Ako zapojiť 7,5-ročného syna do domácich prác?

21. mar 2024

Ahojte, ...stále som premýšľala ako to napísať ale chcem sa s vami poradiť ohľadom domácich prác. Čo môže robiť 7-8 ročný syn za domáci prace ? Momentálně si připadám ako slúžka..veci nepoklidi, doma s ničím nepomôže...neviem ako ho motivovať .aj by so bola rada kedy se sám nachystal do škôly atd ..co vlastně děti v tomto věku môžu robiť doma?

katica06
21. mar 2024
anjelicek26
21. mar 2024

Moja 8 rocna vyklada umyvacku riadu a zameta schody. Vlastnú izbu každý piatok. Nam sa osvedčilo,ze kazde dieta ma len presne vyčlenené povinnosti,lepšie sa to kontroluje. Každý vie,ked je niečo nespravene,ze koho je to vina😅

betulinka1
21. mar 2024

U nas si od 7 rokov upratujú izbu, svoje. Ale tak, ze naozaj pekne, utrú prach, vsetko do skriniek a suflikov. Ale realne sme ich to ucili asi od 5 rokov aby sme im to ukazovali. Uz to robia sami. Ich druha uloha je vykladať mycku. Inak im nedávame nic ine robit. Ale ked tu citam diskusie, co vsetko deti doma robia, tak klobuk dole.

nivea777
21. mar 2024

Umývačku vyberá asi od 6 rokov,najprv príbory,teraz sme pridali už všetko,čo vie odloži a čo nevie/nedosiahne tak necha na pulte a my to upraceme.Izbu si upratuje sám,vysáva,utiera prach,pomáha sadiť v záhrade,pomáha mužovi keď niečo treba vonku samozrejme s ohľadom na vek

tana85
21. mar 2024

zacala by som postupne a na zaciatok ratala s tym, ze to nebude tip top. kritikou dieta akurat bude mat pocit, ze je neschopne, takze pochvalit. moja dcera je v jeho veku a ked je hladna nachysta si chlebik, pripravi stol na obed, vyberie umyvacku, sprace po sebe zo stola, zvesi svoje oblecenie zo susiaka a ulozi do skrine, svoje hracky obaja uzlen sami upratuju, do skoly sa chysta sama (vecer este skontrolujem), velky nakup pomahaju doma ulozit lebo uz vedia kde co mame. ten prehlad hore je vcelku ok, ale supat zemiaky jej nedavam, to su celkom ostre supace. mne chce ona aj pri vareni pomahat tak ak je nieco jej veku primersnu tak jej davam robit

lucik194
21. mar 2024

vysypat smeti, vysypat plast aj papier aj sklo do speci kontajneru.
vybrat umyvacku riadu. utriet prach vo svojej izbe.
naliat mydlo do davkovaca, odlozit svoje pradlo do skrine, prestriet k veceri taniere aj pribor
poliat kvety doma

toto vsetko zvladne 7r dieta

cipina
21. mar 2024

Moj ma 6 a doma ma za ulohu vylozit pribory z umývačky (zvladol by aj zvysok, ale to je v hornych skrinkach, tam nedociahne). Chysta prestieranie, pribory ked ideme jest, poprava si postel, upratuje si veci v izbe a vynasa smeti.

annalena
21. mar 2024

Nas 7 rocny si upratuje hracky, svoju izbu, vie povysavat (dokladne vysavanie riesime my alebo starsie sestry), pomaha s vykladanim nakupu, vylozi umyvacku, hadze pradlo do pracky, prelozi oprate do susicky a tu vie aj zapnut na 1 program 😂. Sam si chysta veci do skoly, len skontrolujeme.
Prestiera stol, uvari nam kavu, rad pomaha pri peceni a vlastne celkovo pri akejkolvek praci, ci uz mojej alebo muzovej. Najviac ho treba motivovat prave na ukladanie hraciek 😂

mimikarol
22. mar 2024

Moja 9 ročná si sama upratuje izbu, ja jej len vysavam a umyjem dlážku. Pár x som jej dala umyť sprchový kút, uprace si po jedle tanier, šálku. Niekedy utrie prach.
Nedávam jej pravidelne upratovať iné ako svoju izbu. Cez prázdniny mi pomôže aj s upratovaním ale cez týždeň to nevyzadujem. Má školu, učenie, svojich povinností dosť. A cez víkend sa snažím mať upratané aby som ho nemusela tráviť upratovaním keď sme všetci doma.
Teraz budeme mať šteniatko tak jej pribudne venčenie cez víkend.

letfenixa
22. mar 2024

Syna (7,5) som nechala od mala mi pomáhať so všetkým, takže keď treba vysáva, umýva podlahy, utiera prach, umyje po sebe riad, vešia svoje ponožky, trenky, tielka, zvesi všetko svoje prádlo a dá na miesto. A jasne, svoj bordel (pracovný).

lelecik
22. mar 2024

No tak naše baby robia tak rôzne, podľa nálady. Ale 6rocna vie vyložiť umývačku, povysávať malým vysávačom ručným, čo natrusia, utrieť, keď čosi vyleje, skúšala už aj umývať podlahy mopom, to je také, že ešte musím po nej doumyvat. Vie vyriešiť separovaný zber. Prádlo dá a vyberie z práčky, vie vyvesat prádlo, umývadlo v kúpeľni rada umýva, uprace si posteľ a izbu, keď ma náladu. Mala skoro dvojročná vykladá príbory z umývačky, pomáha staršej vyseparovat odpad, skúša zametat malou metličkou, vysávať ručným vysávačom. Ale samozrejme nie vždy sú ukážkové 🙂

autor
22. mar 2024

@katica06 Super

autor
22. mar 2024

@lelecik ďakujem všetkým za komentáre, tak od včerejška začal vykládat myčku, dneska se sám obliekol tak som bol milo prekvapená...aj izbu začal uklizetu..tak som zvedava...ďakujem za rady..snáď mu to vydrží.