Rozchod a dohoda

kayastyle
15. aug 2013

Ahojte,
prešla som si viacero diskusii zamerané na rozvody, súdy, výživné, no nenašla som odpoveď keďže mnohé z vás riešia ťažké problémy a ja len takú banalitku (oproti iným..)
S priateľom máme takmer 3r. syna, rozchádzame sa, on ostáva vo svojom byte, ja sa s malým sťahujem do prenájmu od septembra.
Dohodli sme sa na výške výživného aj na stretávaní - kedy kde a ako často. Zatiaľ ale len ústne.
Chcela by som nejakú "zmluvu" kde by bolo všetko spísané a "odklepnuté".
Čo mi poradíte ? Je potrebné ísť na súd s nami spísanou zmluvou a s tým, že sme sa už dohodli ? Alebo to riešiť cez mediátora ? Či len podpísať vypracovanú zmluvu pred notárom ?
Ďakujem za vaše príspevky 🙂

angua27
15. aug 2013

@kayastyle, ahoj, bola som na tom podobne ako Ty. s bývalým priateľom sme neboli zobratí a rozchod prebiehal v kľude a bez nejakých väčších negatívnych emócií. dohodli sme sa aj na starostlivosti, výživnom, stretávaní a podobne. môj známi advokát mi vtedy pomohlo s napísaním rodičovskej dohody, ktorú nám odporučil dať odobriť súdom. celý súd trval cca. 20 minút. prišli sme, sudkyňa prečítala dohodu, každého sa nás opýtala ako sa s malým stretáva otec, či prispieva aj inak ako finančne, či súhlasíme s dohodou. ešte sa vyjadrila kolízna opatrovníčka, že oni dohodu odobrujú a bolo po súde.
toto všetko sa stalo pred piatimi rokmi. medzitým začali pôsobiť mediátori, ale pokiaľ viem, tak zmluva spísaná pred mediátorom nemá váhu súdneho rozhodnutia a pri akomkoľvek spore ju súd vôbec nemusí brať do úvahy. odporučila by som preto spísať rodičovskú dohodu a podať ju na súd, nech ste krytí obaja.
ak by si mala ešte otázky, kľudne sa ozvi.

kaktusik007
15. aug 2013

@kayastyle spisat, podpisat pred notarom.

avsak -- aby bola tato dohoda aj vykonatelna, je potrebne vzdy ju dat odsuhlasit sudom....

ale ak ste dohodnuti, bude to len cisto formalita, sud bude skumat ci je dohoda rodicov v zaujme maloleteho - co bude... takze pohoda jahoda 🙂

ak by si cokolvek potrebovala, obrat sa na socialnu pracovnicku na upsvare - znaviguje ta ako to spravit lepsie...

kaktusik007
15. aug 2013

@kayastyle ten sud je pre tvoju ochranu - napriklad ak mas rozsudok o vyske vyzivneho (co ak sud schvali dohodu mat budes) tak tento je uz vykonatelnym exekucnym titulom -- cize ak priatel prestane platit, mas paku, ako tie peniaze od neho vymahat...

ak to ale nechas tak --- nic si nepomozes...

a rovnako aj zverenie do staroslivosti -- zatial vychadzate korektne, ale nemusi to tak byt stale... takze rozhodne nechat schvalit sud a dovtedy sa nou riadit len tak, lebo sme sa dohodli 🙂

jajka71
16. aug 2013

napisat si dohodu, resp. poziadat nejakeho pravnika aby ju napisal, podpisat pred notarom (hoci aj na obecnom alebo mestskom urade) a dat si dohodu schvalit/potvrdit na sude,
takto si kryta, on si je isty, ze je to vykonatelne a je to najlepsie pre vsetky tri strany, mnohe pary si myslia, ze ak si napisu dohodu rucne a doma podpisu hoci aj pred svedkami, tak je to v pohode, ale nie je,
v prvych dvoch riadkoch je postup, ktory odporucam z praxe je to najistejsie

kayastyle
autor
16. aug 2013

Ďakujem dievčatá za reakcie a príspevky. Vrhnem sa na to, nech to už dlho netrvá.

Preto som chcela mať zmluvu na papieri , lebo expriateľ by sa najradšej len ústne dohodol, no to sa mi nepáči 😀

terezia1
5. sep 2013

Dobrý deň, dievčatá, nerozmýšľali ste niekto nad uzatvorením dohody pred mediátorom? Je to rýchly, lacný a pokojný spôsob riešenia akéhokoľvek konfliktu (okrem trestných činov), ktorý zaručí spokojnosť obom stranám. Nikto nie je víťaz a nikto nie je porazený. A súd takúto zmluvu veľmi rád uvíta. Veľa šťastia všetkým. 😉 🙂

gabikadt
21. apr 2014

@angua27 vedela by si mi prosím poslať tú dohodu na môj mail gabika@ekostyle.sk? Veľmi pekne ďakujem. Surfujem už celý internet, ale nikde neviem nájsť vzor, že ako by tá dohoda mala vyzerať. Ďakujem krásne.

angua27
22. apr 2014

@gabikadt, ahoj, pohľadám ju doma a pošlem. len pozor, dohoda, ktorú mám je stará 6 rokov, tak neviem, či je ešte platná podľa momentálneho práva. 😉

gabikadt
22. apr 2014

@angua27 Dakujem velmi pekne 🙂

angua27
23. apr 2014

@gabikadt, nepoteším Ťa, nemám tú dohodu v elektronickej forme a neviem ju nájsť ani papierovo. mám iba rozsudok a ten Ti moc nepomôže. asi to všetko ostalo na súde. prepáč.

gabikadt
24. apr 2014

@angua27 dakujem aspon za snahu 🙂