Desiata - olovrant do školy pre prváka

evakalna
4. sep 2017

Ahojte mamičky, prosím o vaše tipy čo dať prvákovi na desiatu a na olovrant v družine. Ako to každý deň meníte? Aké množstvo? Ďakujem

hettinka
4. sep 2017

ja synovi dávam takú kombináciu pečivo + ovocie + niečo mliečne
napríklad žemlu + jablko + actimel; chlebík + broskyňa + monte; croissant + ovocná kapsička + activia jogurt

množstvo musíš vedieť ty, koľko toho dieťa zje. Moj syn je jedák, takže viem, že to nejde do koša. Dcéra jedla menej, dávala som jej menej.
Netreba dávať zasa priveľa, lebo deti to potom vyhodia, nezjedia, alebo nezjedia obed.
Ak budete mať v škole mliečny program, alebo program "školské ovocie", tiež to treba upraviť podľa toho, čo dostanú v škole.
No a samozrejme, berie flašu s vodou, v zime čaj.

Do družiny poobede olovrant nedávam, ale dieťa beriem max o 15:30. Ak by bolo dlhšie, asi mu niečo nabalím.

deti95060810
4. sep 2017

desiate obmieňam. Rožok s maslom a so šunkou, alebo salámou, alebo s plátkom tvrdého syra. chlieb s maslom a s paprikou, croisant, alebo sladký rožtek s maslom, popr. čokoládové, tvarohové .... pečivo.
množstvo? Tak moje deti v prvej triede väčšinou nezjedli nič....max si odhryzli 2-3 krát... A samozrejme ovocie - jablko, hruška, banán, hrozno, ....

peneloppe
4. sep 2017

Moznosti su siroke, zalezi aky jedak je dieta. Ja mam tolko napadov, len mam slabych jedakov a vacsinou mi polovicu donesu spat a to im nedavam vela.
Ale rozne pecivko, ovocie, jogurty, kolacik ako babovka, bublanina, babybel syr u nas celkom fici, ceralne tycinky, bebe keksy, hrozienka, ine susene ovocie, mkrva.

Na pitie cistu vodu v lete, v zime davame caj.

laladua
5. sep 2017

Ja mam sem tam u seba cez skolsky rok moju neterku, teraz isla do tretej triedy a ja jej tiez robievam tak ze nejaky chlebik alebo rozok s niecim, napriklad so salamnou, so syrom, potom maslo s dzemom, s maslom paprikou, s maslom rajcinou a tak to obmienam a nejaky kusok ovocia a nieco male sladke. Z domu vraj mava niekedy napriklad aj tie take zapecene toasty. Ale terza mi napriklad sestra hovorila, ze uz zacina vymyslat, ze si niektore deti kupuju same desiatu v bufete ale takto malym detom by som este neriskovala davat peniaze lebo ich minu na sladke a nie na normalne jedlo.

daninka2
5. sep 2017

Zaujimava tema kukam inspiraciu lebo v at maju 1000 veci zakazanych doniest si.. raz mal maly cistu vodu v sprite flasi a ucitel mu to vylial do umyvadla. Vsetko sladke je zakazane (dokonca ma dodzubali aj za fit susienky co som robila doma bez cukru kedze som bola v treningovom rezime a chutili mu). Ach idu mi na nervy v tej skole

jasminet
5. sep 2017

u nas mava dcera rohlik so salamou/sunkou (syr nema rada), gazdovskou/ francuzskou alebo oskvarkovou natierkou (kupovane), chleba vo vajicku obcas, vianocka s dzemom, domace kolace, maffiny, malokedy nejaky kupovany croisant, vzdy ovocie - nakrajane jablko, hrozno, cucoriedky, maliny a vzdy cista voda, cez zimu caj. a ked ma dlhy den v skole kvoli kruzkom, tak jej vzdy pribalim ovocnu kapsicku a nejaky keksik malinky alebo piskoty...
ona si to rozdeluje aj na desiatu aj olovrant

evakalna
autor
5. sep 2017

Dievčatá, ďakujem vám za pestré nápady. Ten výber je dnes už naozaj pestrý.

