Poradíte báseň na Hviezdoslavov Kubín pre deviatačku?

18. mar 2013  •  Otázka  • 
fotoportrét
fotoportrét
monicka20
Registrovala sa 1. septembra 2011 na modrykonik.sk. Pridala 6 príspevkov. Okres Žilina.
 No môže to byť aj trochu dlhšie.
2. jan 2013 o 17:08  •  Páči sa mi to
 Pridaj svoju odpoveď
fotoportrét
fotoportrét
kmkke
30
Registrovala sa 12. júla 2009 na modrykonik.sk. Pridala 613 príspevkov, 1 album a 53 inzerátov. Má 21 priateľov. Košice - Ťahanovce.
 Ahoj, takže podľa najnovších prírastkov u nás v knižnici (lebo učitelia chcú len slovenské, len súčasné, len vydané za posledných pár rokov a hlavne pre ich "vek") a povedzme si pravdu, tá poézia nevychádza na kvantá, keď vyjde mesačne jedna kniha tak robíme mexické vlny od radosti že máme čo ponúkať emoticon Ale prezrela som naše súpisy a vychádza mi z toho toto:
Poézia:
Jozef Urban, napr. Zúrivo, nežne, svoj (2011)
Ingrid Lukáčová – Deň celý láskavý (2011)
Peter Krištúfek – 75w(2011)
František Bábela - Nočné básne = Carmina nocturna (2011)
Miroslava Ábelová - Sólo pre 9 hlasov (2011)
Mária Demitrová – P.D. 38 (2012)
Inak už len fakt staré veci ako Rúfus, Peteraj, Hevier, Novomestký, a podobne. Skúste sa orientovať na prózu, tam toho vychádza viac a dá sa veľmi dobre odporučiť, pretože ide o veľmi obľúbených slovenských autorov, prípadne o zbierky poviedok, napr:
Próza:
Futová, Gabriela : Brata musíš poslúchať! (2011)
Adela, neopováž sa! (Poviedky pre deti) (2011)
Ako si vychovať brata : Poviedky pre deti (2012)
Brat, Roman : Druhé podanie (2012)
Tých autorov je oveľa viac, fakt stačí navštíviť knižnicu a opýtať sa, ale aj z tohto si vyberieš. Inak Gabiku Futovú a Romana Brata odporúčam všetkými palcami čo mám, majú krásne, vtipné knihy, dokonca spolu napísali knihy pre násťročných a veľmi dobre sa učia na takéto súťaže. Čo mám skúsenosti od kolegýň, ktoré niekoľkokrát boli aj v komisii HV, tak deti s ukážkami týchto autorov boli na popredných miestach (ale o tom pssst emoticon )
2. jan 2013 o 20:44  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
sisaha
10
Registrovala sa 31. októbra 2007 na modrykonik.sk. Pridala 8714 príspevkov a 14 inzerátov. Má 11 priateľov. Bratislava - Staré Mesto.
 @katka1981 a o co ide? tak sa prisla poradit a co? Ked budes mat doma pubertiaka, tak potom vypisuj taketo komentare...
2. jan 2013 o 19:14  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
katka1981
16
Registrovala sa 17. januára 2009 na modrykonik.sk. Pridala 12335 príspevkov a 36 inzerátov. Má 32 priateľov.
 Nerozumiem celkom aku pomoc hladas. Ved aj my sme kazdy rok mali HK a mali sme predniest poeziu alebo prozu a ziak si vzdy vyberal sam. Treba k tomu ozaj forum? Nemam pocit, zeby som bola extra vedena k samostatnosti, ale toto som ozaj vzdy zvladla bez pomoci. Uz uplne chapem, ked chodia rodicia na VS ospravedlnovat svoje deti, hoci su uz plnolete. Alebo som nepochopila tvoju otazku....
2. jan 2013 o 17:25  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
pingu1
10
Registrovala sa 31. mája 2011 na modrykonik.sk. Pridala 3046 príspevkov. Má 13 priateľov. Monako.
  • Dcérka opica skorica
  • Matwejdo1 rok a 1 mesiac
 zlta lalia. lahke a dobre J.Botto
2. jan 2013 o 17:10  •  2 deti  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kacena4
69
Registrovala sa 25. januára 2010 na modrykonik.sk. Pridala 4546 príspevkov. Má 38 priateľov. Pezinok.
 urcite nic z dob socializmu nie je to zaujimave, zbehnite do kniznice a nieco urcite najdete co sa hlavne jej bude dobre ucit a na HK nemusi byt len basen ale aj proza a toho mas urcite doma dost staci len vybrat knihu a naucit sa cast pribehu (nemusi byt rozpravka) napr maly princ je zaujimavy stale alebo narnia ci verneovky emoticon
2. jan 2013 o 17:24  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
ela2710
38
Registrovala sa 1. novembra 2010 na modrykonik.sk. Pridala 4910 príspevkov, 3 albumy a 162 inzerátov. Má 44 priateľov. Žiar nad Hronom.
 @monicka20 podla mna je toto dobra tema, len si mala poprosit adminov, aby z nej spravili diskusiu, mozno by sa tu poradilo viacerym maminkam, je dost narocne kazdy rok nieco vyberat,...prezri si nejake internetove knihkupectvo, napr. v Martinuse je vela knih zo slovenskej poezie: http://www.martinus.sk/knihy/slovenska-a-ceska-poezia/ mozno si tam vyberies, pri knizkach tam zvyknu byt a uryvky, a ak nechces kupovat, tak potom podla vybranych si mozte pozicat z kniznice, su tam aj takí autori, co nie su az tak znami a takí zvyknu aj uputat, lebo zvacsa kazdy recituje Milana Rufusa....

