Koľko by mal ex prispievať na 3-ročné a ročné dieťa?

23. jan 2024

Ahojte, koľko vám príde dosť aby mi ex prispieval na deti. Starší má 3 roky 120e dávam mesačne za škôlku a krúžky pre syna dcéra má 1 rok nechodí nikde už. Chodili na plávanie ale to je už prežitok. Ex mi sľúbil posielať 500e( keďže róby v zahraničí) zarába okolo 2500e až 3000e. Posiela 300e. A nedokáže pochopiť že to je pre 2 deti málo ak odpočítam 120e škôlku kružky 75e za poistky ktoré mám platiť z jeho peňazí mi pre nich na stravu ostane 100e a môžem byť rada že som rada. Plus mám RD ale bohužiaľ musím platiť aj bývanie, do toho študujem. Vraj mi nebude posielať viac ako 100e lebo mu nevychádza z platu, má malo na "kamošky" a neaké to "pitičko". Myslíte že ak by som ho dala na súd pomôže mi to?

bublinka1426
23. jan 2024

mne je skor luto, ze ludia maju deti, aj ked nemaju financnu zabezpecku, rozumej - ''daco'' nasetrene, spoliehat sa na vyzivne asi nie je moc mudre. je krasny rodicak plus 120 eur pridavky na dieta, uz to mas cez 600 euro.

ak ti chybaju peniaze, treba ist do prace.

a vysku vyzivneho neurcuje sud na zaklade vydokladovanych nakladov na deti a na zaklade vysky jeho prijmu? ma pekny prijem, ale zaroven ti dava nemale peniaze.

autor
23. jan 2024

@bublinka1426 ja som našetrené mala cez 5000e ešte kým som pracovala ale nečakala som že zo dňa na deň mi všetky zmiznú.... Keby som bola vedela čo je to za osobu pred tým rodičovský z pridavkami je 465e.... A nevidela som ešte 3 ľudí vyžiť zo 100e ako prepačte ja žijem na slovensku bohužiaľ nie v narnii .... A ešte som nevidela aby vzali niekd3 matku z 1 ročným dieťaťom keďže 300e na jasle je bohužiaľ pre mňa nad ramec

danielahamar
23. jan 2024

Jasle budeš platiť z rodicaku, no ak myslíš, že malo, treba ho dat na súd, len otázne je, koľko má na výplatnej priznane

tamitamitami
23. jan 2024

Požiadaj si výživné na súde, spíš si náklady ..... krúžky, oblečenie, drogéria, bývanie/energie, poistky, hračky, obuv, lieky, strava. Tú sumu daj deleno dva a máš sumu ktorú by ti pri jeho príjmoch mohli schváliť. Kľudne požiadaj o pár eur viac a uvidíš či ti túto sumu schvália.

Mne 300€ nepríde veľa na dve deti, to je 150€ na jedno. Ja osobne toľko dám len na drogériu a oblečenie pre dcéru.

tamitamitami
23. jan 2024

Hlavne ak má otec príjem 3 000€....tu by mohli zohľadniť aj to že ti s deťmi vôbec nepomáha (keďže je v zahraničí) a tým pádom si nemôžeš riešiť prácu.

bublinka1426
23. jan 2024

skus ten sud. za to nci nedas. len si musis vsetky blocky odkladat aby si mala cim argumentovat.

bublinka1426
23. jan 2024

od januara je rodicak vyssi, to uvidis vo Feb,

V roku 2024 sa výška rodičovského príspevku zvyšuje z 412,60 € (rok 2023) na 473,30 €.

danielahamar
23. jan 2024

@bublinka1426 taky je už teraz, teda od min. roka dostávam takú sumu, ale presný mesiac neviem

bublinka1426
23. jan 2024

@danielahamar

ano taku sumu lebo je to s pridavkom ....( 412 plus 60 euro) naraz to vyplaca Urad prace...
ale od 2024 je Rodicak zase navyseny....

danielahamar
23. jan 2024

@bublinka1426 ee od 1.8 sa zvyšoval na 473 bez pridavku, teda ak pred tým poberala materskú, ta nižšia ja cca 345€

bublinka1426
23. jan 2024

@danielahamar aha no tak skor. pardon.

