7 ročná dcéra nadáva spolužiačke

socinka
24. nov 2014

Kočky prosím poraďte, ako by ste riešili situáciu... Moja 7ročná dcéra v poslednom čase stále nadáva a háda sa s jednou spolužiačkou...Poznajú sa od škôlky, nikdy nemali medzi sebou problémy, navštevujeme sa aj s jej mamkou, no v poslednom čase neviem čo jej sadlo na nos...Len počúvam, že tej jej kamoške v škole nadáva, uráža ju, nadáva na jej rodičov, pričom ich pozná a sú to zlatí ľudia...Nechápem odkiaľ má vôbec slovník, ktorý pri tom vraj používa, u nás doma sa nehreší, nekričíme po sebe ani nič podobné...Doma je to zlaté kľudné dieťa, sem tam vyvádza ako každé, no tak v norme... až som ostala v šoku, keď som takéto sťažnosti na ňu počula...To druhé dievčatko je tichšej povahy a je dosť citlivé a potom mi len jej mamka volá, čo sa zas stalo, že doma vkuse plače...S dcérou som sa už veľa krát rozprávala, že kamárátky sa k sebe tak nesprávajú, že to nie je pekné a odkiaľ také správanie vôbec má...Chvíľku je kľud a potom to začína zas od znova...Neviem čo robiť, dohováravie nepomáha, krik nepomáha, no poraďte...

sissy27
24. nov 2014

@socinka myslím, že tu nestačí len vysvetľovať, že takto sa správať nemá, ale hľadať príčinu, prečo sa takto správa, či je to pod nejakým tlakom od druhých, alebo jej z nejakého dôvodu táto kamoška nevyhovuje - v tom prípade nech si nájde druhú, nemusí sa s ňou kamarátiť keď nechce...
ale ako hovorím, hľadať hlave príčinu, prečo sa k nej takto začala správať... u nás tiež došlo k takej zmene, kedysi výborné kamarátky, dnes sa moja drží od nej ďalej, ale povedali sme si, čo je vo veci, nenútim ju kamarátiť sa s ňou len preto, že ja sa kamarátim s jej mamou...

yukki
24. nov 2014

Je možné, že ju na to niekto nabáda, iné, vodcovské dievča v triede.....aby sa s tou tichou kamarátkou nehrala lebo....lebo. Dievčatá už v tom veku sú vynaliezavé mršky...dve doma mám, a veľa som už musela vysvetľovať a aj neustále musím ... možno sa jej vyhrážajú, že sa nebudú s dcérkou hrať ak sa ona bude s tichou kamoškou atď...

mamulienka30
24. nov 2014

@socinka - no rastie ti doma mala bestia 😝 Neviem ci velmi pomoze ked ti tu @yukki napise, ze ju na to uuuurcite nabada ine dieta v triede. Agresor vacsinou ziadneho prostrednika nepotrebuje, dokaze urazat a nadavat aj sam. Hlavne v tomto veku este nehladaju nejake sofistikovane cesty ako s tou druhou vytriet zem.

Podla mna musis brat celu situaciu velmi vazne a riesit dosledne, pretoze taketo meno v kolektive urcite pre dceru nechces. Mozno by aj stalo za rozmyslanie nad zmenou triedy, nech vojde do ineho kolektivu. Kontaktuj ucitelku, psychologa. Ked to dieta uz ma depresie aj doma a place po veceroch z nej tak to asi uz len v ramci nevinnej srandy uz nie je. Hlavne jej povedz, ze len preto, lebo sa ty kamaratis s jej mamou - ona s nou byt kamaratka nemusi. Ked sa s nou nechce hrat - nech ju jednoducho ignoruje. Ale nema jej co verbalne ublizovat.

yukki
24. nov 2014

@mamulienka30 hehe......ja som písala že ..."je možné"....a nie že "určite" 😉 😉 😉 😀 😀 😀 a už vôbec nie uuuuuuuuuuuurčite 😀

mamulienka30
24. nov 2014

@yukki len takýto prístup, ze moje dieťa je dobrucke neviniatko teraz nikomu nepomôže, v detských konfliktoch sa to rýchlo vyhroti a je potrebné zasiahnuť a nehľadajte nejakého iného vinníka

