Náboženstvo na základnej škole

ivanka0603
28. jún 2022

Riešime teraz takú dilemu. Dcéra bude prváčka na ZŠ. Školu máme vo vedľajšej obci. Všetky deti z našej dediny by boli spolu v triede. Len našu chcú dať do inej triedy, lebo ako jediná by chodila na etiku. Ostatné deti by chodili na rímskokatolícke náboženstvo. Ide o to, že my sme evanjelici a evanjelické náboženstvo sa na danej škole nevyučuje. Učiteľka, čo zadeľuje deti do tried mi kvôli tomu volala, že či ju môže dať teda samú medzi cudzie deti alebo pôjde na to náboženstvo. Neviem sa rozhodnúť. Keď ju dám medzi cudzie deti, bude veľmi nešťastná a na druhej strane, keď bude chodiť na katolícke náboženstvo ako,,nekatolíčka,, aby sa tiež necítila nejako odstrčene alebo aby sa k nej tak nespráva....poraďte

mogaa
28. jún 2022

ja uplne žasnem nad niektorými názormi tu....ja by som teda dieťa kludne dala na to náboženstvo, nič zlé sa tam neučia, dieťaťu doma normálne vysvetli že je to iná viera, trochu odlišná od tej vašej, ale všetci sme dietky Božie.....u nás na cirkevnú školu chodili aj neveriace deti a teda žiadnu ujmu neutrpeli....a ani na prijímanie či birmovku nešli všetci žiaci.....ani všetci pedagógovia neboli veriaci, je to škola ko každá iná....u autorky ide len o 1vyučovaciu hodinu a dieťa ju určite prežije bez ujmy - či sa bude učiť náboženstvo alebo etiku....žiadna škola nebude prispôsobovať rozvrh jednému dieťaťu, kludne ak v jednej triede bude náboženstvo, vo vedľajšej triede bude matematika...takže presun by bol možný len ak by v rovnakom čase bola v jednej triede etika a v druhej náboženstvo.....autorka, ak sa rozhodneš akokoľvek, ver, že dieťaťu ani jedna možnosť neublíži, náboženstvo nie je fanatizmus že dieťa musí veriť všetkému čo tam počuje a rovnako si dieťa vie nájsť aj kamarátky v inej triede.....osobne si myslím že hľadáš problém tam kde nie je...viera je viera a nie hodiny náboženstva.....viera je to čomu človek verí a podľa toho žije, nie do akého kostola chodí a ani či sa modlí k Alahovi, Budhovi, či iným božstvám.....

anna777115
28. jún 2022

@lenkakravcova Ty, tu prosím ťa o čom točiš, keď si mohamedanka.Tebe, kto rieši čo je v koráne od veci a čo nie....

lenkakravcova
28. jún 2022

@anna777115 Točím tu o tom, čo sa na hodinách RKC náboženstva vyučuje, keďže som bola vychovávaná ako katolíčka..
A áno, jednou z vecí je aj nadávať na "mohamedánov" a ani nevedieť, že takýto názov nie je ani spisovný, ani správny (keďže muslim vyznáva vieru len Jedinému Bohu, nie prorokovi).

maribell
28. jún 2022

Moji synovia chodia tiež do dedinskej školy, kde väčšina detí chodí na náboženstvo. My veriaci niesme, čiže najstarší syn išiel hneď od prvého ročníka na etiku. Sú tam všetky deti pospájané z celej školy. Takže prakticky sú tam všetky cudzie 😅. Ďalší syn mal výhodu, keď nastupoval do prvého ročníka, že na etiku už chodil s bratom 👍. Ja na tom nevidím nič špeciálne, že sú v inej triede na jednej hodine v týždni. A možno si tak nájde aj ďalších kamarátov 👍

anna777115
28. jún 2022

@lenkakravcova
@lenkakravc
@lenkakravcova Som rímskokatolícka, mám v rodine ako katolíkov, tak aj evanjelikov.Dokonca katolíckych, aj evanjelických teológov,ale nedovolím si nikomu šliapať na jeho vierovyznanie.Neviem, prečo má niekto stále potrebu napádať niekoho vierovyznanie a náboženské presvedčenie.Ty,si sa rozhodla,pre svoje presvedčenie, tak si ho praktizuj, ale nedehonestuj iné vierovyznanie.Ak,som ťa nejako urazila nesprávnym pomenovaním náboženstva, ktoré praktizuješ,tak sa hlboko ospravedlňujem...

h2
28. jún 2022

Náboženstvo je jedna vyučovania hodina do týždňa. Tie deti to ani inak, ako vyučovaciu hodinu, neberú. Neriešia náboženstvo, nebavia sa medzi sebou na túto tému. Ale že vôbec. Ja keď som sa rozhodovala, či dám syna na náboženstvo, alebo na etiku, pýtala som sa kamaráta, čo má staršieho syna, čo sa na tom náboženstve tie deti učia, čo tam robia. Odpoveď si doteraz pamätám. Znela: "Nič. Vyfarbujú Ježiškov." Takže asi tak. Na tvojom mieste dám dcérku do triedy s kamarátmi. Na náboženstve (lepšie povedané, na vyučovacom predmete s názvom Náboženstvo) absolútne nezáleží.

lenkakravcova
28. jún 2022

@anna777115 Super. Ja tu nešliapem po vierovyznaní. Píšem len o tom, čo sme sa tam v škole na náboženstve učili. Z vlastných skúseností. To je všetko.
Nechápem prečo ťa to tak rozčuľuje. Proste sme to tak mali na náboženstve predložené. Keby nás to tak neučili, tak by som to tu nepísala.
Proste nie všetci katolícki katechéti alebo učitelia sú naklonení protestantom - tak aby si to autorka dopredu zistila, nech jej dcéra zbytočne netrpí.

