Dieťa s ADHD a kamaráti/spolužiaci

fialka255
27. júl 2022

Ahojte, chcem sa spýtať maminiek detí s ADHD či majú kamarátov. Syn túto diagnózu nemá potvrdenú ale máme podozrenie snažime sa dostať na neurológiu zatial neúspešne. Ma nastúpiť do prvého ročníka a vzhľadom k jeho impulzívnemu správaniu začínam mať obavy aké bude mať vzťahy so spolužiakmi. Aké máte skúsenosti?

petruldo
27. júl 2022

@fialka255 a prečo sa neobjednate k detskému psychiatrovi? K neurologovi ako kysucania bude mat problem sa dostať

angelous1991
27. júl 2022

Ja mám aktuálne syna s ADHD nastupuje do 6 ročníka ak si chceš popísať napis správu kľudne 😊 pomôžem a poradím . Ak budem vedieť. A s kamarátmi ma veľký problém . Ma deti čo vedia s ním vychádzať aj v rodine a susedstve , v triede nie , teraz keď už je veľký už sa vie ako tak v kolektíve zapojiť ale doteraz to bolo cele zle . Všade je bokom

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angelous1991
27. júl 2022

My sme u neurológa ani neboli chodíme už od škôlky k psychiatrovi .

retatka
27. júl 2022

Žiaľ u ADHD je sociálne správanie čiastočne narušené ,aj v detstve a neskôr v dospelosti sa to tiež väčšinou ukáže ,či v pracovnej oblasti alebo v súkromí ..

pribinak
27. júl 2022

Neurológ počká, omnoho dôležitejšie sú konzultácie u pedopsychiatra

iwesska
27. júl 2022

Tazke to je, je uz na druhom stupni,ale nebolo to lahke od 1.triedy. Viac tu pisat nebudem,ak chces,napis do IP,co presne ta zaujima,rada sa podelim o skusenosti😉

majki_ki
27. júl 2022

@fialka255 ja som učiteľka, mala som veľa žiakov v triedach s ADHD, veľmi závisí na práci rodiča s dieťaťom, prípadne či je sledované odborníkmi... mala som jedného žiaka, ktorý bol napriek ADHD veľmi obľúbený, rodičia sa mu ale venovali na 200 percent..s láskou na neho spomínam

lenko
27. júl 2022

@majki_ki aj my sme natrafili na takú skvelú pani učiteľku.
@fialka255 syn má okrem adhd ešte aj silnú expresívnu vývojovú dysfáziu, k tomu pridružené rôzne dys a má aj iné dg. Napriek tomu si ho deti v triede zvolili za predsedu, ale tie kamarátstva nie sú úplne ideálne a usmerňujeme syna, aby sa za kamarátstvo nedal využívať, nevie rozlíšiť, kedy kamarát klame a pod. Snaží sa s každým vychádzať, a v škole sa krotí, chce byť slušným a dobrým, ventil pustí hlavne doma 😀
starší syn je dieťa s autizmom, ten deti vôbec nemusí, ale jemu ukazujeme, že treba s nimi komunikovať. Viac si prečítaš aj v mojom profile.

kacena4
27. júl 2022

no zalezi od toho co si predstavis pod "kamaratom", pracuje v skole a teda aj adhd deti sa vedia s rovnesnikmi v ramci normi hrat, su viac roztekane ale so spoluziakmi normalne vychadzaju ak to teda nie su extremne pripady

fialka255
autor
27. júl 2022

@petruldo veď práve, to v najbližšej dobe skor vyzerá že ulovím jednorožca ako sa dostaneme na neurologiu. Vedeli by ste mi nejakého odporučiť v Žiline, čadci?

petruldo
28. júl 2022

@fialka255 detský psychiater je v Čadci Dr.Janíčková

iwesska
28. júl 2022

@majki_ki Jaj,cize ked ma dieta problem sa zaradit do kolektivu,tak preto,ze sa mu rodicia nevenuju? 🤨 A ako ja ako rodic viem ovplyvnit vztahy s rovesnikmi v triede,ked tam nie som? Moj ma na 2.stupni problem najma preto, ze 90% triedy je nonstop na mobile, hodiny denne, hraju nevhodne hororove hry, o nicom inom sa nerozpravaju len o hrach a on tolko hrat nemoze a ani takyto typ hier. Nedoporucuje to ani lekar,nerobi mu to dobre. A kedze hravaju po sieti a on sa nezapaja,tak je out. A co ja s tym ako rodic mam robit?!?

majki_ki
28. júl 2022

@iwesska Som učiteľka na prvom stupni, na škole, kde učím sú telefóny zakázané bez rozdielu stupňa, preto sa k tvojej správe neviem adekvátne vyjadriť. Autorka diskusie má doma prváka, preto mi moja odpoveď k jej otázke prišla vhodná. Ver, že v prvom ročníku je práca s rodičom nielen dieťaťa s ADHD - kľúčová. Pekný deň.

