Ako podporiť dieťa v hre na hudobný nástroj?

siusinocka
9. nov 2011

Dievčatá. máme druháka. od minulého roku chodi na gitaru.. a straašne šomre a nechce cvičiť.. už sme kadečo skúšali od uplácania sladkosťami, hranim na počítači a pod nič nezaberá... čo máme robiť? nemá niekto nejakú dobrú radu?

e37
9. nov 2011

Ved ked ho to nebavi, skuste nieco ine....

anieli_1
9. nov 2011

@siusinocka a to ste ho dali na tu gitaru vy alebo on sa pytal?.....lebo ak ste sa len vy tak rozhodli tak podla mna moc nepochodite radsej sa ho opytajte ze co by chcel robit co ho bavi a ak sa on pytal tak asi ho to uz nebavi .............podla mna nieje dobre dieta do niecoho nutit ja aj moji surodenci sme mli kopu kruzkov ale vsetko sme si my pytali a tak sme vsetko aj doma trenovali lebo nas to proste bavilo...........

katusska1
9. nov 2011

@siusinocka Ahoj, ja som začala hrať v prvej triede na základnej na klavíri... Musím povedať, že ma tiež nútili, zúrila som, pišťala, revala, dupala, ale vždy som si rada aj keď som zabsolvovala zahrala 🙂 Občas je aj nútenie do niečoho dobré, najmä v dnešnej dobe treba nájsť decku aktivitu. Flákanie sa po vonku nie je bohviečo, a keď hrá dieťa na nástroj veľa mu to pomôže aj neskôr pri učení, sústredí sa a pod., aj mne to pomohlo. Navyše, tie kamarátstva a zážitky z hudobnej sú na nezaplatenie. Keď som absolvovala a kukala sa na našich a na M, všetci slzy v očiach, možno to bol pre nich nejaký úžasný pocit, a naozaj ma to tešilo. Veľa ľudí v mojom okolí hrá na nejaký nástroj a tí, čo nehrajú, vravia čo by dalo za to, keby mali takú možnosť. Preto keď má, tak ho nechaj a občas ho aj núť. Všetkých z môjho ročníka, čo sme chodili na ZUŠ rodičia nútili aj hrať, aj chodiť do súboru a keď sme skončili, boli sme im vďační. Uvidíš, že sa mu to hodí aj do budúcna, napr. aj na hodinách dejepisu alebo slovenčiny sa mi zišli poznatky z hudobnej teórie, pomôže to vo veľa smeroch. Takže sa určite nevzdávajte a núťte ho. Mňa ničím nepodplácali, ja aj keď niekedy s odporom, som vedela, že je to moja povinnosť a potom ma takéto obdobie prešlo a cvičila som sama od seba, niekedy aj tri hodinky som si hrala pre radosť 🙂. Musíš počkať, keď ho to prejde. Alebo keď to bude neznesiteľné ako napr. s mojím bratom, ktorý tiež chodil dosť rokov na klavír, tak ho dajte na šport ak mu ide. Brat nechal tak klavír, povedal že bude radšej športovec a oplatilo sa. Nosí domov zlato. 🙂 Takže môžte skúsiť viacero vecí, hlavne nech nie je bez záujmov. Brat ale doteraz vraví, že je rád že vie aj na klavíri, všetko čo človek vie aj naviac, sa mu určite ráta.

iwusca
9. nov 2011

@siusinocka ahoj 🙂 ja som chodila celu ZS na klavir a tiez ma museli nutit cvicit a chodit tam 😀 😅 ale zo zaciatku ma to bavilo a sama som sa tam pytala, lenze deti maju pomaly kazdy mesiac ine zaujmy...dnes uz suhlasim s @katusska1 a ak ma maly aspon trochu talent a sluch tak nech dokonci ten prvy stupen...a gitara je podla mna super ved ked vyrastie tak aky bude frajer v partii ked bude vedeit niekde na chate pri ohni zahrat 😀 😀
skus sa snim dohodnut, ze ked vydrzi chodit na gitaru ze si moze vybrat este nejaky kruzok co ho bude bavit...neviem ako inak ho motivovat lebo viem, ze mne sa teda tiez straasne nechcelo cvicit 😀

