Právna poradňa

odbornicka
4. sep 2012

Mile mamicky,
som vystudovana pravnicka, mam 1,8 rocnu dcerku o ktoru sa sama staram. Presla som si sklamanim, rozchodom, rozvodom, naslednim handrkovanim sa o vyzivne a spol. Touto cestou chcem ponuknut vsetkym mamickam v podobnej zivotnej situacii pomoc a poradenstvo. Rada pripadne poradim aj s inymi pravno-administrativnymi problemami.

bublinkaj
12. okt 2014

@odbornicka Dobrý deň. Poprosím Vás o Váš názor, resp. radu: koncom JÚLA som podala návrh na zvýšenie výživného na 16 ročnú dcéru a až teraz mi prišiel papier, že pojednávanie bude 1.DECEMBRA ! Ak mi súd odklepne zvýšenie výživného, automaticky mi ex musí doplatiť spätne odo dňa podania, alebo to mám žiadať, alebo je to až odo dňa platnosti rozsudku? Vďaka

draik
12. okt 2014

@raylen
Napríklad vážne zdravotné dôvody.

draik
12. okt 2014

@david1991
Výživné na maloleté dieťa možno priznať tri roky spätne od podania žaloby na súd.

draik
12. okt 2014

@bublinkaj
Odo dňa podania návrhu.

bublinkaj
12. okt 2014

@draik Ako prvé sa chcem poďakovať 🙂 mám ešte dotaz, či to spravia automaticky , alebo treba o to požiadať.

draik
12. okt 2014

@bublinkaj
Je vhodné navrhnúť, aby zameškané výživné (tj,. od podania návrhu do rozsudku) bolo uhradené v splátkach pod hrozbou straty splátok, ak nebude niektorá splátka uhradená včas a v danej výške.

betka22betka
15. okt 2014

milé žienky, potrebovala by som poradiť :
dcera žije s jedným mužom ako druh a družka. majú spolu 4 ročného syna.Muž je dlhodobo nezamestnaný, bol zavretý za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Pustili ho v juni, do decembra je ešte v podmienke. Trvalé bydlisko má u dcéry, ale teraz od leta muž býva na Orave u rodičov. Nie je zamestnaný ale brigáduje, chodí na fušky. Občas dcére pošle pár eur na malého. Pije, má frajerky. Dcéra už nechce s ním žiť. Čo má spraviť? Chce požiadať o zverenie malého do svojej starostlivosti a o určenie výživného. Lenže ked je on nezamestnaný, ako určí súd výživné?Nemusí platiť? Dcéra mu chce aj zrušiť trvalé bydlisko v jej byte. Má ešte počkať ? Ak podá žiadosť, kde bude pojednávanie, v jej bydlisku alebo v jehoi? Aby ešte dcéra nemusela za ním cestovať! Ak ho dcéra odhlási a on sa neprihlási niekde, kde ho budú naháňať? S ním sa dohodnúť nedá.Ak je ešte v podmienke- čo sa mu môže stať, ak sa určí výživné a nebude platiť? Vôbec nevieme, čo má dcéra robiť...Prosím poraďte, dakujem

betka22betka
15. okt 2014

@betka22betka druh a družka však nebolo oficiálne nahlásené....

sarlota19
24. okt 2014

S manželom sme v rozvodovom konaní ....... žiada striedavú starostlivosť a detí majú 7 a 22 mesiacov, čo s tým chcem sa odsťahovať......aby sme boli 100 km od seba

missy97231
27. okt 2014

Ahoj. Mam dotaz . Mm platí vyzivne ex, sekom... Ta ex sa odstahovala a vyzivne čo mm posiela deťom im nedava,,, obe deti už sú plnolete, len ešte nezrusil platenie vyzivneho.. To musí byt sudom zrusene, že? Deťom povedala, že mm písala list, že platiť už nemá, a teda tie prachy im od leta ani nedala... Viete poradiť? Nechcem aby ďalšie vyzivne,, kým sa nezrusi, sme poslali jej, a ona im ich nedá... Môžeme poslať im priamo - deťom na účet, bez toho aby sme dali ex vedieť? Alebo to musí ísť k rukam matky aj keď sú plnolete ??? Diky vopred za radu.

