Ex už 7 mesiacov neplatí na dieťa. Poradíte?

bublinkabn
30. júl 2015

Ahojte som rozvedena 7 mesiacov a ex mi na malého este ani raz neposlal peniaze jako mam postupovat?stale sa to meni..ake mate skusenosti?počula som ze ak ho nahlasim sociálka mi do dvoch tyzdnov vyplati co zameskal a budu ho nahanat moc sa mi to ale nezda..za kazdu radu vopred dakujem

sissy27
30. júl 2015

trestné oznámenie na polícii, exekútor... na sociálke môžeš požiadať o náhradné výživné, ale nie je to také jednoduché a určite nie do dvoch týždňov - google poradí, kedy máš nárok, ako postupovať a čo potom...

pribinak
30. júl 2015

Uz po 3 nezaplatenych mesiacoch môžeš podať na ex trestné oznámenie za neplnenie si vyživovacej povinnosti. Na policajnú stanicu si zober papiere zo sudu a občiansky
To náhradné výživné je behacka, ale peniazky určite dostaneš

Určite skoč aj k exekútorovi, ak ma ex príjem ci dávku v nezamestnanosti a nejaky majetok, tak tiez z toho budu nejake peniazky pre dieťa

duun
30. júl 2015

3 nezaplatené mesiace počas 2 rokov, teda nemusia byť ani za sebou, ani neprerušene. Stačí ak nezaplatí za január, marec, júl..

Exekútor potrebuje tvoj rozsudok, kde je určené, kedy, koľko má platiť. Ten vymáha peniaze, ale nie je to trestné oznámenie. To môžeš podať súbežne na polícii - neplatenie výživného je trestný čin, za ktorý sa sedí. Exekútor dá exekúciu, pričom výživné má prednosť, teda ak dlží inde, tak najprv budú vymáhať tebe, potom ostatné dlhy až do hranice určenej zákonom.

Náhradné výživné môžeš dostať (musíš mať ale skutočne smiešny príjem, v podstate buď len rodičák alebo minimálnu mzdu - pozri si to alebo sa spýtaj na sociálke, líši sa to podľa počtu detí). Exekúcia musí bežať 3 mesiace a ak sa nič nepodarí vymôcť, potom sociálka dá náhradné.

Akonáhle ti ex niečo vyplatí, napr. pošle 50e a tebe sa už vypláca náhradné, potom musíš ísť na sociálku, náhradné zastaviť, štátu-sociálke vrátiť obratom tých 50e (aby si ich nemala akože dvojmo - aj z náhradného aj od exa). A ak nezaplatí znovu, potom pekne celý ten kolotoč s podaním žiadosti o náhradné výživné zas..