Chceme sa rozviesť

tam9
21. nov 2023

Ahojte, chcela by som sa poradiť ak má niekto skúsenosť. S manželom sa chceme rozviesť, on ale žiadosť odmieta podať. Bola som už u 3 právnikov, každý niečo poradil ale niektoré veci každý radi inak. Mame 2 deti 3 roky a 1,5 roka. Spoločný dom, ktorý sme kupovali pred manželstvom pól na pól. Mame spoločný účet (manželovi chodí vyplata +daňový bonus, mne rodicak a prídavky). Som tam len disponent. Chcem sa presťahovať do iného mesta aj s detmi. S rozvodom súhlasí, avšak problém bude výživné, starostlivosť o deti a peniaze z uctu. Majetkové veci sa budu riešiť potom. Žijeme v napätej atmosfére s hádkami na dennom poriadku a rada by som sa odsťahovala čo najskôr (nie až kým bude ukončený rozvod). Právnik radil zmeniť trvalý pobyt mna aj deti na nové bydlisko, vytvorenie vlastného uctu a aby som mala financie aj nejaké svoje tak previesť polovičku uctu na svoj. Keďže sme v bsm tak financie patria rovnako aj mne. Jeden poradil áno spravte to (budete preukazovať že výdavky z uctu putujú na starostlivosť o deti) druhy nerobte to (môže ísť o nezákonne obohatenie). Chcem vybaviť staršej škôlku v novom meste (potrebujem jeho súhlas, ktorý mi on naschval nikdy nedá, kým nebude ukončený rozvod) jeden právnik (podpíšte to za neho, maximálne dostanete pokutu za priestupok, ale už bude v novej škôlke) druhy nerobte to (falšovanie podpisov je trestný cin). Zmena trvalého bydliska (jeden spravte to nepotrebujete jeho súhlas, bola som na úrade a pýtala som sa či stačí súhlas majiteľa bytu a moj op a rodné listy deti. Povedali áno, len sa spýtala či ich mám vo svojej starostlivosti odpovedala som áno tak viac nechceli. Druhý môžte to urobiť ale, manžel môže spraviť to iste alebo keď odídete s detmi môže vám prísť s policajtmi klopať že ste vzali deti a trvalý pobyt vám nepomôže, sú rovnako jeho deti a môže ich vziať nazad a dožadovať sa aby bývali vo svojom domácom prostredí do skončenia rozvodu. Preto sa chcem spýtať či má niekto skúsenosť, že ste odisli od muža aj s detmi a ako ste zabezpečili novú škôlku a ako ste vybavili to, že ste vlastne mohli odísť aj s detmi, ak ešte neprebehlo konanie vo veci dočasnej starostlivosti. Keďže muž bude robiť problém ohľadom výživného a stretávania sa môže sa to ťahať dlho a nechcem aby deti týmto trpeli. Plus ako prebiehalo stretnutie kolízneho opatrovníka a psychológa s dietatom. Naša je veľmi hanblivá k cudzím ľudom reaguje plačom a koľkokrát ani sama nevie vyjadriť svoje emócie slovami. Vopred ďakujem ak sa niekto nájde čo aspoň jednu vec by mi skúsil z vlastnej skúsenosti napísať. Dakujem

matullienka
21. nov 2023

Neporadil ti podať žiadosť o rozvod a zároven podať druhú žiadosť o zverenie deti do výchovy a úpravu styku s otcom?

tam9
autor
21. nov 2023

@matullienka poradil návrh na rozvod (kde by bolo určené výška výživného a stretávanie sa s detmi) spolu s návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia vo veciach starostlivosti o deti, len kým by sa to podalo na súd teda dostal to konkrétny sudca plus kým by si to on prevzal a dal protinávrh tak stále musím ostat s detmi v dome a plus viem, že by mi zablokoval účet. Prvé čo mi poradili je rodičovská dohoda ale to sa v tomto prípade nebude dať. On už si teraz so zamestnávateľom dohodol zníženie výplat kvôli výživnému, čiže mám len výpisy za posledné dva roky, že zarábal úplne inak ako posledné tri mesiace. A aj tak mi povedal že ak v navrhu nebude že je násilník alkoholik atd alebo sa nestará o deti nejaví o ne záujem tak by mi to neodsúhlasil. Zverené mi môžu byt ale rozhodovať budeme spoločne kým sa nerozvedieme a on mi nepodpíše zmenu škôlky. A sám povedal že ak odídem s detmi tak to ešte len začne…

draik
21. nov 2023

Nemôžte sama platne zmeniť deťom trvalý pobyt ani prihlásiť do inej škôlky bez toho, aby ste mali deti v osobnej starostlivosti. Navyše by Vám to uškodilo v časti rozvodového konania týkajúceho sa úpravy osobnej starostlivosti o deti na čas po rozvode. Odhliadnuc od toho, že dosiahnuť neodkladné opatrenie vo veci starostlivosti len pre nezhody rodičov a rozvodové konanie nie je je samozrejmosťou.