Bude súd na ex partnerovej strane?

chulieta
3. nov 2013

ahojte, takže pekne poporiadku...

môj priateľ je rozvedený, po rozvode odišiel zo spoločnej domácnosti s ex nakoľko tam bola dusná atmoška a aby zbytočne nevznikali zbytočné konflikty atď, ale taktisto jej to oznámil, že po rozvode domácnosť opustí a chce, aby sa dohodli so spoločným majetkom a aj závazkami čo sa týka vyriešenia starostí so splácaním /hypo a spotr. úver/ ona nereagovala a doteraz nechce sa dohodnúť. má predstavu, že on zostane s jednou igelitkou ako odišiel a jej zostane byt ktorý nadobudli počas manželstva a hypotéku ktorá je písaná na nich dvoch bude splácať ona, ale on v nej bude naďalej figurovať ako dlžník. spotrebný úver bude zase platiť on, samozrejme aj výživné na deti ale so spoločného majetku nemá nic okrem ojazdeného starého auta.

a teraz ide o to, že počas celej doby manželstva ex manželka nepracovala, a nechcela pracovať, vyhovárala sa na starostlivosť okolo detí a vraj nemôže ísť do práce lebo sa musí starať o domácnosť, pritom nároky na životnú úroveň mala oveľa vyššie ako boli príjmy do domácnosti / jeden plat/. keď jej viackrát hovoril že má ísť do práce,nakoľko nezvláda platiť všetky výdavky on, tak mu len odvrkla že on je povinný sa o ňu postarať nakoľko s ním má deti... po celú domu manželstva platil všetko on, čím sa stalo, že došlo i k zadĺženiu rodiny v zmysle spotrebných úverov, čím rodina šla z úveru do úveru, má doklady na to, že počas celej doby manželstva neprispela ani jednou korunou na fungovanie domácnosti, pričom už aj v období rozvodového konania keď už začala pracovať / pretože jej sudca dal príkazom pracovať inak jej nezverí deti do opatery/ nedala žiadny príspevok do domácnosti a jej fungovanie zase ani korunu pričom stále bývali ešte pod jednou strechou.

teraz ked už nebývajú v jednom dome, tak ona stále na neho útočí že jej nechal dlhy a odišiel preč, ale dohodnúť sa nechce, navrhoval jej, aby byt predali, že on sa zriekne svojej polovice domu v prospech nej, aby si kúpili menšiu nehnuteľnosť aby mala kde s detmi bývať, a vyplatila by tak hypoúver, prípadne by si ho prefinancovala na nižšiu splátku. jednou jedinou podmienkou je že mu ona dá zostatok peňazí za spotrebný úver, aby ho mohol vyplatiť a tak mať čistý štít čo sa týka dlhov ale ona nesúhlasí, tak to dal na súd a žiada polovicu z nehnuteľnosti ako mu patrí podľa zákona.

je možné že súd bude na jeho strane? lebo ja už neverím že súdy na slovensku konajú v prospech toho oprávneného...

a zneužívať deti na nezhody rodičov je úbohé, neustále mi vytiera hlavu s tým, že otec ich chce vyhodiť na ulicu. je to úbohé.
ďakujem za postrehy....

lesanka845
3. nov 2013

ahoj,mam pocit, ze vidis problem prilis jednostranne. Tiez son zila s rozvedenym,ktory marok krmilr ozpravkami,ako za vsetky dlhy moze jeho ex. A ako je on chudacik ukrivdeny. nakoniec som sa sj eho ex zoznamila a pochopila som, akaje pravda,ale medzitym uzzostali dlhy aj mne a este ma aj pripravil o auto. No ale to asi nebude tvoj pripad. Aj tak si myslim, ze by si nemala hodnotit jeho ex,nezila si snimi a neprislucha ti nto. Sud mozno rozhodne,ako si teraz zelate,ale to Vamstastie nezaruci. Vzdy by sa mal brat ohlad na deti,akuz prisli ootca,netrebaich este stresovat stahovanim.nemusis so mnou suhlasit, ale takyje mojnazor.

chulieta
autor
3. nov 2013

@lesanka845 jasne ja to beriem, názor je názor, skúsenosť zase skúsenosť. nehovorím že vo všetkom a za všetko môže jeho ex, to nie, ja od začiatku tvrdím, že chyba je a bola na oboch stranách, ale.... čítala som aj zápisnice zo súdu, takže to je zase iná vec.
a čo sa týka tých detí, sú tu a treba sa o ne postarať, oni sa na tento svet nepýtali, je pravda že treba pozerať na ich blaho s tým súhlasím, ale zase jedna vec je ich blaho a druhá vypočítavosť s konaním, nie sú to deti maličké, už sú trošku odrastené.
čo sa týka manželky, tak nechcem ju súdiť, ale sama mám dieťa a poberám výživné od ex... a peniaze ktoré sú pre malú určené malá aj sprotrebuje, tu je napr taký problém, že je zohladnený príspevok na športové aktivity vo výživnom a mesačné poplatky do klubu chlapec nemá zaplatené už pol roka. to si myslím že tiež nie je košer nie?
to je asi v každom prípade inak, raz tak raz onak ale videla som pár komunikácii a reakciách ohľadne snahy o vysporiadanie bsm mailovou komunikáciou tak som si urobila akurát názor takýto...