neviem naco sem chodia odpovedat maminky, ktore chcu len vrtat do zakladateliek tem, resp. naco zbytocne vyryvaju, ked sa mi otazka nepaci, tak predsa neodpoviem emoticon
2. jan 2013 o 17:38  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
josenka
11
Registrovala sa 9. februára 2012 na modrykonik.sk. Pridala 1015 príspevkov a 6 inzerátov. Má 11 priateľov. Považská Bystrica.
 Niečo od Joža Urbana.
12. feb 2013 o 17:44  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
marianka0101
12
Registrovala sa 11. decembra 2008 na modrykonik.sk. Pridala 1711 príspevkov a 7 inzerátov. Má 8 priateľov. Bratislava - Dúbravka.
 niekto tu pozerá panelák...
18. feb 2013 o 08:53  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
evabb35
1
Registrovala sa 1. januára 2008 na modrykonik.sk. Pridala 1164 príspevkov a 5 inzerátov. Má 5 priateľov.
 A čo takto niečo z kníh Slávne texty slávnych piesní od Kamila Peteraja, Borisa Filana, Ľuboša Zemana, Daniela Heviera, Jána Štrassera, Milana Lasicu, od Jozefa Urbana niečo z knihy Malý zúrivý Robinson, Hluchonemá hudba, Dnes nie je Mikuláša. Od Milana Lasicu niečo z knihy Piesne a iné texty...od Kamila Peteraja: Čo sa šeptá dievčatám

