Častejšie stretávanie sa otca so synom

diduska777
12. sep 2012

Ahojte, mam otazku. Jedna sa o mojho priatela, je rozvedeny 5 mesiacov a ma 2 rocneho synceka. Jeho ex sa so synom odstahovali naspat odkial pochadza a je to 200km. Synceka navstevuje raz mesacne {chodieva aj so svojimi rodicmi} a ma dovolene od nej byt s nim 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede. Co sa stretnutia tyka, je stale pritomna, nerozprava, nekomunikuje, iba sleduje. Pocas rozvodu sa dohodli, ze sa o syna chce starat aj on a stretavanie sa je na dohode rodicov. Chcel by si ho zobrat napr. na par dni alebo aspon na vikend aj ked je kratky koli tej dlhej ceste ale aspon nieco. Chce sa podielat na vychove ale nema moznost, vobec sa s nim nebavi nic nepovie, neda sa s nou na nicom dohodnut. Vraj ked bude mat maly 5 rokov tak dovoli aby isiel k nemu na vikend. Prosim poradte co sa da v takejto situacii robit, chce byt so syncekom travit s nim cas, podielat sa na vychove ako plnohodnotny rodic ale nema to umoznene iba na tie 4 hodiny mesacne aj to pod dohladom. Dakujem pekne za rady a prajem pekny den.

alena16
12. sep 2012

@diduska777 Chyba bola, ze si stretavanie so synom nechali po rozvode na dohode rodicov. To vascinou po case prestane fungovat. Tu pomoze jedine podat na sud navrh na upravu styku s dietatom.

diduska777
autor
12. sep 2012

dakujem pekne za radu 🙂 , asi to bude jedine vhodne riesenie 😒

wieruss
12. sep 2012

@diduska777 do 3 rokov je myslim stretavanie dietata s otcom len za pritomnosti matky.. Vobec nechapem, ze ako si to priatel predstavuje, ze by si ho zobral na viac dni ...

diduska777
autor
12. sep 2012

wieruss, no zili spolu v spolocnej domacnosti, maly je nanho zvyknuty, ked nebol v praci {pracuje na smeny} tak sa syncekovi venoval nonstop, uspaval ho, krmil... no proste sa o neho riadne staral a teraz ked sa ona odstahovala, tak ho moze vidiet raz mesacne 2*2hodiny, ked ma dobru naladu a dovoli, ona je naladova, bola na ex velmi agresivna, nadavala mu, fyzicky napadala... Synceka napriklad udrela po rucickach len preto, lebo sa hral s ovladacom a jej vypol telku.... Nikto ho nesmel pusinkovat aby z neho nebol "buzerant".... Predstavoval si to tak, ze by ho aspon zobral k sebe {tam kde byvali s ex a synom} na vikend, mal by zaujem aj o striedavu starostlivost, lenze je to 200km a to sud asi nedovoli.... Proste ma pravo na rovnaku starostlivost a vychovu ako ona, ale nie je mu to umoznene. Ja mam tiez dcerku {2roky a 8 mesiacov} z predosleho vztahu a tiez sme sa iba dohodli sice bez sudu, moze sa s nou stretavat tak casto ako mu to praca umoznuje, chodi k nemu aj na noc, napr. zo soboty na nedelu a potom pride az v nedelu vecer. A nemame s tym ziadny problem, nastastie, dcerke to vyhovuje, tesi sa na tatinka a ja jej nebranim 😉

sissy27
12. sep 2012

@diduska777 tvoj priateľ nech si dá žiadosť na súd o úpravu styku s dieťaťom aj s návrhom, ako často chce a môže byť s ním, žiadne iné riešenie tam nie je.. a zdrž sa prosím komentárov na jeho ex, ty si s nimi nežila v jednej domácnosti, čo vieš, vieš len od tvojho priateľa, a každá strana má dve mince... vždy všetky ex sú zlé a tie nové partnerky z pohľadu bývalých tiež nikdy nebudú dosť dobré, takže asi tak... ja som svojej dcére tiež capla po ruke, keď sa hrala s ovládačom alebo mobilom - to jednoducho nie sú hračky a nepatria deťom do rúk a takisto mi vadilo a vadí, keď mi malú niekto nie zrovna blízky chce pusinkovať...
@wieruss to stretávanie za prítomnosti matkydo troch rokov nie je automaticky, je len v takých prípadoch, kedy si to matka vyslovene žiada, pokiaľ nemá problém dieťa zveriť otcovi aj bez svojej prítomnosti, tak to nedávajú...pokiaľ sa chlap vie postarať (a že ich nie je málo, ktorí naozaj vedia a chcú), tak nie je problém, aby uňho dieťa bolo aj na víkend...