iwesska
28. júl 2022

@majki_ki Tak ja som nemyslela mobily v skole,ale doma,cestou zo skoly a pod. V skole maju tiez zakazane. Ja mam taku skusenost,ze my sme naopak robili maximum preto,aby sa zaradil,spolupracovali s CPPP, doma riesili situacie podla odporucani a prisiel do skoly a ucitelka ho totalne zadupala do zeme,pravidelne zhadzovala pred celou triedou a co my sme spravili krok vpred,ona ho posunula dozadu. Sustavne ho upozornovala na veci,ktore nerobil umyselne ani vedome a mala to aj na papieri od psychologa,trestala ho za to 😠. Nepomohli rozhovory s nou, chapava bola len,kym sme s nou rozpravali,prisiel do skoly a vsetko bolo po starom. A on cez to vsetko ju mal rad a v triede chcel zostat kvoli kamaratom, nechcel ist prec. Tak z mojej skusenosti nie je to len o rodicoch,ale aj o uciteloch a vela zalezi od ucitela,aky ma pristup k takymto detom. A kedze ho ucili viaceri,viem,ze problem nie je na jeho strane,lebo nikto ini s nim problem nema. Bodaj by mal taku chapavu ucitelku,ako ty❤️

majki_ki
28. júl 2022

@iwesska určite je to aj o učiteľoch, skôr som to písala z môjho pohľadu, že bolo naozaj veľmi vidieť keď to mal rodič ,,na saláme,, prípadne boli takí, čo z toho ešte chceli vyťažiť, no rovnako bolo vidieť ako je dieťa vedené doma.. veľmi ma mrzí postoj pani učiteľky, verím, že aj teraz na druhom stupni to nie je jednoduché, tam je ten triedny skôr formálny, keďže sa im pri tých predmetoch striedajú.. na prvom stupni sa dalo veľmi pekne s takým žiakom pracovať, pokiaľ samozrejme čo i len trošku chcel a rodičia participovali

margaretka
28. júl 2022

Mňa by zaujímalo ako prebieha taký problém si vytvoriť priateľstva deti a adhd, dieťa nechce alebo spoluziaci nechcú?môj syn má tiež podozrenie samozrejme na vyšetrenia čakáme dlho , ale má kamarátov a aj spolu často vyvádzajú ale je spokojný

margaretka
28. júl 2022

... a samozrejme chápavu učiteľku nemá bude tretiak takze sama poznámka každý druhý deň lebo akčnejšie deti sú jej na príťaž a nevie ich zaujať lebo ona musí ísť podla osnov a nemá vychovávať ale učiť na to sú rodičia tak sa cítim ako neschopná mater ale to je o inom

marianeta
28. júl 2022

@fialka255 my sme u neurológa boli a robili mu aj eeg, a ten nevykazal žiadnu nadmernú hyperaktivitu..V podstate mal eeg v norme.. Skôr by som volila toho psychiatra, ak máte zatiaľ len podozrenie.. A ako zvládal škôlku? Mal problém začleniť sa, boli sústavné sťažnosti?

margaretka
28. júl 2022

@iwesska úplne akoby si písala môj problém

iwesska
28. júl 2022

@margaretka S tou ucitelkou? Vies co,ja ked som v CPPP povedala,co sa deje v skole (bola som s viacerymi psychologickami,chodil tam aj na terapie dlhsie), tak boli sokovane,ze ako sa moze jeden pedagog takto spravat. Kamoska ma rovnako stareho syna s ADHD, ten teda ma horsi stupen ADHD a aj fest vyvadzal cez hodiny,ale mal inu ucitelku a ta s nim problem nemala,vsetko komunikovala s rodicmi. Len ma mrzi,ze to na nom zanechalo nasledky. Chcela som ho vziat prec,ale on nechcel,ze to je "v pohode,on si z toho nic nerobi"...az teraz s odstupom casu vidim,ze to tak nebolo...Len co si clovek v tomto statnom a nefunkcnom systeme navybera? Pre nedostatok ucitelov casto ucia neskuseni cerstvi absolventi, dochodcovia,ktori nemaju trpezlivost a zastarale metody, ucitelky bez zaujmu,ktore len odratavaju dni do dochodku🙈A sukromne skoly su pre priemerne zarabajucich ludi nedostupne🤷‍♀️

marianeta
28. júl 2022

@margaretka s týmto žiaľ naozaj rataj, že ani tonou papierov sa nemusí nič zmeniť.. A presne ako @iwesska píše, čo ty za dlhý predlhy čas dáš s dieťaťom do akého takého poriadku, jeden učiteľ dokáže za sekundu zničiť..

miskaska
28. júl 2022

Syn ma diagnostikovane ADHD, obcas aj pri kamaratoch kona impulzivnejsie, ale ma ich dost aj ho maju radi. Oni celkovo ako trieda dost drzali spolu.

margaretka
28. júl 2022

@iwesska čo napríklad vyvádzal cez hodiny? I nás je je to tak za ak z otáčanie sa - obzeranie supne poznámku ... Papier chce od nás ale keď tie správy z vyšetrení trvajú nekonečné ..mnepovedala psych že deti sú šikovné no treba nájsť v nich to dobre pozitívne a nie len karhat. No ako píšeš aj naša psych sa chytala za hlavu ako tak môže jeden pedagóg po 60 no môže .. dokonca viem že trestá fyz trestom po zadku alebo drepy kliky ....

michellemary
4. aug 2022

Známa má syna s ADHD a autizmom, a je zapojená do tohto programu https://tvojbuddy.sk/
Ak to sem nepatrí, zmažte...