janinah
3. nov 2013

a v čom ti máme poradiť? je to jeho problém,jeho dlhy,jeho ex..akurát by som si veľmi dobre ošetrila a "strážila" financie vo vašej terajšej spoločnej domácnosti

chulieta
autor
3. nov 2013

@janinah myslím to, že či máte niekto alebo poznáte niekoho kto mal alebo prežil niečo podobné ohľadne rozvodu a následného vysporiadania?

sissy27
3. nov 2013

@chulieta neviem ako dlho je rozvedený, ale teda každý v mojom okolí, čo sa rozvádzal (a nebolo ich málo), si rovno riešil aj BSM, nerozumiem tomu, prečo to nespravil aj tvoj partner a prečo to rieši až teraz... ale bohužiaľ, rozvod je rýchly, vysporiadanie bsm sa môže ťahať aj niekoľko rokov... a presne ako radí @janinah, dávať si pozor na svoje peniaze, lebo raz dva si v tomto kolotoči zapojená aj ty, ani nevieš ako...

chulieta
autor
3. nov 2013

@sissy27 ano viem, že všetci alebo väčšina áno. aj ja čo poznám ľudí čo sa rozvádzali tak to riešili hneď pri rozvode alebo krátko potom. aj on chcel, ale druhá strana nesúhlasí s ničím, žiadne dohody nefungujú, na súde povedala, že si je vedomá že sa to musí predať a začne sa predávat, najprv bol jeden termín, potom druhý, nakoniec povedala že predaj neprichádza do úvahy, že nemá kam ísť... a jednoducho že to takto bude musieť pár rokov ešte zostať. snažil sa s ňou dohodnúť, dával možnosti a návrhy, pričom stále znižoval svoje nároky on.. nesuhlasila z ničím, tak to je na súde, a bude sa to takto riešiť. preto to nie je ešte doteraz vyriešené.

sissy27
3. nov 2013

@chulieta no preto si myslím, že keď s ňou od začiatku nebola normálna dohoda, tak to rovno mal riešiť súdnou cestou, len z nejakého dôvodu sa mu do toho nechcelo... či už to bola pohodlnosť alebo si tým žehlil svedomie za rozvod, alebo niečo úplne iné,ťažko povedať a nie je to ani dôležité, ale držala by som si svoje financie bokom a asi by mi aj blikala kontrolka pri chlapovi, ktorý nechá takto so sebou manipulovať bývalkou... a teda dúfam, že aj on sa išiel niekam poradiť čo a ako má riešiť, nie len ty zaňho 😅
riešenie je len jedno - súd...či bude na jeho strane alebo na jej, alebo bude objektívny, to ti nikto dopredu nepovie, ale bude to aspoň nejaký krok...

chulieta
autor
3. nov 2013

@sissy27 no veď práve to je to, že najprv to vyzeralo akoby dohoda sa rodí, potom dala dôvod že prečo nie teraz predávať / samozrejme dôvod kvôli deťom, prestup na inú školu, a že nech dokončí školský rok tam/ nakoniec ani to už nebol dôvod, stále sa snažil s ňou dohodnúť, potom právnička mala argument prečo ešte počkať na žalobu, s čím som ja nesúhlasila, ale oni dvaja sa dohodli takto....

chulieta
autor
3. nov 2013

súd to sú strašné poplatky, preto sa chcel tomu vyhnúť, ved to sú nehorázne sumy, nechcel aby o prisli o tolko penazi ale tak bohuzial neda sa to inak....