bobocka
9. nov 2011

@siusinocka hra na gitaru je skvela a ako iwusca pise,ked vyrastie,tak bude macher v partii pri taboraku.vsetky mlade zaby mu budu pri nohach klacat 😀 no zas pozor s tym tlacenim do hrania ako katusska vravela.nie vzdy sa deti za to neskor podakovat mozu 😕 ja som bola fakt talent na klavir.ako prtava(5-6rokov) som zacala hrat doma sama a dvojrucne.podla sluchu.otec hudobnik bol uplne hotovy z toho.zacal ma ku klaviru nasilu tlacit.ja som bola mala,chcela som sa hrat a otec nie nie,pome cvicit a raz ,prvy a posledny krat mi jednu utal,ale taku,ze som zo stolicky padla a povedala som dost.uplne som sa zatala a za klavir uz nesadla.nepomohlo nic.tak strasne tlacil na pilu,ze mi klavir zhnusil. a pritom teraz ked sa z casu na cas dostanem ku klaviru,tak by som si tak strasne rada zahrala.keby ten tlak nebol taky velky,tak to mohlo uplne inak dopadnut.treba odhadnut tu hranicu dokial sa tlacit na dieta da,inak ked to presvihnes,tak mu mozes gitaru nadobro sprotivit. a potom ked bude pubertak,tak ti to bude vykrikovat,ze mohol na zaby dojem robit. 😀 😅 skus mu povedat,ze vies,ze ho to teraz moc nebavi,tak ze nech cvici po troche.nie stale a vela,len tak pre seba aby z toho nevypadol a ze si si ista,ze po case si ku gitare zas najde cestu a bude cvicit rad a vela. 😉

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bobocka
9. nov 2011

@dominika1988 vies,ono je to tak,ze rodic nechce zle dietatu,no treba si uvedomit v akom veku dieta je ake ma ine zaujmy a podla toho mu postupne do zivota nastroj zaviest.pokial sa zacne hudbe a hraniu na nastroj venovat priskoro a s plnym nasadenim,tak to nemusi dobre dopadnut.a to je skoda,lebo dieta moze byt talentovane a hra na nastroj ho moze bavit.staci to na cas obmedzit.mozno ho motivovat tak,ze ak ma oblubene pesnicky,tak tie sa zacne ucit hrat.ja som si vsetky oblubene ludovky sama pre seba hrala a mame som na narodeniny hrala happy birthday a ked bola miss v telke,tak tu znelku som sa naucila.proste som si hrala co sa mne pacilo.a to ma bavilo.
@siusinocka skus maleho motivovat tak,ze sa nauci jednu pesnicku co sa jemu paci a potom nieco z povinneho cvicenia. a tak na striedacku.ale nenut ho hrat moc vela a moc casto.teraz mu povol nech hra menej(neviem ako casto cvicite,no obmedz to o dakych 30%) a postupne to zacni pridavat.pomaly.casom sa zas maly dostane na ten isty level momentalneho cvicenia,no nebude to uz na neho taky tlak.neboj nic.len chod na neho jemne ,opatrne a jedneho dna z neho bude slovensky slash 😀

siusinocka
autor
10. nov 2011

@anieli_1 pýtal sa sam. dedo hrá na gitare a on sa v nom vidí... ale asi si myslel, že chytí gitaru a bude hrať ako dedo... a teraz špekuluje...

siusinocka
autor
10. nov 2011

@katusska1 ja som na klavír odchodila 12 rokov.. ale u mna to bolo skôr tak, že otec ma práveže nechcel pustiť do zuš a ja som si dupla a chodila tam z trucu a vydržala 12 rokov... a malý je dosť malý.. má len 128 cm a 23 kg... ked by do neho kopli loptu asi by ho zlomili v polovici... no ved uvidíme ale strašne aj ja chcem aby chodil do zuš, lebo na druhom stupni sa mi nebude flákať... možno zmeníme len hud nástroj 🙂

siusinocka
autor
10. nov 2011

@bobocka ked naše dieťa nemá žiadne záujmy.. najradšej by pozeral minimax a jetix či ako sa to volá a sedel za počítačom.. a ked má cvičiť tak už sa mu nepáči... ale cvičíme len den pred gitarou.... lebo každý den to by sa mu asi zhnusilo 🙂

maris75
10. nov 2011

Ono to asi treba odhadnut, kedy je to len taka lenivost, kt. ked prekona ho to hranie vlastne bavi, alebo ho to naozaj nebavi. Ja som chodila na gitaru sedem rokov a nebavilo ma to. Odkedy som skoncila, nikdy som gitaru do ruk nechytila. Strateny cas, kt. som mohla travit chodenim na nieco co by ma bavilo. Syn chodil na karate rok, bavilo ho to pol roka potom to bolo skor o nuteni, nakoniec si presadil futbal, uz chodi rok a pol a vzdy sa na trening tesi.
Este by som mozno skusila ho nejako namotivovat, nech vam zahra a pochvalit ho, alebo tak nieco, aby ho tesilo, ze uz nieco vie, mozno dedo by ho mohol nejako motivovat, zahrat si s nim, pochvalit.

kukucg
10. nov 2011

@siusinocka Nenutit ho a neuplacat, nema to zmysel ked nechce...

