Problémy s matematikou u štvrtáka

aslana
1. dec 2011

mame doma stvrtaka, doteraz s nim neboli problemy v uceni bol dobry, ale posledny mesiac sa s nim nieco deje, a ja neviem co ☹ ☹ ☹ . V matematike sa nam tak pokazil, nepise v skole cvicenia, aj na pisomke odovzda cisty papier s tym ze to nevedel vypocitat. ale ked mu dam doma take iste cvicenie tak to vypocita bez problemov. teraz po novom chodi domov kazdy den s poznamkou z matiky - co den to poznamka. mam taky pocit ze sa zatal a robi to napriek, no neviem preco. krik nepomaha, bit ho nechceme....som z toho zufala, co by ste mi poradili? este dodam, ze ostatne predmety mu problem nerobia(ma jednotky, dvojky). dakujem za kazdu radu

jaduska
1. dec 2011

@aslana no nielen bitky, ale ani krik v tomto prípade nepomôže. Ak doteraz problémy nemal a nemá problémy ani s inými predmetmi, tak zrejme sa na tej matematiky niečo stalo a ide o zaťatosť. Na tvojom mieste by som zašla za učiteľkou a skúsila zistiť, čo sa deje. Alebo skúsiť zistiť cez spolužiakov, kamarátov o čo ide.... Okrem komunikácie v takýchto prípadoch nepomáha nič....

aslana
autor
1. dec 2011

@jaduska za ucitelkou som uz bola, ta len vravi ze nedava pozor a ze je myslienkami mimo...
je pravda, ze sme mali prednedavnom konflikt s druzinarkou( kvoli matike) ktora urobila nieco co nemala, tak som ho odhlasila z druziny.....odvtedy je taky a ja neviem ako to mam zmenit

sympa1
1. dec 2011

@aslana tiez si myslim ze treba hovorit s ucitelkou a pripadne zajst s nim ku skolskemu psychologovy

jaduska
1. dec 2011

@aslana skús si s ním v kľude sadnúť a pokecať....ale v za každých okolností ostaň pokojná, aby vedel, že ti môže povedať všetko a ty sa nenahneváš....jednoducho musíš zistiť, čo sa stalo, lebo sa tá zaťatosť bude zvyšovať a neskôr s tým už neurobíš nič....z tej družiny si ho odhlásila s jeho súhlasom?

aslana
autor
1. dec 2011

@jaduska ano sam prisiel domov s placom ze uz nechce chodit do druziny

jaduska
1. dec 2011

@aslana a myslíš, že tá družina má súvis aj s matikou? Ono ťažko radiť niečo na fóre, keď nepoznáme okolnosti, ako som písala vyššie, musíte si to v kľude a pohode vydiskutovať. So štvrtákom by sa už malo dať vážne porozprávať (aj keď je to chlap 😝 )

rybenka79
1. dec 2011

@aslana a ty si myslis co o tom pristupe ucitelky? neskusis sa spytat jeho spoluziakov/kamarata na hodinu matematiky? ak nema problem s inymi predmetmi, tak v sustredenim/koncentraciou asi problem nie je.
Co by maly povedal na zmenu ucitelky? bol by nakloneny? ...je tu vela otazok...

pre mna odpoved ucitelky ze je myslienkami mimo nestaci, ved je pedagogicky pracovnik. A v pripade ze chyba je na jej strane, tak urcite ti to ona nepovie...

aslana
autor
1. dec 2011

urcite ma suvis, hlavne nasa "slavna" druzinarka. ta totiz pred celou triedou ho ponizila a nadavala mu do debilov a primitivov, ked nevedel vypocitat jeden priklad z matiky. druzinarku som uz poriesila, zasla som za riaditelom a ten to s nou riesil. a asi tyzden po tomto incidente ked mal na pisomke z matiky asi tri chyby, tak jedna spoluziacka nahlas poznamenala ze nie je mozne ze to napisla on, ze som mu to pisala ja(napriek tomu ze som nebola s nimi na hodine) alebo to pocital s kalkulackou . a odvtedy mam dojem ze sa zatal a povedal mi ze ked napise dobre tak mu nikto neveri, tak naco sa bude snazit. neviem ako mu navratit sebavedomie

sisaha
1. dec 2011

@aslana no mas a budes to mat tazke...asi ti nepomoze nic ine, ako sebavedomie mu navracat postupne, nenasilne a to tym, ze ho budes chvalit, ze ty mu veris, ze to vypocital on sam a ze vysvetlovat mu, ze sa neuci pre spoluziakov, ale pre seba a dolezite je, ze on sam ma zo seba dobry pocit...toto mu treba dokola postupne davkovat, dohodnut sa, ze ked napise dobre pisomku, ze to pojdete spolu oslavit. Pokusit sa zajst za ucitelkou matiky a poziadat ju, ze ked bude pocut nejake taketo poznamky v triede od spoluziakov, aby zakrocila a hlavne...aby ho chvalila aj ona za kazdy jeden uspech...

jaduska
1. dec 2011

@aslana to myslíš vážne, že toto družinárka urobila? Ani radšej nenapíšem, čo chcem napísať, lebo by ma hneď zmazali....Ale skúsila by som ju "láskavo" požiadať, aby sa synovi ospravedlnila pred všetkými deťmi.... Ak mu toto povie niekto, kto má byť pre deti vzorom, tak sa ani nečudujem, že k nemu ostatní zaujali takýto postoj, a že sa syn zaťal.... Možno by sa trebalo s ním a učiteľkou dohodnúť, nech mu dá vypočítať príklady pred celou triedou, aby všetci videli, že to vie, a že neodpisuje.... Učiteľka by v tomto mohla veľa urobiť. Okrem toho, že je jej prácou deti niečo naučiť, tak je jej povinnosťou ich aj vychovávať k prosociálnosti a takéto konflikty by mala okamžite riešiť... Veď tie decká budú možno ešte ďalších takmer 6 rokov spolu v triede, tak sa musia navzájom rešpektovať a tolerovať predsa....