diduska777
autor
12. sep 2012

sissy27, nechcela som jeho ex urazat ani nic podobne, iba som opisala situaciu ako mi bola povedana, nie od neho ale od jeho rodicov {bez jeho pritomnosti}, on nebol pri malom ked mu dala po rucicke, pretoze by sa mu to urcite nepacilo, je tvrdym odporcom nasila v akejkolvek forme... to je nepodstatne ako sa situacia odohrala, ked vidim, ze dieta sa s niecim hra, co mu do ruky nepatri, tak mu to vezmem a vysvetlim a odlozim na miesto kam nedociahne, napr.. a nedam to na to iste miesto aby sa situaci opakovala, moj nazor 😉 co sa pusinkovania tyka, asi som to zle napisala pod tym nikto bol mysleny jeho vlastny otec ani stari rodicia {jeho rodicia} mu nesmeli dat pusu... to sa mne napriklad zda az prilis, alebo napriklad rozpravat sa s dietatom iba jazykom ktoremu otec dietata nerozumie aj ked matka rozpravala aj po slovensky a nie iba v nepritomnosti otca....

wieruss
12. sep 2012

@diduska777 ako tak citam tak "typicka" kombinacia uzasny, obetavy, nonstop sa venujici, nenasilnicky chlap a svina hnusna harpia zena 😖 Ako sorry, neverim uplne nicomu co nevidim na vlastne oci a pretlmocenie od svokrovcov by som tiez brala so silnou rezervou ...
A mimochodom tiez neznasam ked mi svokra cmula dieta - na cmulanie su lizatka ..
K striedavej starostlivosti sa radsej nevyjadrujem a opakujem, je to prilis male dieta a ma byt s matkou

diduska777
autor
12. sep 2012

wieruss, mne je jedno aky mali vztah a je to ich vec. Neriesim to, jedna sa iba o to, ze priatel sa dozaduje svojich prav, co sa jeho syna tyka, nakolko ma rovnake pravo na vychovu a starostlivost ako ona.
Ja som nepisala nic o cmulani ale o puse a to je snad rozdiel 😉 To mi pride skor ako ziarlivost, ked mojmu dietatu nemoze dat jeho otec alebo babicka pusku, si to ani neviem predstavit... Moja dcera bez toho aby vypusinkovala celu rodinu ani neide do postielky, jednoducho preto, lebo chce, nie preto, ze by si to niekto pytal alebo nebodaj vynucoval 😉
Co sa striedavej starostlivosti tyka, som pisala, ze je to daleko, takze by to asi ani neslo, co sa veku dietata tyka, moja dcerka je o 8 mesiacov starsia a stretava s otcom, ja jej nebranim, ked chce a on ma cas, tak moze ist kedykolvek aj na noc a nemam s tym ziadny problem pretoze viem, ze sa o nu vie postarat 🙂 Nemam dovod ukracovat ju o otca, cloveka ktory ju ma rad a ani o jeho rodinu. To som ale ja, nie kazdy to dopraje svojmu dietatu, pretoze sa chce mstit alebo si vybavovat ucty cez dieta. Tym vsak dietatu iba skodi, dieta potrebuje oboch rodicov {samozrejme mam na mysli normalnych, starajucich sa} bez ohladu na to, ci oni spolu vychadzaju alebo nie...

p4
12. sep 2012

@wieruss divny nazor, ale budis...neberiem ti ho.
@diduska777 takto urcite nic nevyriesis. treba to dat jednoznacne na sud a o tom,ako kedy a na ako dlho by sa mali stretavat uz rozhodne sud, pomocou koliznej opatrovnicky. my nemame pravo sudit niekoho,koho vobec nepozname a pravda moze byt kludne aj niekde uprostred. 😉

wieruss
12. sep 2012

@diduska777 tak to ste sa potom nasli.., dokonaly chlap a dokonala chapajuci matka, ktora dopraje svojmu dietatu vsetku lasku sveta 😀 😀 😀 a pusinkovanie = cmulanie, to je jasne kazdemu ... Btw s davas svoju dceru 200 km prec k otcovi ?? Myslim, ze nie, ze si k dispozicii keby sa cokolvek stalo... Takze neporovnavaj ... Navyse mas dieta starsie skoro o rok...