jajka71
3. nov 2013

v prvom rade nevies, co sa dialo pocas manzelstva, ale to co bolo bolo, to co, mozes je ustrazit to, co bude, ako sa on bude spravat k svojim detom z predchadzajuceho vztahu a ako sa bude spravat k jeho matke, to, co ona nahovori na neho, to uz neovplyvnis, to co opvlyvnis, je jeho vztah k nim, to ako sa k nim bude spravat a ako sa o ne bude starat,
na tvojom mieste by som si s nim sadla (so svojim partnerom), dala dokopy papiere: o splacani hypoteky, plateni uveru, uctov, nakupov, cohokolvek, co vie zdokladovat a dat to do jedneho sanonu, kopie dokladov pripravit na sudne pojednavanie a dat schvalit notarovi ich pravost na obecnom alebo mestskom urade, to je najjednoduchsie, spisat si to, co zaplatil ON pocas trvania manzelstva, pocas rozvodu a po nom detom, manzelke a v suvislosti so spolocnymi dlhmi, to co nevie zdokladovat, je velmi tazko obhajit,
teraz je podstatne to, co vie dokazat, zajst za ucitelkami, susedmi, spytat sa, kto je ochotni svedcit, ako sa veci mali, kto co platil, pripadne do toho zapojit pracovnikov banky, v ktorom mali uver, aby dali cestne vyhlasenie alebo vyjadrenie, pripadne vypis z uctu, z ktoreho sa danna suma platila,
ak mali spolocni ucet, alebo z ktoreho uctu sa veci platili - vypis s oznacenim za akym ucelom sa platila danna ciastka, mat co najviac veci zdokladovanych, nespoliehat sa na JPP .- jedna pani povedala - ale mat co najviac veci zdokladovanych a najdolezitejsie . neverit len jednej interpretacii, zeny velmi radi veria svojim polovickam co im na ociach vidia, ale vela krat veci nie su celkom tak, ako sa to povie, preto sa stava, ze na sudoch vypovedaju byvale partnerka a az potom sa partnerkam otvoria oci...ze tak to bolo...dufam, ze to nie je vas pripad....

v prvom rade si dat vsekty podklady dokopy, potom sa prozpravat, kto by bol dobry svedok, poziadat ho o svedcenie na sude, pripadne cestne vyhlasenie, ktore by bolo nespochybnitelne,
dalsia vec, dost podstadna, co nemozete urobit vy/ty ale vas/tvoj parntner, kontaktovat urad prace odbor kurately, ktory poveri svoju pracovnicku, aby sa zauimala o danny pripad, vysvetlit, ako sa veci maju, kontaktovat skolu, triednu ucitelku, animatorku volnocasovych aktivit, rodicov z okolia, susedov....kohokolvek doveryhodneho, ktoreho svedectvo nie je napadnutelne

dalej ratajte s tym, ze svedectvo partnerky/partnera sa berie viac menej sa irelevantne, ako z zhladiska zaujatosti, tzv, ruzovych okuliarov, treba si drzat palce v tomto smere🙂

cize v konecnom dosledku, ci bude sud stat na vasej strane je vo velkej miere aj na vas, ako sa o deti z predchadazjuceho vztahu zaujimate vy/ty a vas/tvoj parner, vo velkej miere to vieme ovplynit, to co nevieme ovplyvnit, vieme zdokladovat, vysvetlit, drzim palce!

chulieta
autor
4. nov 2013

@jajka71 dakujem za príspevok
ano mame zdokladované platenie všetkeho čo odchádzalo z jeho účtu,máme výpisy pripravené a aj doklad z banky aj so stavebnej sporitelne.
k mamine má vztah pekný teda k obom rodicom, zacali sa viacej navstevovat az po rozvode, z toho dovodu, vraj mu zakazovala k nim chodit. to nemam od neho ale od jeho mamy, s nou som preberala strasne vela vecí, tá mi neraz plakala pri rozhovoroch o tom ako to bolo v minulosti.
a deti? no deti sa správajú inak ked s nimi telefonuje ci mobilom alebo skype ked sú doma, a inak ked je s nimi sám a trávia spolu čas. ono to všetko potrebuje čas.
čo sa týka ružových okuliarov, vždy som si chcela a snazím sa udržať triezvy pohľad na okolnosti, a to nie je len moj názor. zase si poviem čo si ja myslím o danej veci ktorá sa niekedy napr odohrala, stale hovorím že aj on spravil somariny v tom vztahu. ja by som to inak riesila, ale zase tazko súdiť niekoho, už sa stalo čo sa stalo. len bohužial je smutné, že druhá strana nevie pochopiť že je lepšie sa dohodnúť ako ísť súdnou cestou...