lucik194
23. jan 2024

posiela 300e

to znamena, ze ty musis vydokladovat minimalne 600 eur aby Ti na papieri sud aj 300 oficialne priklepol, lebo suma je to vzdy pol na pol. polovicu plati matka polovicu otec

moze zarobit aj 4000 ale dokazuje sa prijem oficialny co ma na vyplatnej paske...

treba spisat vsetky vydavky co deti mesacne maju a treba to aj zdokladovat

slavomira236
23. jan 2024

3rocne dieta musi chodit na kruzky??

subartic
23. jan 2024

@lucik194 suma nikdy nie je pol na pol . Zohľadnuje sa aj osobná starostlivosť. Aká je osobná starostlivosť otca o deti ? Zrejme nula.

eternity24
23. jan 2024

@subartic mne napr súd osobnu starostlivosť neuznal, resp na ňu neprihliadal. Dajme tomu, že som vydokladovala mesačne N na ročne dieta 200e. A výživné súd určil na 100e aj napriek tomu, že tiež sa jeho otec nijako nepodieľa na výchove. Dokonca som podala odvolanie na kraj, ale bez výsledku.
@autorka - aj ty sa musíš rovnakým finančným dielom podieľať na výchove dieťaťa. Nie ako si myslíš, že ex ma platiť 100% nákladov alebo 80%. Je to dieta vás oboch.

subartic
23. jan 2024

@eternity24 no zrejme si sa zastupovala sama alebo si nemala dobrého právnika. Na osobnú starostlivosť sa jednoducho má prihliadať. Určite nie 50 /50.
Nie, kľudne sa ex môže podieľať 70 % nákladov na dieťa a ona 30+ osobná starostlivost . To kde by sme k tomu prišli aj sa staraj aj rovnako prispievaj . Zohľadňuje sa príjem rodičov , osobná starostlivosť , potreby dieťaťa aj jeho zdravotný stav.

eternity24
23. jan 2024

@subartic nie, nezastuppvala som sa sama. Mala som právnika a ako hovorim, bolo podané aj odvolanie na krajský súd a ten iba potvrdil rozhodnutie prvostupnoveho. Možno si mysleli, že na ročne dieta je 200e príliš vela a tak jemu prisúdili 100 a moja časť mala byt menšia, rozumej že mám viac setrit a nevyskakovat alebo čo 😀

sinusoida
24. jan 2024

Súd pomôže, ak má taký zárobok oficiálne, ale keď len na čierno, tak súd bude vychádzať z toho, koľko má na papieri. Ja by som to jednoznačne riešila oficiálne, lebo nikdy človek nemôže vedieť, kedy prestane platiť z hocijakých nepredvídaných dôvodov.

subartic
24. jan 2024

@sinusoida to už dávno nie je pravda , to bolo kedysi . Dnes už je na súdoch mladá generácia sudcov , ktorí nehľadia len to čo je na páske alebo v daňovom priznaní ale pozerajú aj na majetkové pomery , na výdavky ktoré hradí , z čoho žije , či sa dobrovoľne vzdal niečoho čo by mu zabezpčovalo prijem atď.

damian85
24. jan 2024

@subartic Ale stále a vždy prioritne vychádzajú z údajov zo sociálne poisťovne , prioritne pri práci na TPP. Na živnosť sa vychádza z predpokladanej priemernej mzdy v danom obore.

subartic
24. jan 2024

@damian85 tak vieš čo je prioritne ? Ak máš nizky príjem a vozíš sa v bavoráku , bývaš v dome kde platíš hypotéku , protistrana predloží tvoje zverejnené fotky z dovolenky, posudzuje sa tvoje schopnosti a možnosti , výpaltu ti vypláca firma kde máš ekonomické a personálne väzby. Šikovný právnik zistí o " tebe " veľa.

edita23455
24. jan 2024

Ahoj ako sa tu už vyššie píše áno je to tak že sa zohľadňuje celkový majetok,koľko je na účte peňazí,dokonca aké auto vlastní mám vlastnú skúsenosť v rodinne môj otec platí sestre výživné vo výške 300eur otec robil všetko možné aj nemožné aby znížil výživnédal aj vypoveď v praci.Keď som mu povedala že to nemá význam nedal si povedať ! No nepodarilo sa (našťastie)lebo ma čosi aj našetrené ma auto v hodnote cca 50 000 eur. Sudkyňa mu to hneď zamietla ani o tom nediskutovala.Tento prípad sa riešil máj/jún 2023.