mirica
27. okt 2014

@missy97231 ..ked sú deti plnoleté, môžete začať platiť priamo deťom automaticky. nie je k tomu potrebné rozhodnutie súdu.

missy97231
28. okt 2014

@mirica dik.. Ja som si to aj myslela, že môžeme posielať priamo deťom na účet,,,, ale v rozsudku je k rukam matky ... Tak sa pytam radšej,
a ešte jedna vec by ma zaujmalo,,, dcéra ma 20 a syn skoro 19,,, obaja už pracuju..., da sa spatne vymoct od ex to vyzivne, nakoľko sú už obaja plnoleti?? Mne ide hlavne o tom, že minimálne 4 mesiace im vyzivne nedala, a tvrdí že otec uz od júna neplati, tak im nemá aké prachy dat... Je to svinstvo od nej :(

mirica
28. okt 2014

@missy97231 ked deti dovršia 18 rokov,a nie sú zbavené svojprávnosti matka prestáva byť ich zákonným zástupcom. Ja som mala výživné na syna cez exekútora. ked dovršil 18 rokov , prestali mi ho posielať, a syn musel nahlásiť, kam a ako si žiada posielať výživné.

tá druhá časť je otázka skor na právnika. vymôcť by sa to teoreticky malo dať ako "neodôvodnené obohatenie sa".....ak ale matka poslala deťom nejaké peniaze , môže tvrdiť, že im preposlala práve tie peniaze od otca.....treba sa porozprávať s deťmi, či im nejaké peniaze dala alebo poslala a ak nie treba ju vyzvať , aby peniaze vrátila.....je to ako ked zaplatíš omylom nejaké splátky navyše, tiež je nárok na ich vrátenie....alebo ked ti omylom niekto pošle pplatbu na tvoj účet. Ak by ale nechcela, musel by ju žalovať a deti by museli svedčiť.

ak deti pracujú a teda sú schopné sa živiť, nech podá otec detí návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.
Súd ju zruší. A on im môže aj tak dobrovolne posielať dalej, ak chce.

V každom prípade, nech začne určite posielať platby rovno deťom.
.

mirica
28. okt 2014

@missy97231 ...ale inak, ak je to tak , tak je to sila, okradnúť vlastné deti.....

missy97231
29. okt 2014

@mirica diky.. to si ma upokojila,, lebo fakt nemienim jej prispievat na jej radovanky, alebo co... a s tym, ze su dospele deti, a ze im priamo mozeme poslat ,, tak to som fakt rada.
a hej,, je to sila,,, nemam dovod neverit synovi, 😒 ale videla som na fb iba jednu spravu co napisala,, a toto ak je schopna matka povedat svojim detom,, tak je to chora ..

alicka850
29. okt 2014

@odbornicka ahoj, chcela by som sa spýtať, či je možne nejakým spôsobom napadnúť vyjadrenia sudkyne v rozsudku, ktoré sú nepravdivé a nevychádzajú z predložených dokazov. Voči rozsudku ako takemu sa nechcem odvolať, pretože sme uzavreli rodičovskú dohodu /ide o styk s maloletou/, ale v písomnom vyhotovení rozsudku, ktorý mi prišiel domov boli nepravdivé informácie, respekt. chybne vyhodnotené dokazy, ktoré sú dosť podstatné. Konkretne ide o dokaz , ktorý predložil moj exmanžel, pričom tento bol nepravdivý a súd ho vyhodnotil ako pravdivý, bez toho aby si vyžiadal vyjadrenie prílušných uradov. Dakujem

