Rozvod a výživné na manželku počas rozvodu

pp2014
4. nov 2020

Ahojte, poprosím Vás vie niekto poradiť dobrú/dobrého rozvodového právnika v Žiline?
Ja platím všetko sama, byt, stravu, deťom veci a čo potrebujú do školy... všetko v domácnosti.
On nerobí a chce po mne cca 300 eur mesačne. Navrhla som polovicu z toho čo ostane po zaplatení všetkého-aj stravy. Nesúhlasí a chce to dať na súd.... prosím radu, prípadne vaše skúsenosti... ďakujem.

pp2014
autor
4. nov 2020

preklep, manžela.. som zle dala

lucka_ke
4. nov 2020

a nie je schopný pracovať z nejakého zdravotného dôvodu? alebo prečo nepracuje?

pp2014
autor
4. nov 2020

nie, je zdravý, alkohol nepije, nefajčí, negembluje, len mal zmluvu na dobu určitú, teraz hľadá prácu,a le nič mu nevyhovuje,

pribinak
4. nov 2020

Nech to dá na súd. Podstatný je dôvod prečo nepracuje. To čo si ty uviedla nie sú dôvody pre ktoré by mal dostavať od teba peniaze

pribinak
4. nov 2020

Ak by bol napr invalid, alebo pre zdrav.problemy/postihnutie by mal obmedzene možnosti sa zamestnať, tak to je iba záležitosť.
Tento tu je len lenivý

lucka_ke
4. nov 2020

myslím, že súd ho pošle do práce, to že jemu nič nevyhovuje nie je dôvod, aby si ho živila

pp2014
autor
4. nov 2020

Este mám podozrenie, že má milenku. to ja mu mam platit cesty za nou a mobil ... Pozrela som mu do mobilu, čo je vraj trestné a asi s tým pri rozvode neuspejem, lebo som porušila súkromie.

pp2014
autor
4. nov 2020

povedal mi, že je zložitá situácia a covid a nájsť prácu je problém.

lucka_ke
4. nov 2020

treba brať čokoľvek čo je a popri tom hľadať lepšie

pp2014
autor
4. nov 2020

ved to aj ja vravím, aspon nieco a nejaký peniaz....k tomu ho neviem prinútiť, kamoška mi povedala, že on môže povedať, že je psychicky zdeptaný z rozvodu a nevie si v takom stave nájsť prácu

pribinak
4. nov 2020

@pp2014 opýtam sa takto: ty sa staráš o deti, všetko platíš, všetko zabezpečujes. Ty si si už požiadala o výživné pre deti?

pribinak
4. nov 2020

@pp2014 kamoska ti povedala blbosť. To by potom nepracovalo pol republiky

lucka_ke
4. nov 2020

skôr ty si zdeptaná z muža a detí 🙂 neboj sa, žiadny sudca mu nedá za pravdu

pp2014
autor
4. nov 2020

Nie, ved on nemá z čoho a ešte nie sme rozvedení, žiadosť som dala len pred 2 mesiacmi a povedali mi, že vzhladom na situáciu na súdoch a teraz ten covid budeme mať pojednavanie o rok. Posielajú nás k psychologovi, bola už sociálka pozriet v byte. Moja pravnicka to berie tak nejako nalahko, nevie mi na nič odpovedat. Ale jedno musim povedať, ze nasilnik nie je, aspon to. mozno kriza stredneho veku

pribinak
4. nov 2020

@pp2014 och s tebou je radosť sa rozvádzať 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️Tak on chudáčik nemá z čoho platiť, že chúďatko maličké

Ty sa vykasli na tie jeho múdre reči. Pýtaj peniaze pre deti. To je tvoja základná úloha. Hájiť ich práva.
On má ísť robiť, aby sa postaral o deti ktoré urobil. Nemá si čo vyberať, ale brat to čo je, aby zabezpečil svoje deti

pribinak
4. nov 2020

@pp2014 tu je skupina právnikov, poraď sa. Ty môžeš žiadať výživné pre deti aj pred rozvodom

Lebo rozvedená nemusíš byt ani o 5 rokov

pp2014
autor
4. nov 2020

Ved preto si chcem nájsť iného právnika, nie som vseved. Ale ako mi odpisujete, tak sa prestavam bat.... 5 rokov? to hádam nie... byt je môj pred manželstvom som si ho kúpila a splatila s pomocou rodičov... ďakujem, idem hladat tu skupinu pravnikov.

lucka_ke
4. nov 2020

https://www.modrykonik.sk/blog/renatik91/article/vyzivovacia-povinnost-rodicov-voci-detom-5bgc0w/
toto písala právnička z tej skupiny, najskôr si to prečítaj a ak nenájdeš odpovede potom sa pýtaj

hipuska
4. nov 2020

Nájdi pravidelne nejaké práce na profesií...čo by mohol..robos, predavač, popr.nieco čo súvisí s profesiou jeho. Predloz potom na súd...že si sa snažila mu pomôcť....a priamo na súde sa ho opýtaj, či volal do tých ponúk, či písal atď. Presne, ako píšu vyššie...ak to dá aj na súd a ty toto všetko poprekladas...možno nebude ani jednanie a rovno jeho žiadosť zamietnu. Ty mu len nič nebavrhuj , neposielaj. Ak máš peniaze co.ostanu, zaloz deťom dajake sporenie

pp2014
autor
4. nov 2020

Vdaka, takze pozriem na profesii, v inzeratoch nejake prace a posuniem mu to, ale môze zapriet, ze som mu nic nedala.
Dakujem Vam za rady a usmernenie, dycha sa mi lahsie... Vsetky vas pozdravujem.