soldi
24. jan 2024

@damian85 to vobec uz tak nie je. Je to tak ako pise
@subartic
Moj ex robi na tpp uz 15 rokov a stale ma ofiko minimalku. Sice prisiel na aute za 70t a s najnovsim iphonom a tvrdil ze to je vsetko firemne.
Tak mu sudkyna povedala ze si ma najst inu pracu a nech sa so mnou na vyske vyzivneho dohodne inak mu urobi kompletnu previerku a predvola vsetkych moznych svedkov ze akym zivotnym stylom teda zije. Firemnu uctovnicku, majitelku firmu, rodinu, priatelku, audit uctov, atd. A po tom naozaj netuzil, tak sa radsej “dohodol” a vyzivne plati o niekolko stoviek viac nez je jeho oficialny prijem. Uz maloktory sudca sa v dnesnej dobe necha oklamat a prisudi minimalne vyzivne. Prioritne sa vychadza zo zdokladovanych nakladov na dieta

lamit
24. jan 2024

Ak pracuje v zahraničí máš určite nárok na prídavky na dieťa z krajiny v ktorej pracuje.(teda ak pracuje na zahraničnú zmluvu) Kolegova exmanželka ich poberá z Rakúska...

damian85
25. jan 2024

@soldi
@subartic Zamestnávam 19 ľudí , vo všetkej počestnosti rád by som poznal firmu čo má pre XXX zamestnancov mesačne tisícky eúr na " bočné peniaze ". Aj ja mojím zamestnancom dám na dovolenku , peniaze do ruky . Nájsť cca pol milióna ročne , mimo systém je takmer nereálne. Sú 2 úplne odlišné veci a to je , zamestnanec ktorý dostane 1000 eur na pásku a pár stovák do rúk , z toho 1400 eurovú splátku na auto ale nezaplatí , a iné pracovať na živnosť , byť konateľom s.r.o a i.........Firemné auto pokiaľ je zamestnanec ( sudca si to zistiť vie ) môže mať hodnotu aj milión . Áno sudca nie je somár , a vie že právnik nezarobí 850 v hrubom stále však svoje odovodnenie musí o niečo oprieť. Opiera ho v prípade " abnormálneho " rozdielu v tom čo má zarobené a čo by mal o priemernú mzdu v danom obore. Nič z toho , čo mu sudca povedal nie je pravda. Sudca v rodinnom práve takéto kompetencie nemá. Audit nevykonáva sudca , rodina , priateľka môže odmietnuť dostaviť sa k súdu a i. Minimálne výživné je plus minus 30 eur , tu sa bavíme o 10 násobnej sume t.j 300 eur.

lienka.7
25. jan 2024

@autorka podstatne je, kolko mas realne naklady na deti. To, ze by si ty chcela 1000€, ktoré nemáš, lebo si na RD nie vína tvojho ex. mimo to, dieta nepotrebuje vôbec mat XY krúžkov, 3 rocne vôbec. V podstate si ty doma s mladším, cize by si ušetrila na skolke a pod.

soldi
25. jan 2024

@damian85 tvoja teoria a moja skusenost z praxe su diametralne odlisne. Ale presviedcat Ta nepotrebujem.

damian85
25. jan 2024

@soldi to že tvoj ex sa sudcu zľakol je jeho vec. Sudca urobil to najsprávnejšie možné čo mohol - donútil Vás k dohode. Ja by som poprosil sudcu o audit , predvolanie na súd mojej ekonómky a či rodiny. Rodinne právo nie je trestné právo.

soldi
25. jan 2024

@damian85 ex mal spickoveho pravnika a som presvedcena o tom, ze keby toto nebolo v pravomoci sudcu, tak by ho jeho pravnik o tom informoval 🙂

cicinkova
27. jan 2024

Ono je to málo ale ja mať na dve deti 300 eur tak som vysmiata ale bohužiaľ mám len 140 eur a deti mám staršie. 15,12.