ľudí. Ale kto môže povedať, že má po 12 rokoch manželstva splatený 3i byt a veľké nové auto? Z príjmu 700€ mesačne, pri začínaní od nuly.

sissy27
12. aug 2015

@gituska456 jaj no tak keď si potrebujete rozvážať zadky v drahom novom aute a ukazovať sa s novým ajfonom, tak potom pardon, božechráň sa znížiť...ale tak potom neplač, že nemáš... ale inak skvelé, ako rýchlo sa vaša situácia vyriešila - 10:41 hod ešte plačeš a rozmýšľaš, čo s vami bude a o 61minút neskôr už je všetko ok a od minulého mesiaca už máš prácu, aj výplatu si stihla dostať a všetko je super... to je aký vesmírny čas toto 😀 😀 😀 orientácia v gramatike, matematike a ešte aj čase úplne kúzelná 😀

littleslovak
12. aug 2015

suhlasim s @natalym , ked sa niekto pyta na nazor, ma byt pripraveny ze si vypocuje pozitivne i negativne.
a ked citam vetu: "nastavili sme sa na latku s ktorej sa nechstame zostupit . " tak to hovori za vsetko... bud viem na co mam a prisposobim sa, alebo zacnem najprv makat na to aby som mala viac. a nie opacne... poberem uvery a leasingy a potom bedakam, ze ako to vsetko poplatim a este stravu kupim.
ako tu bolo uz povedane, slecna nie len gramatiku, ale ani matematiku neovlada... ale vyborne som sa na tomto dnes pobavila 😀

natalym
12. aug 2015

@littleslovak No to nie je na pobavenie, ale na zaplakanie. 😢

littleslovak
12. aug 2015

@natalym ano na zaplakanie je ta nezodpovednost a nerozvaznost mladej slecny... na druhej strane sa neda na jej hlupsti nic ine, len zasmiat.
rozum sa mi pozastavuje, ze taki ludia su a este sa s tym pridu pochvalit na forum.