Byt a BSM

ania20
10. máj 2023

Dobrý deň. Viem, že už tu taka otázka padla. Ale skúsim. S manželom sa rozvádzame.. Mame byt na úver. Úver treba platiť ešte 20 rokov. Ja som ostala v byte s dvoma deťmi on sa odsťahoval. Najprv bolo že mi ho Nechá. Ale teraz chce bud aby sa predal a rozdelili peniaze alebo aby som ho vyplatila. Ja chcem ostať v tomto byte. Platila by som všetko úver aj nájom. Ale nemám ho z čoho vyplatiť. A nechcem ho ani predať. Chcem tu ostať s deťmi. Môže súd rozhodnúť aby som ho vyplatila? Aj keď nemám z čoho alebo rozhodnúť aby som ho predala. Ak vyplatiť koľko by som mu musela zaplatiť? Byt má trhovú hodnotu cca 80 000.az 100 000 ( malé mesto) Zostatkovy úver ešte cca 30 000.

luliu
10. máj 2023

@ania20 budeš ho musieť vyplatiť, ked na to nemáš, byt sa predá. Má nárok na polovicu ceny bytu, ak zostava úver 30 000, tak mínus táto hodnota. To znamenať že cca 35 000 ak rátame, že byť má hodnotu 100 000

matullienka
10. máj 2023

@ania20 určite môže súd rozhodnúť o tom, že ho musíš vyplatiť. Podľa zákona mu patrí polovička čiže hodnota bytu - zostatok úveru/ 2. Vezmi si to z druhej strany byť ty na jeho mieste bola by si ty voči nemu taká veľkorysá?

petamich
10. máj 2023

o tom presne je BSM - ano sud urcite rozhodne, ze ho musis vyplatit, je to totiz spolocny majetok 🤷‍♀️

panelacikova
10. máj 2023

@ania20 odporúčam jednoznačne navštíviť právnika a nechať sa zastupovať....

ania20
autor
10. máj 2023

@luliu dá sa to splácať aj v splátkach?

zuzanka.zuzu
10. máj 2023

@panelacikova načo? tu stačí jednoduchá matematika;
@ania20 nie, súd o splátkach nerozhodne. ak máš príjem na úver vo výške 75 000 tak požiadaj o navýšenie existujúcej hypotéky vo výške 30 000 o hodnotu 35 000 ktorú potom exovi vyplatíš

panelacikova
11. máj 2023

@zuzanka.zuzu ten byt je spoločný. až také ľahké to nie je. ja by som majetkové veci bez právnika určite neriešila.

eliska13
11. máj 2023

@luliu aj polovicu zaplatených splátok nie?
@ania20 ty by si súhlasila so splátkami?ak by si mu dávala 200 eur mesačne/ ročne 2400/ za 13 rokov 31200 eur
Tiež potrebuje niekde bývať.Staci pouziť sedliacky rozum

eliska13
11. máj 2023

@ania20 okrem toho mali ste niečo našetrené čo ste vložili do bytu okrem hypo?

ania20
autor
11. máj 2023

@eliska13 nie,,vsetko islo z uveru...

lnocka
11. máj 2023

@ania20 ahoj som presne v tejto istej situácii a tiež to momentálne riešim tiež sme boli dohodnutý na sume co mu vyplatím ale žiaľ na navysenie 30 000 nemám uvidíme co bude

lnocka
11. máj 2023

A ako to je dievcata s tými splátkami?ked sme rozvedený rok bsm sme ešte nemali a zatiaľ to platíme napolovicu budem mu musieť tu polovicu tých zaplatenych splatok za hypotéku vrátiť keď si nechám byt?

petamich
11. máj 2023

@lnocka nie, to iba v pripade ak by bola nehnutelnost jeho, splacal ju zo spolocneho prijmu pocas manzelstva, vtedy by si mala pri rozvode narok na polovicu splatok (alebo opacne), takto ak je nehnutelnost vasa a nadobudli ste ju pocas manzelstva, tak ma narok na polovicu hodnoty minus polovica hypoteky alebo byt predat splatit hypoteku a rozdelit si zvysok

ania20
autor
11. máj 2023

@petamich ešte by som Chcela jednu vec s opýtať. Ak by som ho chcela vyplatiť.. Byt bude na mňa. Budem. Platiť nájom aj úver. Úver mame v banke on je dlžník a ja spolu dlžník. On nechce aby figurovalo jeho meno na úvere. Môžem byť sama.. Dlžník?

petamich
11. máj 2023

@ania20 ano to sa tiez s bankou riesi, ty vlastne prevezmes dlh na seba a on nebude figurovat ani na LV ani na uvere

matullienka
11. máj 2023

@ania20 len si zisti, či na to banka pristúpi, pokiaľ nebudeš mať dostatočný príjem tak v banke budeš mať problém a neprejde to podľa mňa

petamich
11. máj 2023

@matullienka ano to je veru pravda 😵‍💫

ania20
autor
11. máj 2023

@matullienka akože ja si myslím ze mi to v banke neprejde... Momentálne som aj bez práce. Ale do vtedy verím ze si nájdem. Ale môžeme vyriešiť to bsm aj tak ze ho vyplatím a zaviažem sa ze budem platit aj úver. (keď už budem mať prácu) hoci bude na úvere figurovať jeho meno

luliu
11. máj 2023

@ania20 nie, tak to nepôjde, ak on nebude súhlasiť

matullienka
11. máj 2023

@ania20 no ty sa zaviazať môžeš ale to jemu nijako nepomôže, keďže bude stále figurovať ako dlžník a on môže mať problém keby si chcel vybaviť nový. Ty keď nebudeš platiť tak pôjdu po ňom nie po tebe

ania20
autor
11. máj 2023

@matullienka môže byť spoludlznik 62 ročná mama na dôchodku? Bo inak nemám nikoho

luliu
11. máj 2023

@ania20 nie, dôchodca určite nie, ty nepotrebuješ spoludlznika, potrebuješ mať dostatočný príjem, čo nemas

ania20
autor
11. máj 2023

@luliu koľko by som musela mať minimálny príjem aby som mohla figurovať ako sama dlžník keď úver sme brali 40 000 na 30 rokov a treba ešte splatiť 20 rokov 28 000

luliu
11. máj 2023

@ania20 lenže ty musíš úver navýšiť, aby si ho vedela vyplatiť. Takže potrebuješ príjem na cca 60 000

ania20
autor
11. máj 2023

@luliu nebudem navysovat úver. Ani brat ďalší úver.

ania20
autor
11. máj 2023

@luliu zozeniem inak peniaze..

neve555
16. máj 2023

sud urcite rozhodne ze ten kto tu nehnutelnost chce dalej uzivat bude musiet druhu polovicu vyplatit...musi sa ale preukazat/dokazat zamer ze o ten byt ma dalej zaujem. Ak ani jeden nepreukaze zamer uzivania, sud nariadi predaj bytu a financie sa rozdleia 50/50. Ak by to bol dom ktory stoji na pozemku ktory nespada do BSm tak boh potes :D tam sud moc toho nevyriesi ked si vlastnik pozemku povie ze pozemok predat nechce...vtedy len zburat a predat na suciastky :D