jamabe
4. nov 2013

Toto je naozaj ťažká situácia, keď sa dvaja nevedia dohodnúť... Súd sa môže ťahať celé roky, stojí kopec peňazí aj nervov. Známa je rozvedená už skoro 3 roky, asi tak dlho riešia aj súd ohľadom rozdelenia BSM a výsledok v nedohľadne, lebo sú obaja tvrdohlaví..
Veľký problém vidím aj v hypotéke. Ak ju bývalá nebude platiť, banka pôjde automaticky po tvojom partnerovi, siahnuť na byť je pre banku až posledná možnosť. Môj manžel je rozvedený a riešili podobný problém. Pani v banke mu to vysvetľovala s tou hypo, že ich nehnuteľnosť až tak nezaujíma, oni chcú splátky. On si s exmanželkou hypotéku delili, ale tam bol zase problém, že banka musela hypotéku akoby nanovo schváliť jemu aj jeho ex podľa príjmu. Ty píšeš, že vaša ex nepracuje. Banka by jej teda hypotéku neschválila a nepreviedla len na ňu (to je jedno, že on by bol ručiteľ).
Na jeho mieste by som sa asi snažila dohodnúť s ex za každú cenu (možno aj za cenu straty?), neviem ako vychádzajú spolu, ak sa jej to dá nejako rozumne vysvetliť. Možno použiť služby aj nejakého mediátora?
Môj manžel radšej ex ustúpil vo všetkom, rozdelili si hypo (on spláca 2/3 ona 1/3), on dostal starý 3-izbák, ona nový 4-izbák a auto.. Ale nakoniec sa ukázalo, že dobre urobil, lebo ona dala výpoveď v robote, on by platil hypo, ona by bývala v byte a ďalší byt (mimo nášho mesta) by nemohol využívať ani sám predať, súd by ich stál majlant...

chulieta
autor
4. nov 2013

@jamabe no on sa snažil s ňou dohodnúť hlavne kvôli deťom aby nezostali na ulici ako sa povie.... ona už teraz pracuje, nakoľko jej sudca nechcel dať pri rozvode deti pokiaľ sa nezamestná!
a chcel sa dohodnúť na úkor straty, myslím že je to dosť veľké zrieknutie keď jej chcel nechať dom s tým že si zoberie na seba hypo, on by prepísal celú svoju časť na nu, ale za to že ona mu dá zostávajúcu sumu čo je hodnota nezaplatenej výšky spotrebného úveru. v prepočte, dom stál 125000e, chýba splatiť 50tis, a spotrebák je 6tis eur. myslím že je to dosť veľká nerovnováha čo sa týka rozdelenia, nato že to všetko dotiaľ financoval on....

kaktusik007
4. nov 2013

@chulieta prepac, ale neda mi to -- pises ze na to, ze to vsetko financoval ON... Ako pardon, aj starostlivost o deti a domacnost sa povazuje rovnako dolezito ako prijem zo zamestnania a zrovna v zakone o rodine je prave toto jasne zadefinovane.. Je irelevantne, kto kolko zarabal - teda ze on zarabal a ona bola na nule -- obaja zarabali rovnako, jeho prijmy boli aj jej prijmami a jej prijmy jeho prijmami... O tomto je prave totiz to BEZPODIELOVE spoluvlastnictvo manzelov - kazdy vlastni zo vsetkeho a nikto nevlastni nic sam.

chulieta
autor
4. nov 2013

@kaktusik007 nikoho som sa nechcela dotknúť, a vôbec som nepovedala, že ona ničím neprispela... samozrejme že aj starostlivosť o deti je náročná, veď mám sama dieťa tak viem čo to obnáša!!! a on sa vôbec nechce vyzuť z toho že by jej nič nedal, práveže naopak....

kaktusik007
4. nov 2013

@chulieta ved v poriadku... pozri, ja mam takeho exmanzela - natahujeme sa uz vlastne rok, najnovsie si nasiel uz druhu advokatku a cakam ze co mi napise... Ale tiez to asi budem musiet poriesit sudom, inej cesty asi nebude... Proste bud sa dvaja dohodnut chcu, alebo nie a potom nastupuje sud... Len to je hold riziko, nikdy nevies ako sudca rozhodne...

ale ja to uz neriesim - a neries to ani ty, teba sa to teda naozaj vonkoncom netyka... chran si svoje financie akurat tak... a pamataj jedno - bozie mlyny melu pomaly, ale isto.. 🙂

chulieta
autor
5. nov 2013

@kaktusik007 človek to nechce riešiť ale štve ma to celé, pretože z jeho strany voľa je aby sa dohodli aj za cenu toho, že si on z toho manželstva odnesie menej / v tomto prípade oveľa/ pretože pozerá hlavne na tie deti.. no uvidíme ako to dopadne, možno sa predsa len spamatá pani a bude sa snažiť to celé riešiť aby sa dohodli neako.
božie mlyny melú, to ano, len vo finále tým budú potom tie deti trpieť...

kaktusik007
5. nov 2013

@chulieta ale to nie je tvoja starost, ci budu tie deti trpiet alebo ano... a potom, tie deti ma asi zverene ich matka a ona ma na trpenie deti uplne odlisny nazor evidentne... a to, ze to trapi tvojho priatela - tak to chapem, ale tiez s tym asi nic nespravi... AK by si rozumeli a akceptovali sa, asi nie su rozvedeni....