draik
29. okt 2014

§ 165 OSP
(1) Pokiaľ nemá odôvodnenie rozsudku podklad v zistení skutkového stavu, môže účastník pred tým, ako rozsudok nadobudne právoplatnosť, navrhnúť, aby odôvodnenie bolo opravené.
(2) Súd prvého stupňa rozhodne o návrhu na opravu do 30 dní od jeho podania. Ak súd prvého stupňa nevyhovie návrhu, predloží vec do 30 dní od podania návrhu odvolaciemu súdu, ktorý o oprave rozhodne do 60 dní od predloženia veci.
(3) O oprave dôvodov rozhoduje súd uznesením. Pojednávanie netreba nariaďovať.

alicka850
29. okt 2014

@draik dakujem

michaela138
30. okt 2014

@betka22betka neviem, ci už vám niekto odpovedal, ak náhodou nie tak tu sú odpovede:
- nech si určite podá návrh na súd na zverenie dieťaťa a určenie výživného, výživné musí otec platiť bez ohľadu na to, či je zamestnaný alebo nezamestnaný- minimálne zákonné výživné je 27,13 €, v návrhu treba samozrejme žiadať viac- napr. 150 €
- príslušný súd na prejednanie veci je súd v mieste, ktorého sa nachádza maloleté dieťa- t. j. kde žije matka s dieťaťom
- súd bude určovať výživné podľa schopností, možností otca a nákladov na maloletého, ak si zarába načierno, dá sa to preukázať napr. vyžiadaním si výpisov z účtu- ak tam zhromažduje financie, resp. súd musí vychádzať aj z toho, či je schopný zamestnať sa (nemá zdravotné obmedzenia na výkon práce), prečo ukončil predchádzajúce zamestnanie a pod.
- odporúčam otca z miesta dcérinho bydliska odhlásiť, na návrh uvádzať jeho súčasnú adresu pobytu- je jedno či tam má nahlásený aj trvalý alebo prechodný pobyt- je nutné tam uviesť aspoň jeho súčasnú korešpondenčnú adresu, ak sa mu nepodarí doručiť poštu súd môže využiť inštitút náhradného doručovania
- ak sa určí výživné a nebude platiť a dcéra na neho podá trestné oznámenie - môže ísť v podmienke do väzenia ak neuhradí zameškané výživné

michaela138
30. okt 2014

@missy97231 otec od matky nemôže žiadať o vrátenie toho výživného, to skôr deti môžu žiadať o vydanie bezdôvodného obohatenie, t.j. výživného, ktoré malo pripadnúť im, keďže ony sú oprávnené na jeho poberanie. Jednoznačne však treba platiť už do rúk deťom- buď na účet, alebo šekom, čo najskôr požiadať o zrušenie vyživovacej povinnosti.

missy97231
30. okt 2014

@michaela138 dakujem. Deti sa uz boli pytat na socialnom,, tak im tak poradili, ze si maju poziadat od matky o vratenie vyzivneho 🙂 a uz sme sa dohodli, ze dalsie vyzivne pojde priamo detom,, a nie ich matke 😒 pokial sa nezrusi vyzivovacia povinnost. diky moc.

betka22betka
31. okt 2014

@michaela138 DAKUJEM PEKNE ZA INFORMáCIE

roderika
7. nov 2014

@odbornicka Ahoj prosím ťa vieš mi poradiť? S ex už nežijeme spolu rok a pol. A s novým priateľom by sme sa chceli presťahovať do Čiech. Lenže syna nemám vo svojej osobnej starostlivosti a chcela by som si to dať na súd. Od otca potrebujem súhlas s tým že malý sa somnou presťahuje do zahraničia. Lenže na súd sa určite dostaneme až v dobe keď už by sme bývali v ČR, nebude s tým žiadny problém na súde? Keď budem mať otcov súhlas s presťahovaním?

