Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

odbornicka
autor
17. sep 2013

@atka3 ahoj, neviem o tom ze by existoval nejaký predpis, ktorý by niečo take upravoval. A k čomu mu treba take potvrdenia?

atka3
17. sep 2013

@odbornicka k ničomu,len preto,aby vedel,že jeho deti študujú. ja som si toho vedomá,ale žiadna škola nedá hned ako si on zmyslí. napr. na študijné musela ísť dvakrát. a vyhráža sa jej,ak mu to nepošle,tak nezaplatí výživné a dá ju na súd,že zobrala o jeden mesiacviac výživného. / jeho vlastná dcéra/ tak sme mu na dvakrát posielali, potvrdenie o návšetve školy raz za VŠ a o pár dní za syna za SŠ

odbornicka
autor
17. sep 2013

@atka3 tak ked to chce tak velmi surne vediet, nech si zatelefonuje na študijné, a tam mu povedia. 🙂

atka3
17. sep 2013

@odbornicka ved to že volal aj tam.poslal to v takom znení,že :,,okamžite mi posli potvrdenie o návšteve školy,lebo som si volal na školu a zápisné ste už mali .......a blá blá,vyhrážky apd.

crystalba
17. sep 2013

@odbornicka Dobry den, mala by som otazku. S priatelom teda s mojim ex mam 2,5 rocnu dcerku. Zavreli ho ked dcera mala 10 mesiacov, nedavno mal sud a mal by tam byt este 2 a pol r. Medzi casom som si nasla pritela s ktorym chcem zacat novy zivot, cakame spolu dieta, Chceme spolu odist zit mimo eu. Ake by som mohla mat z toho problemi ked odidem aj s dcerou bez povolenia jej otca ? bude vediet, ze zijeme v zahranici len nebude vediet kde. Ked sa vrati z vazania nebudem mat problem mu malu ukazovat ked za nou bude cestovat.Chcela by som vediet ako mam postupovat a ake by som z toho mohla mat problemi, keby by mi chcel ublizit. Dakujem emoticon

zuziq
24. sep 2013

Baby potrebujem potvrdenie o prijme od zamestnavatels ak som na materskej? S navrhom poslali aj tlacivo ale je potrebne potvrdenie na nulu ak som nerobila?

flopo
24. sep 2013

ak potrebujes potvrdenie o prijme a si na materskej,tak ten ti da socialny urad prace a rodiny alebo sicialna poistovna.Od koho poberas prijem,ten ti to potvrdenie vyda.Ak som spravne pochopila otazku 🙂

natalienka12
24. sep 2013

@crystalba Ak môžem, odpoviem ti aj ja. Na trvalé vysťahovanie potrebuješ súhlas otca dieťaťa, pokiaľ nebol pozbavený rodičovských práv. Dala si však málo údajov, predovšetkým by som potrebovala vedieť, či máte nejako upravený výkon rodičovských práv a povinností k dieťaťu s expriateľom a či on nie je pozbavený rodičovských práv, resp. či ich výkon nemá obmedzený.

natalienka12
24. sep 2013

@zuziq ak máš na mysli, na účely rozvodu, potrebuješ príjem za posledný rok a tam ti stačí potvrdenie od Sociálnej poisťovne, resp. od Úradu práce, neviem, či si na materskej alebo rodičovskej. Od zamestnávateľa nie, lebo nemáš nárok na mzdu a súd pri rozhodovaní o výživnom vychádza z pomerov v čase rozhodovania. Keď sa neskôr zamestnáš a tvoj príjem bude dobrý, môže otec dieťaťa požiadať o zmenu rozsudku.

jaris81
24. sep 2013

Dobry den chcela by som sa opytať moj manžel je cudzinec čech a aj tam byva ja mam trvali pobyt tu na slovensku aj so synom ,na rozvod už mam podane aj vyživne mam sudom určene ale manžel mi neplati vyživne(už više pol roka)ani sudom určene vyživne čo mal zaplatit aj spätne nezaplatil ,neviem čo mam robiť či ho možem udať na polici alebo neviem .Viete mi poradiť ?

crystalba
26. sep 2013

natalienka12 : Velmi pekne dakujem, uz som necakala, ze niekto odpovie. Nemame nic nijako upravene ani neprebehol ziadny sud. On je vo vazeni dva roky a este dalsie dva bude. Dcera ma dva a pol. Viem, ze dva roky kym je tam budem mat pokoj lebo vazenie nieje pre dceru to najvhodnejsie prostredie na navstevy..... len sa bojim co potom.. ako na takeho otca pozera sud, ake ma prava ? ked s dcerou nebude mat ziadny vztah ? u nas si ani neviem predstavit nejaku striedavu starostlivot mala ho prakticky ani nepozna...