0silvia0
24. nov 2014

@socinka tvojej dcére by pomohla príučka od ďalšej "kamarátky", ktorá by jej urobila presne to isté, čo ona robí tichšej kamarátke. Aby si takto uvedomila, čo vlastne spôsobuje...

eeffka
24. nov 2014

@socinka mali sme taku kamosku, uz ju nemame, odstrihli sme ju
Tiez ona taka nie je, ona je zlata, mila..... mame od nej klud.

yukki
24. nov 2014

Výraz "je možné" znamená, že sa jedná o jednu z možností.
Nik z nás na to nepríde, najskôr práve len žena-matka, ktorá si dieťa pozná 7 rokov.

eeffka
24. nov 2014

@yukki by si sa cudovala... ako dokaze byt matka slepa hlucha. To nie je pravda, to prehaname... my sme sa odstrihli a o 1,5roka vyplavala pravda napovrch a mamicka cela v soku.
Nastastie to uz nie je nas problem.
A to "zle" dieta , pri rodicoch hotovy anjelik, jeden by neveril, keby nevidel, dokonca som sa znizila k spehovaniu zasraniek aby som videla na vlastne oci, aj som videla
Moj osobny nazor je ze slecna si liecila svoj komplex na nasej, a kedze ta nechcela skakat ako si ona predstavovala boli konflikty

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maslenka47
24. nov 2014

@socinka v prvom rade nepresviedcaj dceru, ze su kamaratky. Hentak sa nema spravat k NIKOMU, nie len ku kamaratom. Takze argument " že kamárátky sa k sebe tak nesprávajú" mi pride trochu mimo misu. Navyse, nemusi a nebude sa kamaratit s kazdym, ale to neznamena, ze ich moze ponizovat a urazat.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yukki
24. nov 2014

@socinka no a čo ona takto Ti odpovie na to že Prečo to robí? A či si myslí o jej rodičoch to čo o nich vraví? šak ak uráža pred deckom aj rodičov, tak nech sa jej rodičia dievčaťa opýtajú-ty si o nás myslíš to a to? áno? a na základe čoho si to o nás myslíš? To by ma zaujímalo, ako to vysvetľuje.....a povedala by som jej-NEVIEM nie je odpoveď.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silvia07
24. nov 2014

@socinka ja by som tiež skúsila zistiť pricinu...mozno aj od jej spoluziacok....moja, keď mala asi 8, tak tiež neznasala jednu spoluziacku a posmievala sa jej....vysvitlo, že na ňu jednoducho ziarlila, lebo bola úspešnejšia na tréningoch, kam spolu chodili a bola viac obľúbená kolektive
Nám sa to podarilo vyriešiť dohovorom...teraz sa síce nie sú kamaratky, ale si ani nerobia jedna druhej zle

bambinecko
24. nov 2014

aké ste tu väčšina chytré...maminka CHCE riešiť situáciu, inak by sem nepísala a nepýtala sa na radu. vôbec neviete, ako to všetko je a hneď súdite..človek aby sa aj bál opýtať. @socinka ja mám síce dieťatko malé, neviem ti poradiť z vlastnej skúsenosti, určite sa ale s dcérkou porozprávaj, nech ti vysvetlí, prečo to robí a že toto sa nerobí ani nepriateľom. ak sa nechce s dievčatkom kamarátiť, nemusí, ale nech jej neubližuje, ani jej by sa nepáčilo, keby jej to robili a tak