hettinka - opäť díky za tvoje nápady a skúsenosti so školáčikmi.

papulienka48
5. sep 2017

No teraz to majú už deti lepšie, my sme dostávali na desiatu ako decká zakaždým to isté a vtedy to nikoho netrápilo :(

katpox
7. sep 2017

Ja pracujem v škole, som učiteľka. Deti zvyknú mávať klasiku pečivo (chlieb/rohlík) + maslo + salám a zeleninu, alebo paštéku, pomázanku, potom fičia croasanty, tyčinky. Rovnako mrkva, videla som aj brokolicu, jablká, broskyne, banány, reďkovku , (si chytia do ruky a uhryzujú) na pitie mávajú čaje, čistú vodu, sirupovú vodu, nosili si aj z domu napr. palacinky, koláče, pagáče... Radi chodia do bufetu tam si kupujú bake rolls sucháre a tiež sladkosti .

mm2008
7. sep 2017

napíšem ako to dávam ja - desiata ovocie a pečivo (syr+salám, pridám i kúsok papriky... ) .. olovrant - aby to vydržalo tak tie ovocné výživy na "vypitie" ... to vydrží dlho.. sladké (keksík a také) nám neodporúčali, no uvažovala som aj o palacinkách napríklad, alebo chlieb vo vajíčku - ale to iba na desiatu, lebo do olovrantu by som sa to bála nechať.
pitie - môj si pýta iba čistú vodu... inak staršiemu som hlavne v zime dávala teplý čaj do termosky a on si to tam pekne vypil.

ale neviem ako u vás, ale u nás dohliadajú na to, hlavne na začiatku, aby deti desiatovali spolu .. teda cez prestávku si vyberu desiatu a spolu desiatujú všetky naraz...

bona_dea
7. sep 2017

nikde tu nevidím žiadne oriešky, semiačka (tekvicové, slunečnicové, ľanové, chia, sezamové, ....), domáce (alebo aspon kvalitné z obchodu) jogurty, zeleninové či ovocné šaláty, kvalitnú čokoládu, ... 😕

ostorha
7. sep 2017

@bona_dea Ja davam malej aj oriesky ona lubi aj susene ovocie najviac slivky,aj ovocny salat aj rajcinovo-mozarelovy,jogurt tiez obcas.Ale priznam najcastejsie je to celozrny chlieb so sunkou ,s maslom a struhanym parmezánom natierky tvarohova,drozdova,bryndzova,avokadova tu ma velmi rada a aj strukovinove robime.Alebo len chleba s maslom a struhanou mrkvou na vrch je toho dost ked clovek zapoji fantaziu.A ma tu svoju dozu co tak velmi chcela s priehradkami a tam to ma pekne esteticky vsetko naaranzovane.

jasminet
7. sep 2017

@bona_dea vies si predstavit prvacika ako si otvara jogurt, zje ho, umyje lyzicku, popri tom sa rozprava s kamartami, stihne si nachystat veci a nezaspini vsetko okolo za 10 min...? oriesky davam, sem tam - su deti co su na ne alergicke - deti si v skole desiate vymienaju, skusaju od kamarata co ma on.. to je trosku risk. a semiacok ma vacsinou dost na rohliku, tekvicovych kockach a podobne...

shiki
7. sep 2017

Cele detstvo som jedol chleba s maslom a salamou na desiatu a som tu :D

libka1
7. sep 2017

Nieze by to bolo zdrave, ale mne sa osvedcilo mat v chladnicke vzdy Sýr a křup. To mi zje vždy. Keď som zufala dam to. A inac davam vzdy nieco na desiatu a nieco na olovrant. Banan mi nosila naspat zhnity v taske a jablko dopoly okusane tiez strcene v taske. Slak ma z toho triafal 🙂 Tak som zaviedla taku misku co ma dve casti, do jednej jej davam najkrajane ovocie (jablko, hruska, ked bola sezona kludne aj melon, jahody) alebo zeleninu (mrkva, uhorka, take zlte lampickove paradajky miluje). Vzdy jej tam picnem sparatko a ona je stastna ze si moze napichovat. A do druhej casti davam ako kedy, niekedy kusok chlebika s niecim, niekedy kolac, aj puding som jej zvykla s piskotam davat, kusok pizze, toast, korbaciky, parenicu, alebo iny syr, proste co som akurat doma piekla alebo mala po ruke. Na pitie nosi len vodu a niekedy si sama zoberie z chladnicky a strci do tasky jogurtovy napoj (take male vanilkove z lidla).

