Majetkové pomery manželov pred rozvodom

12. júl 2023

Ahojte kočky, prosím o radu tie, ktoré mi vedia pomôcť. Som 10 rokov vydatá, mame 3 deti. Manžel si našiel milenku a začal míňať jeho plat na ňu a svoje sny. Kúpil drahé auto, motorku, oblečenie pre neho aj pre ňu. Sú to vraj jeho peniaze, tak si s nimi môže robiť čo chce. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke. Ja mám však ušetrené nejaké peniaze, ktoré chcem ochrániť pre deti a na obdobie po rozvode kým si nájdem prácu, čo bude s troma deťmi dosť ťažké. Manžel pracuje v zahraničí, takže pomoc s deťmi bude minimálna. Ďalšia vec je, že budem musieť manžela vyplatiť z domu. Preto musím mať nejakú finančnu rezervu. Ako súd rieši spoločný majetok? Skúma súd nejaké finančné prevody na účtoch pred rozvodom? Mohla by som napríklad previesť peniaze na mamu a po rozvode by mi ich vrátila? Keby som ich dala deťom na sporenie, boli by tie peniaze blokovane do ich dospelosti?
S manželom mame každý svoj účet, takže o týchto úsporách nevie. Ďakujem za rady

liljana
12. júl 2023

Asi najlepsie previest rodicom a co najskor. Manzel moze poziadat sud, aby skontroloval prevody na ucte stare par rokov. Takze cim starsi bude ten prevod, tym lepsie. Alebo vyberaj postupne ciastky ako na utratu v domacnosti a das rodicom hotovost.

syslik81
12. júl 2023

manzel nema pravdu -este ste manzelia a jeho peniaze su aj tvoje.. to co mas nasetrene vyberna daj rodicoma ak bude pi.ovat sud moze preverit kolko a kam minal on z vyplaty a bude ta musiet vyplatit ... takze asi nebude chciet rypat v nieocm s cim si uskodi ...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horty99
12. júl 2023

Nevieme o akých peniazoch sa bavíme ale ak budeš vyťahovať cca 500 eur týždenne a odkladat ich - je to " priechodné ". Ak prevedieš naraz veľmi veľkú čiastku ktorá nie je bežná pomerom - asi to problém bude. Ono problém je ten že všetky peniaze patria do BSM - nie len jeho príjem ale aj tvoje " ušetrené " peniaze. Dňom rozvodu sa všetko delí na polovicu ( cca ). No ale nezávidím ti - ale asi by som ak fakt takto rozhadzuje vyberala po malých čiastkach na " bežnú " spotrebu. Ideálne je ak je to férové t.j nik nerobí taketo veci a jednoducho dňom rozvodu sa rozdelíte na polovicu. Len teraz ideálne nie je nič....

autor
12. júl 2023

@elizabet173 ako by som dokazovala, že to bol dar? Musela by byt na tu sumu spisana zmluva s úradne overenými podpismi?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. júl 2023

@horty99 až od dňa rozvodu rieši súd zostatky na účtoch? Ja návrh na rozvod nepodam a keď ho poda manžel, tak nebudem súhlasít lebo máme malé deti, tak sa to môže ťahať možno aj viac ako pol roka od podania.

horty99
12. júl 2023

Ano až od dňa rozvodu - teoreticky. Prakticky môže si súd vyžiadať niekoľko - rokov dozadu výpis - a " podozrivé " prevody prelustrovať.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horty99
13. júl 2023

@elizabet173 áno preto som jej radila vyberať po 500 eur týždenne - pri troch deťoch priechodné.

cacianka
13. júl 2023

To čo zarobí tvoj muž nie si iba jeho €, sú vaše spoločné.
Preto ak ti neprispieva riadnu a dostatočnú sumu, pýtaj výživné na deti a príspevok na seba, a pýtaj riadne vysoké reálne sumy .
Prelustruj mu sociálne siete, ukladaj si dôkazy že nakupuje drahé veci, predložia to súdu a máš šancu získať na deti vyššie výživné, pretože ak má peniaze na luxus, má aj na deti. A tie sú prvoradé, uprednostňujú sa pred inými výdavkami

naniki
13. júl 2023

auto a motorku ak kúpil na svoje meno,polovica je tvoja,takže nie je iba jeho.Rozviedla by som sa čo najskôr,aby nezamortizovali a mali nulovú hodnotu.On neverí,že to urobíš,lebo však 3 deti.Jemu tento stav vyhovuje,doma nie je - pracuje v zahraničí.Poznám podobný prípad,ale 2 deti do 6 rokov.Neveril,že žena bude akčná !Bola - prekvapivo.Najprv požiadala o váživné aj na seba a deti - predbežným opatrením a poukázala na jeho míňanie mimo domácnosti.Následne mu písomne oznámila,že požiada o zverenie deti d o jeho starostlivosti !!!Lebo ona nemá na zabezpečenie takého štandardu životnej úrovne ako manžel - bola na materskej ešte v tom čase.Zaskočilo ho to,nerátal s tým,mal iba silné slová.Robil v Nemecku.Tak mu navrhla,že deti sa aspoň naučia jazyk - samozrejme,že to bola kuleha z jej strany.Nepovolila až do súdu - predtým rozhoduje UPSVAR o zverení. Poslala to jeho milenke poštou - že žiada predbežným opatrením o zverenie detí otcovi a do 2 týždňov ostal sám.Dnes žije sám,bez manželky,bez detí a bez milenky.Ktorá by chcela muža s 3 záväzkami a dennou starostlivosťou o malé deti - odpoveď žiadna !

