Poraďte s matematickou úlohou

ivivaiveta
20. jan 2015

Geometria bola moja oblubena,ale aritmetiku som nemusela, kazdy sme na nieco...teraz neviem, ci mi uz sibe, ale vyratajte mi tuto slovnu ulohu a napiste mi baby prosim, ako ste sa dopracovali k vysledku:
Mam 5 eur,polovicu eur som minula, tretinu pozicala, kolko som mala rano v penazenke?
Maly to mal vecer vyratat, ja som to nevedela 😀, tak hovorim, nepomozem ti..

aamelkaaa
20. jan 2015

@ivivaiveta My sme to rátali dvaja kolegovia na SAV, až to musel moj frajer z ESETU vyrátat, ten to mal za chvilku. 😀

bajana
20. jan 2015

vasa diskusia sa mi velmi paci 😀

liebling98
20. jan 2015

@aamelkaaa aj ja som SAV 😀 😀 😀
najprv som to chcela rátať z hlavy, ale musela som si vziať papier. Darmo, 5 rokov MD/RD/MD/RD/MD/RD robí svoje...

0silvia0
20. jan 2015

@ivivaiveta neboj, aj ja som tupá z matiky a môj syn to má asi po mne. Keď potrebujem synovi (7. ročník) pomôcť, počíta celá rodina, ale manželovi to našťastie matematicky myslí, takže doteraz to vždy zvládol. Keď si nebudeme vedieť dať rady, môžem použiť tvoju tému? 😎 😎 😎

mmartiniatko
20. jan 2015

@bridgetfidget logicky ked polovicu miniem, nemozem potom pozicat z celej povodnej sumy nie? ale len z toho, co mi ostalo po minuti..... aspon ja to tak chapem

andromeda_ja
20. jan 2015

Pozeram na Vase vypocty a nesedi mi to. Rano mam X eur. Z toho polovicu miniem a z tej zvysnej polovice tretinu poziciam a ostane mi 5 eur. Cize rovnica vyzera takto: (X-X/2)*2/3=5
Pre tych, ktori nerozumeju, preco tam mam 2/3: Zo sumy, ktora mi po minuti ostane som jednu tretinu pozicala, takze mi z nej ostanu dve tretiny. Aby bola rovnica zrozumitelnejsia (pred zjednodusenim) tak je to takto: (X-X/2)-(X-X/2)*1/3=5. Upravime a dostaneme X/2-X/3+X/6=5 na spolocneho menovatela 3X/6-2X/6+X/3=5 dalsou upravou 2X/6=5 Celu rovnicu vynasobime 6/2 cize troma a mame X=5*6/2 teda X=5*3 a X=15 Tak som zvedava co na to ucitel 🙂

draik
20. jan 2015

@aamelkaaa
Uf, tolko pismenok by som do rovnic teda nepouzil. Stacia dve nezname, kedze je to uloha v podstate pre ZS.
Ale dolezity je vysledok...Cely akoze problem tej ulohy je uvedomit si, ze on nie je dvakrat tak stary ako ma ona v sucasnosti, ale on ma v sucasnosti dvakrat tolko rokov ako ona mala v minulost. Uz len vyjadrit tu minulost.
x+y=42
x=2(y-(x-y))

liebling98
20. jan 2015

@draik veď to isté sme Ti písali ja, @aamelkaaa aj @lolita1204. Len každá sme použili iné písmenká.

bridgetfidget
20. jan 2015

@mmartiniatko tak je to logicke aj pre mna (ako v beznom zivote, co je z penazenky von, uz dalej nezaratavam 🙂), ale zadanie moze byt myslene aj nelogicky- podla mna to malo byt upresnene v zadani, ako to myslia

bridgetfidget
20. jan 2015

@andromeda_ja zo zadania to vyznieva, ze polovica aj tretina je myslena z povodnej sumy... Aj ked logicky to nedava zmysel, takze logicky 15, ale podla nelogickeho zadania 30 😀

draik
20. jan 2015

@liebling98
Veď som to ani nespochybnil 😉

liebling98
20. jan 2015

@draik len to vyznelo trochu akoby si chcel poučovať 😀

andromeda_ja
20. jan 2015

@aamelkaaa Nie je to az take zlozite. Budeme postupne dosadzat rovnice do seba. Prvu pouzijeme a=2y. Zostanu nam rovnice:
2y+b=42;
x=b;
x+d=2y;
y+d=b;

pouzijeme tretiu rovnicu x+d=2y takze:
x+d+b=42;
x=b;
(x+d)/2 + d = b;

pouzijeme x=b:
x+d +x=42;
(x+d)/2+d=x;

pouzijeme druhu rovnicu kde upravami dostaneme x=3d:
2*3d+d=42;
d=6;

spatnym dosadzovanim dostaneme:
x=18;
y=12;
b=x=18;