Preco sa ludia dnes len ohanaji pravami na to ci ono, ale snahu radsej o napravu nemaju? 😠

Len tak okrajovo kolko ste spolu? Lebo na jednu stranu pises, ze si bez otca svojej dcery, tvoj partner tiez sam v byte , ale na druhu stranu dcera vybozkava celu rodinu nez ide spat...

wieruss
12. sep 2012

@p4 neviem ze co je na tom divne ale pohoda ...

p4
12. sep 2012

@wieruss konkretne dva. Dieta ma byt s matkou a svokra nesmie pobozkat svoje vnuca. pre mna divne,sorac.

wieruss
12. sep 2012

@p4 je logicke a uplne normalne, ze ma dieta blizsie k matke, tak isto ako matka ma blizsie k dietatu ako otec... A nepisem o puse od hocikoho... Pisem o cmulani, co je zasadny rozdiel 😉

p4
12. sep 2012

@wieruss ano, ak je otec svina,ktora sa o dieta nevie ani postarat,tak dobre,ale ak je to starostlivy otec, myslim si ze ma rovnake pravo na dieta ako matka. a cmulanie.... snad ho tvoja svokra neoblyzuje od krku po vlasy... 😀

sissy27
12. sep 2012

@diduska777 priateľ sa svojich rodičovských práv musí dožadovať sám na súde ak sa nedá dohodnúť, nie cez teba na MK - chápem, že mu chceš pomôcť, ale tu to nevyriešiš...no a budem sa opakovať, ale čo sa týka jeho ex, tak absolútne sa nevyjadruj k nej, k jej správaniu, k jej spôsobu výchovy, hlavne ak si nevidela / nezažila na vlastné oči a máš len toľko, že jedna pani povedala... tebe by sa isto tiež nepáčilo, keby nová priateľka tvojho bývalého riešila takéto veci o tebe, že? 😉

diduska777
autor
12. sep 2012

dakujem, bude to riesit cez sud
@wieruss, skoda sa vyjadrovat, som aka som, a snazim sa svoju dcerku vychovavat najlepsie ako viem, kazdy si o tom moze mysliet co chce a to ze ma rada blizky kontakt so svojou rodinou, podla mna uplne normalna vec, je maznak a som za to vdacna, nie je to o laske celeho sveta ako to tu pises 😒
pusa = cmulanie, tak to bolo napisane, ja neviem ale moju dceru nikto necmula a nepisala som o puse od hocikoho ale od otca alebo starych rodicov
co sa partnera a mna tyka, pozname sa 12 rokov a nase predosle vztahy stroskotali, ja s dcerkou momentalne byvam u svojich rodicov, pretoze som si financne nevedela zabezpecit vlastne byvanie...
neviem co si mala na mysli pod tym domahanim sa prav a snahou o napravu, ja napriklad som sa snazila udrzat si vztah, no po 8 rokoch sme sa aj tak rozisli...
co sa toho tyka, ja by som svoju dcerku na vikend otcovi dala aj na 200 km, keby som sa tak daleko odstahovala a bolo by to pre nu jedine najlepsie riesenie ako sa s nim plnohodnotne stretavat, urcite by mi to nebolo jedno ale je jej otec, lubi ju a chcu spolu travit cas tak im snad nebudem branit, ale to som ja, beriem ohlad na potreby svojej dcery, nie na to ako vychadzame s ex alebo aky sme mali vztah.... ona za to predsa nemoze...

anesim
13. sep 2012

@wieruss kamarát sa rozišiel s priateľkou a mali syna, vtedy 1 rok, dal to na súd kým sa všetko pohlo malý mal rok a pol a súd mu určil návštevy každý druhý víkend od piatku do nedele, bývajú od seba cca 80 km a malého si bráva pravidelne 🙂

mandarinkadarinka
17. dec 2012

@wieruss presne tak.... milujuci otecko... zial, pravda bude zase niekde inde... a ty si akurat tak jeho milenka, kvoli ktorej svoju zenu opustil, vsak? este si ho asi nespoznala, ze? nechci sa moja zlata dozit situacie, ze sa ty rozvedies a niekto bude chciet robit s tvojim dietatom taketo veci... nie ze by som si to zelela, ale skuska by ta asi prebrala do reality!!!

mandarinkadarinka
17. dec 2012

@p4 vies co, ja tiez svoje dieta neolizujem kade tade, ani to nedovolim ostatnym, na usta uz vobec nie... myslim, ze male deti by sa ani nemali bozkavat na usta... som milujuca matka, moje dieta je pre mna vsetko...ale uvedom si, co vsetko das do ust ty pocas dna... a takou sladkou pusou mu to pekne odovzdas plnym duskom... a detsky organizmus sa niektorym bakteriam nevie ubranit a moze z toho vzniknut bud herpes na ustach (tento virus ma v sebe kazdy druhy clovek) alebo hnacka. Herpes je pre male dieta vazne nebezpecny, pri dietati so slabou imunitou moze byt nasledok az herpeticka meningitida... ked budes mat vlastne dieta, daj ho olizovat aj bezdomovcom, to uz je tvoja vec...

p4
17. dec 2012

@mandarinkadarinka zaujimavy nazor ,ale zabudla si na to,ze aj dieta kade co popcha do ust pocas dna a kolko krat su to horsie veci ako si pcham do ust ja! a to teraz mam zit v vzduchovej bubbline? nemozem pobozkat svoje vlastne dieta len preto aby nedostalo herpes? mas divny nazor a mimochodom, ja vlastne dieta mam,takze tu poslednu vetu som nepochopila.