bets
10. nov 2011

ja tiez riesim nieco podobne. syn velmi chcel hudobyn nastroj, rok som ho odhovarala, myslela som, ze nebude mat po mne hudobny sluch. a ked po roku trval zaujem, tak si vybral nastroj, ja som nasla ZUS-ku, ktora ho vyucuje a zacal chodit. len si to asi inak predstavoval a hned po polroku chcel prestat.
lenze je neskutocny talent, ucitelka je uplne nadsena. ma vybornu pamat a hned si skladbu zapamata, odmieta pozerat do not. ma vyborny sluch. strasne rychlo chape teorii, dokonca ani na nu nechodi, lebo ju neznasa.
doma vsak nechce vobec cvicit. velakrat sa stalo, ze necvicil a z hodiny si vsetko pamatal a bez problemov zahral. lenze ucitelka to vidi, ze necvici a je z toho nestastna.
my sme mali dilemu, ci to nechat tak, ale zaroven si uvedomujeme, ze nemozme len tak mrhat jeho talentom, ze raz nam to bude vycitat, ze sme ho trochu netlacili.
nechce tam chodit, hlavne ked nieco zaujimave zacal robit v druzine a uz musi ist, lebo ide do ZUS.
Inak z tvare, ked uz hral vidno jeho nadsenie. ked ma dobru naladu, na hodinach sa snazi.
teraz od septembra cvicil doma mozno 5x, teraz ideme zaviest rezim, ze aspon 10 min. denne kazdy druhy den.

stardust
10. nov 2011

@bets na tvojom mieste by som utekala od tej ucitelky prec (nic v zlom), chlapec potrebuje jednoducho viac.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bets
10. nov 2011

@stardust preco? praveze ma pochopenie aj pre jeho nalady aj vystrelky a pod. zaroven s nim postupuje podla jeho tempa, len je nestastna, ze by preskocil aj cely rocnik, keby trosku cvicil.
problem nie je v ucitelke, ale v tom, ze syn je pohodlny a nechce sa mu. a ja neviem, ako ho doma presvedcit aby trosku cvicil. a nema vydrz, ked vzdal sport, nemali sme nic proti tomu, lebo mu to moc neslo, ale toto by sme asi vsetci velmi lutovali.

stardust
10. nov 2011

@bets nechce sa mu, lebo ucitelka mu nevie dat poriadne ulohy na cvicenie. Vravis, ze tie ulohy zvlada aj bez cvicenia...to znamena, ze nekladie na neho velke naroky. Tvoj chlapec ma ocividne naviac. Na tvojom mieste by som skocila s chlapcom na konzervatorium ku nejakemu profesorovi, nech sa na neho pozrie...Odkial si?

stardust
10. nov 2011

@bets skus sa zamysliet, preco davaju niektore mamy svoje deti do skol pre mimoriadne nadane deti? Co ak je tvoj syn mimoriadne nadany, ale v hudbe? Nezasluzi si viac?

bets
10. nov 2011

@stardust len asi talent nie je vsetko, musi aj cvicit, co on nechce. ulohy zvlada, ktore si na hodine dobre precvicia. ak mu na konci hodiny zada ine cvicenie, len si rychlo vysvetlia, ze ako hrat, doma si to neskusi, potom na dalsej hodine s nim musi zacat odznova a preto idu pomalsie ako by mohli.
ja si uvedomujem, ze bola by skoda nastroj nechat, len jemu sa uz nechce. kedze nema vydrz, myslim, ze iny ucitel by ho nezmenil.

stardust
10. nov 2011

@bets v tom s tebou nesuhlasim ale, je to tvoj syn, rozhodujes si sama. Ak zostane v tej ZUS zakrnie, co sa uz teraz deje.

bets
10. nov 2011

@stardust asi mas aj pravdu. lenze ja nemam hudobne vzdelanie, nema ho ani muz. muz ma pravdepodobne hudobny sluch, len prisiel na to az ako dospely. takze my nevieme syna podporit a motivovat a on tu vnutornu motivaciu nema. napr. syn ma dobru logiku na matematiku. mozno aj spojenie matematika-hudba sa hodi, neviem, nieco sa mi len zatial mari, ked budem mat cas, chcem si k tomu nieco najst.
ale matematicke myslenie ja mam, takze syna viem podporit a casto spolu riesime rozne problemove ulohy a zdielame nadsenie, ked si nejaku blbost vieme matematicky vysvetlit.
lenze s hudbou to s nim nezdielam a musim priznat, ze ma to ani nebavi. ked si k nemu sadnem a koli nemu sa snazim chapat notam (aspon ciastocne) a spolu sa tomu venujeme, tak je rad a spolupracuje. ked mu poviem, aby cvicil sam, tak sa na to uplne vykasle.
dufam, ze do konca roka prejde nase narocne obdobie a potom si sama sebe slubujem, ze sa mu budem venovat.
vidim, ze deti hudobnikov (co maju ZUS a doma si obcas zahraju), to maju lahsie, tu motivaciu nachadzaju doma.