Ostava len skuska spravnosti dosadenim hodnot do rovnic. Nulou sme nedelili, takze mozeme byt bez obav.

andromeda_ja
20. jan 2015

Musim priznat, ze som sa celkom zabavila. Uz sa tesim az tie nase nastupia do skoly... :D

adula12
20. jan 2015

No som zvedava na fakt správne výsledky oboch rovníc. 😉

aredhel
20. jan 2015

@ivivaiveta ja som vyratala 30 Eur pretoze 5 Eur je jedna tretina z polovice celej sumy, to znamena ze tri tretiny su 15, co je vlastne polovica povodnej sumy...a cela suma bude teda 30 Eur :D

ivivaiveta
autor
20. jan 2015

baby, výsledok zevraj mal byt 30...ja rozmyslam len geometricky...ty kokso, esteze v praci musim ratat len do 25,ako moj sefino hovori, to je najvyssia sadzba... 😅

ivivaiveta
autor
20. jan 2015

@0silvia0 draha, jasne, kludne ju pouzi, ak sa ti hodi,,,,a nezabudni prispiet s nejakou "logicky formulovanou slovnou úlohou" 😀

dana_l
15. mar 2015

dalsi priklad na pocitanie (sorry v anglictine) My son got the following math problem on a homework assignment. We had a bit of fun discussing it, drawing diagrams, coming up with sanity checks, etc.

But then his teacher marked it wrong -- she pointed out that the teacher's guide had a different answer. I asked her which answer she thought was right, and she sided with the teacher's guide.

I'm trying to convince myself that my understanding of the problem is wrong -- or that the problem is ambiguous -- but I don't see it.

What do you think? Here's the problem statement:

18. A farmer raised a watermelon that weighed 20 lb. From his experience with raising watermelons, he estimated that 95% of the watermelon's weight is water.

a. How much of the watermelon is water?

b. How much of the watermelon is not water?

c. The watermelon was shipped off to market. There it sat, until it had dehydrated (lost water). If the watermelon is still 90% water, what percent of it is not water?

d. The solid part of the watermelon still weighs the same. What was the weight of the watermelon at this point?

ivivaiveta
autor
29. mar 2015

@dana_l rank 😀 sice rozumiem, ale neoporadím 😀

sasasx
29. mar 2015

@dana_l
a) 0.95x20 =19 lb
b) 0.05x20 = 1 lb {resp. zvysok do 20)
c) 10% (mozno nespravny preklad alebo interpretacia ulohy, mohlo by sa mysliet aj ze ma stale 90% z povodneho mnozstva vody, t.j. 90% z 95%)
d) ak je teraz 10% 1 lb (solid part), tak 100% je 10 l

dana_l
29. mar 2015

@sasasx
The answer that my son turned in to the original problem:

a. 19 pounds, 95%
b. 1 pound, 5%
c. 10%
d. 10 pounds

The answer the teacher gave:

a. 19 pounds
b. 1 pound
c. 10%
d. 19 pounds

renca3
30. mar 2015

The teacher is right
Ked voda v melone tvorila 95 % a vazila 19 pounds, tak potom 90% vody vazilo 18 pounds.
Plus 1 pound susiny je spolu 19 pounds.
Takto to chapem ja.

dana_l
1. apr 2015

@renca3 ano, takto to mysela ucitelka

dana_l
1. apr 2015

mozete sa niekto pozriet na tuto stranku. robili sme ju a samozrejme odpovede boli vsetky spravne ale ked sme ju nechali skontrolovat tak nam napisalo ze mame len 45% uspesnost ?????? 😕 😕 😕 http://pastelka.sk/hotpotatoes/pocitame_do100/c...

renca3
1. apr 2015

aj mne to vyhodilo pri spravnych vysledkoch chyby. ake motivujuce.....
@dana_l

dana_l
1. apr 2015

@renca3 dakujem 😝 no ved to, dcera sa snazila a tiez pouzivaju pocitac na spelling test a tam jej to pekne ukaze ked ma vsetko dobre a tuna, ze nevie pocitat 😝

abbey1
1. apr 2015

@dana_l Aj mne vyhodnotili 95% úspešnosť, i ked všetko bolo vypočítané správne.

zuzkaanicka
1. apr 2015

@dana_l mne to ukazovalo jednu chybu (posledny priklad 44+35, dala som 79, co je isto OK) a kedze mi to navrhlo opravu, tak som postupne vyskusala vsetky moznosti a zobralo mi to az moznost 89 😀 ... takze autor testu tam natvrdo (bez vyuzitia schopnosti PC) natukal vysledky a v jednom sa kopol (resp. sa kopol v zadani) ... no, v kazdom pripade-takto sa neprogramuje 😝

dana_l
1. apr 2015

@zuzkaanicka @abbey1 to vy ste este upesne. nam na vsetky spravne odpovede povedal ze mame len 45% dobre 😨