crystalba
28. sep 2013

crystalba@natalienka12 : Velmi pekne dakujem, uz som necakala, ze niekto odpovie. Nemame nic nijako upravene ani neprebehol ziadny sud. On je vo vazeni dva roky a este dalsie dva bude. Dcera ma dva a pol. Viem, ze dva roky kym je tam budem mat pokoj lebo vazenie nieje pre dceru to najvhodnejsie prostredie na navstevy..... len sa bojim co potom.. ako na takeho otca pozera sud, ake ma prava ? ked s dcerou nebude mat ziadny vztah ? u nas si ani neviem predstavit nejaku striedavu starostlivot mala ho prakticky ani nepozna...

lamarye
30. sep 2013

@odbornicka Chcela by som Vás poprosiť o radu, známa sa rozviedla už dávnejšie, má 9 ročného syna a otec ho máva každý druhý víkend a mesiac cez letné prázdniny. Teraz podal na súd návrh o striedavú starostlivosť, lenže malý k nemu nechce chodiť. Má 9 rokov a diagnostikovanú migrénu, takže vždy keď mení prostredie máva silné migrény, z ktorých aj zvracia. Má už aj posúdenie od neurologičky, že takáto starostlivosť nie je určite pre neho vhodná, kedže máva také bolesti hlavy, len sa bojí, že je to málo. Neviete mi poradiť čo všetko ešte môže urobiť, aby súd túto striedavú starostlivosť zamietol? Ďakujeme veľmi pekne

karamatka
6. okt 2013

@odbornicka Ani neviem, ako a kde zacat. Potrebovala by som pomoc, ale neviem, ci tu alebo v Anglicku. Neopravnene som po rozchode zobrala mojho syna z uk sem na sk. Neviem, co on moj ex podnika ake pravnicke kroky tam, ja som si tu podala na zverenie do vyhradnej starostlivosti ale sud to pozastavil, ze nie je kompetentny urobit rozhodnutie, kedze bydlisko obvykleho pobytu mojho syna je v uk. Moj ex sa nam neozyva, tak neviem, co spekuluje a len sa bojim. A cakam ☹

nikusik1990
9. okt 2013

odbornicka , mozem sa spitat teraz chcem riesit s mojim ex bsm a pozicku na jeho meno som splatila ja mam aj od toho doklad ze splatky som uhradzala len ja mozem si od neho na sude ziadat aby mi vyplatil polovicu s toho zaplateneho uveru? dakujem za radu

nikusik1990
9. okt 2013

@odbornicka mozem sa spitat teraz chcem riesit s mojim ex bsm a pozicku na jeho meno som splatila ja mam aj od toho doklad ze splatky som uhradzala len ja mozem si od neho na sude ziadat aby mi vyplatil polovicu s toho zaplateneho uveru? dakujem za radu

anatalia77
9. okt 2013

@nikusik1990 áno,požičku ste brali v manželstve,takže je spoločná a ty máš nárok na preplatenie polovice.

p.j.jacky
10. okt 2013

Prosim o radu.Som cerstvo rozvedena.Zijeme s ex v jednej domacnosti a dostavam rodicovsky prispevok +alimenty,moj ex chce aby som platila polovicu za byvanie.Ako to je? dakujem

emerson
11. okt 2013

Ahojte a prajem príjemný deň.Chcel by som sa poradit v tom,či má moja kamoška šancu pri zvýšení výživného na dieťa ,keď malá začala
chodiť do školy na druhý stupeň.Jej ex je podnikaťeľ platí 150 eur.Samozrejme k jeho daňovému priznaniu nemá prístup ale žije si dobre.
Ona zarába okolo 380-400 eur.Ako by mala postupovať a či je aj nejaké oslobodenie od súdných poplatkov.Je na to nejaké tlačivo alebo vzor podania? Ďakujem a prajem všetkým príjemný deň.

nikusik1990
11. okt 2013

@anatalia77 dakujem za radu 🙂

anatalia77
11. okt 2013

@p.j.jacky táto jeho požiadavka je regulérna,ved keby si sa aj hned odstahopvala,tak nebudeš bývať zadarmo.

