Ako odstránim otca z rodného listu?

miska030
12. jan 2013

Ahojte,chcela by som vediet,ako sa postupuje,ked by som chcela dat odstranit meno otca z rodneho listu a ako je to z vyzivnym,ked moj syn ma diagnozuDMO,ma otec dietata platit tiez do 18tky,alebo dokedy vlastne?Za vsetky odpovede dakujem,Miska.

lenka9g
12. jan 2013

Neviem ci sa to vobec da odstranit,skor nie.a ked otec nebude zapisany v rodnom liste tak nemusi platit nic,ak bude zapisany tak na postinute dieta sa plati cely zivot

karin1234
12. jan 2013

Podla mna sa to nedá odstrániť, raz ak tam je uvedený ako otec tak tam je. podla mna by sa dalo len súdobne a to v takom pripade,zeby si sa súdila,ze nie je otcom dieťaťa.

sympa1
12. jan 2013

neda sa odstranit. ked uz bol raz priznany ako otec .... a keby nebol v rodnom liste napisany tak ani nemusi prispievat

kaktusik007
12. jan 2013

da sa odstranit z rodneho listu dietata... a to tak, ze bude suhlasit s adopciou a adoptuje si ho iny muz (zvycajne novy partner matky)..

inak - smola.
mala si si skor uvedomit, ze ho tam nechces a neuvadzat ho tam 🙂

nikita308
12. jan 2013

Biologický otec dieťaťa sa z RL odstrániť nedá... iba ak by nebol otcom dieťaťa, v tom prípade súdnou cestou... ak by nebol v rodnom liste zapísaný ako otec, ako tu už uviedla sympa1, nie je jeho povinnosťou prispievať a vlastne ani súd mu nemôže stanoviť výživné... a s výživným u postihnutého dieťaťa je to tak, že otec platí výživné, pokiaľ sa už dospelému (tvojmu synovi) neprizná invalidný dôchodok (ak nebude môcť byť zamestnaný), neviem presne v akom rozsahu má uvedenú diagnózu...

vefi89
13. jan 2013

odstániť by sa dal, jedine ak by sa vzdal z vážnych dôvodov otcovstva.. ale to je na súd.. a pokiaľ by tak urobil, tak ti nemusí dať ani cent. inak je povinnný vyživovať dieťa do 25-tky , už ako je to pri DMO ti nepoviem

maminuska
13. jan 2013

Otec dieťata je povinný prispievať na výživu postihnutého dieťata dovtedy pokiaľ sa nebude vedieť uživiť sám, čo je napríklad v mojom prípade nikdy. Dieťa síce dostáva invalidný dôchodok , ale zvlášť ked berie lieky alebo postupuje náročné procedúry , súd ho môže zaviazať prispievať na takéto dieťa doživotne.
Je to môj prípad, takže sa o to intenzívne zaujímam.
Lieky na dcéru ma mesačne stoja 50 EUR,a aj po 18 rokoch bude navštevovat prakticku školu , neskôr denný stacionár ktorý tiež niečo stojí, z invalidného by to neutiahla.

vavrova1334
17. jan 2013

inak vela mamičiek tu piše,,, že ak otecka odstrani z rodneho listu,už neuvidi ani cent,, tak to je hadam jasne,, pardon,, mamička vyššie piše ,že ma zaujem o finančnu vypomoc,,, no každopadne ja by som rada,, len vratila svoje priezvisko synovi,, ked som žila s byvlim,, ma donutil podpisat priezvisko po nom,, že dokial byvame po jeho strechou tak sa bude volat mitana,, inak možem ist na ulicu okamžite,, po porode,, som sa postavila na nohy s pomocou mojej rodiny a mohla som ho opustit,, otec dietata,,, nechodi na sudy,, rozsudky boli po dvoch rokoch uzavrete bez neho,byživne neplati,,, a ešte mi ničia psychiku tym,že ja som ho skoro zabila,že koli mne si podrezal žily ,ked sa maly narodil a pritom,, on nedokazal len prijat zodpovednost voči dietatu,, že ja som ho pripravila o pracu a tak on už pomaly tri roky sedi doma,,, nič nerobi a dieta sa vobec nestara,, a prve dva roky nemal žiadny zaujem o stretnutie,, ked som mu vyvolavala a plakavala ,,nech je malemu otec,, že on nema čas,, ked som plakavla,že sme hladny,že on nema peniaze,, ked so mplakavala,že potrebujem ist k doktorke,,že on nema čas,, maleho nestraži,, vychova sa mu protivila,, teraz už žijem s druhym mužom,, stara sa o maleho on,, a zrazu sa nam začal ozyvat ex,, že paltit už mi nemusi,ked už mam chlapa,,, ale že by som mu mohla aspon dva krat domesiaca doniest maleho,že ho chce vidiet jeho mama,,, vravim mu ,že ja na dedinu autobusom nemam čas chodit,, kedy sa im zmizli,,, niesom ich sluška,, ak chce ,nech pride sa malym,, alebo ak maly bude chciet možu si ho zobrat,,, a zase on nema čas,,,, už mam toho dost sa sebou,, a chcem sa už o maleho starat sama,alebo v novej rodine,,, nechcem aby si ho moj priatel osvojil,, chcem len aby mal moje priezvisko,, a mi viac vyižne od byvaleho nepožadujeme,, teraz ked už nekupujeme sunar,, nenosime plienky,,, a mame otecka,, noveho,ktory tvrdo pracuje,aby mal maličky modre z neba,.. tak si tie jeho smsky može strčit sa klobuk,,, viete poradit ako sa zariadit na sude ? aby vratili synovi priezvisko po mne,, pre klud boži a toho maleho..?

didi44
17. jan 2013

...Otca z rodneho listu odstranis sudnou cestou po tom co das urobit testy otcovstva a preukaze sa, ze si pichala aj s inym...a otca dietata tato sprava potesi ak nahodou nie je dieta dospele a on platil na cudzie..

citlivymuz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
koudelka11
27. mar 2014

Dobrý deň. Tiež mám otázku na túto tému. Mám 6 mesačného syna a jeho otec sa o neho vôbec nezaujíma. Tiež by som chcela malému ,,vyčistiť,, rodný list. Priezvisko má malý po mne a jeho otec sa dobrovoľne vzdáva otcovských práv. Je nezamestnaný, žije u rodičov v 2-izbovom byte, kde dokopy je 5 ľudí a pracujú len dvaja a on pracovať nikdy nebude. Chcem sa hlavne vyhnúť situácii, ž si milostivý začne zmýšľať hlúposti. Malý má oveľa lepšieho, starostlivejšieho a zodpovednejšieho tatina ako je on. Ďakujem

raduliatko66
28. sep 2014

Ahojte chcela by som sa opytat ked mi moj byvaly podpisal papiere,ze suhlasi aby sa mojnsyn volal po tetajsom partnerovi ci mam ist hned na matriku a prepisat rodne listy alebo aky je postup?Byvaly sa chce vzdat otcovstva a s radostou

fidorka7
29. sep 2014

koudelka11 nedá sa vzdať rodičovských práv. tej nepríjemnej situácii si sa mala vyhnúť predtým, než si splodila dieťa s nezamestnaným sebcom, ktorý nemá strechu nad hlavou a zrejme ani nikdy nebude mať
raduliatko66 vzdať sa otcovstva NEDÁ - to že súhlasí so zmenou priezviska neznamená, že na rodnom liste nebude uvedený alebo bude uvedený niekto iný - zostane na ňom stále ON.