mandarinkadarinka
17. dec 2012

pisala som o najmensich detoch... neviem, co pcha tvoje dieta do ust, ale na hrackach v byte sa asi bakteria herpesu nenachanadza 🙂))) dokonca ani kamenoch z blata 🙂 tu mas iba v ustach (a este niekde inde, co tu popisovat asi nebudem, lebo to nie je k teme) nie je to divny nazor - mam dieta s vrodenou slabou imunitou a bozkavam ho vsade okrem ust - pride mi to normalne, ked ho nechcem ohrozovat. a moj ex ma dookola nonstop herpesovu "papulu" - neviem, ci by ti to bolo prijemne, aby bozkaval tvoje dieta na usta taky clovek

alex2201
17. dec 2012

@diduska777 ahoj, z vlastnej skúsenosti Ti píšem, nech sa s matkou viac nesnaží komunikovať, je to zbytočné, nech dá návrh na súd a ja by som to riešila striedavou starostlivosťou, keďže dieťa miluje, ako nechcem byť zlá ale otec pokial má záujem má naň rovnaké právo, vyrastal s ním. Moj manžel si osvojil moju dcerku nakolko som žila s jej bio otcom a nejavil o nás žiaden záujem (ani raz sa odvtedy neozval) .súd prihliada na záujem dieťaťa, mali sme tu 2x kolízne opatrovníčky a potom súd. Držím vám palce a určite sa treba o svoje práva biť. Dieťa má právo na matku aj otca, aj keď s mamou má iný vzťah, a inak nechápem prečo nemá dieťa 2x alebo jeden víkend v mesiaci, na sviatky prázdniny, až bude mať 3 roky upravila by som minimálne tento styk.

p4
17. dec 2012

@mandarinkadarinka ked mam herpes na puse,tak nebudem bozkavat nikoho, ved to s tym nema nic spolocne. to je logicke. o tom sme sa vobec nebavili, bavili sme sa o tom,ze si napisala,ze sa deti nemaju bozkavat. to je pre mna divny nazor.

mandarinkadarinka
17. dec 2012

nemaju bozkavat na usta, nie ze vobec, na licka a tak... no vidis, mojmu ex nazapina, ze ked ma herpes, nema ho bozkavat na usta :/ ale je mu celkom fuk... a detto zbytok jeho rodiny

wieruss
17. dec 2012

@mandarinkadarinka to asi malo byt pre @diduska777 ja som vydata zena, nie som milenka ziadneho rozvedeneho chlapa co kvoli mne opustil zenu a dieta a teraz sa ide ohanat pravami 🙄

mandarinkadarinka
18. dec 2012

@wieruss ano, jasne, pre nu, nie pre teba 🙂 prepac 🙂 tak dufam, ze si sa aspon pobavila 🙂

nena62
19. dec 2012

Ahojte..chcem sa opýtať..mám rok a pol starú dcéru..jej otec sa o nu nezaujima od jej narodenia...nieje ani v jej rodnom liste a ani mi nič na nu neprispieva...včera mi oznámil,že chce dať na súd určenie otcovstva a chce si ju brávať k sebe ...býva 400km od nás...myslite,že mu sud povoli aby ju braval k sebe?strašne sa toho bojim,pre nu je cudzi človek,nechapem,čo tak zrazu sa o nu zaujima.

diduska777
autor
8. jan 2013

@mandarinkadarinka
@wieruss
asi tu plati podla seba sudim teba :(
ja nie som jeho milenka, ja som jeho partnerka a neopustil koli mne svoju zenu, uz bol rozvedeny, ked sme sa zacali stretavat, takze si vyprosim aby ma tu niekto hodnotil, sudil alebo dokonca urazal, ked o tom nic nevie...
to ze ma rad svojho syna a jeho ex sa odstahovala nesuvisi nijako so mnou, nakolko sa sice pozname dlhe roky ale nestykali sme sa ani neudrziavali ziadnu komunikaciu, nie som vsak povinna to tu nikomu vysvetlovat...
takze sa mi vobec nepaci, ze ma tu sudite a hodnotite... ja som tiez mala vztah, nebola som vydata a moj ex sa tiez stretava so svojou dcerkou a ja mu v tom nebranim, to ze nas vztah stroskotal neznamena, ze budem branit svojej dcere pri stretavani sa s jej otcom, ktory ju lubi
co sa tych pus tyka, pisete tu o herpesoch a kadecom... ja som nepisala, ze bozkava syna na usta, iba som pisala o puse a je normalne dat pusu svojmu dietatu, resp. vnucatu a kto si mysli opak, je to na jeho uvazeni...