ostorha
7. sep 2017

@jasminet Ups otazka bola na prvacikov,to mi uniklo ,moja je starsia..

libka1
7. sep 2017

@shiki aj ja, ale dcera mi to nezje, alebo presnejsie nezje kazdy den, tak ju nenecham umriet od hladu 😉

libka1
7. sep 2017

@bona_dea osobne nehodlam dotovat cely kolektiv v triede roznymi orieskami a drahymi cokoladami. Takze taketo exkluzivity ma k dispozicii doma, v skole bez toho prezije...

libka1
7. sep 2017

@mm2008 moja mala parkrat aj palacinky a chlieb vo vajicku a podla toho co hovorila tak to boli zrovna veci co od nej ostatne decka najviac skemrali. Hlavne ten chlieb vo vajicku 😅

ostorha
7. sep 2017

@libka1 Tak to iste musim uznat aj moja dcera mi vravela ze ked ma niekto chleba vo vajicku tak sa deti idu pozabijat kto dostane aspon kusocek..

libka1
7. sep 2017

@ostorha sranda, nie? tiez som sa tomu cudovala 🙂

ostorha
7. sep 2017

@libka1 Toto keby videl Bukovsky by kolaboval.. ze chleba vo vajci..

bona_dea
7. sep 2017

@libka1 nemusíš dotovať kolektív ;)
@jasminet - jogurt sa dá pripraviť aj do krabičky, do toho nasekať orechy (a tým pádom sa nemusí dotovať kolektív), nastrúhať kvalitná čokoladá, namlieť dostatok kvalitných semien... kde je vôľa - tam je cesta ;) btw, s dostatkom semiačok na rohlíku si ma fakt pobavila 😀

shiki
7. sep 2017

Ja kolabujem z Bukovskeho a prepnutych ludi z neho :D

libka1
7. sep 2017

@bona_dea chcem vidiet dieta co si desiatu nevymiena s inymi. aspon ja take nepoznam, ale urcite take su, moje medzi ne nepatri 😉 mala spoluziacku co vyslovene az pasla po jej desiatach, nejak som to neriesila, bola to jej najlepsia kamoska, je to na nej ked sa chce podelit. Ale nebudem jej na delenie davat udeneho lososa a exkluzivne cokolady. To zje doma...

bona_dea
7. sep 2017

@shiki a on radí nejaké nezmysly, alebo...?

evakalna
autor
7. sep 2017

Ďakujem dievčatá za vaše nápady, super mi to pomáha. Ako písal shiki - aj ja si pamätám na chleby s maslom a salámou. Ale dnes ten jedálniček na desiatu je skutočne pestrý.
Včera som dala mojej malej prváčke aj malé monte s lyžičkou a zvládla to.

shiki
7. sep 2017

Uz len ten nezmysel ako clovek nema jest maso, ma doraza co raz tvrdilbv telke :D Lebo hej, clovek kedysi len chiasemienka jedol a pil napoj zo zeleneho jacmena :D

libka1
7. sep 2017

@evakalna ja som jej vzdy lyzicku k vyzive ci jogurtu balila do servitky, ak nestihla umyt, kedze ju velakrat chyti zvonenie este pocas jedenia (ona je slimacik trocha) len ju zas zabalila naspat, skryla do tasky a umyli sme doma.

shiki
7. sep 2017

A netvrdim ze nieje pestrejsia doba, ale vtedy co som mal to sa zjedlo, teraz su decka vyberave lebo si ich rodicia tak naucia bohuzial 🙂