Zmena striedavej starostlivosti na zverenie detí matke

1. sep 2022

Ahojte mamičky,

Som rok rozvedená. S bývalým manželom sme bývali doteraz v 1 domácnosti. Dohodli sme sa že po toto obdobie budeme mat striedavu starostlivosť na naše 2 deti ( 3 a 8 rokov). Po roku vyhadzovania a ponižovania sa mi podarilo kúpiť byt. Dohodnutá striedava starostlivosť nefungovala. 90% som sa starala ja ci choroby ci prázdniny, domácnosť. Manžel skôr výlety a max vyzdvihnúť zo školy škôlky. Domáce práce minimum.
V októbri sa budem sťahovať. Chcela som zverenie do osobnej starostlivosti matky s rozšírenou úpravou styku s otcom ako sme sa pred rokom bavili ze tak bude ak sa 1 odstahuje. Manžel odmieta so mnou komunikovať vyspevuje píska tuka do mobilu. Vraví ze nič nechce meniť. Starší syn je naviazany na mňa a stále sa chce mojkat a rozpráva ako bezo mňa nechce žiť. Takmer celé prázdniny som mala home office a neviem si predstaviť ze naozaj ich 2 týždne nevidieť v mesiaci.
Mam pocit ze bývalý ma tým chce trestať a samozrejme nechce platiť výživné.

Sú tu mamičky ktorým sa podarila zmena zo striedavej starostlivosti na zverenie deti matke? Bude kolizna pracovníčka vypočúvať aj deti? Zaváži ich názor?

Ďakujem

pribinak
1. sep 2022

Hm, veľmi malé deti na vypočutie.

arasidka123
1. sep 2022

My máme tak že deti mám v starostlivosti ja a na stretávanie majú určený prvý víkend v mesiaci plus prázdniny podľa parného a neparneho roka...akurát leto je na polovicu...

kaktusik007
1. sep 2022

nuz, ked si suhlasila so striedavkou pretoze ste zili v jednom byte este spolu....

ostava dat navrh na sud a ziadat deti do vyhradnej starostlivosti

11mirka22
1. sep 2022

Daj si návrh na súd na zverenie detí do svojej osobnej starostlivosti a určenie výšky výživného a stretávania sa detí s otcom. Zdovodni tým, že sa zmenili pomery, že sa sťahuješ, že sa otec primerane nezapaja do starostlivosti o deti, že deti chcú žiť s tebou. Kolízna ich môže vypočuť, (býva to neformálny rozhovor s deťmi) nie je to tak však vždy. Ziadaj primerané výživné, všetko zdržuje a na deti náklady rastú z roka na rok a keďže je otec takýto, dobrovoľne ti neprispeje naviac na nič. Ak sa dobre pripravis (argumenty, podklady), tak ti súd vyhovie.

mogaa
1. sep 2022

no podľa mňa ti súd nemusí vyhovieť, veď aké máš dôkazy že on sa o deti nestará? jediné čo vieš dokázať je, ak si s nimi bola na OČR a aj to je diskutabilné ak neboli často choré.....lebo takto to bude vyzerať že striedavka ti bola dobrá ak ste bývali spolu a keďže si sa osamostatnila, potrebuješ zvýšiť príjem výživným.....

autor
1. sep 2022

@mogaa jasne mne bola dobra 😂 skôr jemu preboha. A ja netvrdím ze sa nestará ale ze nie 50 na 50%. Tak isto ako sa teraz stará sa môže starať aj keď budú deti zverené mne a u neho predĺžené 2 víkendy v mesiaci. A výživné môžem žiadať aj počas striedavky ak je nepomer platov. Asi tak

sense
1. sep 2022

Podaj návrh na súd. 3jrocneho sa zrejme ešte nikto nič pýtať nebude, 8r už áno

horty99
2. sep 2022

@11mirka22 nevyhovie viem o čom hovorím. Ak raz sa dohodli na striedavke bez vážneho dôvodu ohrozujúceho život / zdravie resp.znaleckého posudku výrazne v jeho neprospech jej úprava styku v roku 2022 neprejde....

horty99
2. sep 2022

Možeš požiadať o výživné neprejde ti pri striedavke ani pri rozdiele 2 násobnom v plate. Jedine že by si ty zarábala 500 a on 5000 a aj tak to výživné by bolo smiešne. Ak budeš proti striedavke a sudcu a i mať ako ja vypočuješ si pár teplých viet o tom či ich majú zveriť otcovi

11mirka22
2. sep 2022

@horty99 predpokladám, že popisujes svoju osobnú skúsenosť, ktorá bola očividne negatívna.. Nie všetci máme vyslovene zlé skúsenosti, veľmi záleží na tom samozrejme, ako sa sudca stavia k týmto záležitostiam, ale aj na tom, ako to navrhovatelka podá, ako dôkladne preukáže záujem detí a tiež spolupráca s koliznou, to tiež závaží, ako sa kolizna k tomu vyjadrí...

autor
2. sep 2022

@horty99 tiez si myslim ze to len tak neprejde, iba ked je dokazatelne ze sa absolutne nestara alebo by bol alkoholik, asocial, kazdopadne skusit to mozem. Pred rokom som suhlasila pretoze sme neboli majetkovo vyrovnani a zili sme v 1 byte sama sudkyna bola naklonena v taktomto pripade striedavej starostlivosti a mne samej to prisli logicke platit nakladky spolocne a striedat si povinnosti. V podstatne sme obaja s deti boli kazdy den len ja sa viac starala ale to sa tazko preukaze. Teraz by som to chcela zmenit lebo sa situacia zmenila, ja stale verim ze s byvalym dohodneme....

autor
2. sep 2022

@horty99 ziadala si to aj ty a nevyhovel ti sud? pri ako starych detoch?

horty99
2. sep 2022

2 ročnom + 3 roky súd - teraz má 5 rokov

horty99
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
horty99
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
11mirka22
2. sep 2022

@horty99 tak je to presne tak ako hovorím... Tvoja zlá osobná skúsenosť. Samozrejme, že nikto vopred nezaručí, ako spor dopadne, ani len odhadnúť sa to nedá... Avšak ak chce autorka zmeniť spôsob starostlivosti o deti, musí podať návrh... Musí sa prichystat na pojednávanie, najmä argumentami a dôkazmi... Bez toho aby to aspoň skúsila sa nič nezmení...

horty99
Autor odpoveď zmazal
Zobraz