socinka
autor
25. nov 2014

Vdaka za rady...Takto, ja nemam problem capnut decku jednu-dve vychovne, ani jej dat zakaz a zaracha...Ale myslim si, ze keby som to riesila hned rucne-strucne by som dosiahla akurat to, ze by sa v nej akurat nahromadil hnev, pripadna nenavist, ak by to nebolo uplne zasluzene...
Takze som to vcera skusila diplomaticky...najprv som sa stretla s jej mamkou a dohodla sa, ze si obe holky po skole vezme k sebe na kus reci...ak maju problem medzi sebou, nech si to konfrontuju a uvidi sa, odkial vietor fuka...samozrejme, ak by to bolo tak, ze ta moja by jednoznacne utocila, to uz by sme presli na iny sposob debaty...
Suhlasila, tak som po nich bola-cuduj sa svete, obe nadsene, ze idu spolu k nam, velke kamosky...ani naznak toho, ze ta druha cez vikend doma plakala...Prisli sme k nam, posadila som si vedla seba, ja oproti a ze sa s nimi chcem porozpravat, pretoze som pocula staznosti, tak aby sme si to vyjasnili ako velke kocky, nech v tom mame jasno...a isli sme jednu vec po druhej, najprv sa vyjadrila ta druha, potom ta moja...kazda so svojho pohladu...nakoniec sme zistili, ze polovicu s tych veci ohladom rodicov vravelo ine dievca a moja pri tom bola, potom ze to hresenie nebolo teraz ale niekedy davno, no ze si presne nepamata kedy ale to ze sa hadaju na somarinach - kto ma ake farbicky a krajsie kresli, to je pravda...Oni sa v piatok povadili a ta malej kamaratka prisla domov s placom a spustila, ze to ta moja je navine a vseeetky veci, co mala v pamati este asi spred dvoch rokov dala do jedneho dna...
Cize mi odlahlo, dohodli sme sa, ze ak na seba nemaju naladu, tak nech sa radsej spolu vobec nebavia, miesto toho aby sa hadali a ze ich nenutim aby boli kamosky...Aj s tou druhou som sa dohodla, ze nech mi hned povie, ak by bol nejaky problem zas medzi nimi a ze si to zas vyjasnime, ako dospeli...A upozornila som ju, ze to nie je zalovanie, len mi pomoze s vychovou, pretoze ziadnej mamke by nemalo byt jedno, ako sa ich deti spravaju, kedze je to jej vizitka, aj mojej som povedala, ze to vsetko robim a chcem vediet, nie preto, ze na nu chcem kricat, ale ze sa chcem vyhnut takym situaciam...dali sme si na to ruky a potom sa zavreli v izbe a uz bol pocut len rehot...tak dufam, ze to pomohlo 🙂

eeffka
25. nov 2014

@socinka pre dobro tvojej dcery naozaj dufam, ze sa to vyriesilo, vzhladom na moje skusenosti bohuzial to nevidim realne
Dievcata slubi aaj nemozne ked je mama v dosahu

socinka
autor
25. nov 2014

@yukki Ona mi stale tvrdila, ze to nie je pravda...preto som to nakoniec riesila tak, ze som si ich zavolala obe, aby som to pocula z oboch stran...

yukki
25. nov 2014

@socinka ta ono z pohľadu 7 ročnej to možno už aj nebola pravda, keď povieš že z dvoch rokov dozadu povyťahované veci....

yukki
25. nov 2014

Koľkokrát si vravím že s chlapcom by to bolo jednoduchšie.....tak vedia byť rafinované tie dievčatká v tom veku.....čo my sme mali už v škôlke to radšej nespomínať.

majklica1
25. nov 2014

Baby čítam príspevky, ale sama neviem, moj drobec má 5 rokov, úkažkový chalan, nikdy na neho nikto krivé slovo nepovedal, v školke poslúcha, rozoznať vie bez problémov dobro a zlo, vie čo sa patrí a čo nie, ale problém u nás nastáva s priateľovým synom, moj syn ho proste nemá rád, tiež mu ubližuje a robí si z neho poskoka pre všetko a mne sa to nepáči, je strašné keď si musím priznať, že človiečik, ktorému sa odmala snažím vštepiť, aby sa správal slušne, aby si vážil iných ľudí, sa dokáže správať aj takto až agresívne niekedy, najskor sme si mysleli , že len žiarli...ale neustupuje to a tiež už začínam byť bezradná, keby sa tak správal vždy tak už dávno navštevujem psychológa, ale on je inak geniálny aj sa na toho mladšieho vždy teší keď k knám má prísť, ale radosť trvá len jeden deň ☹