anatalia77
11. okt 2013

@emerson nech zájde na upsvar a poradí sa s kolíznou opatrovatelkou.Dieťa má nárok na zvýšenie alimentov,pokial došlo k závažným skutočnostostiam,a medzi ne patrí aj nástup na druhý stupen základnej školy.Okrem iného to dieťa rastie,čo znamená aj neraz nové ošatenie,a niekedy aj 3x nová obuv,lebo mu rapídne podrástla noha.Do návrhu treba zakomponavať aj prípadné cestovné,či nebodaj zvýšené platby za byt,alebo nebodaj nové zdravotné okolnosti.
Čo sa týka oslobodenia od poplatkov,tak súdy o detoch,alebo pre deti sú bezplatné,takže nebude platiť nič.Inak ak by viedla iný súdney spor-akýkolvek-tak sa polpatky odpúštajú len ludom v hmotnej núdzi,ženám na materskej.Presné znenie tohto nájdeš na nete.
To že je podnikateľ nemá vplyv na výšku alimentov,rozhodujúca je skutočnosť,kolko zarába,a podla toho sa určí výška výživného.Danové priznanie si može vyžiadať súd.

emerson
11. okt 2013

ahojte a ďakujem za radu prajem všetkým pekný víkend

tajomna21
11. okt 2013

@emerson tak ak ma svoju vlastnu sro napr. a nema zamestnancov, pripadne malo, vie si aj ona v zbierke listin pozriet jeho uct.zavierku - a tam je aj kolonka mzdove naklady .... samozrejme ak ma vela zamestnancov, tak jej to nepomoze .....

emerson
13. okt 2013

Dobrý deň všetkým a ďakujem za rady .Chcem sa spýtať tajomnej,že ako na to ,keď je živnostník.Určite má daňové také aby mu vyhovovalo.
Je to trochu smiešné,že ja som chlapp ale nemôžem sa pozerať na to ako si on užíva a ona žije s nejakých 380 eur plus to čo jej dá namalú
12ročnú a tá toho už teda potrebuje.Ďakujem.

majka8657
13. okt 2013

@odbornicka Ahoj, stalo sa to ze moju sestru zmlatil priatel a teraz sa jej vyhraza ze jej zobere malu ale tvrdi ze sestre neublizil no ale ked som videla jej ublizil skrabance, modriny a podliatiny azd...chem sa spyat chcela by podat na sud aby sa nemphol k nej priblizit a taktiez obmedzit styk s dietatom...ako by mala postupovat vedela by si mi nejako pomoct aby som jej aj ja mohla pomoct ....dakujem za akukolvek radu ....

tajomna21
13. okt 2013

@emerson no ak je zivnostnik, tak to jedine sud si moze vyziadat jeho danove ... pri sro je to lepsie v tom, ze spolocnost to musi posielat do zbierky listin a odtial si moze hocikto poziadat vypis za poplatok .....
najlepsie bude, ak si bude odkladat vsetky blocky, kazdy jeden naklad na domacnost a malu ....a potom len poziadat na sude o zvysenie vyzivneho ..... ako vyssie niekto pisal, treba zajst na upsvar a tam poziadat o pomoc pri spisani

tajomna21
13. okt 2013

@majka8657 ma od mudr. nejake potvrdenie? ma nejaku fotodokumentaciu, ako ju zmlatil? to by jej pomohlo pred sudom ....

odbornicka
autor
14. okt 2013

@karamatka ahoj, pri dieťaťu sa príslušnosť súdu posudzuje podľa jeho bydliska ( obvykleho bydliska) a podľa krajiny ku ktorej ma dieťa bližšie vzťah. Takze tým ze dieťa prestahujes do inej krajiny si velmi nepomôžes, preto ti to slovenský sud zastavil. Ak tu vsak budes s dieťaťom dlhšie bývať, dieťa z právneho pohladu nadobudne bližšie vzťah k SR ako k UK a bude mat obvykle pobyt v SR tak to budu môcť prejednavat slovenské sudy. Čokoľvek podnikanie otec dieťaťa v UK, môžeš namietnut ze dieťa od istej doby nema obvykle pobyt v UK ale v SR a preto nie je angl. Sud príslušný na prejednanie veci. Ma tvoje dieťa občianstvo SR? Nápis mi do IP.

odbornicka
autor
14. okt 2013

@majka8657 ahoj, mate nejaké potvrdenie od lekára, Ze bola sestra osetrena po jeho utoku Či od polície ze sa ten skutok stal? Ak áno, tak môžeš podat navrh na predbežne opatrenie, aby sa on nemohol k nej priblížiť, odporúčam vsak si vziať na to advokáta.