cacianka
13. júl 2023

@naniki 👏👏👏

autor
13. júl 2023

@naniki no on tu bude s nami v dome tipujem, kým si nenájde byt, aby tam boli spolu. Toto by som mohla veru aj na spraviť, neviem ako by reagoval. Aj keď o deti sa stará a tvrdí, že s deťmi problém nemá, len so mnou... A kedy potom ta Vaša známa zmenila návrh o starostlivosť detí, keď ich má ona? Práveže táto jeho štetka vie o tom, že ma tri malé deti aj tak mu tlači neskutočne bludy do hlavy. Ale prachy sú prachy... Ja jednej strane by som im ich hneď nabalil, by mali po romantike, ale zas na druhej strane si neviem predstaviť ani striedavku😔

autor
13. júl 2023

@cacianka zarába cca 3500-4000 € mesačne, mne pošle 1000€, ostatné je pre neho. Občas urobí bežný nákup domov. Dala som návrh na predbežné opatrenie ohľadom výživného na deti aj mňa (som na rodičovskej) , ale bojím sa, že by to bola nižšia suma...

luccija
13. júl 2023

Má na páske všetky peniaze čo zarobí či aj na čierno, živnosť?

autor
13. júl 2023

@luccija všetko na výplatnej páske. Ma niečo aj do ruky, ale to je minimum

yanni
13. júl 2023

A kde zije/robi?

cacianka
13. júl 2023

Podaj neodkladné opatrenie vo veci zverenie maloletých detí tebe, dôvod že žije v zahraničí, a potom mu zbal dve staršie deti, aspoň na 3 týždne, veď prázdniny

naniki
13. júl 2023

návrh môžeš meniť kedykoľvek,keď sa zmenia pomery.Ženy sa obecne boja toho,lebo by boli "krkavčie matky " preto muži na to vsádzajú....a že sa stará o deti ? AKO ? ved robí vonku a ked je doma má milenku....že urobí nákup ? Akosa môže venovať deťom muž,ktorý robí v zahraničí ? a doma má milenku s ktorou si užíva svoje prachy a nové auto ....všetko je iba o jednom - a to,že každú ženu zväzuje strach čo bude v budúcnosti.Preto otáľajú..ja chápem,že dať deti preč od matky je brutál,ale ! On je ekvivalent - otec so všetkými právami a povinnosťami.Je to veľmi ťažké prelomiť túto zaužívanú bariéru,že deti patria matke....deti patria obom,koľko vdovcov sa stará o deti....a ? Dala by som mu deti - ak by nebol alkoholik,asociál,lajdák...na skúšku a garantujem ti,že žiadnej milenke chlapa s 3 deťmi v dennej starostlivosti netreba...hneď by ju prešla láska ( či už k peniazom alebo k nemu )....nemal by na ňu čas - až vtedy by pochopil, čo je to za drina starať sa denne o 3 deti,domácnosť a ešte i chlapa.Len si to treba v praxi vyskúšať a každá sa toho bojí..čo je prirodzené.Hlavu na klát položím,že by nemal čas si ani prdnúť,nieto ešte na milenku......

autor
13. júl 2023

@naniki áno, to máš veru pravdu

autor
14. júl 2023

@yanni 3 týždne Švajčiarsko, týždeň voľno na Slovensku

autor
14. júl 2023

Baby, ešte ma napadlo, keby prišlo k dokladovaniu peňazí, dáva sa výpis z bežného účtu? Ja mam totiž tie úspory na stavebnom sporení. Súd by to zisťoval podľa rodného čísla?

juliet86
14. júl 2023

sud zistit vsetko aj sporenia. ak ti mozem poradit hned teraz sa porad s pravnikom... kolko rokov si na matefskej? 9? odkial mas nasetrene tie peniaze? su to materske su to rodicaky? alebo je to sporenie co vzniklo este pred mamzelstvom? z auta a motorky mas narok na polovicu. vyzivnw by malo byt vyrovnane. takze ak zarobi 4000. ty prijem 400. a treba vyzivit 5osob z toho 3malolete tal si myslim ze mu vyjde viac ako tisic. logicky. ale radim ti pravnik pravnik pravnik. hned teraz. ukladaj si vsetky oblecky ohladom deti (oblecenie topanky kruzky skolka vzdelavanie strava lekari zubari vylety dovolenky drogeria prosto vsetko)

autor
14. júl 2023

A keby som tie úspory previedla na stavebné sporenie, ktoré majú deti, mohla by som ich po čase vybrať, alebo by som na ne nemohla siahnuť?

horty99
15. júl 2023

Je bezpredmetné čo teraz urobíš. Ak si tie peniaze nadobudla počas manželstva nie su to tvoje úspory ale vaše. To isté aj tá jeho motorka a neviem čo si spominala. Jednokoleso tvoje jedno jeho. Pokiaľ budeš prevádzať peniaze súd nie je hlúpy , vyžiada si výpis z banky a bude. Vyberať peniaze po malých čiastkách je jedina možnosť. Súd zistí ak to bude potrebné - všetko. Tých 1000 eur ale pri jeho plate by si mala dostať. Je to taký risk , lebo zase 1000 že ti dá nie je málo , výživné také nemá 99% žien .