libka1
25. nov 2014

@eeffka presne s tebou suhlasim. Mali sme podobny probkem a dcerina spoluziacka to tak prekrutila ze nakoniec to vyzeralo ze si to ta moja cele vymyslela. Mala vedela argumentovat a moja ktora pri tom bola len kukala ako tela so slzami v ociach a vobec sa nebranila. Nakoniec ale za mnou prisla mama tej spoluziacky a sama vyrukovala s tym ako to bolo a veru moja dcera neklamala, naopak ta druha, rovno mne do oci a za pritomnosti mojej dcery. Takze bacha na to @socinka, niekedy veci vyzeraju jasne, ale nie su. Nebyt rozumnej mamicky toho druheho dietata tak neviem...

malzeville
25. nov 2014

tak mi napadlo - neziarli nahodou tvoja dcera na babatko ktore cakas?
to vies , 7 rokov bola sama a teraz na nu nebudes mat tolko casu hoci vidim ze si rozumna mama ..
my mame 7 r rozdiel tiez ale Mirka si Katku doslova vyžobrala a velmi mi s nou pomahala ..,
mozno sa mylim ale ty urcite vies o jej pocitoch urcite stevsi to vydiskutovali ..

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
libka1
25. nov 2014

@blankaj 100% suhlas, zazila som to u mojej, a nebolo to dobre, len ked tieto situacie su tak strasne tazke ☹ clovek sa to snazi riesit a nakoniec je to este horsie, bo dieta je vydesene a straca doveru v rodica....

mamulienka30
25. nov 2014

@socinka - co ti mala povedat? Je tam jej agresorka a jej matka a ty mas ako 7 rocne dievca vytiahnut pravdu na svetlo? Bez toho, aby ti mama kryla chrbat? U vas doma, v pre nu cudzom prostredi. Ako pise @blankaj nevyriesila si nic.

malzeville
25. nov 2014

prave preto si myslim ze spravanie tvojej dcery musi mat nejake hlbsie korene , ze je v nej nejaky pocit neistoty/?/ ktory dava najavo v prostredi seberovnych , lebo doma si to nedovoli
akykolvek vzdor hraniciaci s agresivitou ma svoj dovod - ved si nevychovala nevychovaneho grazlika
tak ako vyssie pisu prispievatelky - kamaratka nechcela zalovat na tvoju dceru pred tebou zvalilo sa to na stare casy a na niekoho tretieho :(
ak by to pokracovalo uvazovala by som nad navstevou psychologicky - rozhovory du aj so samotnym dietatom
snad by sa jej otvorila ..
hovorim z vlastnej skusenosti - Katka v kolektive a u ucitelky velmi oblubena - doma stale v opozicii velmi prespekulovanej - dovod bol ale otvorila sa u odbornicky - ale to je na IP🙂

socinka
autor
25. nov 2014

@mamulienka30 No cudzie prostredie to pre nu nie je...pozname sa od mala, mne tika, casto k nam chodi a aj my k nim...len v poslednom case vznikli tieto problemy... A to ze tie nadavky boli uz davno, to nevravela ta moja, ale to dievca, ktore si na to teraz spomenulo...doma vravela, ze moja hovorila v skole nadavku na P. Samozrejme to je nepripustne, ale ked som sa na to pytala, tak ano - nadavka na P, no vraj nie to pi.. ale pako...viem, ze tak sa tiez nema rozpravat, ale mi odlahlo, ze to nie su vulgarizmy...
Ale urcite to budem dalej sledovat...

mamulienka30
25. nov 2014

@socinka - podla mna by malo zmysel sa porozpravat s triednou ucitelkou, ze co vypozorovala ona. Podla mna to bude najobjektivnejsia cesta k najdeniu dovodu problemov.