pribinak
4. nov 2020

@pp2014 pošli mu to mailom, alebo cez sociálne siete. To stačí ako dôkaz.
Ale nie si povinná mu hľadať prácu.
Ja byt na tvojom mieste, požiadam o výživné pre deti ešte pred rozvodom. Aby sa aj on zobudil. Lebo kým vás rozvodu to potrvá, je deti potrebuju jesť a byt oblečené stále.

hipuska
4. nov 2020

A ešte si peniaze výber z účtu, drž v hotovosti. Pretože zatiaľ.spadaju do bsm. Nikto to nebude riešiť. Ak vas rozvedu napr. v januári, bude sa stav účtu pozerať k tomu konkrétnemu datumu. Výber v hotovosti, povedz že si minula na potraviny, oblečenie. To nikto nebude ďalej riešiť, nemusíš dokladovať.

pribinak
4. nov 2020

@hipuska to je dobrá pripomienka.

A samozrejme zrus prístup k tvojmu úctu ak ho má. Odkladať si všetko čo si platila, za byt, energie, nákupy pre deti.

pp2014
autor
4. nov 2020

Dobre, na účte nechám pár nutných eur, poistky detom rušit nebudem. K môjmu uctu prístup nemal... ´Dakujem.

hipuska
4. nov 2020

@pribinak bohužiaľ, píšem z vlastnej skúsenosti. Alex tej opačnej strany, kedy mne neostalo nič. Manžel teda už ex. prepísal aj auta na rodičov. A bohužiaľ, už s tým teraz nič nespravím

pribinak
4. nov 2020

@hipuska Hm, tak to je v riti.

hipuska
4. nov 2020

@pribinak áno, ale ja som spokojná. On má peniaze a ja deti. A po čase od rozvodu aj nový vzťah a dokonca vlastnú firmu. Ani by som nepovedala, že najdem v sebe takú silu začať od znova. 🙂

0silvia0
4. nov 2020

@hipuska super, si perfektna. Urcite si si to zasluzila a si prikladom, ako moze cloveka negativna skusenost posilnit❤️

pribinak
4. nov 2020

@hipuska tak super! Fakt super! Nech si tie autá strčí do riti. Aj keď ten rozvod musel byt dobrý masaker

cacianka
15. nov 2020

Citam citam a prestavam chapat.
Ty zarabas, (netusime kolko - lebo to je podstatne pre výživné), nakupujes a platis vsetko pre rodinu.
Tvoj este muž chce od teba výživné a to 300€. Chapem dobre ?
Je zdravý, kriza nekriza mal by zobrat hocico vhodné.aj ked len brigadu. V tescu hladaju...
Nepíšeš kolko to trvá, ale ty mu bežnú starostlivost poskytujes, strechu nad hlavou má, jedlo a vodu tiež. Handry stačia zatial tie co uz má.
Tak načo do riti mu je 300€ !
Zena zachovaj rozvahu a kľud. To ho nasere viac ako keby si ziapala.
Ak zacne tuto temu a trepat ze ťa dá na súd, pekne mu povedz že ty si uz podala. A to Návrh na výživné na deti, lebo si on neplni vyzivovaciu povinnost a to je trestny čin. Aj basa. Zabehne mu.
Uz som podobne temy radila, vyhladaj si viac.
V skratke: schovaj všetky doklady , všetky, čo doma máš niekde mimo, do bezpečia. Aj jeho. Podstrc za jeho papiere kópie. Aj peniaze postupne povyberaj, nechavaj iba bežné povinne mesačné platby. Cenne veci schovaj tiež.
A naozaj podaj návrh na neodkladne opatrenie na súd vo veci "výživné na malolete deti do rozvodu" a do rozhodnutia vo veci samej "(rak nejaki sa to píše). Nech mu zatrasie ego. Nájdeš na nete vela vzorov a doplnis do zdôvodnenia ze ta muz vydiera, ze má samé vyhovorky a nevidis jeho snahu zamestnat sa. Prelustruj inzeraty na ISTP, Profesia, aj iné inzeraty v novinach v jeho odbore ale aj vsetko mozne co by mohol robiť. Hocičo čo len trochu vhodné. Ofot si to na kopirke, vytlac z netu, a daj mu to.kopie si odlož tiez mimo.
Súd by mal rozhodnúť do par dni, 100x rychlejsie ako bežné pojednavanie. Lebo najprv by mal byť rozvod a az potom výživné na deti, čo sa bezne ťahá dlho a pri covide 100x dlhsie. Aj keby to zamietli, tak ten geroj aspon uvidi ze ťa neoblbne a nedáš sa.
Nedaj sa odrbkat že po zaplateni všetkého sa s nim podelis s usetrenym zvyškom. Ved deti potrebujú.
Aj kamoska ti môže hovoriť co chce, spomina modelove situacie, co by mohol vraviet muž, ale aspon sa pripravis.
Čítaj si právne rady v úvode skupiny Pravne poradenstvo tu na koniku.je verejna a najdes tam aj vela praktickych rád od zien co to zazili