Próza: Martin Vopěnka: Spiace mesto
3. jan 2013 o 13:51  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
nknk
Registrovala sa 2. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok. Okres Stará Ľubovňa.
 emoticon
2. feb 2013 o 11:13  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
vcg
Registroval sa 9. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridal 1 príspevok.
 :( ?(
9. feb 2013 o 20:21  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
tupelo
Registrovala sa 12. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok. Okres Bratislava.
 Poradte mi prosím ....newiem si násť básničku pre mňa :(
12. feb 2013 o 16:51  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
kokorunecka
69
Registrovala sa 31. mája 2011 na modrykonik.sk. Pridala 4236 príspevkov a 2 inzeráty. Má 27 priateľov. Skalica.
 Milan Rúfus - Ľubka a Kovovlad.
12. feb 2013 o 17:03  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
maruskahurnanska
Registrovala sa 14. mája 2012 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok a 112 inzerátov. Má 1 priateľa. Spišská Nová Ves.
 Môžem poradiť prózu pre druháčkuemoticonJozef Pavlovič - Palička ,čo sa stala dirigentom z knihy Veselí prváci. Veľa šťastia
12. feb 2013 o 17:08  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
djaros
Registroval sa 1. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridal 4 príspevky. Okres Levoča.
 somariny
18. feb 2013 o 08:49  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
lenicko12
Registrovala sa 21. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok. Okres Levice.
 Prosim vas neviete niekto poeziu pre 4.rocnik emoticon a ja pozeram panelak
emoticon
21. feb 2013 o 19:04  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
lenclovek
Registrovala sa 22. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok.
 Ahoj neviete nejakú prózu pre piatačku na ZŠ ? emoticon
22. feb 2013 o 15:28  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
trdlooo
Registrovala sa 25. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok.
 ahojte prosim poradite mi prozu pre 6. rocnik ZŠ ?? ... prosiim !! emoticon velmi to potrebujem !! emoticon emoticon
25. feb 2013 o 15:50  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
radka057
Registrovala sa 26. februára 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok.
 Mám takú dilemu..každý rok recitujem prózu no a tento rok som hľadala všetko možné..buď,som z tej knihy recitovala alebo v tej knihe hovorí hlavný hrdina chlapec..napr.druhé podanie..tá knižka je zaujímavá a chcela by som z nej recitovať no ako som spomenula..hlavná postava je chlapec..neviete mi poradiť?ďakujem..emoticon
26. feb 2013 o 09:42  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
marikaj
1
Registrovala sa 12. februára 2010 na modrykonik.sk. Pridala 485 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Košice.
 radka057 pre aký ročník?
lenclovek - skúste Hevier, S nosom na precházke - je to pomerne univerzálne, čo sa týka veku, len to treba prerobiť pre dievča - t.j. miesto "povedal som" bude recitovať "povedala som" a skrátiť (vnútri textu vyšktrať, čo neposúva dej dopredu, NIE USEKNÚŤ KONIEC!!!).
Dcérka s tým minulý rok vyhrala 2. miesto na okrese.

Inak k tej Futovej - ak pomýšľate na vyššie kolá, ako školské, tak ju porotcovia nemajú príliš v láske, vraj to nieje "umelecká literatúra"

Tí, čo chcete poéziu - môžete si vybrať aj kratšie básničky, ktoré majú spoločnú tému (ideálne od jedného autora) a urobiť z nich koláž.
1. mar 2013 o 08:42  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
rastinkoo
Registroval sa 3. marca 2013 na modrykonik.sk. Pridal 1 príspevok. Okres Spišská Nová Ves.
 Poradte dajaku kratku basen
3. mar 2013 o 19:56  •  čaká bábätko, termín má v januári 2013  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
musa0000
Registrovala sa 18. marca 2013 na modrykonik.sk. Pridala 1 príspevok. Okres Košice.
 prosím vás , ako mám nájst text s týmito ukážkami na nete ? napr. od Futovej stále mi len knihá vijde ..
emoticon pomóooc !! emoticon emoticon
18. mar 2013 o 19:42  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
briketa
1317
Registrovala sa 3. februára 2008 na modrykonik.sk. Pridala 4977 príspevkov a 1 album. Má 169 priateľov. Spojené štáty americké.
 Z umeleckej literatury pre vyssie rocniky je vyborna Smrekova basen "Basen o krasne matke"

Podla mojho nazoru by si vsak klasiku mali vyberat deti, ktore maju k poezii naozaj vztah a nie je to pre nich jednorazova zalezitost.
Kto tu basen uz cital mnohokrat, rozumie jej, ma k nej vztah. Vie ako dychat rytmiku, ma spravnu vyslovnost a vie precitit intonaciu do tej pravej miery. Basen musi byt uprimne precitena aby bola podana v spravnej urovni.
18. mar 2013 o 20:02  •  Páči sa mi to

Podobné diskusie

Populárne albumy