lenkakravcova
28. jún 2022

@h2 No to je pravda.. celé to "náboženstvo" v školách je buď, že chytíš zapáleného učiteľa (ktorý je proti všetkému ostatnému a bude ti hovoriť o neexistencii evolúcie, satanizme atď.), alebo budú deti farbiť obrázky :D
My sme mali aj jedno aj druhé. To druhé bolo lepšie určite.
Si ešte pamätám, ako kňaz označil jednu spolužiačku za satanovho pobočníka, lebo vystrájala, a potom nám 3 hod nasledujúce púšťal videá o vymietaní diabla.
S odstupom času je to vcelku vtipné.

h2
28. jún 2022

@maribell Ale toto je asi iný prípad. Ak som správne pochopila, tu chcú dať autorkinu dcérku ako jedinú z ich dediny celkovo do inej triedy, napríklad všetci z tej dediny budú chodiť do A-čky, len ona s cudzími deťmi do B-čky. Čiže nejde o jednu hodinu do týždňa.

maribell
28. jún 2022

@h2 aha, tak takto som to nepochopila 🤨.. zvláštne. Na našej škole tiež nie je náboženstvo a etika v tú istú hodinu. No keď majú žiaci náboženstvo, tak moji synovia idú do družiny na tú jednu hodinu. Etiku mávajú zväčša poslednú hodinu, keď ostatní žiaci už skončili s vyučovaním.

ullala
28. jún 2022

@lenkakravcova neviem kam si ty chodila na nabozenstvo, ale u nas sme sa nic takeho ako popisujes neucili (nenavist k protestantom a inym nabozenstvam). Tato diskusia sa niesla v slusnom duchu, kym si sem neprisla rypat do katolickej vyuky a popisovat ju sposobom akym vobec neprebieha. A samozrejme si si nemohla odpustit rypnutie s prorokom - nevyznavame vieru prorokovi ale Bohu.

lenkakravcova
28. jún 2022

@ullala Lenže u nás tak prebiehalo. Napísala som len svoju skúsenosť. To, že ťa takáto skúsenosť hnevá, je okej. Mňa hnevala tiež. Ale zažila som ju a mojich xy spolužiakov rovnako.

Aké rypnutie k prorokom? Proste som vysvetlila rozdiel medzi chápaním zastaralé ho mohamedan a Muslim. To je všetko. Ženy čítajte s porozumením.

mogaa
28. jún 2022

@lenkakravcova prosím ťa, to čo bolo pred desiatkami rokov už dnes nie je možné.....ja si tiež pamätám že učiteľka nás bila s paličkou po dlaniach, dnes by si to už dovoliť nemohla....a ani nejde o cirkevnú školu, takže ak by boli na katechéta alebo kňaza sťažnosti, tak riaditeľka by si našla na vyučovanie náboženstva niekoho iného.....práveže väčšina mladých kňazov sa dnes snaží priviesť deti k viere a nie ich odradzovať....

lenkakravcova
28. jún 2022

@mogaa bolo to pred 15-12timi rokmi asi. To pevne dúfam, že sa takéto excesy už nedeju. Nebola to cirkevná škola. Klasický gympel.

evica17
28. jún 2022

@lenkakravcova bože, toto presne som aj j pocuvala na náboženstve a v kostole, a keď som sa prehlásila n etiku, ešte kateceht rodičom dohováral aký ťažký hriech všetci máme. A na evanjelickom keď som bola raz,lebo etikarka chýbala,tak sa učili o sektach a mali také zaujímavé prezentácie rôzne

evica17
28. jún 2022

@ullala prosím ťa , len Lenka vyjadrila čo zažila, na nič neútočí. Ja som zažila to isté žiaľ, počúvala som to,takže je to možné, sú aj taký ľudia čo berú to náboženstvo tak fanaticky a hovoria o Tom na hodinách deťom a mladým. Ja osobne by som po tejto skúsenosti dala dieťa na etiku, aj keď som veriaca, dieťaťu to budeme sami vysvetľovať a nie takéto reči počúvať ako je čo ťažký hriech.

saraxyz
28. jún 2022

@anna777115 zastanem sa @lenkakravcova . Aj nas tak učili pred x rokmi. Ja v Boha verim, ale asi je odlišný a vždy bol od toho Boha o ktorom som počúvala ako dieťa . Ten , ktorý vsetko a vsekych iba trestal.

ivanka0603
autor
28. jún 2022

@maribell áno @h2 to pochopila správne. Naša by bola jediná v triede, pričom všetci spolužiaci zo škôlky v druhej. Ale už je to asi vyriešené. Takže ukončujem túto debatu, aby ste sa tu zbytočne nehádali 😉
Každej jednej ďakujem za názor a radu

ullala
28. jún 2022

@ivanka0603 a ako si sa rozhodla, ked sa smiem spytat? 🙂

ivanka0603
autor
28. jún 2022

@ullala nakoniec sa to vyriešilo tak, že deti z našej obce rozdelia na polovicu. Polovica bude chodiť do čisto náboženskej triedy a polovica do tej, kde budú deti, čo budú chodiť na náboženstvo aj deti čo budú chodiť na etiku. Takže naša bude chodiť na etiku. Keď som sa rozprávala s mamičkami, čo majú staršie deti, tak vraveli, že vždy boli deti takto pomiešané, väčšinou pol na pol etika /náboženstvo...tak nerozumiem teda, prečo to chceli teraz s nami takto riešiť, keď nakoniec ich podelia takto....ako každý rok asi....

lublub
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slavomira236
2. júl 2022

@ivanka0603 môj chodí sám z triedy na etiku a spájajú ich spolu s viacerých tried až 4ziaci sú tam...takže ani nieje možné spraviť triedu len pre tieto deti