meg_junova
7. nov 2014

Skusene maminy,chcem sa opytat len,ked sa poda navrh o predbezne zverenie dietata do os.starostlivisti,vypocuva potom sud osobne oboch rodicov?Je to tak vzdy?

niikolka
9. nov 2014

@odbornicka Ahoj prosim ta potrebovala by som poradit rozviedla som sa 3.2.2014 pravoplatnost rozvod nadobudol 11.3. 2014. A ja som ostla tehotna z priatelom v marci 2014 a teraz 21.11. 2014 mam termin porodu a chceli by sme z priatelom ab mal jeho preizvisko ale zevraj je nejaka 300 dnova lehota a maly bude mat priezvisko po byvalom a da sa to zrusit len sudom ,prosim ta nedalo by sa to nejak sparvit aj bez toho sudu. ja som ztoho zufala ze maly sa bude volat po byvalom

ondrulka
10. nov 2014

@odbornicka Ahoj, poprosím ťa o radu aj ja. Manžel má dve deti. Staršia dcéria neplnoletá nebývala u svojej matky ktorá sa o ňu nestarala, pol roka, ten čas bývala u cudzej osoby ktorú jej matka ani nepoznala a mužova dcéra nedokončila školu, matka ju zanedbávala, týždne ju nechávala samu doma s otčimom nezamestnaným alkoholikom.. Ďalší pol rok sa nasťahovala ku nám a čiže manžel rok zbytočne platil na ňu. Mladšieho syna bez manželovho vedomia odviezla bývať do Rakúska a manžel ho videl až po pár mesiacov. Rok boli naťahovačky, len cez maili keďže jeho ex odmieta s ním komunikovať. Dohodli sa, že nemusí platiť na syna ak si "ponechá" staršiu dcéru ktorá sa vo februári vracia do školy. Od tohto roku na neho teda neplatí a zrazu nám prišiel list od exekútora na pekne mastnú sumu za výživné na syna. Jeho ex sa nestretáva s dcérou, jeho syn taktiež neprešiel ročník na základnej škole, v zahraničí nemá rodinu a kvôli jazyk. bariere ani priatelov.
Zdá sa nám to nespravodlivé aby sme živili jeho dcéru + platili všetky poplatky so štúdiom na strednej škole aj platili výživné na syna? Jeho dcéra má vyše roka trvalé bydlisko u nás... prosím ťa o radu ako postupovať v takomto prípade čo sa tíka po finančnej stránke aj čo sa tíka starostlivosti zo strany matky...
Ďakujem 😎

rolanda18
25. nov 2014

Dobry den,chcem Vas poprosit o radu?brat sa sudi o dcerku,ziada striedavu starostlivost,sudna znalkyna neodporuca striedavku ale kolizna opatrovatelka ano.Mozem vediet ,ktore z tychto argumentov ma vacsiu vahu na sude?dakujem

severankaa2
1. dec 2014

Dobrý den chcem sa opýtať či môžem podať návrh na určenie výživného aj ked som práceneschopná? PN som z dôvodu tehotenstva a i to nebude nieako napadnuté alebo nieaký problém s tým. Dakujem velmi pekne.

jolyy
16. dec 2014

Dobrý deň, potrebujem poradiť. Dcéra ma 17, ma dieťa a býva so mnou,jej otec mi na ňu platí súdom určené výživné. Otec mojej dcéry si dal návrh na súd o zrušenie výživného kôli tomu že ona ma svoj príjem. Dcéra poberá rodičovský príspevok, prídavky na dieťa a výživné na dieťa spolu cca 270 euro. Je stále študentkou strednej školy a ma denné štúdium. Môže súd zrušiť výživné??? Prosím poradte... Ďakujem

neiem
18. dec 2014

Ahojky, ja sa chcem opýtať keď som na materskej tiež musim zaplatiť kolok na navrh na rozvod a ešte keď sa davaju originálne dokumenty na súd to mi kedy vrátia naspäť hlavne rodný list dieťaťa. Ďakujem za odpoveď