aslana
autor
1. dec 2011

@jaduska ano, bohuzial stalo sa to a ta druzinarka nas velmi sklamala a podla mna pohybila a niekto taky, kto sa nevie vyjadrovat nemal by robit s detmi. je pravda, ze sa jemu aj mne veeelmi ospravedlnovala a prosila aby sa do druziny vratil, ale potom co mala pohovor s riaditelom ma obchadza velkym oblukom a malemu ledva odzdravi. este chcem dodat, ze v triede ma kamaratov a je oblubeny a s tou matikou urcite len trucuje ale dufam ze ho to coskoro prejde. a oo ucitelky necakam velku pomoc, lebo ta ma problem im nieco vysvetlit tak aby tomu porozumeli a nemaju pred nou ziadny respekt, ked som bola za nou tak sa len usmievala a povedala ze pokial on nebude chciet tak ona s tym nic urobit nemoze....tak nam neostava asi nic ine len to este pol roka vydrzat a v piatom rocniku dostanu novu ucitelku a snad bude lepsie potom

jaduska
1. dec 2011

@aslana tak nech sa na mňa tá učiteľka nehnevá, ale ak s tým nič neurobí ona, tak kto??? Nehovoriac o tom, že je to (predpokladám) aj ich triedna učiteľka....najjednoduchšie je povedať, že ona s tým nič nemôže urobiť, pritom ona by mala byť akými regulátorom vzťahov v triede....hádam sa synátor časom "odtne" a nezanevrie na tú matiku úplne... 🙂
A od tej družinárky je síce pekné, že sa mu ospravedlnila, ale mala tak urobiť pred všetkými deťmi, keď pred nimi dokázala naňho nakričať, tak by sa mala aj ospravedlniť....

aslana
autor
3. dec 2011

@jaduska dakujem pekne za povzbudenie, po rozhovore so synom som zvedava ci sa to zmeni 🙂 🙂 🙂

alami
4. dec 2011

@aslana jednak mám syna tretiaka - čo je skoro to isté a jednak som učiteľka matiky - tak sa na to pozerám tak nejak z oboch strán
ako matka - dohovor mu v tom duchu, že ľudia neraz nehovoria pravdu a nijak inak ich nepresvedčí o tom, že sa mýlia, iba tak, že im ukáže, že tú matiku vie. A nech im to ukáže! nech pozerajú, ako to on dokáže! A uvidia, ako sa mýlili... Niečo pekné mu sľúb za dobrú známku, nech je motivovaný a uvidíš, že to pôjde 😉

ako učiteľka - ak je matikárka stará škola - neurobíš nič, staré učiteľky si robia po svojom a nepohne nimi nič 😝
Ak je z mladších - veľmi sa čudujem, že zostáva pri tom, že sa dieťa nesústredí. Hlavne ak vie, čo sa udialo s družinárkou. Túto situáciu by som si riešila rozhoddne v škole ja, ako učiteľka. Povzbudiť dieťa, vyvolať ho k tabuli na taký príklad, ktorý isto zvládne, verejne ho pocháliť - vždy sa to dá urobiť, vždy sa dá povedať - aha, takto to malo byť- a on to vie, presne tak som to chcela, výborne - atď at´d a to dieťa rastie v tej chvíli o meter dvadsať 😅
Ak to teda nie je stará škola, choď za ňou, ak to nie je zároveň aj triedna, cho´d aj za triedbou a požiadaj ich o pomoc.

Držím palce 🙂

aslana
autor
5. dec 2011

@alami napisala si to velmi pekne a aj pravdivo....bohuzial nasa ucitelka a zaroven je aj triedna je stara a od septembra ide do dochodku, takze jej je uz uplne fuk asi ☹ ☹ ☹
a samozrejme vyucovacie praktiky su uplne ine ako u mladych uciteliek. Velmi vela zalezi od uciteliek a od ich vztahu k detom a najhlavnejsi je ten zaklad co dostanu v prvych rokoch skoly, pretoze od toho sa odvija vztah k skole v celom zivote. Ked mi prisiel maly zo skoly s tym ze si chcel opravit znamku z matiky a ucitelka mu povedala ze sa neda, ze mal moznost uz predtym a ze musi skusat aj inych ziakov, tak som myslela, ze ma porazi ☹ . hodili sme so vsetkym uz nemame ani snahu.... studujeme matiku doma a v skole to pokracuje ako predtym, s tym ze do toho piateho rocnika to vydrzime snad nejako. Rozprvat sa s nou neda, vzdy ked za nou pridem tak sa len usmieva ako ...Ani sluby, ze mu nieco pekne kupim nepomahaju, prinesie jednotku z kazdeho predmetu len nie z matiky.
Mladsi syn je prvak, on ma mladeho ucitela a ten pristup k detom sa neda ani porovnat.
Preto tebe @alami a aj vsetkym ucitelom , ktori to s detmi vedia patri moj velky obdiv a pochvala....ach keby boli vsetci ucitelia taki.....

alami
5. dec 2011

@aslana ak máte po dve triedy v ročníku, zváž preradenie do druhej triedy. Nám aj deviatačka teraz prechádzala z triedy do triedy, - v podstate len tak, ani dôvod nemala mať aký.
Držím palce, nech sa situácia nejak rýchlo vyrieši. Chúďa dieťa 😒