maznacik007
10. nov 2011

talent je len mala ciastka vacsiu tvori prave cvicenie a trening...

my s muzom nehrame na nic a dcera chodi na klavir /teda na keyboard/ najprv chodila rok na spev a teoriu a potom sme pridali keyboard... aj nasa chcela gitaru ale p. ucitel nas odhovoril ze pre tieto deti je to este narocne a menej motivujuce...
nasa cvici denne sama a rada.... snazim sa jej zhanat noty a midi subory od znamych co su hudobnici...
neviem ci ma zmysel dieta nutit je mozne ze je to naozaj taky maly pohodlnak a prosto sa mu nechce aj ked ma talent tak neviem ja by som ho priprela ze musi cvicit... ked sa uz rozhodol pre ten nastroj.... /keby mu to vyslovene neslo tak nenutim to je jasne/ prosto ma dar tak nech ho vyuzije... ja by som skusila zaviest nejaku pravidelnost v tom cviceni kazdy den aby si zvykol

stardust
10. nov 2011

@bets prave preto by ste mali zobrat syna inde. ZUS je hlavne pre priemernych...ak tie ulohy zvlada, ma vynikajucu pamat (boze, ved to je najdolezitejsie!!!) a vyzera to na absolutny hudobny sluch (jaj, to je hotovy dar nebies!!!!!) , tak to len tak bije do oci, aby ste ho posunuli dalej! Za termin u profesora, ktory ho zhodnoti nic nedate, len sa dozviete, ci ma zmysel pokracovat. Ak ak ano, dohodnete sa na dalsich krokoch...Chlapec nie je opica, mozno ma ine dovody, preco nechce hravat doma...

silvia07
10. nov 2011

talent sam o sebe nestaci...hlavne musi chciet...ma dovod preco nechce cvicit alebo sa mu jednoducho nechce?

meryka
22. nov 2012

Aj ja chcem dať neskôr dcéru na klavír, teraz má len 3 roky.... ale ku švagrovi keď chodíme, tak hneď si sadá tam, a tak pekne jak profesionálka kladie prsty na klávesy.... uvidíme čo z nej bude neskôr.... Kedy ju mám podla Vás dať ? V 5tich rokoch ?

janinah
22. nov 2012

@meryka naša začala v 1.triede,úplne to stačilo,mali aj teoriu,tam treba už trochu aj písať aj noty kresliť

janinah
22. nov 2012

@siusinocka píšeš,že nemá záujmy,záujmy bude mať také,aké mu ty ako rodič ukážeš,že existujú..ak mu neukážeš,že existuje šport,tanec,výtvarná atď,tak ako ho to má zaujímať? náš prvák má plávanie,hokej a husle, s husličkami začal len tento rok,sám chcel,trochu ho sklamalo,že nie je to tak,že chytíš husle do ruky a hráš,že treba sa učiť od základov,ale doma cvičí,sám si stojan na noty skladá,má doniesť husle do svojej triedy/normálnej,nie hudobnej/ a to ho motivuje sa čím skôr naučiť niečo zahrať...

evabb35
23. nov 2012

@meryka na hudobnej sa najskôr učia noty, hudobnú teóriu - o tom je prípravka. S prípravkou sa začína v 1. ročníku základnej školy - teda v 6. roku veku dieťaťa. Ak zvažujete začať s hudobným vzdelaním ešte pred 6. rokom, tak je potrebné poradiť sa s hudobným pedagógom.

meryka
23. nov 2012

@evabb35 no to asi nie....aj ja som tak myslela, že až v 5-6 roku stačí. Díky za odpoveď !

siusinocka
autor
23. nov 2012

@janinah ahoj. prečítala som si tvoj odkaz.. my deťom ukazujeme všetko. chodili sme 2 roky na plávanie, v zime lyžujeme, doma manžel s nimi vyrába kadejaké pokusy - to šimonka baví a ja štrikujem šijem a vyšívam - aj to už skúšal, ale na to nemá trpezlivosť.. hrám na hudobné nástroje, ale evidentne toto po mne nezdedil.. ja som medzičasom zistila, že neznáša prehru... a kedže maval hodiny gitary so spolužiaom o rok starším ktorý zahral všetko čo sa mu ukázalo, stále bol v pocite prehry, že on je ten horší. tento rok sa to trošku napravilo 🙂 pa z